Celkem výsledků pro výraz "zdravi": 51
Dobrý den, paní doktorko, poslední menstruaci jsem měla 5. 12. U gynekologa jsem byla 12. 1. s tím, že mi potvrdil graviditu, ale řekl, že zárodek je příliš malý, aby bylo poznat, zda je živý. Trochu mě překvapilo, že se mu to zdá na cca 5.tt (i když od poslední menstruace je to delší doba, zřejmě tomu počítání ale úplně nerozumím). Na další kontrolu jsem objednaná na 23. 1. Dnes mi však ustoupila bolest prsou (trvala asi 14 dní) a ranní nevolnosti (trvaly asi 5 dní). Mám trochu strach, zda nemůže jít o zamlklé těhotenství. Zřejmě je u někoho normální, že příznaky ustoupí, mně to jen vystrašilo v kombinaci s informací, že doktor mi řekl, že je to příliš malé. Myslíte, že mám počkat na kontrolu 23.1.? Mám strach, aby případný mrtvý zárodek nemohl ublížit i mému zdraví pokud by tam byl příliš dlouho a taky jsem Rh-, tak abych včas dostala vyrovnávací dávku hormonů (nevím, zda to správně pojmenovávám). Děkuji za odpověď
Dobrý den, vymizení příznaků může být důvodem zamlklého těhotenství, ale nemusí. S kontrolou vydržte klidně do 23.1.2016. I kdyby se jednalo o zamlklý plod, v tomto stádiu těhotenství se Vám nemůže nic stát. Snad ale bude vše v pořádku. Hodně štěstí!
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den, prave jsem v 5. mesici tehotenstvi s prvnim miminkem a s manzelem zijeme v Anglii. Rodit budu taky tady, ale az mimcu budou 3 mesice, tak se chceme natrvalo prestehovat do CR. Ale nevim, jak to bude s pojistovnou pro miminko, protoze materskou budu pobirat z Anglie. Neni zakladni zdravotnicka pece v ramci EU bezplatna? Nebo budu za kazdou prohlidku platit a az po skonceni materske v UK muzu prihlasit maly u pojistovny v CR?Omlouvam se, ze se tento dotaz netyka zdravi, ale snad mi muzete poradit.Predem dekuji.
Tyto dotazy vám zodpoví pojišťovna, kterou si zvolíte v ČR, můžete ji kontaktovat již nyní.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,Mela bych otázku, klasická interupce se může provádět nejdříve za 6.mesicu od poslední UPT. Jak je to z potratovou pilulkou? Může se podat i dříve než za 6mesicu???? Myslím že to tak není, ale nikde jsem tuto odpověď nenašla. Dekuji
Dobrý den, nikde není striktní hranice, kdy je možno provést další interupci (at už se jedná o potratovou pilulku či revizi), jedná se pouze o doporučení. Spíše bych doporučovala se zamyslet nad některým druhem antikoncepce, který bude jistě výhodnější a ke zdraví šetrnější než opakované interupce.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den, pane doktore.Prosim o sdeleni vaseho nazoru o ockovani vakcinou bexsero. Vek ditete 2,5 roku. Prvni davka podana 6.12, druha 27.1. Mezi jednotlivymi vakcinami nebyl dodrzen interval 2 mesice. Muze to mit nejaky negativni vliv na zdravi ditete( tedy reakci po ockovani) nebo na ucinnost teto vakciny?Dekuji moc za odpoved. Petra
Dobrý den,
obvykle je lepší interval delší než kratší od oficiálního doporučení, ale u dítěte ve věku 2,5 roku bych už bral daný odstup za dostatečný. Rozhodně to není důvod začínat znovu od první dávky.
S pozdravem
Rastislav Maďar
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jmenuji se Jana a je mi 13 let. Menstruaci mám asi od jedenácti let pravidelnou. Teď mám ale asi rok problém s výtokem. Dřív jsem si myslela, že se jen potím, ale na židlích nechávám malé louže a mívám vlhké kalhotky a ta vlhkost vlastně prosákne až na tu židli. Ke gynekologovi se stydím jít, proto píši vám. Výtok nezapáchá, ani nemá žádnou barvu. Není něco, co by mi pomohlo se jej zbavit? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, pokud je váš problém dlouhodobý, výtok nijak nezapáchá ani nesvědí, pak se zřejmě nebude jednat o akutní bakteriální infekci. Může se jednat o problém v poševní mikrofloře, změně pH a toto vše může způsobovat silnější sekreci z pochvy, která vás však nijak neohrožuje na zdraví. Pokud vás ale výtok obtěžuje v běžném životě, měla byste gynekologa navštívit, aby problém diagnostikoval a pomohl vám.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, je mi 19 a bohužel jsem otěhotněla přes antikoncepci, jsem v 8. týdnu těhotenství. Již mám za sebou dva výkony, první výkon byl v 18 letech kolem ledna 2015 a druhý za půl roku, kolem srpna 2016. Nyní jsem těhotná skoro rok od posledního výkonu a chtěla bych se zeptat, zda je možné provést opětovnou interrupci a jak velká jsou rizika operace po již dvou výkonech. Těhotenství nebylo plánované a vzhledem k mému věku si dítě nemohu dovolit. Moc děkuji za Váš čas a odpověď. :)
Dobrý den, pokud od poslední interrupce uběhl skoro rok, pak je možné výkon provést. Opakované interrupce zvyšují pravděpodobnost poškození dělohy (srůsty atd.) a tudíž poté možné problémy s otěhotněním v budoucnu. Spíše byste tedy měla uvažovat o nějaké formě spolehlivé antikoncepce než chodit stále na interrupce a ohrožovat svoje zdraví opakovanými operačními zákroky.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, užívám antikoncepci Vreya. Momentálně mám pauzu s tím, že v úterý jsem brala poslední tabletku, dnes - neděle mám menstruaci a následně bych měla užít první tabletku ve středu. Potřebovala bych však zkrátit pauzu a první tabletu vzít v úterý. Problém je v tom, že po užití nového balení jedu na dovolenou a plánuji 7denní pauzu vynechat. Moje otázka teda je, zda je možné a neohrožuje to moje zdraví, když si nyní pauzu o jeden den zkrátím a následně další pauzu vynechám. Za odpověď děkuji. Pěkný den.
Dobrý den, lze zkrátit beztabletový týden o 1 den a i následující 2 blistry můžete užívat kontinuálně bez pauzy. Během této doby se ale může vyskytnout nepravidelné špinění, které se bohužel může objevit vždy, pokud se v užívání tablet udělá jakákoliv změna.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může mít české zdravotnictví potenciálně problém s pobytem mého dítěte v zahraničí. Mám velmi mezinárodní zaměstnání a žiji teď střídavě v Česku a Holandsku. Můj manžel je Holanďan. Rodit budu v ČR, po šestinedělí bych se ale ráda přesunula i s miminkem za manželem do Holandska.Miminko bude mít dvojí občanství a pojištění a zdravotní péči i v Holandsku.Může dětský lékař nějak eskalovat a dělat problémy, pokud nebudu s miminkem absolvovat všechny české prohlídky a návštěvy? Naše zdravotnictví je sice velmi dobré, ale přeci jen velmi časově náročné. I nyní, přesto, že jsem naprosto zdravá neuplyne týden, kdybych nebyla systémem nucena jít na nějaký test či prohlídku. Lítat s novorozencem sem a tam by bylo velmi náročné a pro zdraví miminka nežádoucí.Díky za radu! Zuzana
Záleží na domluvě mezi Vámi a lékařem a pojišťovnou,musíte se domluvit s pediatrem, a pojišťovnou dle Vašeho bydliště.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den.Chtěla bych se Vás zeptat.S manželem jsme se na začátek ledna objednali do CARu ve FN Olomouc, protože jsme s manželem oba zdraví a skoro 3 roky se nám nedaří otěhotnět.Po dotazu na lékaře ohledně vhodného řešení nám byla nabídnuta IUI .Zajímá mě, jestli se musí počkat zase půl roku, než můžou začít vaječníky stimulovat, (které jsou u IUI potřeba), protože jsem v listopadu dobrala clostilbegyt a ten obsahuje stejnou účinnou latku.Moc Vám děkuji a přeji hezký zbytek dne Mikettová Hana
Dobrý den, pokud vím, ke stimulaci vaječníku v rámci metod IVF se používají jiné preparáty než clomifen-citrát, takže v tom problém určitě nebude. Pokud vám v IVF již nabídli určitou metodu v rámci asistované reprodukce, předpokládám, že vám i řekli, kdy je možno začít?
