Markéta od Lillynky
Markétka šla do školy. Ona byla v pohodě, já se toho bála celé prázdniny. Pořád dokola jsem si opakovala, že moje malá holčička už jde do školy a nemohla jsem tomu uvěřit. Žádné horor story nečekejte, u nás to probíhalo opravdu s nadšením. Však do 1. třídy chtěla jít už někdy v květnu a nebyla schopná pochopit, proč musí čekat celé prázdniny, než to přijde.
Dočkala se, přišlo to a je to tady. Markétka je školačka. První den, po uvítání pana ředitele a pana starosty před školou, si je paní učitelka odvedla do třídy. Zdá se být sympatická. Škoda, že nevyfasovala novou paní učitelku, koukala jsem totiž, že dvě nové paní učitelky, které letos nastoupily k prvňáčkům jim na stránkách školy založily blog, kam dávají fotky, to by se mi líbilo taky, protože opravdu netuším, co se ve třídě celé dny děje. To víte, na otázky typu, jak bylo ve škole, co jste dělali, se mi dostává standardních odpovědí: „jo dobrý“, „nic jsme nedělali“, „já nevím“ :)) Jeden den se teda přiznala tátovi, že jí paní učitelka přesadila, protože v hodině mluvila. Mně se potvůrka nepochlubila. :))
První týden si spíše zvykali, ke konci už trochu pracovali, ale výuka podle rozvrhu jim začíná až druhý týden. Každý den si nejdříve sednou do kroužku u tabule a vyprávějí si, co dělali. Paní učitelka je chce naučit vyprávět, tak aby mluvili souvisle bez zadrhávání.
Každý týden nám také paní učitelka bude do úkolníčku lepit informace o tom, co dělali, případně další informace. Co mě překvapilo, že se hned první týden v jejich třídě objevily vši. :((
Markétka chodí každý den do družiny, má tam kamarády a chce tam být. Bývá tam do půl 4, dřív ji domů nedostanu. Je nadšená z toho, že chodí na obědy a sama si na druhý den může navolit, co si k jídlu dá.
Dostáváme také nabídky na různé kroužky, Markétka v rámci školy bude chodit do Šikulů a mimo školu na tancování. Jinak je možnost dívčího fotbalu, šachů, gymnastiky, aerobiku, angličtiny s rodilým mluvčím atd. Výběr kroužků je opravdu široký.
Zatím tedy vše probíhá hladce, tak snad jí to nadšení vydrží.
Vojta od Jany1260
Těšil se, aktovku dostal už od Ježíška, o prázdninách jsme nakoupili všechno potřebné (pár věcí na výtvarku dostali) a taky jsme si měli koupit čip, který je do jídelny a otvírá se jím škola. Na „naší škole“ jsou 4 první třídy po 20ti žácích. Oni jsou až ve 3. patře. Dole mají botníky na klíček, jeden pro dvě děti. Zatím s ním chodím až ke třídě, ale paní učitelka říkala, ať je co nejdříve vypustíme dole u dveří, ať si dojdou sami.
První den – Adélku přišla hlídat mamka a my jsme i s taťkou vyrazili. Přišli jsme tam asi v 7,45 a už moc volných míst nebylo. Vojta nebyl s nikým domluvený, že si spolu sednou. Ve třídě jich je 20, z jejich školky 5 kluků a 3 holky. Nakonec si Vojta sednul do poslední lavice (ta byla jediná celá volná) a k němu si pak přisedla Kristínka, která s ním chodila do školky. Paní učitelka je přivítala, na chvilku „odčarovala“ rodiče na chodbu a děti se naučily říkanku „hodný žáček tiše vstane, tiše sedne, když chce mluvit ruku zvedne“. Přišel tam i pan ředitel a místostarostka, která měla šílený proslov, negativní a vůbec se to pro prvňáky nehodilo.
Úterý – měli 2h, dostali sešity a ty měli přinést druhý den obalené. Nechávají si je ve škole, domů si budou brát jen ten, ve kterém budou mít úkol. Ty jim bude paní učitelka dávat v pondělí, úterý a čtvrtek. Odpoledne byly třídní schůzky. Paní učitelka se zdá fajn i moje povídání o Vojtově epilepsii vzala dobře. Budou chodit do bazénu, možná bruslit a když bude zájem, tak pojedou na školu v přírodě (jediná první třída, ostatní učitelky do toho nejdou). Zaplatili jsme 300,- do fondu a ještě se bude něco platit na papíry.
Středa – měli 2h, naučili se říkanku o veverce, vybarvovali… Po dvou hodinách jsem si ho vyzvedla.
