banner

Celkem výsledků pro výraz "zena": 100

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat na něco ohledně plodnosti. Menstruaci jsem dostala 15.rokem. Hned po 1. menstruaci jsem utíkala na gyndu a nechala si napsat hormonální antikoncepci. Beru ji již bez přetržení 4 roky. A tak sem četla, že de facto jsem neplodná. Je to možné? Že tělo zapomíná, jak tvořit vajíčka a u mě, když jsem vlastně pravou menzes měla jenom 1x v životě. Až se budu snažit o miminko. Myslíte, že by to byl problém po vysazení? Nebo máte nějakou radu? MOCKRÁT děkuji.

Dobrý den, skutečnost je taková, že po dobu užívání antikoncepce nedochází k ovulaci (je blokována, mozek nedává vaječníkům signál). To znamená, že se neuvolňují vajíčka (ne, že se netvoří - vajíčka jsou již dávno vytvořena než se žena narodí, po narození se již netvoří). Pokud žena začne užívat HA brzy po začátku menstruace, její hormonální osa není často dozrálá, menstruační cyklus by byl nepravidelný bez užívání HA a pod. V takových případech je velmi pravděpodobné, že po vysazení antikoncepce se teprve začne menstruace upravovat a osa dozrávat. U některých žen se tedy tak děje např. až po 10ti letech užívání antikoncepce v době, kdy již chtějí otěhotnět a potom se často stává, že neovulují a dlouho trvá, než k ovulaci spontánně dojde.

Dobrý den, nikdy jsem se o přechod nezajímala, a to mi je skoro 44 let, ale když jsme se nedávno s mojí maminkou bavily, až teď jsem se dozvěděla, že maminka měla přechod, když jí ještě nebylo 47 let. Četla jsem, že dcery se v tomto mají řídit podle svých maminek a u mě by to znamenalo, že jsem už v přechodu, ale žádné změny na sobě necítím. Začala jsem si hlídat měsíčky a cykly jsem měla 27, 26, 29, 26, 24 a 26 dnů, ale to prý také nic neznamená, protože ženy mohou mít měsíčky v přechodu hodně pravidelné. Moje maminka také přestala krvácet pomalu ze dne na den. Jediným způsobem, jak lze přechod prokázat, je hormonální profil, ale ten se prý u žen pod 45 let málokdy provádí. Chtěla jsem se zkrze toto zeptat: chodím na pravidelné imunologické krevní testy, kde mi měří i hladinu hormonů, nikdy ale se mnou paní doktorka o nich nemluví. Myslíte si, kdybych ji požádala, že se mohu dozvědět, jak se u mě přechod vyvíjí. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud půjdete na svoji první gynekologickou prohlídku - předpokládám, že jste autorkou i druhého dotazu, pak se na vše můžete zeptat v ordinaci. Pokud má žena víceméně pravidelný cyklus, pravděpodobně se nenachází v přechodu. Hladiny hormonů, které se v přechodu snižují, způsobují, že žena přestává pravidelně menstruovat. Jde to tedy ruku v ruce.

Dobrý den,jak si čtu můj předchozí dotaz, tak nebyl dobře zformulován za což se omlouvám a rád bych to napravil.Je toto správný postup, když se hlásí o příspěvky i dovolenou otec dítěte?1) Žena si 6-8 týdnů před porodem zažádá u zaměstnavatele o mateřskou dovolenou (bez žádosti o PPM)2) Já mohu do 6.týdne po porodu pracovat na HPP3) V 6 týdnu po porodu si zažádám v zaměstnání o rodičovskou dovolenou spolu s žádostí o PPM (smlouva s partnerkou s termínem péče o dítě,...) a následně budu pracovat již jen na ŽL či brigádně při péči o dítě.4) Žena si ve stejný termín ukončí mateřskou dovolenou u zaměstsnavatele a nastoupí zpět do zaměstnání.5) Zhruba ve 4. měsících věku dítěte si zažádám o rodičovský příspěvěk ve zvolené výši a na zvolenou dobu (aby nebyla v přechodu z PPM a rodičovského příspěvku mezera).Doufám že nejsem v omylu a je tento postup správný. Pokud ale ne, budu rád když mě opravíte :-)Moc vám děkuji za odpověď a přeji hezký den :-)