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, syn škrábal dveře garáže, které máme vyplněné již dost starým polystyrenem. Z polystyrenu se již uvolňuje i bílý prach, posílám foto. Může mu to nějak ublížit na zdraví, když se toho nadýchal? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, omlouvám se, nemám zkušenosti, konzultujte toxikologie Praha.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, s manželem se snažíme o druhé miminko, ale nějak nám to nejde. V roce 2018 jsem podstoupila kyretáž, v roce 2020 se mi narodila dcera a loni jsem opět podstoupila kyretáž. Jaká je šance na otěhotnění a následný porod? Popřípadě rada jak otěhotnět? Jsme oba zdraví.
Dobrý den,
procentuální šance otěhotnění se takto stanovit nedá. Doporučuji častý nechráněný pohlavní styk, vyváženou stravu, eliminace stresu, pravidelnou přiměřenou fyzickou aktivitu.
Hezký den.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, omlouvám se za dotaz, který sem asi nepatří.. Doufám, že mi poradíte. Je mi 14 let a už asi tři měsíce mi při otevírání úst přeskakuje pravý čelistní kloub.. Pravděpodobně znám příčinu a to je křivá stolička, takže mám právě pravý kloub zavřený víc než levý > křivě zavírám spodní čelist.. A docela se bojím jít k lékaři, i když se mu stejně nevyhnu, protože na všech internetových diskuzích je zmínka o výplachu kloubu a tomu nevím, jestli se vyhnu, protože to má sice být až poslední případ, pokud nezabere cvičení nebo dlaha ale člověk nikdy neví, na jakého lékaře narazí.. Takže můj dotaz, kam mám jít s čelistí - na koho se obrátit - jestli na zubaře či chirurgii. A je možnost, že mi odpovíte, jestli se vyhnu výplachu? Vím, že tato stránka je pro maminky a tak, ale jste jediná poradna, co znám, za kterou se nemusí platit. Doufám, že mi budete moc poradit..
Lupání a přeskakování v kloubu ještě nemusí znamenat nic vážného. Z vašeho popisu se opravdu zdá, že za příčinou stojí dotyčná vystouplá stolička. Stolička je zatěžována při kousání jako první a tím trpí i čelistní kloub. Řešení takového problému pak není nic obtížného, stačí stoličku zaleštit a snížit. Nejde o žádný bolestivý zákrok, zubnímu lékaři to zabere maximálně 10 min (pokud navštěvujete dentální hygienistku, i ona by vám mohla pomoci). Takže první doporučení je opravdu jít k běžnému vašemu ošetřujícímu zubnímu lékaři, sdělit problém s kloubem a hlavně také otevřený skus (píšete, že nemůžete oboustranně stejnoměrně zavřít ústa). Lékař stoličku zaleští, napraví se tím i problém s dokusováním a kloub se sám navrátí ke svému zdraví. Za druhé, pokud problémy s čelistním kloubem budou pokračovat, doporučuji navštívit znovu vašeho zubního lékaře, on vás odešle na stomatochirurgii, kde vás jen vyšetří (určitě nebudou dělat žádné výplachy) a odešlou na fyzioterapii. Věřím ale, že problém se vyřeší samotným malým zákrokem u zubního lékaře.
V opačném případě, když nebudete nynější malý problém řešit, mohou v budoucnu nastat komplikace s "vystouplou" stoličkou a protilehlými zuby.
Seberte odvahu a jděte ráno ke svému zubnímu lékaři ;-)

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jelikož se od ledna 2018 změnilo očkování hexy z 4 na 3 dávky, a můj syn do roku 2017 má 3 dávky infarix-hexa + prevenar 13 , Můžu teda poslední 4 dávku odmítnout, když je teda od ledna 2018 zavedeno povinné očkování 3 x ?! nebudu tím pádem nějak porušovat zákon o povinném očkování a syn bude mít splněno povinné očkování tři dávek, samozřejmě už mu nechci očkovat i tu poslední dávku toho prevenaru 13 ( které není povinné). Děkuji za odpověď, Kantorová
Dobrý den, pokud jste zahájili očkování ve schématu 3+1, musí se tak po 3 dávkách i dokončit. Posilující booster dávku ve druhém roce života nelze vynechat. Jsem však přesvědčeným, že ochranný efekt očkování ve schématu 3+1 je lepší než 2+1, takže budete mít určitou výhodu. Pokud syn neměl po Prevenaru 13 dosud nežádoucí reakci, proč zvažujete, že mu nedáte tu poslední potřebnou dávku? Jde o ochranu zdraví Vašeho dítěte, ne o to, jestli je to povinné nebo nepovinné. S pozdravem Rastislav Maďar
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, i já jsem prodělala zamlklé těhotenství v 10tt. Zcela bez příznaků, že by bylo něco špatně a nyní jsem 4. týden po revizi dělohy. Stále mě to trápí moc jsem se těšila, ale vím, že musím věřit, že příště bude miminko zdravé. Před otěhotněním jsem byla na úřadu práce a oznámila jsem, že jsem těhotná. Nyní už nejsem a chci se zeptat, jak reaguje úřad na tuhle situaci. Mám před sebou ještě různé vyšetření a nemohu si ihned najít práci. Chci být i těhotná co nejdříve, pokud bude vše v pořádku, jen nevím, jak to říct, ať to nevyzní, že nechci uz nikdy pracovat. Nikdy jsem na úřadu práce nebyla, tak nemám zkušenost, zda i tuhle bolavou zkušenost chápou a nechají mě chvilku být a dát vše do pořádku. Děkuji za odpovědi a přeji všem jen zdraví, Nia
Dobrý den, vaší ztráty je mi líto. Těhotenství jste hlásila na ÚP asi kvůli nabídkám pracovních míst? O žádné povinnosti hlásit těhotenství na ÚP nevím, takže další postup je na vás.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jsem ve 13.tt. Důvodem, proč mám zřejmě přílišný strach o dítě, může být to, že se nám zpočátku nedařilo početí, zdařilo se až téměř po 3/4 roku snažení.Kolem baráku máme kočky, které ráda hladím a se kterými si hraji, avšak s jejich trusem do kontaktu nepřijdu. Před 3 dny mě začaly bolet a zvětšovaly se uzliny, což doprovázela bolest hlavy. Na internetu jsem se dočetla, že to jsou jedny z příznaků toxoplazmozy. Protože jsou svátky a lékaři neordinují, od soboty se strachuji, nemůžu spát a bojím se o to, že se plod nakazí, bude postižený,... Abych se uklidnila, jela jsem v 8 hodin večer na pohotovost, kde ze mě byli trochu nešťastní, a protože nešla udělat potřebná vyšetření, poslali mě samozřejmě domů.Nehledě na to, že jsem si musela pořídit domácí ultrazvuk, abych mohla denně poslouchat bijící srdce dítěte a tím se alespoň částečně uklidnila, že je v pořádku.Bojím se kýchat, protože mě vždy zabolí v podbříšku, a to mě hned provokuje, že se něco děje...Chci se zeptat, zda je můj strach ještě v pořádku a podobně jej prožívají i ostatní nastávající maminky, či zda bych měla vyhledat pomoc.Mockrát Vám děkuji za odpověď.
