Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mají se vrátit dílny a pozemky? Samozřejmě, že ano!

Pamatujete si? Řešili jsme to v diskuzi před 2 lety. Opět jsme napřed, politici a odpovídající odborníci se tím zabývají až nyní.

Co z naší diskuze vypadlo? https://www.babyonline.cz/diskuzni-klub/diskuze-dne?url=pozemky-dilny-vareni-siti-pracovni-cinno-1463144#r1463144

Na úvod jsem se ptala:

Inzerce

Pozemky, dílny, vaření, šití - pracovní činnosti

Inzerce

Holky, mají Vaše děti ve škole pozemky a dílny? Pamatuji si, že jsme chodili okopávat pozemky, sbírat rybíz - dokonce i povinně asi 3 dny o prázdninách, sázet květiny. Pak jsme v dílnách vyráběli různé předměty, v živé paměti mám stojánek na ubrousky s vypáleným vánočním motivem.  Také jsme asi půl roku nebo celý rok měly pouze holky vaření. Děti nic takového nemají. Přitom mně to přijde jako velmi praktické dovednosti. Pak ať se to Ministerstvo školství a průmyslu nediví, že děti nechodí na učební obory, když ani neví, o čem jsou :-).

Dost mě z vašich reakcí zaskočilo, že naše děti v hodinách vaření – tedy ty, které jej mají – neumí ani nakrájet banán :-). Dále se svěřujete, že kantorka děti učila rozklepnout vajíčko 3 hodiny, nebo že dát dětem do ruky nůž ke krájení křížal bylo o kriminál.

Inzerce

Právě proto mě překvapil názor odborníka z neziskovky zaměřené na oblast školství, že jsou dnes dílny a pozemky překonané.

Každé dítě by mělo umět základy, a to i v dnešní počítačové době!

Upřímně si myslím, že každé z dětí by mělo mít určité penzum manuálních základů. Posílí to jeho praktické myšlení i v jiných oblastech a právě o tu praktičnost jde v moderní době nejvíce. Schopnost přicházet na jednoduchá a účinná řešení. Dovednost si ve všem udělat systém. Já osobně z toho těžím dodnes. Dokonce mi někdo řekl, že já si v hlavě vytvořím systém, i když půjdu s košem k popelnici. A to měl setsakramentskou pravdu.

Inzerce

POZOR! Toto říká člověk, který je velký propagátor talentů dětí a „pouze“ dorovnání hendikepů, ne jejich drilování. Ale i dítěti, které je manuálně nezručné, se bude velmi v životě hodit pár hodin manuálních prací na základní škole.

Neříkám, že dítě, které je budoucí Einstein, nechám 3 hodiny denně uklízet nebo pracovat na zahradě. Mně stačí vědět, že až to bude potřebovat, zvládne to. Jinak se samozřejmě bude věnovat vědě a na úklid si někoho najme, protože jeho favoritní oblastí je věda, ne úklid. Nebo bychom snad chtěli posadit paní uklízečku k atomovému reaktoru a vědci dát do ruky smeták?

Mimochodem u tohoto odstavce jsem si vzpomněla na jednu úsměvnou poznámku paní na úklid. A to, že by si děti měly pokoje uklízet samy. Když pominu skutečnost, že paní tady není od rozdělování práce v naší domácnosti, jakkoliv si mohu myslet, že má pravdu, tak jsem měla na jazyku poznámku, kterou jsem nakonec spolkla: „Mám jej skutečně nechat hodinu uklízet pokoj místo hodiny, kdy mi stříhá videa, za která bych u externí firmy zaplatila 5x více než Vám za hodinu úklidu?“ Právě proto mám na úklid nejraději šikovné studentky. Jejich obzor sahá totiž dále než pouze k úklidu a poměrně dobře chápou, proč těch 5 hodin základního, prosím, základního úklidu zadávám jiným a já si je ušetřím k činnostem, které naopak jiní nezvládnou, nebo k sebevzdělávání či relaxu. Ale vím, že to umím. A také mnohem precizněji než externisté. Když mně slečna o prázdninách vypadla, ptá se moje dcera, kdo byl u nás na úklid: „Tak dobře jako teď tady ještě nikdy uklizeno nebylo.“ To mě potěšilo :-). Jak vidíte, umím to, protože jsem se tomu naučila v dětství doma i ve škole, ale neznamená to, že se tím budu živit. Ale pevné základy, na kterých mohu stavět, mám.

A přesně tak si to představuji i u svých dětí.

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Mají se vrátit dílny a pozemky? Samozřejmě, že ano! - diskuze

  • Upřímně nevím...
    Schválně jsem se dívala co jsem psala, a jestli stále mají děti nějaký ten rychlokurz, tak si myslím, že v dnešní době to bude dostačující. Na to bych asi spíš navázala nějaký nepovinný předmět, pro toho koho to chytlo a chce vědět a zkoušet víc... Na co bude klukovi to, že umí zatlouct hřebík, něco opravit, holce že umí něco zašít, uvařit, když je to nebaví a ještě třeba jim doma řeknou, že vadná věc se vyhodí, případně na opravu si někoho pozvou a jsou tak i vychováni... Navíc pro někoho kdo je zvyklý a musí pomáhat/dělat i doma, to může být otrava, jako u mě. Mě opravdu šití, vaření a pozemky nebavily. Háčkovat jsem se nenaučila dodnes, vařit vařím z povinnosti taky do dneška, šít pravda šiju, ale taky k tomu nemám vřelý vztah, jediné co mě chytlo je zahradničení, to jsem jako holka nenáviděla a právě jsem byla naštvaná, že kromě toho, že se rýpu v zemi doma, tak jako bonus musím i ve škole. Jediné co mě bavilo od mala byly dílny, i když jsem absolutně na to levá.
    moninif   | 15.04.2018 07:54:53
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Nárok na porodné