Dobrý den, 

ad 1. matka si může požádat i o PPM, to by byla hloupá, kdyby to nevyužila (případně může čerpat alespoň nemocenskou v souvislosti s porodem, pokud nesplňuje podmínky pro nárok na PPM)

ad 2. ano, dokud mateřskou nenastoupíte, můžete normálně pracovat

ad 3. požádat si musíte o mateřskou dovolenou, při které můžete vykonávat činnost, ze které nečerpáte PPM. V případě rodičovské můžete pracovat už neomezeně.

ad 4. ano, přesně tak

ad 5. ano, a jak jsem už napsala, můžete při RP pracovat.

Dobrý deň. Chcem sa spýtať. S priateľkou sme mali pohl styk 14.10.2017 počas jej plodných dní. S ochranou a ejakulaciou mimo. Menštruáciu dostala o 2 dní skôr, bola slabšia a trvala 5 dní. Ďalšiu dostala o 5 dní skôr, tiež trvala 5 dní. Ale teraz jej mešká 3 deň. Pred 2 týždňami bola chorá a mala antibiotika. Je nejaká možnosť ze by mohla byt tehotná ak pred stykom sme sa trocha maznali, ale pohl styk bez ochrany nebol… Testy si robila jeden ráno a druhy večer jedenásť dní po styku a ďalší 24 dní po styku, tiež jeden ráno a druhy večer, to už bolo po menštruácii a vyšli negatívne. Pred 5 rokmi bola tehotná, tiež menstruovala, ale zistila to až pri silných bolestiach v podbrušku. Teraz nemá žiadne priznaky, iba pred menštruačné. Počul som že sú prípady kedy žena bola tehotná a menstruovala.. Tak by na zaujímal názor odborníka, ďakujem

Dobrý den, pokud jsou testy opakovaně negativní, pak je těhotenství téměr vyloučeno. Menstruace zpoždění až o týden oproti 28-dennímu cyklu, je stále ještě považována za normu. Není možné, aby žena v těhotenství standartně menstruovala, pouze může při těhotenství nepravidelně krvácet z různých důvodů a toto krvácení často ženy za menstruaci mohou zaměnit.

Dobrý den, mam dotaz,který řeším už s doktorem,ale potřebovala bych znát názor i jiného lékaře. 12 let sem brala antikoncepci,v březnu 2017 sem jí vysadila a neobjevila se mi menstruace do doby,než mi lékař v září nasadil Klimonorm kvůli neodstatku estrogenu. ten mi po 3 měsících neudělal dobře( možná to nebylo práškama,těžko posoudit),tak sem ho na měsíc vysadila ale jelikož plánujeme s přítelem miminko, doktor doporučil ho znovu používat. myslíte si,že ho mám brát,ačkoliv je to braní dalších ,,hormonu"? opravdu mi to pomůže víc, než kdybych brala třeba nějaké bylinky např. Gynex atd.? Je mi 29 let,vážím 53 kg,aktivně cvičím silový trénink. Děkuji za odpověď

Dobrý den, na vaši otázku je bez znalosti výsledků vašich vyšetření (hormonální profil, UZ, atd) těžké odpovědět. Obecně pokud žena nemenstruuje, pravděpodobně nemá ovulaci a anovulační cykly je třeba diagnostikovat, zjistit jejich příčinu a tu řešit. Důvodů, proč žena nemá ovulaci je opět celá řada - nedostatek hormonů, předčasné ovariální selhání, atd. Ve spoustě případu se pro vyvolání ovulace hormonálním preparátům nevyhnete. Zda pomohou bylinky, to opravdu nevím, nemám v tomto ohledu zkušenost. Určitě neuškodí.