Dobrý den, prakticky všechny budoucí maminky prožívají jisté obavy o zdraví a vývoj děťátka v době těhotenství a určitá míra obav je přirozená. Pokud však tyto obavy a úzkostné prožívání začnou být nad rámec racionálního zdůvodnění, máte například poruchy spánku, jídla, nadměrně se strachujete či hlídáte, vyskytují se u vás panické obavy, strachy, pak bych vám při přetrvávání obav bez faktického základu pro jistotu doporučila konzultaci u odborníka - klinického psychologa, který se věnuje úzkostným stavům. O kontakt můžete zkusit požádat svého ošetřujícího lékaře v poradně pro nastávající maminky, je výhodné, aby klinický psycholog měl zkušenosti s těhotnými ženami. Ohledně toxoplasmósy a zvětšování uzlin konzultujte se svým ošetřujícím lékařem či se svým gynekologem. Konzultovat s lékařem bych doporučila také vámi tak často uváděné používání domácího ultrazvuku, vzhledem k možným účinkům na vyvíjející se plod.
Zdravím Mgr. Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,jsem na začátku těhotenství, v 6 týdnu. Nechci samozřejmě něco podcenit, máme doma hroznové víno, které je trochu napadeno padlím, což je houbové onemocnění rostlin. Plody jsou ale zralé a napadené nejsou (jen některé - celý hrozen je buď špatný, nebo v pořádku, bobule jsou sladké bez bílého poprašku), jen větvičky kolem bobulí jsou s bílým popraškem. Chtěla jsem se zeptat, zda jsou tyto plody zdraví škodlivé (i když to na nich není přímo vidět), stejně tak, jak je známo třeba nahnilá zelenina nebo ovoce.Předem děkuji za odpověď, hezký denRenata Skoumalová
Dobrý den, bohužel nevím, zda napadení hroznů padlím může být škodlivé v těhotenství. Je to otázka spíše pro gynekologa.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jsem na začátku těhotenství, v 6 týdnu. Nechci samozřejmě něco podcenit, máme doma hroznové víno, které je trochu napadeno padlím, což je houbové onemocnění rostlin. Plody jsou ale zralé a napadené nejsou (jen některé - celý hrozen je buď špatný, nebo v pořádku, bobule jsou sladké bez bílého poprašku), jen větvičky kolem bobulí jsou s bílým popraškem. Chtěla jsem se zeptat, zda jsou tyto plody zdraví škodlivé (i když to na nich není přímo vidět), stejně tak, jak je známo třeba nahnilá zelenina nebo ovoce. Předem děkuji za odpověď, hezký den
Dobrý den, požití malého množství takového ovoce by plodu uškodit nemělo.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den, chtela bych se zeptat. Jsem dle posledniho utz 7tt+5, plod 14 mm, srdecni akce patrna, vse v poradku. Nicmene ve zprave od doktorky je veta: mezi embryem a zloutkovym vackem vs amnialni pruh 6.7mm sily 1.5 mm. Je tento stav pro zdravi a vyvoj ditete nebezpecny? Prikladam fotku z utz, dekuji

Dobrý den škoda že Vám situaci neozřejmila přímo vyšetřující lékařka takto "nadálku" to nemusí být srozumitelné ...amniální pruh je vazivový pruh vzniklý pravděpodobně po přechodném samovolném krvácení do dutiny děložní v prvních týdnech gravidity. Tento pruh či pruhy vedou napříč dutinou děložní či poze po jejím kraji a ve velmi výjimečných případech mohou omezovat pohyb některých částí plodu - prsty , končetiny. Velmi zřídka se mohou v souvislosti s těmito "pruhy" vyskytnou závažné vady končetin. Nicméně pokud lékařka napsala do zprávy vs, ´pak je to pouze podezření a nemusí se o amniální pruh jednat, Důležitý je určitě prvotrimestrální screening ve 12. týdnu, který by případné strukturální vady vyloučil
Pro akci je nutné přihlášení
Krásný večer, jsem trošku bezradná ohledně následného řešení situace. Před mateřskou dovolenou a rodičovskou jsem byla mnoho let zaměstnána a z důvodu zdravotních problémů u dětí mi byla prodloužená rodičovská do 4. let. Zvažuji, co dál. Do práce bych se měla vracet v dubnu 2019 po 20.04. a jsem ve služebním poměru, proto si nejsem jistá řešením. Samozřejmě je možnost nahlásit se na ÚP, ale ještě určitě půl roku nebudu mocit plně hledat práci a děti (dvojčata) mám dost často doma a hlídání vždy není. Do původní práce se vracet nechci a stálo mě to zdraví a nervy. Asi nejschůdnější varianta se mi zdá zůstat ještě chvilku doma jako žena v domácnosti a dle možností brigádničit, ale nejsem si úplně jistá čistým celkovým výdělkem, jak přesně mít sepsanou smlouvu a zda mohu mít více brigád, či jak jinak lze přivydělat. A po ukončení ženy v domácnosti, pokud se mi hned po půl roce nepodaří vyřešit práci a šla bych se nahlásit na ÚP, zda mám nárok a z čeho se vypočte její výše. Přijde mi, že tato varianta by asi byla i z pohledu nějakých příjmů výhodnější, svobodnější než být hlášená na ÚP. Jde mi o dočasnou možnost, ale zase nevím, jak by to bylo s případným těhotenstvím, PPM a rodičákem. I tohle je stále ve hře. Jednou z možností a reálnou by bylo nastoupit někam na zkrácený úvazek, ale i tady mi přijde, že bych na tom finančně také nebyla nejlépe a těžko asi najdu. Zvažuji pro a proti, hledám, ale nevím, co zvolit jako řešení a jaké jsou další možnosti. Možná právě pohled odborníka mi pomůže :-) Mnohokrát děkuji za rady.
Dobrý den,
předpokládám, že pojmem žena v domácnosti máte na mysli nahlášení se na zdravotní pojišťovně jako osoba celodenně pečující o dítě do 7 let (nebo 2 děti do 15 let). Abyste mohla být v této kategorii pojištěnců, nesmí dítě navštěvovat školku nebo podobné zařízení více než 4 hodiny denně a zároveň nesmíte mít příjem ze zaměstnání nebo jako OSVČ. Za zaměstnání se v tomto ohledu nepovažuje práce na dohodu, která nezakládá účast na nemocenském pojištění. U DPP je pojistné odváděno od výdělku vyššího než 10 tis. Kč, u DPČ od výdělku 3 tis. Kč rovných. Pokud byste částky překročila, zaměstnavatel odvede pojistné a nebudete dál v kategorii státních pojištěnců jako osoba pečující o dítě/děti, ale je možné se do ní opět přihlásit při splnění podmínek.