Čtvrtek – měli 3h a už se „učili“, přibyla jim další nová říkanka o perníkové chaloupce. Už jsem ho dala i do družiny, aby šel na oběd ve škole. Vyzvedla jsem ho kolem druhé hodiny a zase jsem musela poinformovat paní družinářku o epilepsii. Je taky v pohodě, vede na škole kroužek zdravotníka, takže se nehrozila a ví, o čem to je.
Pátek – už měli 4h a v družině byl do tří. Nadšeně mi hlásil, že už dostali úkol. Byl ale pro rodiče, vystřihnout číslice a dát je do desek na pondělí. Moc se těší na úkoly, jak dlouho mu to vydrží?
Celý první týden řeším kroužky. Vojta není moc sportovec, tak se výběr zužuje. Každý den jsem získávala nové a nové informace a zatím to vypadá, že bude chodit ve škole do šikulů ve středu od 15-16,30 hned po družině. A zkusíme skauta. Jinak s ním budu chodit na veřejné bruslení a do bazénu.
Venda od Jasko
Ten čas tak utekl a než jsme se nadály, máme také školáka.
Venda se do školy vůbec netěšil. Každý se ho stále vyptával, jak se těší do školy a on vždycky, že moc ne, že neví, jaké to tam bude a že je zvyklý na školku. Penál a aktovku mu donesl Ježíšek, donesl mu takovou, kterou si vybral na internetu a následně vyzkoušel v obchodě.
Docela jsem jeho postoj chápala, jelikož na školku si zvykal zhruba dva roky, do té doby jsme chodili více méně s pláčem, nebo si stěžoval na bolest břicha apod. Některé děti odpočítávaly začátek školního roku a nemohly ráno dospat, ale u nás to bylo úplně naopak. V den D jsme ho nemohli dostat z postele, byl strašně nervózní a naříkal, že ho bolí bříško. Snažili jsme se vše dělat v klidu a mít dostatek času na přípravu.
Po 7 hodině jsme společně celá rodina odvezli mladší Kačenku do školky, chodí už druhý rok, takže je to mazačka, ale i tak se jí tam po dlouhých prázdninách moc nechtělo.
A pak už se jelo do školy. Otevírali se 4 první třídy a Venda měl štěstí, že s ním do 1. C šel i jeho kamarád ze školky, Dan. Domlouvali se, že si spolu sednou do lavice.
Škola sídlí v historické ohromné budově hned naproti Chrámu svaté Barbory, děti mají vážně nádherný výhled, kdo někdy byl v Kutné Hoře jistě ocení. A naše 1. C se nachází v druhém patře. Všude byla spousta dětí a rodičů a Venda se mě držel jako klíště.
Po příchodu do třídy paní učitelka každého osobně přivítala a řekla, ať si vybere lavici, do které si sedne. Jelikož jsme přišli poměrně brzo, bylo dost volných míst, tak si Venda vybral třetí lavici u dveří a hlídal místo Danovi.
V 8 hodin, když se sešly všechny děti, nás paní učitelka přivítala a vlídně promlouvala. Absolutně všechny děti zaujala a já osobně jsem z ní nadšená. Na Vendovi byla vidět úleva a každou chvíli se něčemu zasmál. Když nás paní učitelka asi po hodině propustila, sešli jsme ještě do suterénu podívat se na šatny a do vedlejší budovy do družiny. Když jsme odcházeli domů, byl Venda nadšený snad úplně ze všeho a na další den se strašně moc těšil, také proto, že už měli jít i s aktovkou.
Další kroky vedly do hodinářství, kde si náš malý prvňáček vybral hodinky. Poté se šlo do hračkárny pro autíčko a na slavností oběd do restaurace. Manžel pak už musel do práce, tak nás vyhodil před školkou, kde jsme si vyzvedli Kačenku a šli si domů hrát.
Byl to krásný a nezapomenutelný den, ale taky velice náročný.
Celý týden Venda chodil do školy s nadšením, i když ho občas pozlobil nějaký spolužák či starší žák v družině, ale nadšení ho neopouštělo. Miluje svačiny, vždy vše sní a i obědy ve školní jídelně mu moc chutnají. Hrozně rád píše domácí úkoly.
Ale u nás prostě nemůže být vše zalité sluncem, takže během druhého týdne se nám to začalo kazit. Už od úterý říká, že do školy nechce, že ho ráno bolí bříško….ach jo… Podrobila jsem ho výslechu a prý mu vadí to, že ve škole dlouho sedí, že je to na něj moc dlouhé a také, že dva chlapečci, co sedí před ním jim před vyučováním berou věci ze stolu, že si prý hrají na policajty nebo co. A to je něco na toho mého perfekcionalistu. On musí mít vše srovnané a přesně na svém místě, takže si dokážu představit, jak ho to zlobí. Tak uvidíme, bud si to s chlapečky vyříká sám, nebo to zkusíme v říjnu na setkání s paní učitelkou pořešit my. (bude to setkání rodič, dítě a učitelka tzv. malé setkání).
