banner

Můj 27měsíční syn trpí často na průjmy. Má hodně řídkou světle hnědou stolici - vodnatou stolici. Mívá dva dny průjem, poté je týden v pořádku. Následuje dalších pár dní průjmovité stolice a nějaká doba klidu. Takto se to opakuje několik měsíců. Naše lékařka vždy řekne, ať ho krmím banány a má dietu, že to přejde. Ale on to má tak často, že ho nemůžu stále držet na banánech. Už mě to začíná silně znepokojovat, nepřijde mi to normální. Také mi dělá starost světle hnědé zabarvení stolice. Syn je krmený, myslím, dobře a vyváženě a dietních chyb se, doufám, nedopouštíme. Celkově je aktivní, zvědavý a normální dítě jeho věku. Zvýšenou únavu apod. nepozoruji.

Odpověď MUDr. Ludmily Vomelové, dětské lékařky:

Doporučuji u takto vleklého průjmu vyšetření stolice na bakteriologii. Pokud bude negativní, je vhodné vyšetřit dítě, zda netrpí alergií na kravské mléko nebo lepek.

Poradna

Průjem
avatar Mandelin 03. 12. 2024

Dobrý den. Syn 3 měsíce plně kojený. Před měsícem a půl měl ve výtěru ze stolice rotavir. Hlenovitý průjem vodnatý. Tento stav přetrvává stále. Malý se po každém kojení pokaká, slyším bublání v břiše, je nespokojený, více pláče a má hlad. Držela jsem bezmléčnou dietu a rozdíl téměř žádný. Pediatr dělal znovu stěr na viry a kalprotektin. Viry negativní, kalprotektin zvýšený. Napsali nám Hidrasec, taky beze změny a už to dál nikdo neřeší. I když jsem jim volala, že malý má i v té stolici krvavé nitky a stále průjem a je nespokojený a já na nervy, že neprospívá. Myslím, že má nějakou alergii a nevím, jak to vyřešit a pomoct mu😒.

Dobrý den, 

řídká stolice nemusí znamenat potravinovou alergii, může to být jen pozůstatek po rotavirovém průjmu, i přítomnost krvavých nitek. Doporučovala bych vysadit Hidrasec, nasaďte probiotika – třeba Biopron. Kojení nevysazujte a dietu zatím nedržte. Velmi pomáhá i podávání rýžového odvaru dítěti. Návod na přípravu najdete na internetu. Mohla byste zkusit podávat rýžový odvar střídavě s kojením – tedy kojení – odvar – kojení – odvar... Jakmile se stolice upraví, odvar můžete vysadit, ale Biopron bych doporučila dlouhodobě.

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

17 %
11 hlasů

0 %
0 hlasů

8 %
5 hlasů

58 %
38 hlasů

18 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků

Diskuze 0