Dobrý den, minulý rok jsme s ženou adoptovaly holčičku do naší péče(osvojení). Žena před tím nepracovala, proto byl rovnou vyřízen rodičovský příspěvek, já jsem doložil že jsem pracoval a platil nemocenské pojištění. V loňském roce nám byl krácen RP o vyčerpanou částku biologickou matkou (4měsíce) a pěstouny na přechodnou dobu (7měsícú). Na začátku roku vešla na úřadu práce novela, že pokrácená částka se rodičům doplatí. Teď zrovna řešíme z ÚP nový RP, kde by tento příspěvek již měl být, žena si také nechala rodičovskou dovolenou prodloužit ještě o další rok, bohuže ale asi jsme tam jediní, proto úředníci sami taky tápaly. Jelikož tam nebyla jejich paní vedoucí co o tom věděla více, dohodly jsme se, že nám zavolají později, jakou částku budou vyplácet. Když zavolaly, částka byla úplně jiná, než byl námi vypočítaný předpoklad. Z toho co nám bylo kráceno vychází z přepočtu, že nám vracejí jen půlku. Dotaz k tomuto psaní tedy prosím zní. Vrací se novelou peníze vyčerpané jen přechodnými pěstouny, nebo i biologickou matkou? Nebo je RP krácen jiným zapříčiněním. Sami opravdu už nevíme jak si co vykládat.Děkujeme moc za jakoukoliv informaci.

Dobrý den, bohužel o těchto úpravách se mi nic zjistit nepodařilo. Zkuste se s dotazem obrátit na ÚP v některém velkém městě nebo přímo na centrálu MPSV.

Dobrý den paní Mgr. Tautová.Jmenuji se Denis Leonti, žádám o vaši pomoc o situaci v mé rodině.Já a moje žena (Regina) jsou cizinci, přišli z Ukrajiny (z Donecku), žijeme v České Republice po dobu 3 let. Máme povolení k pobytu ( dlouhodobý pobyt - DP) za účelem pobytu - zamestnani. Pak žena narodila dceru a šla na rodičovsku dovolenou po dobu 4 let. Po dva roky u manželky vypršela platnost doby DP (povolení k pobytu), je nutné požadat o prodloužení povolení k pobytu (DP) znovu u Ministerstvo vnitra - Regionální oddělení pobytu cizinců. Může manželka požádat o prodloužení povolení k pobytu (DP) se stejným účelem pobytu (zamestnani) nebo bude muset požádat o nový účel pobytu - společneho soužití rodiny (protože je na rodičovské dovolené)???

Dobrý den, váš dotaz je bohužel zcela mimo mé kompetence. Informujte se přímo na Ministerstvu vnitra.

Krásný večer, jsem trošku bezradná ohledně následného řešení situace. Před mateřskou dovolenou a rodičovskou jsem byla mnoho let zaměstnána a z důvodu zdravotních problémů u dětí mi byla prodloužená rodičovská do 4. let. Zvažuji, co dál. Do práce bych se měla vracet v dubnu 2019 po 20.04. a jsem ve služebním poměru, proto si nejsem jistá řešením. Samozřejmě je možnost nahlásit se na ÚP, ale ještě určitě půl roku nebudu mocit plně hledat práci a děti (dvojčata) mám dost často doma a hlídání vždy není. Do původní práce se vracet nechci a stálo mě to zdraví a nervy. Asi nejschůdnější varianta se mi zdá zůstat ještě chvilku doma jako žena v domácnosti a dle možností brigádničit, ale nejsem si úplně jistá čistým celkovým výdělkem, jak přesně mít sepsanou smlouvu a zda mohu mít více brigád, či jak jinak lze přivydělat. A po ukončení ženy v domácnosti, pokud se mi hned po půl roce nepodaří vyřešit práci a šla bych se nahlásit na ÚP, zda mám nárok a z čeho se vypočte její výše. Přijde mi, že tato varianta by asi byla i z pohledu nějakých příjmů výhodnější, svobodnější než být hlášená na ÚP. Jde mi o dočasnou možnost, ale zase nevím, jak by to bylo s případným těhotenstvím, PPM a rodičákem. I tohle je stále ve hře. Jednou z možností a reálnou by bylo nastoupit někam na zkrácený úvazek, ale i tady mi přijde, že bych na tom finančně také nebyla nejlépe a těžko asi najdu. Zvažuji pro a proti, hledám, ale nevím, co zvolit jako řešení a jaké jsou další možnosti. Možná právě pohled odborníka mi pomůže :-) Mnohokrát děkuji za rady.

