banner

Celkem výsledků pro výraz "zuby": 41

Televize u jidla
avatar Vlavl 07. 10. 2020

Dobrý den, syn (nyni 16m) nikdy nebyl velký jedlik. Ne ze by trpel nechutenstvím, ale spis ho bavi akce nez sezeni u jidla. Cca pred mesicemu rostly stolicky, pri pohledu na jidlo brecel a nechtel nic jist, jen mleko nebo okurku a chladive veci. Nechteli jsme, aby hubnul, trvalo to několik tydnu, a tak jsme mu zacali pouštět u jidla Krtecka, vždy se uklidnil a jedl relativně pekne. Nyni uz zuby presly, ale Krtecka vyzaduje dale. Je to problém? Mame to resit razantně, vyhladovenim, nebo z toho vyroste? Stejne bych ho musela rozptylovat jinak, jidlo ho ted prostě nebavi a ma jen par oblíbených jidel:(Moc Vam dekuji za radu!! Hezký den.

Dobrý den, zvykat dítě na pouštění televize u jídla není zrovna optimální. Preferovala bych klidné prostředí, nabízet jídlo u stolečku, pokud dítě odmítne, tak jej nenutit. A to ať mu rostou zuby nebo ne. Zdravé dítě opravdu hlady neumře a pokud jeho vývoj probíhá normálně, tak se není čeho obávat. I když by došlo k menšímu poklesu tělesné hmotnosti (konzultujte případně s pediatrem). Jídlo se jinak snadno může stát prostředkem manipulace s rodiči a s okolím, může se vyvinout nechutenství, či jiné potíže s příjmem potravy (televizi přeci jen nemáte k dispozici vždycky, nemají ji ve školce, atd.), což dítěti ve výsledku škodí. Samozřejmě televize u jídla je lákavá a dítě se jí bude dožadovat, počítejte s tím, že odvykání tomuto zlozvyku pro vás i dítě bude náročné. Nabízejte pestrou a vyváženou stravu, ale neznepokojujte se s tím, že některá jídla dítě odmítá. Chutě dítěte se vyvíjejí a co odmítá nyní, tak může mít později rádo. V knize pana psychologa Lemana - Do pátku bude vaše dítě jiné, kterou jsem nedávno četla, jsou popsány praktické rady, jak se zachovat v různých situacích a je zde věnován prostor také stolování včetně praktických návodů, jak postupovat. Doporučuji tedy pro inspiraci. Zdravím Mgr. Matoušková, dětský psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #vývoj

Dobrý den paní doktorko, své dítě,kterému bude 5 měsíců plně kojím a myslím,že stále prospívá dobře (asi cca 150g týdně),ale poslední dobou mi přijde, že mám málo mléka. To usuzuji nejenom z toho, že se mi prsa zmenšily a jsou před kojením spíš měkčí jakoby už po kojení, ale také si prsa občas odsávám-to dělám když zrovna nekojím delší dobu,např.když dítě spí (4-6hod.) a také abych zvýšila tvorbu mléka.Jenže poslední dobou jsem si všimla, že odsaji z obou prsů třeba jen 40-60 ml mléka,což mi přijde málo když je to asi 3 hodiny po kojení. V noci nekojím,dítě mi spí a budí se na mléko pravidelně kolem 5-6 hodiny ráno,jenže prsa nemám vůbec nalitá (kojím po cca.8hodinách spánku dítěte).Přes den ale kojím max.po 2 hodinách. Poslední dobou je dítě přes den neklidné a u prsa vydrží při jednom kojení tak 5-10min. a pak už nechce. Nevím,jestli mu nebudou růst zuby,protože si pořád dává ručičku do pusy,bere věci kolem,oblečení a saje mi ruku když ho chytím,také mu tečou hodně sliny.Nepoznám, jestli ho bolí ty zuby,protože k prsu jde vždycky a ne vždy hodně saje,ale vždy se trochu napije.Bojím se abych nepřišla o to mléko-co mohu tedy podle Vás udělat abych měla více mléka? Zkouším ještě navýšit příjem tekutin (ne vždy toho hodně za den vypiju),ale nevím jak moc to má velký vliv?Doporučila byste dítě budit ještě v noci na kojení (kvůli té tvorbě mléka),nebo stačí kojit až kolem té 5hodiny ráno? Budit se mi ho moc nechce,protože přes den toho tolik nenaspí a v noci je spokojený.Děkuji Vám za Vaše odpovědi.

