Inzerce
Inzerce
Inzerce

Ambiciózní vs. přísný rodič

Neznám milujícího rodiče, který by nechtěl, aby jeho dítě v životě uspělo. Ale přece jenom je mezi nimi rozdíl. Ti jedni chtějí tak nějak jinak než ti druzí.

Nikdo se rodičem nerodíme, ale stáváme se jím

Na úvod je potřeba zdůraznit, že nikdo z nás se rodičem nenarodil. Postupně se jím stáváme, a to u konkrétního dítěte. Toho našeho.

A každý víme, na co všechno jsme si museli zvykat. Co nás všechno překvapilo. Hlavně to, že dítě není naší věrnou kopií, ale obsahuje z poloviny jinou genetickou výbavu. To bylo alespoň největším překvapením pro mě. A to mám za sebou medicínu, kde se o tom v genetice učí :-). Dalším překvapením pak může být převládnutí pro rodiče nepříliš chtěných a radostných genů. Někdy porucha, jindy genetické onemocnění.

Vše, co si myslíme, že je na škodu, nás může naopak zdokonalit a posunout dále

I když tomu mnozí neuvěříte a budete to nazývat jenom takovými řečmi, tak právě ony hendikepy, u kterých si myslíme, že budou obrovskou brzdou, trápením pro dítě i vás, se mohou ukázat jako nejvíce pokrokový faktor našeho života. Ne nadarmo se v příslovích říká: „Všechno zlé je k něčemu dobré.“ Nebo silnější: „Co tě nezabije, to tě posílí.“

Snažme se o dítěti přemýšlet, nebojme se dělat změny, improvizovat, hlavně bez výčitek – dítěti i sobě

Žádný rodič není bez ambicí. Minimálně každý chceme uspět v rodičovské roli co nejlépe. Je však ambice a ambice. Pokud již od těhotenství máme naplánováno, jak dítě bude kopat míče do brány, a nedáme si to vymluvit, pak se jistě nejedná o zdravou ambici. Jasně, dítě může zrovna tento talent projevit, pak do sebe obě strany – směřování rodiče a talent dítěte – zapadnou jako klíč do zámku. Tato situace vypadá v podstatě ideálně. Ale pozor, tyto nezdravé ambice rodiče, pokud se jich časem přece jen nezbaví, mohou i oblíbenou činnost dítěti zprotivit. A nejen to, mohou dítě psychicky ničit. Abnormální tlak na výkon a úspěch u něj může vyvolat strach ze selhání, snížené sebevědomí, kdy dítě začne o svém talentu pochybovat. Do dříve favoritní činnosti, ale možná i jiných se bude zdráhat pouštět.

Situace, kdy rodič směřuje dítě jinam, než je jeho talentová oblast, je od počátku chybně. To ovšem neznamená, že nemůžeme v životě činnosti s dítětem zkoušet. Co však musíme, tak poznat, kdy nejde již o lenost, ale kdy to dítě opravdu nenaplňuje, nebaví. Ač v tom může být dobré, tak u multitalentovaných dětí, které jsou zdatné ve více oblastech, je nutné počítat, že si budou postupně vyřazovat i ty činnosti, ve kterých jsou dobří, na úkor jiných, které jim jdou možná stejně, možná lépe, ale hlavně je více baví a jsou v nich ochotny na sobě pracovat.

Inzerce

Naše ambice musí odpovídat schopnostem a možnostem dítěte

Sama vím, že je těžké oprostit se od původní představy o schopnostech dítěte. Ono skutečně ten náš např. sportovní talent nemusí být u dítěte tak výrazný. Nemusí být soutěživý jedinec apod. Ale pozor. Někdy to u mladších dětí vypadá s těmi poděděnými talenty doslova černě, avšak s vývojem dítěte, změnou fyzické stavby těla i mentálních schopností může najednou dojít k překvapivé situaci, kdy se dítě do dříve opomíjené činnosti pustí. A nejen to. Je v ní dokonce i úspěšné. Možná pak můžeme litovat, že jsme s tím nezačali dříve. V této situaci kupodivu dítě projevilo více moudrosti a nadhledu než já. Byť jej to samozřejmě mrzelo, odvětilo: „Třeba bych neměla dobrého (tanečního) partnera a nebavilo by mě to.“