Dobrý den,

předpokládám, že pojmem žena v domácnosti máte na mysli nahlášení se na zdravotní pojišťovně jako osoba celodenně pečující o dítě do 7 let (nebo 2 děti do 15 let). Abyste mohla být v této kategorii pojištěnců, nesmí dítě navštěvovat školku nebo podobné zařízení více než 4 hodiny denně a zároveň nesmíte mít příjem ze zaměstnání nebo jako OSVČ. Za zaměstnání se v tomto ohledu nepovažuje práce na dohodu, která nezakládá účast na nemocenském pojištění. U DPP je pojistné odváděno od výdělku vyššího než 10 tis. Kč, u DPČ od výdělku 3 tis. Kč rovných. Pokud byste částky překročila, zaměstnavatel odvede pojistné a nebudete dál v kategorii státních pojištěnců jako osoba pečující o dítě/děti, ale je možné se do ní opět přihlásit při splnění podmínek.

Pokud se zaevidujete na úřad práce jako uchazeč o zaměstnání, musíte samozřejmě plnit povinnosti uchazeče (chodit na schůzky, pohovory, účastnit se případných dalších aktivit). Péče o dítě do 4 let se bere jako náhradní doba zaměstnání. I v případě, že jste byla skutečně zaměstnaná, ale čerpala jste rodičovskou dovolenou a následně neplacené volno, je to náhradní dobou a pokud nedojde k návratu do práce alespoň na 1 den (resp. nebude alespoň za den náležet plat nebo náhrada) a následné evidenci na ÚP do 3 dnů, považuje se tato náhradní doba za poslední zaměstnání a podpora v nezaměstnanosti se nepočítá z platu. Po náhradní době je nárok pouze na nízkou podporu počítanou podle procent z průměrné mzdy, což aktuálně vychází na podporu ve výši zhruba 4600 Kč první dva měsíce, pak se snižuje. Během evidence na ÚP si můžete přivydělat maximálně do výše poloviny minimální mzdy a nesmí se jednat o práci na DPP. 

Co se týče případné další PPM, pokud otěhotníte po skončení služebního poměru a do dalšího zaměstnání s odvodem nemocenského už nenastoupíte, nebudete mít nárok na další PPM. Výši rodičovského příspěvku byste pak mohla volit do 7600 Kč měsíčně nebo dle výše vyměřovacího základu otce dítěte.

Aniball
avatar Lilina 10. 02. 2019

Dobrý den, ráda bych se zeptala na Váš názor používání aniballu při předporodní přípravě s případným odůvodněním a vysvětlením proč ano, nebo proč ne. Předem Vám mnohokrát děkuji za odpověď.

Dobrý den, nevím, zda vás naše odpoveď uspokojí. Cvičení s aniballem nemá v podstatě mnoho kontraindikací, tzn. téměř každá žena jej může využívat. Nicméně z vlastních zkušeností nejsem schopná za dobu, co je aniball na trhu, posoudit, zda opravdu snižuje počet porodních poranění či je zmírňuje. Žádné dlouholeté studie s dostatečným množstvím pacientek nebyly uskutečněny v ČR. Určitě by si ale každá žena, která jej využívá měla uvědomit, že je nutné po porodu opravdu velmi intenzivně cvičit cviky na posílení pánevního dna, které může být aniballem oslabeno (oslabuje jej dlouhodobá dilatace) a sousta žen pak udává problémy s inkontinencí moče.