Pokud se zaevidujete na úřad práce jako uchazeč o zaměstnání, musíte samozřejmě plnit povinnosti uchazeče (chodit na schůzky, pohovory, účastnit se případných dalších aktivit). Péče o dítě do 4 let se bere jako náhradní doba zaměstnání. I v případě, že jste byla skutečně zaměstnaná, ale čerpala jste rodičovskou dovolenou a následně neplacené volno, je to náhradní dobou a pokud nedojde k návratu do práce alespoň na 1 den (resp. nebude alespoň za den náležet plat nebo náhrada) a následné evidenci na ÚP do 3 dnů, považuje se tato náhradní doba za poslední zaměstnání a podpora v nezaměstnanosti se nepočítá z platu. Po náhradní době je nárok pouze na nízkou podporu počítanou podle procent z průměrné mzdy, což aktuálně vychází na podporu ve výši zhruba 4600 Kč první dva měsíce, pak se snižuje. Během evidence na ÚP si můžete přivydělat maximálně do výše poloviny minimální mzdy a nesmí se jednat o práci na DPP.
Co se týče případné další PPM, pokud otěhotníte po skončení služebního poměru a do dalšího zaměstnání s odvodem nemocenského už nenastoupíte, nebudete mít nárok na další PPM. Výši rodičovského příspěvku byste pak mohla volit do 7600 Kč měsíčně nebo dle výše vyměřovacího základu otce dítěte.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,k 31.1.2019 mi byl ukoncen rodicovsky prispevek na první dítě. Na druhe dítě je cerpani rodicaku priznano od 11.2.2019 (kdy se narodilo). Z ceho vyplyva, že 11dni mi nikdo nic neplati. Ale přece o první dítě jsem stale pecovala a bylo nejmladsi v rodine, castka rodicaku nedocerpana... Mam narok na pomernou davku za 11 dnu? Navic jsem nyni nezamestnana, kdo tech 11 dni hradi soc. a zdraví. pojisteni? Děkuji za rady
Dobrý den,
v měsíci narození mladšího dítěte už není nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě. Za únor dostanete celou měsíční zvolenou částku rodičovského příspěvku na mladší dítě, nijak se nekrátí, jedná se o měsíční dávku, která se nepřepočítává na dny. Zdravotní pojišťovně oznamte, že jste příjemcem rodičovského příspěvku na mladší dítě, pojištění za únor budete mít hrazeno státem, nic doplácet nemusíte. Sociální pojištění státem hrazeno není a není povinné, péče o dítě do 4 let je náhradní dobou důchodového pojištění.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,Máme dceru 3.5 roku. Již od 2 let navštěvuje miniškoličku (nyní navštěvuje 6 dětí od 2 do 4 let), která je k dispozici při zaměstnání. Od začátku neměla s příchodem mezi děti problém, nejprve byla jen do oběda, a později i na celý den. Teta ve školce si ji od začátku chválí, že je šikovná a není s ní žádný problém. Nyní ale máme dilema, zda ji od září dát do "velké školky". Z jedné strany slyšíme, že není kam spěchat, ať ji tam dáme až od předškoláka, a od jiných poslouchám, že už tam měla byt dávno, že ji tímto zpomalujeme. Věříme, že dcera by neměla problémy zapadnout ani do velké školky ale zaroven čekáme další přírůstek, a mám strach aby na ni těch změn nebylo najednou moc. Je mi jasné, že nemůžete rozhodnout za nás rodiče, ale určitě budu ráda za váš odborný názor. Předem Vám děkuji, hezký den.
Dobrý den,
ráda čtu, že je dcerka v miniškoličce spokojená. Co se týká přeřazení do "velké" školky, řídila bych se jen vlastním pocitem a úsudkem.
Co se týče mého názoru, domnívám se, že miniškolička plní vše, co bych sama od podobného zařízení očekávala - tedy, že je dítě mezi vrstevníky, naučí se s nimi vycházet, komunikovat a hrát, budou tam tety, které dítěti dají zase nové a jiné podněty než rodina (učení nových písniček, básniček, her....malování, povídání...), dále, že se dítě pobytem v miniškoličce učí pomalinku osamostatňovat od maminky atd.atd.. Pokud by to tak bylo, byla bych spokojená s tím, že je dcerka v prostředí, kde jí je dobře. Větší rozdíl než v tom, že ve "velké školce" bude místo 6 dětí třeba dětí 15 a místo tety paní učitelka, která bude mít na více dětí méně času, bych jinak neviděla.
Toho, že se dítě zpomalí tím, že nebude ve "velké školce" bych se vůbec nebála, vůbec mne ani nenapadá, v čem by to možné zpomalení mělo spočívat. Dokud to bude dcerce i vám vyhovovat, nechala bych ji, kde je. Čas na velkou školku přijde a dovedu si představit, že klidně až v tom předškoláckém roce.
Přihlédla bych i k očekávanému přírůstku a neměnila to, co dobře funguje.
Přeji hodně zdraví, ať vám vše dobře dopadne a dcerce, ať je nadále mezi dětmi spokojená.
Míša

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, po roce a pul jsem těhotná, po IVF. V současné době jsem v 10tt. Za měsíc mě čekají statnice, které si však rozložím, abych si způsobila co nejmenší stres. Stejnak ale nervy budou par dní před statnicemi. Můj dotaz zní paní doktorko, jak moc muže ohrozit například týdenní stres miminko? Nerada bych něco podcenila, ale statnice bych rada zvládla. Poprosím o Váš názor. Velmi děkuji za odpověď. Přeji hezké dny
Dobrý den, prožívání stresu je velice individuální záležitost, nelze proto odhadnout, jakou mírou budete prožívat stres Vy. Obecně může mít stres celkově nepříznivý vliv na naše zdraví, u každého jedince v jiném rozsahu. Zkuste vědomě co nejvíce minimalizovat prožívání stresu, pokud to půjde, avšak nemá smysl se stresovat z toho, že se budete stresovat. Čím více v klidu budete, tím samozřejmě lépe. Hezký den.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den chtěla jsem se zeptat na jazyku po obou dvou stranách na bocich jazyka se mě udělaly takové pupínky nebolí to mám to asi dlouho ale všimla jsem si toho až teď nevíte co to může být?Na zubní jdu až v červenci
Dobrý den,
bohužel bez bližšího popisu "pupínků" samotných, bližším údaji o jejich vzniku, době trvání, případných změnách apod., stejně tak bez znalosti údajů o Vašem celkovém zdravotním stavu (alergie, léky, projevy jinde na těle...) a klinického vyšetření (nebo aspoň fotografie), je škála možností, co by to mohlo být, natolik široká, že si vůbec netroufám soudit. A i odborník specializovaný na obtíže sliznic nemůže v mnoha případech vyslovit konečnou diagnózu bez histologického vyšetření dané léze. Pokud Vás pupínky jakkoli znepokojují, doporučuji kontaktovat aspoň elektronicky (se zasláním fotografie) Vašeho ošetřujícího stomatologa či praktického lékaře, kteří mají veškeré údaje o Vašem orálním i celkovém zdraví a užívaných lécích. Váš lékař by Vás v případě podezření na závažnější onemocnění odeslal např. na vyšetření krve, nebo specializované pracoviště.