Přiměřené nároky a důslednost

Když máme v určitou dobu o talentech dítěte jasno a ono si činnosti samo vybere, pak je potřeba přijmout a dodržovat řád a pravidla s nimi související. A právě tady nastupuje přísný rodič. Možná byste po vyjádření mého syna, „že jsem ta nejpřísnější žena na světě“, řekli, že bych mohla ubrat. Ale to nemohu. Na jednu stranu některé věci nedůsledně pouštím, nemám na všechno sílu, zvláště u týpku s diagnózou ADHD, kdy musím být doslova 24 hodin ve střehu. Na druhou stranu, když člověk věnuje jejich aktivitám finanční prostředky, čas – tedy opět finance, obětuje nebo odloží své sny, aby plnil ty jejich, tak mám právo také na určité nároky. Ty však musí být přiměřené. Asi se zeptáte, co myslím přiměřenými nároky. To je jednoduché. Když vám bude připadat, že v tanci dítě dělá naschvály, když mu to trenér 3x řekl, tak si to zkuste sami. Ano, zkuste si pár lekcí tance. Kde třeba zjistíte, že to není zase taková brnkačka. I když hlava chce a ví co dělat, nohám to jít nemusí.

Jak dopadá, když necháte dětské talenty ladem?

Jak není dobré dítě přetěžovat, drezúrovat, jet pouze na výsledek, výkon, úspěch, protože nejen děti potřebují i přirozenou, neorganizovanou hru a zábavu, tak ani trvalé lelkování a pouze neorganizované činnosti nemusí být správnou volbou. Zkrátka žádný extrém není dobrý. Vzpomeňme na syna autora knížky Líný rodič, který skončil v 17 letech na marihuaně a jeho život byl jedno velké lelkování. Vzpomínám si, že před pár lety to byl obrovský kultovní hit, kdy každý chtěl být IN líný rodič a pouštět se do něčeho, co jsme nevěděli, jak může dopadnout. Jen doufám, že to nezkusilo příliš mnoho rodičů. Proč? Protože by vám vaše děti mohly jednou vyčíst, že nemají žádné zájmy a že jste je měli do všeho víc nutit, jak naservíroval onen mladistvý syn svému línému rodiči.

Mám-li být upřímná, tak při čtení knížky mně připadalo, že být líným rodičem je skoro větší fuška než se snažit dítě vědomě a cíleně rozvíjet.

Že jsme to zpackali?

Tak to si, prosím vás, nikdy neříkejme. Své omyly berme jako zdroj poučení. Jenom tak nebudeme nejen z těch svých, ale hlavně omylů našich dětí dělat vesmírnou vědu. Každý máme na chybu či omyl nárok. Ty nás totiž v životě posunou nejvíce. …ale pouze některé z nás. Ty, kteří se posunu zuby nehty nebrání. Nechají se odvát k nové příležitosti, všimnou si změny větru a dokáží spokojeně plachtit dále.

Svícení a láska

I když to dnes bylo o něčem jiném, tak s tématem souvisí i mé oblíbené úsloví: Děti nemusíme životem vést, stačí jim pouze na cestu svítit. Ony si již vyberou a uskuteční své sny samy. Důležité je vůbec je na tu cestu vzít. Na ní jim pak nezapomeňme projevovat dostatek lásky, důvěry, úcty a přiměřené péče. 

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Ambiciózní vs. přísný rodič - diskuze

Poradna

Pokakavani

| Nikolabi | 24.07.2024, 17:12

Dobry den,

obracim se na Vas s dotazem ohledne syna. V cervnu mu byli tri roky. Mame problem s chozenim na velkou. Loni v listopadu jsme zacali odplenkovavat. S curanim problem ani tak nebyl, sem tam se pocura a to i ted, ale to beru asi jako "normu". Ale bohuzel neni schopen udelat velkou potrebu na nocnik, ci zachod. Vykonava to pouze do kalhot a treba i petkrat za den. Jsou situace, kdy sedi vedle nocniku, nebo je od nej vzdalen opravdu jen kousek a presto se pokaka. Uz od zacatku jsem ho motivovala napr. gumovym bonbonkem, ci nejakou hrackou, ktera se mu libila v kramu, ale bez uspechu. Priznam se, ze posledni dva mesice jsem z toho uz tak zoufala, ze jsem mu dala za to i na zadek. On mi slibi, ze bude chodit kakat na zachod, ale pak se to treba za pul hodiny opakuje znova. Parkrat se stalo, ze tu potrebu vykonal na zachod ci nocnik, ale jen tehdy, kdyz zrovna kakal a ja jsem ho popadla a on to tam dodelal. Vetsinou se to ale pak zastavilo a nelibi se mu to, knoura. Kolikrat i odejde do jine mistnosti a tam se pokaka. Ja na nem samozrejme poznam, ze kaka a kdyz se ho zeptam, tak mi tvrdi, ze ten bobek nedela. Toto se deje i kdyz je napr. u babicky na noc. Myslim, ze jen jednou se stalo, ze sam od sebe sel na nocnik a vykakal se. To jsem zrovna nebyla doma a hlidal ho manzel. Rekla bych, ze je na me celkem dost fixovany. Bohuzel manzel je casto v praci, tak drtivou vetsinu casu je se mnou. Mam jeste starsi dceru (5 let) a ta s tim taky mela trochu problem, v tom smyslu, ze do ctyr let nekakala vubec a vecer, kdyz jsme ji dali plenku na noc, tam se behem chvilky vykakala. To jsme odbourali kolem toho ctvrteho roku. Jinak bych rekla, ze je sikovny. Uz dlouho je schopen se skoro sam uplne oblect, obuje si boty, v pohode se naji. O tom, ze se kaka do nocniku, ci na zachod si povidame nekolikrat denne, myslim, ze toto chape. Ale uz jsme z toho vsichni dost nestastni. V zari by mel nastoupit do statni skolky (a ja do zamestnani), ale obavam se, ze pokud se bude tatkto neustale pokakavat, tak ho odtamtud vylouci. Uz opravdu nevim, co s nim. Prijde mi, ze at se snazim ho presvedcit, aby chodil na zachod, tak stejne dokud nebude on sam chtit, tak se to nezlepsi. Ale pokud by vas napadlo nejaka rada, jak to zlepsit, byla bych za to velmi vdecna. Mockrat dekuji

Dobrý den,

poradila bych vám se s problémem vašeho synka obrátit na dětského klinického psychologa. Pouze na základě dotazu po e-mailu nelze dát jednoznačnou odpověď a ani zázračné rychlé řešení. Je možné, že bude potřeba podrobnější zmapování situace a dlouhodobější vedení, nebo se naopak situace může vyřešit velmi rychle. Obtíže s vyměšováním nejsou ale u batolat nic neobvyklého a objevují se. Mnoho dětí preferuje zejména defekaci (vykonání velké potřeby) do plen a má problém s přechodem na nočník či toaletu. Píšete, že syn je čerstvě tříletý. Kontrola vyměšování souvisí se zralostí nervového systému dítěte a se schopností volního ovládání svěračů. Nervový systém syna nemusí být ještě dostatečně zralý a syn tak není ještě třeba připravený na přechod na nočník či záchod. Určitě bych vám doporučila snížit na něj tlak v tomto ohledu. Váš stres se na něj přenáší, tlakem je i vaše neustálé vysvětlování, kam se potřeba vykonává. To vše syn zcela jistě již ví. Pod psychickým tlakem se obtíže ještě zhoršují a může dojít k rozvoji psychosomatických potíží, které se pak těžce odbourávání. Pokud syn ještě není dostatečně vyzrálý, pak je jedno, jestli se nachází právě vedle nočníku či WC, prostě do něj potřebu není ještě schopen vykonat, nemá nad ní úplnou kontrolu. Častost stolice cca 5x denně i obtíže s použitím nočníku bych vám také doporučila konzultovat s dětským lékařem. Mohlo by se jednat i o projev nějaké potravinové intolerance či alergie a je potřeba to vyloučit, dále je dobré se poradit o vhodném stravovacím režimu a složení stravy, je možné vyhledat i dětského dietního poradce.

Při jednání se synem se určitě zcela vyhněte výčitkám, přílišnému nátlaku i vysvětlování. Ukažte mu, kde je nočník, záchod a podporujte i každý pokus o vykonání potřeby na něj. Nezaměřujte se na neúspěchy, ale pouze na úspěchy, i třeba částečné, kdy se syn k nočníku či záchodu snažil třeba přiblížit, i když to nestihl. Tyto úspěchy "oslavujte", zaznamenejte třeba do kalendáře a na ně se při následné chvále zaměřujte, může být i odměna ve formě sladkosti, hračky apod. Pokud již potřebu vykonává, tak se snažte nepřerušovat mu ji, i když poznáte, že defekuje. On vědomě ví, že má jít na nočník, ale fyzicky to ještě nezvládá. Právě přerušení vykonání potřeby může způsobovat častost stolice, kterou syn nedokončí, protože nemá klid a způsobit např. rozvoj záměrného zadržování stolice a psychosomatické zácpy. Pokud vidíte, že syn kaká, nechte jej stolici dokončit, i když do kalhot, pak jen krátce připomeňte, že je lepší použít nočník a syn se může následně podílet na úklidu (např. odnést znečištěné oblečení do prádla, zkusit vám pomoci utřít případně znečištěnou podlahu atd.). Je potřeba synovi dopřát čas a snížit tlak na něj, také vy se situací přestaňte trápit, zaměřte se na jiné věci, které synovi jdou a že jich v jeho věku není málo. Přeji vám hodně trpělivosti, do září je ještě spousta času a mohli byste situaci zvládnout.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 25.07.2024, 09:23
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×