Dobrý den, neklid dítěte při kojení může být způsoben růstem zubů. Nemyslím si, že byste měla málo mléka, nemusí být zásoba v prsou, mléko se tvoří i během kojení. V 5 měsících by ale dítě mělo mít už příkrmy - zeleninový příkrm, ovocný příkrm.

Dobrý den paní doktorko, mám 8.měsíční miminko,kterému právě rostou zuby a v noci se často budí,což není nic neobvyklého,ale už jsem trochu zoufalá,protože když začne řvát tak se nedá nijak uklidnit.Problém je v tom, že dítě je zvyklé před spaním se nakojit a usínat u prsa u mě v posteli.Většinou po chvíli usne a pak ho přendám do postýlky a spí.Jenže ted mi začal dělat to, že se uspí u prsa a když ho chci opatrně přendat do své postýlky tak se probudí a začne hystericky řvát.To dělá od té doby co už jsem ho po hrozných nocích si nechala spát u mě v posteli aby usnul a abych se trochu vyspala i já. Bohužel jinak se nedá uklidnit než u prsa,jelikož dudlík od narození odmítá a chce k prsu.Ted se budí už cca.3 hodiny po večerní kaši,nakojím,usne u mě a když ho přendám tak hystericky řve.To se opakuje ještě tak 2-3x za noc takže ho už ze zoufalství nechávám řvát a čekám až usne sám v postýlce.Vydrží hodinu v kuse brečet,žádné uklidnění nepomáhá. Manžel se zlobí,že ho nechávám řvát,přijde mi že mě tlačí k tomu abych ho jen kojila,ale mě už to přestalo bavit,je dost závislý a nechci aby měl takový zlozvyk.Když byl menší,usínal sám bez problému a spal až do rána.Vím,že ho bolí ty zuby,tak by utěšování prospělo,ale přijde mi,že už si to tak trochu vynucuje.Navíc už pár zubů má a tím nočním cumláním mě občas kousne,takže prsa mám prokousaná.Někdy mu dám na noc brufen na bolest, zabere to tak z části,ale nemůžu ho brufen dávat každý večer (to jak se budí trvá už skoro měsíc). Poradila byste nějaké řešení? Už jsem zoufalá,hlavně z toho že pořád brečí a já ho nechávám,ale opravdu nic jiného nezabírá a spát v posteli s ním nechci, i když je klidnější.

Dobrý den, to je docela problém v tom, že je zvyklý usínat a spát v posteli s vámi. To se těžko odnaučuje, chce to trpělivost. Pláčem si vynucuje vaši přítomnost. Můžete zkusit nasadit Pyridoxin 1xdenně 1/2 tbl., je to vitamin B6, podporuje vyzrávání mozkových funkcí a zklidňuje. Na potíže s prořezáváním zubů můžete použít zubní gely - Calgel, Mundisal, také pomáhají. Místo nočního kojení zkuste nabídnout jen tekutinu - čaj, kojeneckou vodu.