Srdečně zdravím,
MUDr. Irena Červená

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,obracím se na Vás opět pro radu. Jak jsem psala ve svém prvním dotazu na který jste mi odpovídala asi před 3-4 dny, jsem na začátku těhotenství, gynekolog mi zatím nezdělil týden, takže z toho usuzuji, že to je opravdu hodně hodně brzy. K mému prvnímu dotazu. Mám problém s vylučováním, stolice, chodím +- pravidelně, nebo ob den, ale jde to dost z tuha, musím dost často tlačit a bojím se, abych tím neublížila miminku, říká se, že začátky těhu jsou nejcitlivější pro vývoj miminka. Je nějaká pravděpodobnost, že bych tímto mohla ublížit a mohlo to mít vliv na vývoj plodu?Dále bych se chtěla zeptat, jak to je s rizikovým chováním před zjištěním těhotenství. K oplodnění došlo v průběhu března 2020, samozřejmě jsem o tom neměla ani tušení a ani jsem nad touto možností moc nepřemýšlela, než jsem to zjistila ( nedostavila se menses a pozitivní těhu test ) nechovala jsem se zrovna příkladně, byla jsem s partou kamarádů celý březen pryč a neobešlo se to bez alkoholu, cigaret a dala jsem si i pár prásků marihuany, tahala jsem i těžké věci atd. zkrátka, jako že nic. Samozřejmě hned ode dne zjištění ( včetně ) jsem přestala pít, kouřit a chovám se v klidu, odpočívám, jím vítamíny pro těhotné a dělám vše pro to, aby to bylo v pořádku. Nicméně, je nějaká pravděpodobnost, že bych svým chováním mohla ublížit miminku?A poslední dotaz.. Je nějaká rada, pravidlo, jak se chovat a co dělat, abych odnosila zdravé dítě? Já i partner jsme zdraví, jak po stránce imunity, tak po stránce psychické, ani já ani partner nebereme žádné léky. A pak, existují nějaké nadstandartní testy, které zjistí v průběhu těhotenství případné komplikace, rozštěp páteřě, down syndrom a jiné postižení, psychické, fizické atd. Dá se tomu nějak předejít, nebo co dělat, v průběhu těhu aby mimi bylo v pořádku?Moc Vám děkuji za odpověď, moc mi to pomůžeBára
Dobrý den, pravidelná stolice během těhotenství je vždy tou lepší variantou, než zácpa - ta však bývá v těhotenství častá. Můžete vyzkoušet kompoty, mléčné produkty, případně se dá zakoupit v lékárně Magnosolv - dávkování 1-0-1 (rozpustný hořčík, který pomáhá pravidelné stolici). První týdny v těhotenství fungují na principu - vše nebo nic. Buď se těhotenství uchytí a pokračuje, nebo ne. Uvidíte na příštích kontrolách u Vašeho gynekologa. Pro optimální průběh těhotenství je vhodný zdravý životní styl, pestrá strava, vyvarovat se škodlivých a návykových látek, psychická pohoda, ale ve spoustě ohledech hraje roli samotná příroda. V prvním trimestru se provádí 1. screeningové vyšetření (ultrazvuk + vyšetření z krve) na nejčastější chromozomální vady - mezi které patří také Downova choroba, dále se dělá 2. ultrazvukový screening ve druhém trimestru, biochemický screening defektů neurální trubice - o všem Vás bude gynekolog předem informovat. Hezký den.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den. V utery 9.6. jsem mela nechraneny sex, podle aplikace zdravi jsem mela kolem 12.6. dostat menstruaci, ktera se ale jeste nedostavila. Delala jsem si dnes tehotensky test a ten vysel negativni. Mohla bych byt tehotna ? V posledni dobe jsem byla hodne ve stresu, zmenila jsem styl stravovani a zablokovala si zada, takze jsem dostala analgetika na bolest. Dekuji za odpoved.
Dobrý den, těhotenský test je vhodné provádět cca 7-10 dní od vynechání očekávané menstruace. Dříve to nemá smysl. Nepravidelnost cyklu může být podmíněna stresovým obdobím, různými změnami (stěhování, nové zaměstnání, ...) či probíhajícím onemocněním, jeho léčbou atd. Může se proto dostavit se zpožděním. V případě nejistot je pak vhodné provést vyšetření těhotenského hormonu z krve, ultrazvukové vyšetření cestou Vašeho gynekologa. Hezký den.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, paní doktorko.Už si nevíme rady s chováním naší desetileté dcery, proto se na vás obracím s prosbou o radu. Máme ještě osmiletého, vcelku bezproblémového syna, na kterého již v minulosti, aspoň takový jsme měli pocit, dcera žárlila. Posledních několik měsíců se stalo její chování, zejména k němu, až nepříčetné. Neustále ho kontroluje, jestli se náhodou nedotkl nějaké její věci, pořád chodí za ním a hlídá ho, pokud má pocit, že dýchl nebo nedej bože prskl na její jídlo nebo i jinou její věc, dostává okamžitě hysterický záchvat, sprostě mu nadává. Svoje věci před ním schovává. Když se jí snažíme domluvit, jakoukoliv radu odmítá, rozpláče se a je škaredá i na nás. Od malička byla, zejména na veřejnosti, velice zakřiknutá, ostýchavá, ale doma k se nám dokáže chovat velice asertivně, nechybí ani častý křik, kterým se obhajuje nebo nás obviňuje. Ve škole je bezproblémová, učí se na samé jedničky, navštěvuje kroužky, kde také nejsou problémy. Syn její výpady vůči němu nese těžce, někdy se i rozpláče. Nevíme, zda toto její chování je projev počínající puberty nebo snad nějaké psychické poruchy?Děkujeme předem za jakoukoliv radu.
Dobrý den, kořeny chování vaší dcery budou zřejmě hlouběji v minulosti. Je možné, že neřešený problém ve vztahu k sourozenci narůstá a projevuje se nyní až bizardním chováním. Pokud se tedy nejedná o projev rozvoje nějakých psychických potíží. Navštivte se svou dcerou co nejdříve dětského klinického psychologa. Obraťte se na nějakého zkušenějšího odborníka. Dobré je obrátit se například na psychologické oddělení dětské nemocnice nebo při jiném zdravotnickém zařízení, kde mimo jinéposkytují služby zdarma. Doma zajistěte v zájmu zachování psychického zdraví syna, aby děti přicházely do kontaktu co nejméně, rozhodně nenechte dceru syna pronásledovat, nebo bude toto chování mít podobné následky na psychiku "oběti" jako stolking. S pozdravem Mgr. Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den. Az v 17. tydnu tehotenstvi jsem zjistila, ze denne piji multivitamin ve forme sumivych tablet, ktere obsahuji cyklamat sodny. Dala jsem si tu praci a u vyrobce jsem zjistila, ze jedna tableta obsahuje 72mg cyklamatu. Samozrejme jsem s pitim okamzite prestala, ale myslite, ze jsem v teto davce mohla uskodit plodu?Docela me zarazilo, kdyz jsem zjistila, ze cyklamat obsahuje i pripravek Magnosolv, ktery se bezne predepisuje i tehotnym (ja ho predepsany nemam). U Magnosolvu se uvadi na jednu davku 60mg cyklamatu, ale predepisuje se vetsinou az ve 2-3 trimestru. Jaky je vas nazor na vec? Bojim se, ze jsem miminku ublizila, kdyz jsem vitamin pila behem prvniho trimestru, kdy se vse vyviji. Dekuji za odpoved.