Dobrý den paní doktorko, spíš než odpověď na dotazy se potřebuji "vypovídat".Mám doma 3 týdenního chlapečka, s manželem jsme ho moc chtěli, ale od začátku je to semnou divné. Porod byl za trest, kontrakce 24h a nakonec pro nepostupující porod a špatné ozvy zakončen císařským řezem. Malého jsem dostala až 3 den, žloutenka, nešlo kojení, týden po propuštění jsme skončili na umělém mléce. Od začátku jsem si nepřipadala jako máma, malého jsem vnimala jen jako povinnost. Do teď necítím tu nekonečnou lásku co jsem myslela, že budu cítit až ho poprvé uvidím. První týden byl očistec, furt jsem brečela a říkala si jestli to celé nebyla chyba. Připadám si jako naprosto neschopná matka, když malý brečí a já ho neumím utěšit. Teď už je to trochu lepší, ale stejně když delší dobu brečí a nedaří se ho utišit, tak mi to leze na mozek. Pak už brečím taky, jsem zoufalá a říkám si co s ním mám dělat aby byl konečně klid,.co dělám špatně, že je tak nešťastný. Neublížila bych mu, to bych sama sobě nedovolila, ale je to pro mě opravdu psychicky vysilující. Manžel pomáhá, zapojuje se a chce pomoc. Na druhou stranu musí chodit do práce a trochu se vyspat takže noční péče nakonec stejně zůstane na mě, protože vím, že ho musím nechat spát. Přes den neusnu, takže noc moc nedospím. Všichni kolem malého milují, vidím manžela jak na něj kouká a i když je to už lepší, tak si furt vyčítám, že ho nemiluju tak, jak bych jako.matka měla a mám pocit, že jsem totálně selhala. Myslela jsem, že jsem na péči o dítě připravená, ale evidentně to byl omyl.

Dobrý den, vzhledem tomu, že jsem dětský psycholog se specializací na dotazy ohledně vývoje a potíží dětí, nemohu na váš dotaz kvalifikovaně odpovědět. Vaše potíže by však mohly souviset s přehnaným a idealizovaným očekáváním spojeným s narozením dítěte. Ve vašich snech a představách jste nepočítala s možnými komplikacemi, které mohou nastat a které také nastaly a začalo to již porodem a pak následnou péčí o dítě včetně kojení, která je nejen psychicky, ale také fyzicky náročná a vysilující. Žena - matka má přitom po porodu sama co dělat se sebou a se svým vlastním tělem. Určité pocity zklamání, obavy ze svého selhání i depresívní stavy mohou být a jsou v tomto citlivém poporodním období normální a pociťuje je prakticky každá žena a nemusí vůbec znamenat, že na péči o dítě není ještě zralá a připravená. Ne nadarmo se hovoří o období šestinedělí, které je takovou ochrannou lhůtou pro dítě i jeho matku. Přesto bych vám raději doporučila konzultaci u odborného lékaře - psychiatra, se kterým budete moci své potíže probrat a vyloučit či předejít rozvoji nějakých závažnějších poporodních psychických potíží. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #porod #vývoj
Nárok na PPM
avatar MiSo 10. 02. 2020

Dobrý den, všude je množství informací co se týče nároku na PPM, pokud ženě vznikne nárok na PPM ještě před dovršením 4 let věku předchozího dítěte, avšak nikde není zmiňován nárok na PPM, případně jeho výše v opačně situaci. Zajímaly by mě tyto 2 modelově situace: 1. Zena zaměstnana na dobu neurčitou, nárok na PPM měla a otěhotněla cca 3m před dovršením 4 let věku dítěte (stále doma na neplacené dovolené). Po dovršení 4 let dítěte se měla navrátit do práce, avšak těhotenství je vysoce rizikové, tj přejde rovnou na PN. Vzniká nárok na PPM a případně v jaké výši? 2. Stejné výchozí podmínky, žena po dovršení 4 let dítěte nastoupí do práce, avšak záhy (cca za 2.mesice) otěhotní a přejde rovnou na PN. Mockrát děkuji za odpověď. Že půjdu okamžitě na PN vím bezpochyby, Protože Moje první těhotenstvi bylo vysoce rizikové i s mnohými pobyty v nemocnici. Další už budu velice hlídaná. Ještě jednou díky

