Bolestivý styk při granulaci po epiziotomii
Dobrý den, paní doktorko, jsem půl roku po porodu. Zhruba 3 měsíce po porodu jsem podstoupila zákrok, kde mi byla odstraněna tzv. granulace po epiziotomii a to z důvodu bolestivého pohlavního styku. Myslela jsem, že tímto můj problém skončil. Nicméně stále přetrvává. Nyní cca 1-2 cm za introintem mám tuhý val od č. 6 po sponu, velmi bolestivý, díky tomu opět při styku s manželem velmi trpím. Milování je velmi bolestivé, mám pocit, jako bych byla úzká a nedostupná. Můj gynekolog se mnou příliš nekomunikuje. Doporučil mě k běžnému rehabilitačnímu lékaři. Čím tato komplikace mohla vzniknout? Pomůže pouhé posilování pánevního dna? Nebo existují jiné účinnější a rychlejší metody? Velice Vám děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Jana
Odpověď MUDr. Veronika Ťápalová, gynekologie:
Dobrý den, těžko Váš problém posoudit, pokud Vás nemohu vyšetřit. Podle popisu se ale pravděpodobně jedná o nějaké sekundární hojení porodního poranění, na což cvičení pánevního dna příliš vliv nemá. Zkuste se domluvit s Vaším gynekologem nebo v nemocnici, kde jste rodila, aby Vás důkladné vyšetřili, a eventuálně bude možné provedení plastiky. Ale to pravdu nedokážu bez vyšetření jednoznačně říci.
Následující článek:
Cvičení po porodu, cviky po porodu
Poradna
Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o odbornou konzultaci. Mám chronické gynekologické obtíže, které výrazně ovlivňují můj každodenní život.
Popis symptomů: Extrémní bolest břicha a pánve při menstruaci, která je tak silná, že mi nezabírá ani Aulin. Bolesti před menstruací a při ovulaci jsou sice přítomné, ale snesitelnější. Velmi silné menstruační krvácení, první 2–3 dny intenzivní, používám i více než celý balík super tamponů. Menstruace trvá 3 dny, pak 1–2 dny pauza, a pak pokračuje slabě nebo jen špinění.
Cyklus mám 24 dnů: velké sraženiny (až 5 cm), průjem a tlak při stolici během menstruace, boule mezi pochvou a konečníkem během menstruace, která mizí po skončení menstruace, bolesti bederní oblasti během menstruace, ovulace a před menstruací, hnědé špinění a výtok před menstruací.
Tyto obtíže se v čase zhoršují a ovlivňují mou schopnost fungovat, pracovat a žít běžný život. Při poslední návštěvě svého gynekologa mi byla nabídnuta pouze antikoncepce a snaha zhubnout, přičemž moje symptomy byly hodnoceny jako běžné a nebyla provedena žádná komplexní diagnostika. Tento přístup mě velmi znepokojil, protože mé obtíže jsou intenzivní a dlouhodobé. Je mi 24 let a menstruaci mám od 12 let. Ráda bych proto věděla, zda by bylo možné doporučit další vyšetření, případně specialistu na endometriózu nebo chronickou pánevní bolest. Cílem je zjistit příčinu obtíží a najít řešení, které mi umožní žít bez bolesti a mít v budoucnu možnost otěhotnění. Děkuji za Vaši radu a případné doporučení dalšího postupu.
Dobrý den,
Vámi popisované obtíže v uváděné míře nepovažuji za normu. Pokud při běžném vyšetření gynekolog neodhalil nic, co by to vysvětlovalo, tak bych Vás směřovala cestou centra pro léčbu endometriózy, k další diagnostice a potvrzení či vyloučení.
Centra můžete dohledat na stránkách endotalks.cz.
Pro akci je nutné přihlášení
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Souhlasíte s omezením odkladů za současného zrušení přípravných tříd?
26 %
32 hlasů
69 %
86 hlasů
5 %
6 hlasů
Celkem hlasovalo 124 unikátních návštěvníků