Dobrý den,
cyklamát nepatří mezi vhodná sladidla pro těhotné, proto se jim ani dětem nedoporučuje podávat. Je dobře, že jste jej vyřadila. Naopak se nemusíte obávat . ADI( přijatelná denní dávka náhradního sladidla, která může být konzumována denně po dobu života, aniž by představovala riziko pro zdraví konzumenta - mg/kg hmotnosti/den) je stanovena na 7 mg/kg/den, nápoje do 250 mg/l., což zdaleka nedosahuje množství, které jste konzumovala. Pár informací k doplnění - relativní sladivost 30, nekalorický, V důsledku publikování určitých pochybností, že by cyklamáty mohly zvýšit sílu jiných karcinogenů, byl v mnoha zemích zakázán. Nyní je znovu předmětem toxikologického zkoumání. V ČR dle legislativy EU je použití povoleno, stejně jako v Kanadě, Austrálii, Filipínách . Ve vyšší koncentraci hořká pachuť, při nižší koncentraci naopak pachuti jiných látek maskuje, kombinace se sacharinem v potravinářství. Buďte pozorná a čtěte etikety, je používán celkem hojně.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám doma 5tydenniho chlapečka. Od 4 týdne nechce přes den skoro vůbec spát. Když už usne vydrží spát max. 20 minut jinak skoro pořád brečí. A to hledám co mu může vadit. Večer už má kruhy pod očima a v noci spí pak třeba 6 hodin v kuse. Teď se nám i stává že se ze spaní pozvrací, protože nám dělá problém si pořádně odříhnout. Musím dávat UM. O MM jsem přišla v 3 týdnu. Prosím o radu co dělat, aby i přes den usnul a nezvracel.
Dobrý den, u takto malého miminka řešte situaci s ošetřujícím pediatrem. U vašeho chlapečka se může jednat o potíže s tolerancí podávaného mléka a je možné, že v této oblasti budou potřeba úpravy. Zvracení po jídle ve spaní by těmto potížím nasvědčovalo a je potřeba jej řešit. Ne vždy si miminko po kojení odříhne, není to však primární důvod ke zvracení. Situaci řešte co nejdříve, zvracení ve spánku je rizikové z hlediska zdraví dítěte (může hrozit vdechnutí zvratků). Zdravím Mgr. Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní doktorko,bohužel mi při prvo trimestrální krevním screeningu zjistili akutní toxoplasmózu (KFR 1: 1024, IgG 3,63, IgM 3,17, IgA 2,22, avidita IgG0,57) - infekci jsem dostala asi v obdobi otěhotnění. Riziko fetální nákazy je podle infektologa zhruba 3%. Chtěla bych se zeptat, zda je takováto zdravotna komplikace důvod na preruseni tehotenstvi v 18tt? Doporučili byste preruseni nebo raději léčbu? Je důvod mat obavy o zdraví plodu?Dakujem předem za odpoved.
Dobrý den,
v případě rizika toxoplazmózy v graviditě je pro její potvrzení důležitá dynamika (nárůst) titru (hodnoty) protilátek, dále výsledek avidity, která, pokud je vysoká, hovoří o tom, že infekce proběhla dříve (cca 4 měs. zpět), pokud je nízká, může jít o akutní onemocnění. Hodnota 57 % většinou spadá do vysokých hodnot (dle laboratoře). Pokud je tedy podezření na akutně probíhající onemocnění, měla by být zahájena léčba antibiotiky (většinou primárně Rovamycin), eventuální postižení plodu lze pak hodnotit z ultrazvukového nálezu a zejména možným odběrem plodové vody, v níž lze přítomnost Toxoplasmy detekovat. Pokud byste měla zájem o osobní konzultaci, je možná. Naše pracoviště je v Brně. V případě zájmu uveďte tel. kontakt na sebe, ozveme se. Hezký den
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, velice Vás prosím o radu ohledně odstranění dělohy a vaječníků. Vzhledem k tomu, že mám mnohočetné myomy na děloze, jsem objednána na odstranění dělohy. Myomy nemám zhoubné. Operaci dělohy samozřejmě podstoupím, už jen z toho důvodu, že mám poslední roky velké problémy s nepravidelnou menstruací a velkými bolestmi břicha. Je mi ale doporučeno nechat si odstranit komplet dělohu i s vaječníky. Zde už mám ale strach. Dočetla jsem se, že vaječníky produkují velmi důležitý hormon estrogen, který je podstatný pro velkou škálu věcí ohledně zdraví ženy. Je mi 57 let. Menstruaci jsem měla naposledy před půl rokem. Nyní se mi objevila černá sražená krev, což je dle Dr. způsobeno myomy. Proto jdu na odstranění dělohy. Jsem v přechodu. Dr. mi tvrdí, že v mých letech si mám rovnou nechat odstranit i vaječníky. Že už stejně neplní dostatečně svoji funkci. Mezi mé další zdravotní problémy patří cholesterol a vysoký krevní tlak a zvýšený cukr v krvi. Mám strach si nechat vaječníky odstranit, protože jsem se dočetla, že estrogen kladně působí na srdeční a mozkové problémy atd. Už teď užívám léky na cholesterol a cukrovku a vysoký krevní tlak. Když si nechám odstranit i vaječníky, čili se zbavím estrogenu, co pak se mnou bude? Budu mít tedy velké riziko srdečního infarktu atd...změny nálad...Co mi radíte? Vaječníky mám zdravé, nebylo by pro mě lepší si je tedy zachovat? Lékaři odstraňují v mém věku dělohu i s vaječníky z preventivních důvodů rakoviny vaječníků. V rodině tuto anamnézu ale nemáme. Nevím jak se rozhodnout. Jsem po odstraněn dělohy náchylnější ke vzniku rakoviny vaječníků, má odstranění dělohy na to vliv? Operace mě čeká již příští týden. Velice Vás prosím o radu.
Dobrý den, menopauza je navozena tím, že vaječníky přestanou hormonálně fungovat, nejsou již aktivní. Čili neprodukují ženské hormony. U žen po menopauze, které podstupují odstranění dělohy, se doporučuje odebrat i vaječníky, protože jednak již nejsou aktivní a jsou tedy "zbytečné" (hormony již neprodukují) a dále mohou být zdrojem event. potíží do budoucna (karcinom vaječníků apod.). Proto je navržený postup správný. Hezký den
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, syn má teď 2,5 roku. Už od malička je dost citlivý a uplakaný. Citlivý je dost na různé zvuky, jako vysavač, vrtačka, mixér, stěrače atd. Bohužel se to postupem času moc nelepší. Snažíme se vždy utěšit, pochopit a vysvětlit, že se bát nemusí. Je to normální takové chování? Kdy by to mohlo asi přejít? V okolí děti s tímto problémem nemáme. Dále mám dotaz na kňourání. Bohužel kňourání nebo mrčení, prostě nějaká forma stěžování si u něj taky přetrvává už déle. Pořád se ho ptáme co chce, dokáže si říct nebo ukázat, i když vyhovíme, tak za krátkou chvíli si najde další problém. Snažíme se s manželem být trpělivý, ale když vám dítě kňourá opravdu celý den, mezi lidmi i doma, tak občas už nám dojde trpělivost. Nijak ho netrestáme, snažíme se vysvětlovat, maximálně občas zvýšíme hlas, abychom zdůraznili, co je za problém. Nebo když je to opravdu hodně přes čáru, tak odejdeme a necháme ho aby se uklidnil sám. Moc nevíme, důvody jeho chování. Opět takové děti ve svém okolí nemáme. Vím, že se děti srovnávat nemají. Ale v tomto případě je to opravdu těžké. Dále má problém si hrát sám, hraje si sám jen pár minut a pak vyžaduje, aby si s ním někdo šel hrát. Samozřejmě se mu věnujeme rádi, ale občas je potřeba uvařit nebo něco udělat. Uvažujeme teď i nad druhým potomkem, ale mě náš syn dost psychicky vyčerpává, takže často si nejsem jistá, jestli jít do dalšího dítěte. Syn je zdraví a vím, že je to, to nejdůležitější, ale mám prostě strach aby se nám nenarodilo ještě komplikovanější dítě a třeba bychom to s manželem ještě více nezvládali. Předem vám moc děkuji za jakýkoliv názor nebo radu. Hezky večer.RyšaváPředem moc děkuji za rady.