Dobrý den,

nárok na PPM budete mít v obou případech, i v době neplaceného volna (NV) trvá Vaše účast na nemocenském pojištění a splňujete tedy podmínky nároku. V první modelové situaci se zjistí vyměřovací základ pro výpočet výše PPM z prvního předchozího kalendářního roku, ve kterém jste měla započitatelný příjem ze zaměstnání a bylo v něm alespoň 30 kalendářních dní, kterými se dá vyměřovací základ dělit. Může to být například rok, ve kterém jste čerpala dovolenou mezi předchozí mateřskou a rodičovskou dovolenou nebo kalendářní rok před předchozí mateřskou dovolenou. Ve druhé modelové situaci se bude vyměřovací základ zjišťovat z 12 měsíců předcházejících měsíci nástupu na PPM, přičemž doba NV a PN se z výpočtu vyloučí, zůstane tedy doba výkonu práce. Pokud byste pracovala kratší dobu a nezůstalo by alespoň 30 kalendářních dní, kterými by se dal dělit vyměřovací základ, postupovalo by se stejně jako v první modelové situaci.

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se počítá Peněžitá pomoc v mateřství (PPM), pokud je těhotná žena vedená na ÚP jako nezaměstnaná (na podpoře), ale splňuje podmínky díky ochranné lhůtě 180 dní před nástupem na mateřskou dovolenou (MD). Dočetl jsem se, že výše PPM se počítá ze mzdy za posledních 12 měsíců před nástupem na MD, ale nevím, jestli jde o kalendářní měsíce (a tak se započítávají i měsíce bez zaměstnání) a nebo jde o posledních 12 odpracovaných měsíců. Např. žena pracovala 1 rok na dobu určitou a pracovní poměr byl ukončen 5 měsíců před nástupem na MD (tedy 7 měsíců před porodem), jak se v tomto případě počítá PPM? Předem děkuji za odpověď.S pozdravemJan Novák

Dobrý den,

doba na ÚP se nezahrnuje, DVZ se počítá jen z posledního zaměstnání (pojištění). V případě nástupu na PPM v ochranné lhůtě se při výpočtu DVZ postupuje tak, jako by k nástupu na PPM došlo následující den po skončení zaměstnání. Rozhodným obdobím je pak 12 měsíců před tímto měsícem "fiktivního nástupu". Pokud by zaměstnání bylo kratší, počítalo by se s kratším obdobím. 

Interupce
avatar Dava 17. 05. 2020

Dobrý den. Je mi 42 let a mám tři děti. Poslední je holčička jeden rok. Před čtyřmi měsíci jsem podstoupila interupci (potratové pilulky). Jsem opět těhotná, i když jsme používali kondom. Dítě už nechci. Nejsem na tom zrovna psychicky nejlépe a další dítě bych nezvládla. Je možná po čtyřech měsících opět interupci?

Dobrý den, dle legislativy lze umělé přerušení těhotenství provést dřív, než po šesti měsících od poslední interrupce v těchto případech: žena alespoň dvakrát rodila nebo dovršila věku 35 let nebo je podezření, že žena otěhotněla v důsledku trestné činnosti. Na zvážení je nějaká forma antikoncepce. Hezký den.

Dobrý den, pracuji v laboratoři, kde se pracuje s radioizotopy a nebezpečnými látkami a jsem těhotná. Ráda bych se zeptala, zda je možné nastoupit na rizikové těhotenství a pobírat pouze část platu a jake jsou v tomto případě podmínky? Vím, že u rizikového těhotenství ze zdravotních důvodů má žena nárok na vycházky pouze 6h v kuse, ale nemohu se dopátrat,jaké jsou podmínky,pokud jde žena na domácí těhotenství z důvodu rizikové práce. Nerada bych pak nemohla nikam vycestovat.Moc děkuji za info.

Dobrý den,

pro pracovní neschopnost musí být zdravotní důvod, žádné domácí těhotenství z důvodu nevhodné práce neexistuje. Pokud vykonáváte práci, která je těhotným ženám zakázaná, je zaměstnavatel povinen převést Vás na jinou vhodnou práci. Pokud takovou práci pro Vás nemá, je to překážka na jeho straně, za kterou Vám náleží náhrada mzdy od zaměstnavatele ve výši průměrného výdělku.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda těhotná žena s Leidenskou mutací musí nutně na nemocenskou, když doposud (před otěhotněním) neměla žádné komplikace a problémy. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, ne, Leidenská mutace není rozhodně důvod k uvedení do neschopnosti.