Ještě jednu docela, pro mě, zarážející zkušenost mám se školní družinou, kam Venda chodí. Hned druhý školní den už tam zůstával do 15ti hodin, než jsem si pro něj přijela. A dost mě teda překvapilo, že je družina odemknutá, může si tam jít, kdo chce a kdy chce, ale hlavně jsem ho našla ve třídě ještě asi se třemi kluky bez družinářky. Měli puštěnou pohádku a nikdo je nehlídal. Čekala jsem tam 15 min, pak jsem šla obcházel ostatní třídy, ale naší družinářku jsem nenašla, takže jsem si to své dítě prostě unesla. Nikdo mi netelefonoval, nikdo ho nehledal. Druhý den jsem to té družinářce říkala a prý jí to hlásila kolegyně, že nás viděla. Od té doby se to neopakovalo, ale kdyby se jim nějaké dítě sbalilo a šlo domů, tak to ani nezjistí v tom mumraji a průšvih je na světě.
Doufám, že už bude jen dobře, moc bych mu to přála a sobě vlastně také, není nic horšího než vidět své dítě se trápit.
Potvorák Jirka od Val
Tak i já vyhnala nejstarší dítko do školních lavic. Celé prázdniny se moc těšil. Kromě školního batohu, kde jsem prosadila pro mě esteticky snesitelný obrázek a barvy, máme vše s Bleskem. Počínaje penálem, přes box na svačinu, láhev na pití, desky na písmenka i číslice, boxy na malé i velké sešity – no prostě bez Bleska to nešlo. O tom, že vše bylo samozřejmě 2x tak drahé než věci, na kterých byly obrázky méně známého původu, není třeba se zmiňovat.
Pondělí – Jirka nás budí v 5 hodin, vyděšený, abychom nezaspali. Do školy nás žene, jak nadmuté kozy, sestru ve školce seřve, že se dlouho převlíká. Natěšení mu zůstalo přesně 10 minut učitelčina proslovu. Pak se začal válet po lavici a provokativně zívat.
Úterý – mají dvě hodiny, pak jde s družinou na oběd. Hned poté ho tatínek vyzvedává. Jeho informace: ve škole nedělali nic, dala jsem mu malou svačinu a nemá Progresa. Tatínek je kluše ještě zakoupit, zakoupené pastelky prý nejsou to pravé.
Středa – 2 hodiny vyučování, družina, oběd a vyzvednutí. Ve škole nebylo nic. Ovšem postrádám sešit z matematiky a mladej neví, kde ho vlastně nechal. Ve škole se mu líbí tabule a obědy, protože na ně mají čip.
Čtvrtek – vyučování 3 hodiny, v družině je ponechán do 15 hodin. Z družiny se mu nechce, hrají si na hřišti. Když jsem ráno ve třídě sháněla matematiku, dozvěděla jsem se, že ji vybírala paní učitelka všem, aby se s ní nemuseli tahat. Odpoledne doma zjišťuji, že nemá ani jeden sešit včetně boxu. Kde to nechal, neví, snad pod lavicí. Na hřišti se dozvím, že už ve středu dostávali v matematice hvězdičku, pokud dobře splnili úkol. Po delším výslechu si potvorák vzpomene, že vlastně taky dostal hvězdičku. Na dotaz, proč se vlastně neochlubí, že je šikovný, prohlásil, že na to zapomněl.
Nevydržím a vztekle zaječím, že pokud mě nebude schopný říct, co se dělo ve škole a kde má věci, seřežu mu příště zadek.
Pátek – 4 vyučovací hodiny, oběd, družina. Vyzvedávali jsme ho okolo 14.30. Nejdřív mně vynadal, že chtěl dohrát vybíjenou a pak začal sám chrlit, co ve škole dělali a že z prvouky a matematiky splnil dobře úkol a dostal obrázek. V tašce má kupodivu všechno, kromě toho, co jim učitelka nechává ve škole.
Takže potvorák nezklamal. Škol bude pro mě očistec. A to mají už od příštího týdne 2x týdně pátou hodinu angličtinu. S tímto přístupem, jestli ho do 8 třídy nezabiju, budu mít nad hlavou svatozář.
Vyprávění maminek zpracovala Naďa Barochová.