Dobrý den, nemám dostatek informací o celkovém vývoji vašeho syna a také vzhledem k jeho velmi nízkému věku je obtížné posoudit příčinu potíží. Může se jednat o přecitlivělost jeho nervové soustavy, nebo o nějaké specifikum jeho vývoje. Doporučila bych vám konzultovat vámi popisované projevy chování s ošetřujícím pediatrem a postupovat podle jeho doporučení. Synovi se snažte vytvořit co nejklidnější a stabilní rodinné prostředí, eliminujte vliv stresových faktorů a vzniku rozrušení. Pokud víte, že se některých zvuků bojí, snažte se ho jim co nejméně vystavovat. Mluvte na něj klidným hlasem, vysvětlujte mu situace jednoduchými, věku přiměřenými slovy. Postupně můžete trénovat přiblížení k vypnutému zdroji zvuku, nechat syna si ho ohmatat, vyzkoušet (např. vysavač). Ohledně schopnosti samostatné hry je v tomto věku normální, že se dítě samo dovede zabavit pouze krátkou dobu a na většinu svých činností potřebuje rodiče. Můžete se synem hrát různé pro věk přiměřené senzomotorické hry, které vám oběma budou přinášet potěšení a zároveň stimulovat jeho vývoj. Velké množství dětských her a námětů k nim je možné najít na internetu, nebo v literatuře. V případě, že budete potřebovat vykonat různé činnosti v domácnosti, tak lze dítě podle jeho věku do činností také zapojit. Je možné mu pořídit například stupínek nebo tzv. "učící věž", což je také vlastně takové stupátko například ke kuchyňské lince, které dítěti umožní bezpečně dosáhnout na linku a zapojit se do činností. Postupně s věkem a vývojem by se v souladu s vývojem dětské hry měla prodlužovat doba, kdy se syn dokáže zabavit sám. Volná hra je pro vývoj dítěte velmi důležitá a mělo by k ní mít dostatek času a prostoru. Vzhledem ke specifikům vývoje vašeho synka je na vás zvážit případný větší věkový rozestup mezi sourozenci. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jsem ve 38.týdnu těhotenství. V posledních týdnech mě obtěžuje svědění celého těla, není to nic úplně nepřekonatelného,ale škrábat se musím. Vyrážku žádnou nemám. Jaterní testy i bilirubin jsou normální, ALP je teda zvýšené, ale ostatní v normě, žlučové kyseliny ovšem vyšetřované nebyly.může se jednat o těhotenskou cholestásu? Měla bych to nějak řešit? antihistaminika jsou s efektem. děkuji
Dobrý den, pokud je laboratoř v pořádku (je možné ještě došetřit žlučové kyseliny), může se jednat o stav tzv. PUPPP - Pruritic urticarial papules and plaques of pregnancy - v češtině Pruritické urtikariální papuly a plaky v těhotenství - častá, silně svědivá těhotenská dermatóza, která vzniká obvykle ve 3. trimestru a po porodu rychle a samovolně ustupuje. Miminko ani těhotná tímto ohroženi na zdraví nejsou. V popředí léčby je určitě tlumení svědění, které může být často intenzivní. Používají se lokální masti - může být zinková mast, nebo i krémy s malým množstvím kortikoidů. Antihistaminika na noc jsou vhodná pro eliminaci svědění v noci a zlepšení tak kvality spánku. Hezký den
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jedná se o mojí první zkušenost s psychologickou poradnou obecně. S manželkou bychom potřebovali poradit, co by mohlo platit na našeho syna (3). Znamení vodnář, jestli vám to pomůže. Pro info máme ještě dceru(2). Něco k seznámení se synem. Je společenský a veselý, docela i poslouchá, když se mu vysvětlí, proč má danou věc udělat. Případně jiná možnosti nabídnout, co zajímavého se bude dělat po činnosti, která mu v daný okamžik zas tak zajímavá nepřijde. Klasika, někam jít, když zrovna nechce, s něčím zajímavým naopak skončit, vyčistit zuby a podobně. V průměru tak jednou týdně třeba opakovaně neposlechne jasný příkaz či důrazný zákaz a dostane vařečkou. Zabrečí si a za chvíli je zas úplně v poho a veselí a vše je v pořádku. Poslední dobou už to bude spíše tak jednou za dva týdny. Některé situace chce řešit po svém a když se tak neděje, je z toho trochu rozhozený, ale často to přejde, anebo to s manželkou změníme a uděláme to tak, jak chtěl, pokud se nejedná o úplnou pitomost. Příklad : Nastupujeme do auta a první musíme dát do sedačky dceru, pak až syna. Jiná varianta znamená v lepším případě jen řev a pláč. Občas ale, řekněme tak jednou dvakrát do týdne, dostane amok. Třeba dnes, jdeme z procházky, 200 m od domu zmíníme s manželkou slovo boby , on se toho chytne, že chce zbytek cesty jet na bobech. Ukázání, že zrovna s sebou žádné nemáme nemá smysl. On trvá na tom, že buď pro ně někdo z nás dojde. To neschválíme s tím, že si zajezdí třeba na zahradě. Zbylou cestu pak už je dost nesvůj, u branky pak už dostává absolutní amok, že chtěl jet na bobech z toho místa 200 od domu. Varianta provezu tě po zahradě , nebo jít někam jinam neexistuje. Pouze varianta jít zpět těch 200m v bobech a pak zase zpět domů a boby uklidit. Obecně podobné situace známe, párkrát jsme na tu jeho hru přistoupili, abychom poznali, o co mu v situacích jde. Dopadlo to tak,že stál u zamčených vrat na zahradě s amokem třeba 10 minut. Po přenesení do domu amok samozřejmě pokračoval. Občas přijedeme autem domů, ale on nevyleze, že tam chce zůstat v autosedačce a zásadně připooutaný. Tak už ho tam občas necháváme prostě v autě, cokoli jiného je stejně často amok. Amok asi nemusím dlouze popisovat, smyslů zbavený, zkoušeli jsme na něj být extra hodní a chápavý, vysvětlující , nabízející alternativy, či něco příjemného, nic nezabralo. Zkoušeli jsme i velké seřvání, či zvařečkání. Často ten amok předvádí až do konce, třeba 10 minut jen řev, brek , odtaživé pohyby. Párkrát se nám povedlo ho uchlácholit hezkým hlasem , ale mnohem častěji se úspěch nedostaví. Co jsem dvakrát vyzkoušel já, vyšlo to, ale už to nedělám, je seřvání do obličeje a drobné třesení.. to už bylo krajní řešení, když měl amok 15 a víc minut. To tedy zabralo, najednou byl zase s námi, jako bych ho "nahodil". Vztah se sestrou mají hezký, jen jí donekonečna bere vše, s čím si ona začne hrát, její brek mu nevadí, ale to je asi dost běžné v každé rodině. Snažíme se, aby to nedělal. Poslední věc, pravý amok předvádí asi jen před námi rodiči a občas babí ,se kterou je více, třeba na návštěvách , s jinými dětmi, ve školce a podobně amok nemívá. Pouze vyjímečně pokud návštěva končí a on nechce domů, ale to je pochopitelné. Dokážete nám z těchto řádků nějak poradit? Velice děkuji.