Dobrý den,dcera měla v roce úraz zubů. Spadla na ně a maličko se jí viklaly (dolní jedničky). Poté bylo víceméně vše v pořádku, ustálilo se to, a nyní v 22 měsících kousla do tvrdého chleba a začala se jí jedna jednička vyklat. Zašli jsme proto k naší zubařce a ta jí nakonec zub vytáhla. Zub byl zcela bez kořene, to bylo tím úrazem? Normálně mléčné zuby kořeny mají, že? Druhý dotaz je pak, zda když tam zub bude tak dlouho chybět, tak až jí vyroste zub stálý, bude v pořádku nebo je nějaká šance, že by s ním mohl být problém?Děkuji

Dobrý den,

ano, dočasné zuby mají kořeny. Ke vstřebání/rozpuštění kořene zubu může dojít mj. i v důsledku úrazu. Zda bude stálý zub v pořádku, nelze říct - záleží, zda úrazem nedošlo k poškození zárodku stálého zubu. To se zjistí až při jeho prořezání. Pokud by zoubek neprořezal do půl roku po prořezání druhostranného zubu, je nutno zhotovit rentgenový snímek. V 6 letech je stejně doporučeno udělat screeningový velký, tzv. OPG, snímek, kde by bylo možné zachytit případné výraznější změny. Pokud je dcerka subjektivně bez obtíží, není teď nutné žádné další řešení daného stavu (kromě běžné prevence a kontroly sousedních zubů). Ve 3 letech doporučuji nechat zhotovit snímací mezerníček (snímací náhradu zubu), která pomůže držet místo pro stálý zub. Pokud mezera nebude mít tendenci se uzavírat a dcera nebude mít problém s výslovností, není náhrada nezbytně nutná.

Držím palce, ať je vše v pořádku.

Srdečně zdravím,

MUDr. Irena Červená

Skoro bez zubů
avatar Syd 20. 10. 2023

Dobrý den, omlouvám se, možná to sem nepatří, ale už nevím, jak dá... Přistěhovala jsem se před 4 roky a nemůžu najít v kraji žádného zubaře, který by mě vzal. Jsem už zoufalá, mám poslední tři zuby na vytrhnutí, pojišťovna mi dala seznam, nikdo mi to nechce udělat, prý mají plno. Co mám dělat? Jsem zoufalá a chci mít už zoubky a najíst se, bolí mě už dásně a moje dcera taky nemá zubaře.

Dobrý den,

pokud nemáte svého zubaře a máte bolesti, doporučuji vyhledat zubní pohotovost.

Sehnat smluvního zubního lékaře by Vám měla pomoci Vaše pojišťovna, bez ohledu na dojezdové vzdálenosti. Pokud se nepodařilo na první dobrou, opakujte svou žádost o pomoc klidně několikrát po sobě. Případně je seznam zubních lékařů na stránkách www.dent.cz, kde si můžete vyfiltrovat ordinace ve Vašem kraji. Případně zvažte registraci i mimo Váš kraj (např. do Prahy běžně dojíždí rodiny od Tábora či Jindřichova Hradce). 

Přeji hodně štěstí a držím palce, ať brzy uspějete a Vy i Vaše dcera máte brzy zdravé zuby.

MUDr. Irena Červená

Spánek
avatar hhazova 30. 07. 2020

Dobrý den, našemu synovi budou dva roky. Od narození má problémy se spánkem. Od jedné hodiny se v postýlce kroutí, kňourá a tak to jde až do rána. Občas si řekne o mléko, napije se a spinká dál. Ráno je nevyspaly a protivný. Domnívali jsme se, že za tím vším jsou zuby, ale ty už má až na poslední stoličky všechny. Zkusili jsme vitamín B, také bez efektu. Na večerní rituály dbáme.

Dobrý den. Problém může být ještě prořezáváním posledních stoliček,ale doporučuji konzultaci u neurologa.