| Janice78 | 19.02.2020, 13:46

Dobrý den,
ráda bych se na Vás obrátila s dotazem či pomocí ve věci zamítnutého nároku na porodné.
Jsem samoživitelka, OSVČ.
Dotaz, proč nedosáhnu na porodné jsem zaslala úředníkovi, který mou žádost vyřizoval na jeho email i do datové schránky. Níže zasílám svůj dotaz a jeho odpověď. Nechápu ale, proč po mě chtěl úředník dokládat i zálohy z pssz a ze zdravotní pojišťovny pro účely zjištění nároku na porodné, když se ve finále odkazuje na odstavec ze zákona, kde vycházejí z průměru a ne z mých skutečných příjmů.
Z jakého důvodu se neřídili odstavcem 4?
(4) Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost, započítává se jí jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu za každý měsíc

a) jedna dvanáctina příjmů uvedených v daňovém přiznání za kalendářní rok, který bezprostředně předchází kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku, a to bez ohledu na to, kolik měsíců osoba ve zdaňovacím období samostatnou výdělečnou činnost vykonávala a zda tato činnost byla ve zdaňovacím období vykonávána jako činnost hlavní či vedlejší, nebo
b) jedna dvanáctina příjmů, jde-li o příjmy podléhající dani z příjmů stanovenou paušální částkou, ze kterých byla stanovena daň paušální částkou, není-li dále stanoveno jinak.

Zde zasílám emailovou komunikaci
Dobrý den,

odkazuji Vás na ustanovení § 5 odst. 5 písm. a) zákona č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře:

„Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní činnost, započítává se jí však jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu vždy nejméně částka 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství.“

a odst. 7)

„Částka průměrné měsíční mzdy se zjišťuje za kalendářní rok předcházející období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku a vyhlašuje ji Ministerstvo práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv sdělením podle průměrné mzdy v národním hospodářství vyhlášené Českým statistickým úřadem, s tím, že tuto částku zaokrouhluje na celé stokoruny dolů.“

Více Vám již sdělit nemohu. Proti vyrozumění se neodvoláváte, odvolání je proti rozhodnutí. Vyrozumění je pro Vás možnost se písemně nebo osobně vyjádřit, vyjádření e-mailem není považováno za písemnou formu, protože e-mail není opatřený elektronickým podpisem, a vysvětlení Vám poskytuji pouze jako odpověď na dotaz. Vzhledem k tomu, že jste s dítětem sama, pak hranice příjmů, pod které se musíte dostat, je velmi nízká a díky tomu nárok pak podle platných ustanovení zákona nevzniká.

Považuji tuto odpověď za dostačující a dále na případné e-maily nemohu odpovídat, mám zde dalších 500 žádostí o dávky, které čekají na zpracování.

S přáním hezkého dne,

cid:image001.png@01D5B035.29F5AF60

Lukáš Marek
Odborný referent – pracovník SSP a dávek PP pro správní obvod Praha 15 a 22
E: lukas.marek@uradprace.cz

Úřad práce ČR – Kontaktní pracoviště Praha 10
Vršovická 1429/68
Vršovice
101 00 Praha 101

Datová schránka: w7aznwp
http://www.uradprace.cz

From: Jana Dlouhá <D.Jana@seznam.cz>
Sent: Tuesday, February 18, 2020 4:57 PM
To: Marek Lukáš (UPA-ABJ) <lukas.marek@uradprace.cz>
Subject: Porodné, spis.zn.2730-20-AB

Dobrý den, pane Marku,

na základě Vašeho vyrozumění ohledně možného nároku na porodné bych se chtěla touto cestou
odvolat a požádat o vysvětlení, jak jste k finální příjmové částce 14700Kč dospěl.
Dle DAP za rok 2017, z kterého se má nárok vypočítávat byl základ daně 153.070,-Kč,
což je po vydělení 12, měsíční příjmová částka 12755,80 Kč
Jiné příjmy jsem v tomto roce neměla. Není mi tedy známo, jak jste k výsledné částce dospěl
a žádám tedy o vysvětlení

Předem děkuji

S pozdravem

Dlouhá J.


Neobtěžovala bych Vás s tímto dotazem, ale podle pana Marka je jeho odpověď dostačující a už se k ní zřejmě nehodlá vyjadřovat. Proto zkouším Vás, zda by jste byli ochotni mi danou záležitost vysvětlit, případně pomohli s odvoláním a přezkumem jejich výsledku

Předem velice děkuji

S pozdravem

Jana Dlouhá

Dobrý den,

postup úřadu je v souladu se zákonem. Pokud jste v rozhodném období vykonávala samostatnou výdělečnou činnost, zjišťují se příjmy podle § 5 odst. 4). Pokud se ale jedná o hlavní činnost a jsou takto zjištěné příjmy nízké, tedy nedosahují nejméně 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, započítává se místo Vašich skutečných příjmů právě těchto 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, tak jak to uvádí § 5 odst. 5) a související odst. 7). Pokud byste vykonávala samostatnou výdělečnou činnost v rozhodném období, ale v předchozím zdaňovacím období byste ji nevykonávala, postupovalo by se podle odst. 6).

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 21.02.2020, 09:54
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce