Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mají se vrátit dílny a pozemky? Samozřejmě, že ano!

Pamatujete si? Řešili jsme to v diskuzi před 2 lety. Opět jsme napřed, politici a odpovídající odborníci se tím zabývají až nyní.

Co z naší diskuze vypadlo? https://www.babyonline.cz/diskuzni-klub/diskuze-dne?url=pozemky-dilny-vareni-siti-pracovni-cinno-1463144#r1463144

Na úvod jsem se ptala:

Pozemky, dílny, vaření, šití - pracovní činnosti

Inzerce

Holky, mají Vaše děti ve škole pozemky a dílny? Pamatuji si, že jsme chodili okopávat pozemky, sbírat rybíz - dokonce i povinně asi 3 dny o prázdninách, sázet květiny. Pak jsme v dílnách vyráběli různé předměty, v živé paměti mám stojánek na ubrousky s vypáleným vánočním motivem.  Také jsme asi půl roku nebo celý rok měly pouze holky vaření. Děti nic takového nemají. Přitom mně to přijde jako velmi praktické dovednosti. Pak ať se to Ministerstvo školství a průmyslu nediví, že děti nechodí na učební obory, když ani neví, o čem jsou :-).

Dost mě z vašich reakcí zaskočilo, že naše děti v hodinách vaření – tedy ty, které jej mají – neumí ani nakrájet banán :-). Dále se svěřujete, že kantorka děti učila rozklepnout vajíčko 3 hodiny, nebo že dát dětem do ruky nůž ke krájení křížal bylo o kriminál.

Inzerce

Právě proto mě překvapil názor odborníka z neziskovky zaměřené na oblast školství, že jsou dnes dílny a pozemky překonané.

Každé dítě by mělo umět základy, a to i v dnešní počítačové době!

Upřímně si myslím, že každé z dětí by mělo mít určité penzum manuálních základů. Posílí to jeho praktické myšlení i v jiných oblastech a právě o tu praktičnost jde v moderní době nejvíce. Schopnost přicházet na jednoduchá a účinná řešení. Dovednost si ve všem udělat systém. Já osobně z toho těžím dodnes. Dokonce mi někdo řekl, že já si v hlavě vytvořím systém, i když půjdu s košem k popelnici. A to měl setsakramentskou pravdu.

POZOR! Toto říká člověk, který je velký propagátor talentů dětí a „pouze“ dorovnání hendikepů, ne jejich drilování. Ale i dítěti, které je manuálně nezručné, se bude velmi v životě hodit pár hodin manuálních prací na základní škole.

Inzerce

Neříkám, že dítě, které je budoucí Einstein, nechám 3 hodiny denně uklízet nebo pracovat na zahradě. Mně stačí vědět, že až to bude potřebovat, zvládne to. Jinak se samozřejmě bude věnovat vědě a na úklid si někoho najme, protože jeho favoritní oblastí je věda, ne úklid. Nebo bychom snad chtěli posadit paní uklízečku k atomovému reaktoru a vědci dát do ruky smeták?

Mimochodem u tohoto odstavce jsem si vzpomněla na jednu úsměvnou poznámku paní na úklid. A to, že by si děti měly pokoje uklízet samy. Když pominu skutečnost, že paní tady není od rozdělování práce v naší domácnosti, jakkoliv si mohu myslet, že má pravdu, tak jsem měla na jazyku poznámku, kterou jsem nakonec spolkla: „Mám jej skutečně nechat hodinu uklízet pokoj místo hodiny, kdy mi stříhá videa, za která bych u externí firmy zaplatila 5x více než Vám za hodinu úklidu?“ Právě proto mám na úklid nejraději šikovné studentky. Jejich obzor sahá totiž dále než pouze k úklidu a poměrně dobře chápou, proč těch 5 hodin základního, prosím, základního úklidu zadávám jiným a já si je ušetřím k činnostem, které naopak jiní nezvládnou, nebo k sebevzdělávání či relaxu. Ale vím, že to umím. A také mnohem precizněji než externisté. Když mně slečna o prázdninách vypadla, ptá se moje dcera, kdo byl u nás na úklid: „Tak dobře jako teď tady ještě nikdy uklizeno nebylo.“ To mě potěšilo :-). Jak vidíte, umím to, protože jsem se tomu naučila v dětství doma i ve škole, ale neznamená to, že se tím budu živit. Ale pevné základy, na kterých mohu stavět, mám.

A přesně tak si to představuji i u svých dětí.

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Mají se vrátit dílny a pozemky? Samozřejmě, že ano! - diskuze

  • Upřímně nevím...
    Schválně jsem se dívala co jsem psala, a jestli stále mají děti nějaký ten rychlokurz, tak si myslím, že v dnešní době to bude dostačující. Na to bych asi spíš navázala nějaký nepovinný předmět, pro toho koho to chytlo a chce vědět a zkoušet víc... Na co bude klukovi to, že umí zatlouct hřebík, něco opravit, holce že umí něco zašít, uvařit, když je to nebaví a ještě třeba jim doma řeknou, že vadná věc se vyhodí, případně na opravu si někoho pozvou a jsou tak i vychováni... Navíc pro někoho kdo je zvyklý a musí pomáhat/dělat i doma, to může být otrava, jako u mě. Mě opravdu šití, vaření a pozemky nebavily. Háčkovat jsem se nenaučila dodnes, vařit vařím z povinnosti taky do dneška, šít pravda šiju, ale taky k tomu nemám vřelý vztah, jediné co mě chytlo je zahradničení, to jsem jako holka nenáviděla a právě jsem byla naštvaná, že kromě toho, že se rýpu v zemi doma, tak jako bonus musím i ve škole. Jediné co mě bavilo od mala byly dílny, i když jsem absolutně na to levá.
    moninif   | 15.04.2018 07:54:53
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobry den, mam syna 4 roky, nema zadne bolesti, ale moc nechce jist, dnes kdyz jsem mu měnila plenku, mel černou stolici. Mam jen jedno dite proto se bojim a nevim co to znamena. Muzete mi prosim poradit? Z ceho to muze byt? Obcas pije Coca Colu, ale jen velmi malo a bez cukru. Ted momentalne ji hodne platkovy sýr v toustech, ma rad vse co se týká sýru, dnes mel i jablka. Muze mit krvácení? Na bolesti si zadne nestezuje, horecky nema, je naprosto v poradku, hraje si. Prosim o radu.

Dobrý den,

nejedl syn borůvky, ostružiny? Mohlo by to být zabarvení z ovoce, pokud se stolice bude opakovat, kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 14.07.2024, 17:30
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×