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli jsou nějaká centra, nebo poradny, kde dětem ukážou a vysvětlí, jak čistit zuby. Popřípadě kde a jak je najdu. Děkuju

Dobrý den, 

vyloženě centra nejsou. Pro instruktáž správného čištění zubů musíte navštívit dentální hygienu, občas nějaká dentální hygienistka ve svém volném čase připravuje program do školky či mateřského centra. Ale to není pravidelné. Určitě doporučuji navštívit dentální hygienu ve vašem okolí.

avatar
Petra Koucká, DiS. dentální hygienistka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Dcera nyní prožívá osmý měsíc a začala se častěji v noci budit. Obvykle dostává jednu láhev mléka mezi třetí a čtvrtou v noci a usne a budí se okolo sedmé ráno. To se nyní posunulo, už asi tři týdny bývá vzhůru jednou nebo dvakrát před půlnocí, kdy jí stačí dát dudlík a spí dál a pravidelně je vzhůru mezi jednou a druhou hodinou.Zuby má zatím dva spodní. Koupu o půl sedmé, má svoje rituály a usíná v 19:00 h ve své postýlce, ve svém pokoji. Přes den jí téměř plné porce. Také má dva denní spánky dopoledne a odpoledne. Je schopna prospat dvě hodiny dopoledne a dvě hodiny odpoledne. Může to mít vliv na noční spánek?Začala také lézt. Je nutné posunutí večerky? Může to být pouze vývojová fáze, kterou není potřeba řešit? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, častější buzení v tomto věku je běžné, problém neřešte.

Dobrý den, omlouvám se za dotaz, který sem asi nepatří.. Doufám, že mi poradíte. Je mi 14 let a už asi tři měsíce mi při otevírání úst přeskakuje pravý čelistní kloub.. Pravděpodobně znám příčinu a to je křivá stolička, takže mám právě pravý kloub zavřený víc než levý > křivě zavírám spodní čelist.. A docela se bojím jít k lékaři, i když se mu stejně nevyhnu, protože na všech internetových diskuzích je zmínka o výplachu kloubu a tomu nevím, jestli se vyhnu, protože to má sice být až poslední případ, pokud nezabere cvičení nebo dlaha ale člověk nikdy neví, na jakého lékaře narazí.. Takže můj dotaz, kam mám jít s čelistí - na koho se obrátit - jestli na zubaře či chirurgii. A je možnost, že mi odpovíte, jestli se vyhnu výplachu? Vím, že tato stránka je pro maminky a tak, ale jste jediná poradna, co znám, za kterou se nemusí platit. Doufám, že mi budete moc poradit..

Lupání a přeskakování v kloubu ještě nemusí znamenat nic vážného. Z vašeho popisu se opravdu zdá, že za příčinou stojí dotyčná vystouplá stolička. Stolička je zatěžována při kousání jako první a tím trpí i čelistní kloub. Řešení takového problému pak není nic obtížného, stačí stoličku zaleštit a snížit. Nejde o žádný bolestivý zákrok, zubnímu lékaři to zabere maximálně 10 min (pokud navštěvujete dentální hygienistku, i ona by vám mohla pomoci). Takže první doporučení je opravdu jít k běžnému vašemu ošetřujícímu zubnímu lékaři, sdělit problém s kloubem a hlavně také otevřený skus (píšete, že nemůžete oboustranně stejnoměrně zavřít ústa). Lékař stoličku zaleští, napraví se tím i problém s dokusováním a kloub se sám navrátí ke svému zdraví. Za druhé, pokud problémy s čelistním kloubem budou pokračovat, doporučuji navštívit znovu vašeho zubního lékaře, on vás odešle na stomatochirurgii, kde vás jen vyšetří (určitě nebudou dělat žádné výplachy) a odešlou na fyzioterapii. Věřím ale, že problém se vyřeší samotným malým zákrokem u zubního lékaře. 

V opačném případě, když nebudete nynější malý problém řešit, mohou v budoucnu nastat komplikace s "vystouplou" stoličkou a protilehlými zuby. 

Seberte odvahu a jděte ráno ke svému zubnímu lékaři ;-) 

avatar
Petra Koucká, DiS. dentální hygienistka

Dobrý den, mám syna narozeného v listopadu 2016, proběhlo u něj očkování na hexavakcinu ve dnech 9.2.,21.3.,26.04 2017 teď podle nového zákona pro rok 2018 se čtvrtá dávka podává jen u nedonošených dětí, což syn není. Potřebuji vědět,zda je potřeba doočkovat další dávku hexavakciny ve 20.měsících, případně že ano, kdy nejpozději se to může odsunout. Jde i o to, že syn ještě není naočkovaný vakcínou Priorix, rostou mu zuby a má vyrážku po těle a já ho nechci nechat teď očkovat, ale až se mu to ztratí. Podle nového zákona se může v rozmezí 15-18.měsíců a to by znamenalo, že nejpozději by to mohlo být někdy v květnu. Doktorka chce naočkovat i přes vyrážku, aby ji to pak pasovalo s tou hexavakcínou. A na hexavakcínu nemá jinou odpoveď jen tu, že jedeme podle starého schématu, což opakuje pořád dokola. Zajimalo by mě tedy jestli je ta čtvrtá dávka povinná a proč,nebo teď ta vakcinace 2+1 se očkuje, nějakou jinou dávkou, než máme my ?( Infanrix), a jaký tam má být odestup od Priorix vakcíny, pokud se rozhodneme ještě chvíli počkat. Paní doktorka chce mit jen splněno a moc ji nezajíma stav dítěte. Vzhledem k tomu, že moje první dítě mělo velmi vážnou reakci v 15.měsících na vakcínu Priorix, kdy mě ji přeočkovali s rýmou a tvrdili, že to vůbec nevadí, nechci podobné peklo zažívat znovu a ráda bych názor nezávislého odborníka. Děkuji.

Dobrý den, 

pokud byl rozestup mezi první a druhou dávkou menší než 2 měsíce, což je i váš případ dle platného očkovacího schématu v loňském roce, musí se použít schéma 3+1. Všechny děti, které vloni obdrželi první tři základní dávky musí letos dostat ještě přeočkování. Ať už se v prvním roce aplikují dvě nebo tři dávky, posilující dávka v druhém roce života musí být aplikována vždy. 

SPC vakcíny Infanrix-Hexa uvádí: Přeočkování má být provedeno nejdříve 6 měsíců po poslední dávce základního očkování a nejlépe před dovršením věku 18 měsíců. 

V každém případě by se měla aplikovat do druhých narozenin. 

Ne každá vyrážka je kontraindikací vakcinace, takto na dálku to však není možné posoudit bez toho, abych znal detaily. 

Vakcínu Priorix je vhodné aplikovat do 18 měsíců, pokud by však existovala kontraindikace, kterou konstatuje praktický lékař pro děti a dorost, je možné aplikovat první dávku i později. Musí to však mít medicínské opodstatnění. Po hexavakcíně se nemá očkovat jiná vakcína 2 týdny, po Priorixu min. 1 měsíc. 

Od letošního roku se děti nově očkují vakcínou Hexacima, avšak ty, které v minulosti zahájily vakcinaci Infanrixem hexa vy měly mít možnost dokončit své schéma stejnou vakcínou. Jinak bude Infanrix-hexa rezervovaná pro nedonošené děti. 

Dobrý den, jsem ve 39. týdnu těhotenství, za 10 dní mám termín porodu. Včera večer mi při čištění zubů vypadl kousíček staré amalgámové plomby (jakoby hrana plomby, na pohled i dotek prstem patrné, zub je jinak ale celý zaplombovaný). O amalgámu vím, co se píše souvislosti s těhotenstvím a uvolňováním rtuti, nicméně dokud jsem neřešila žádný problém se zuby, brala jsem tak, že s tím nic neudělám, mám amalgám téměř ve všech zubech. Teď mám ovšem obavy, zda vypadnutím kousíčku amalgámu a tím jakoby "rozbití" té celistvosti plomby se nemůže rtuti uvolňovat více a nemůže to miminku způsobit ještě nějaké problémy (předpokládám a doufám, že vývoj miminka je již dokončen a vývojové vady by tímto nehrozily)? Zub mě nebolí, ani mi ta ostrá hrana plomby, která vznikla, nevadí, jazykem ji necítím, ráda bych tedy vše řešila až po porodu. Myslíte, že to je v pořádku? Moc děkuji!

Dobrý den,

odlomení části staré amalgámové výplně miminku rozhodně neuškodí. Pokud Vás okraje výplně či zubu nedřou do jazyka či tváří, určitě počkejte s řešením až po porodu (ideálně po šestinedělí, pokud se jedná opravdu o malinký kousek a nehrozí rozlomení zubu). Po dobu kojení ovšem nedoporučuji nechat si zhotovit novou výplň z amalgámu. Broušení starého amalgámu a čerstvý amalgám jsou mnohem vyšší zátěží než pravděpodobně všechny letité výplně, které člověk v ústech již má.

Srdečně zdravím a přeji Vám i miminku všechno dobré.

MUDr. I. Červená

Dobry den, paní doktorko, rada bych Vas pozadala o radu ohledne nasi dceri, ktere je 11 mesicu. Jeji porodni vaha byla 3,490g 49cm. Vse od zacatku v poradku, nikdy nebyla nemocna, plne kojena. Problemy nastaly trochu s prikrmy. Jiz od zacatku nam spatne ji. Vzdy si jen trochu zobne. Nyni je situace takova, ze jedine co ji, tak je rano kase (delam nemlecnou, vzdy nakombinuji s ovocem), dopoledne sni par mesicku treba hrusky nebo jablka, obedy neji vubec... zeleninu do ni nedostanu, to same maso, jogurt obcas propasuji do kase. Behem dne obcas sni trochu rohliku, krupky, chleba. Vecer sni opet kasi, nic jineho nechce a ja jsem rada, ze sni alespon neco, jinak bych ji kasi dvakrat denne davat nechtela... Rekla bych,ze sni tak 100 g... rano plnou porci. Nase dr se nynejsi vaha nelibi a vyhrozuje nam nemocnici pro neprospivani. Me se nezda, ze by byl nejaky vyrazny problem, je cila, vesela, stale ji kojim cca 6krat denne a cca dvvakrat v noci. Jiz dva mesice ji rostou zuby, coz mi prijde, ze take zpusobuje jeji nechut k jidlu, protoze, kdyz ma lepsi dny, tak ji vice. Dcera je extreme zive dite, od 6 mesice se zacala stavet na nozicky a nyni neustale obchazi co se da. My s manzelem jsme oba hubeni a vysoci. Zasilam vahu k posouzeni, zda je problem opravdu tak zavazny. Váha ve 3 mesicich - 5550g, delka 61cm, 6 mesicu - 6550g, delka 69cm, 8 mesicu - 6900g, 70cm, v 11 mesicich 7490, delka 76cm. Dr mi doporucila, abychom malou co nejvice nutili do jidla a dala jednu porcni UM... ale prijde mi,ze cim vice ji nutim, tim vetsi ma odpor. UM nechce. Denne ji navarim cca 6 jidel na zkousku a ona ani neochutna, prijde mi, ze na to neni jeste pripravena. Nasi dr verim, ale posledne nas dost vynervovala a clovek je ted kazdy den ve stresu kvuli jidlu a aby mala pribirala. Rada bych proto znala i jiny nazor doktora. Předem Vám moc dekuji za odpoved! Hezky vecer.

Holčička by podle tabulek měla v roce vážit kolem 10 kg, ale pokud nevázně psychomotorický vývoj a je čilá, nemyslím se, že by byl ve výživě problém, je dost dětí, které pokud jsou kojeny, nechtějí jíst příkrmy.Je ale nutné příkrmy nabízet, aby si dítě alespoň zvykalo na jiné příchutě, a to děláte. Často to bývá tak, že jakmile od roku začnete se stravou batolecí, tak se dítě v jídle polepší, ale je vhodno potom omezovat kojení.

Zkuste jí nyní přidat Pyridoxin 1xdenně 1/2 tbl, podporuje chuť k jídlu.