Dobrý den, váš syn se vývojově nachází v období vzdoru, pro které jsou právě vámi popisované reakce charakteristické a naprosto normální. Jedná se o důležité vývojové období, kterým dítě musí projít. Jeho nervová soustava je nezralá a nezvládá řešit pro něj zátěžové situace, proto nastávají afektivní záchvaty. I když je toto období pro vychovatele náročné, jedná se o důležitý vývojový krok kupředu, s vyzráním nervového systému tyto záchvaty samy odezní.
Nedávno jsem na podobný dotaz odpovídala:
https://www.babyonline.cz/poradna/zachvaty-vzteku-kvuli-nepodstatnym-vecem/4337
Pokud se dítě do afektu dostane, pak je potřeba jej nechat odeznít, dítě vás v té chvíli nevnímá, případné domlouvání či rozebrání situace nechte až se uklidní. Rozhodně na něj nekřičte, spíše mu vyjádřete podporu, můžete jeho chování okomentovat, třeba takto: "Vím, že se zlobíš, že nemáme s sebou boby, ale nedá se nic dělat, dnes jsme je s sebou nevzali, tak bobovat nemůžeme, ale můžeme je vzít příště." A nechte chlapce si afekt odžít. Učí se tak svoje výbuchy vzteku postupně ovládat, jejich frekvence se bude snižovat až ustanou úplně. Někdy se dá výbuchu vzteku předejít formou připravení dítěte na situaci, pokud o ni předem víme, nebo nevystavovat dítě situacím, ve kterých víme, že se spolehlivě začne vztekat. V nepodstatných věcech je možné dítěti vyhovět, není třeba s ním stále bojovat. Ať si posedí v sedačce, když chce, můžete se domluvit, že například vynesete nákup a vrátíte se pro něj, klidně můžete do autosedačky dát nejdříve dcerku a pak až synka. Ustupovat nelze pouze v záležitostech, kdy se jedná o bezpečnost a zdraví dítěte. Snažte se s chlapcem předem komunikovat, domluvit se, dát mu vybrat z několika možností a na jeho výběru pak trvat. Období vzdoru může být pro syna náročnější a výraznější i díky mladšímu sourozenci, u kterého vnímá konkurenci. Sestru má zcela jistě rád, ale potřebuje se proti ní vymezovat, vyjasňovat si role a zabírat si území. Je to normální chování, je potřeba je citlivě usměrňovat, pomáhat jim se vzájemně domlouvat a najít kompromis. Synovi poskytněte podporu a ocenění, pokud se chová vámi požadovaným způsobem, ale také v horších chvilkách. Buďte s ním trpěliví, dávejte mu najevo, že ho máte bezpodmínečně rádi a přijímáte ho takového jaký je, i když se vzteká a zlobí. Pomůžete mu tak toto i pro něj složité období překonat a upevnit vzájemné vztahy s vámi jako rodiči i se sestrou. Přeji brzké zvládnutí tohoto náročnějšího vývojového období a hodně radosti ze zdravých dětí. Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně syna ( 3 roky ), od miminka je hodně plačtivý, myslela jsem, že s dobou, kdy začne být starší, bude to lepší. Syn brečí dá se říct kvůli každé prkotině. Už když ráno vstane, je mrzutý, stále všechno špatně. Brečí, protože se nechce oblékat, chce jiné ponožky, snídaně špatná, nechce jít ven, venku chce a nechce chodit, na dětském hřišti si myslí, že vše patří jenom jemu. Na hračky nesmí nikdo sáhnout, nikdo se nesmí houpat, na klouzačku, vše jen on, všechno je jeho, dokáže se tak psychicky vynervovat, až z něj stříkaji slzy. Snažíme se sním komunikovat, odvézt pozornost, domlouvat, ale on je jak kolovrátek, dokáže takto šílené řvát i půl hodiny a vynucovat si věci, hračky atd..Je to opravdu psychicky náročný a já si s ním nevím rady. Předem děkuji za odpověď
Dobrý den, váš syn se nachází v takzvaném období vzdoru, které je právě výbuchy hněvu a afektivními záchvaty dítěte charakteristické. V nedávné době jsem odpovídala na dva obdobné dotazy, tak snad najdete nějaké informace a odpovědi jejich pročtením:
https://www.babyonline.cz/poradna/zachvaty-vzteku-kvuli-nepodstatnym-vecem/4337
https://www.babyonline.cz/poradna/detsky-blok/4391
Jen ještě k vašemu dotazu bych chtěla dodat, že toto období je naprosto normální, probíhá přibližně ve věku dítěte od 3 do 5 let. Jedná se o krok kupředu ve vývoji dítěte a je důležité, aby si jím dítě prošlo. Průběh, intenzita a délka tohoto období samozřejmě záleží na povaze, osobnosti a nastavení dítěte a určitě jej ovlivňuje i rodičovský přístup. Snažte se zůstat s dítětem v kontaktu, porozumět jeho pocitům, podpořte ho, obejměte, snažte se pojmenovat, co jej asi trápí a vést i dítě postupně k verbalizaci svých pocitů. Důležité je nechat záchvat odeznít, pokud se do něj dítě dostane, na dítě nekřičet, netrestat jej, netřást jím, nesnažit se situaci probírat. Je potřeba nechat dítě vyplakat, vyvztekat a teprve po zklidnění je možné si o situaci popovídat, probrat případně, jak by se dala řešit jinak, nebo co by dítě potřebovalo, aby se příště neopakovala. Některým záchvatům se dá předejít, jako matka znáte své dítě nejlépe a už asi dokážete odhadnout, co u něj spolehlivě takový výbuch vyvolá, pak je lepší se takovým situacím vyhnout. Na některé situace je možné dítě předem připravit rozhovorem, například že na hřišti budou asi jiné děti, co asi mohou dělat, že se může s dětmi vystřídat na klouzačce, houpačce apod. Dohodnout se na pravidlech chování. Jindy je zase možné, pokud nejde o bezpečnost nebo zdraví dítěte, jeho přání vyhovět, dát mu na vybranou, co si oblékne, kam se půjde, jestli se půjde ven teď nebo později, co bude jíst. Respektovat to, že se dítě stává svébytnou osůbkou, která není vaší součástí a může mít jiné preference, povahu, přání, chutě, vkus. I když je toto období opravdu psychicky náročné, pak mějte na paměti, že emoce dítěte jsou opravdové, nedokáže se s nimi ale ještě ve svém věku vyrovnat jinak, než výbuchem vzteku. Dítě vám to nedělá naschvál, neberte jeho chování osobně, není namířeno proti vám, přesto že vám váš drobeček stále vzdoruje, tak vás a vaši podporu velmi potřebuje. Pomozte mu proto toto nelehké období překonat, přeji vám hodně trpělivosti a sil. V případě potřeby je možné vyhledat konzultaci u dětského klinického psychologa. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, paní doktorko,mám za sebou těhotenství po IVF a nyní jsem sledována jako rizikovější, jelikož mi tvrdně často břicho i po podávání magnézia, mívám ho ztuhlé i několik hodin.Za své dosavadní těhotenství jsem podstoupila už celkem cca 15 ultrazvukových vyšetření (včetně dvou velkých UTZ). Jsem v 25. týdnu těhotenství a nyní bych měla chodit na UTZ každý týden, jelikož hrozí zkracování čípku. Minulý týden jsem byla na pohotovosti večer a pozvali si mě znovu i ráno, jelikož potíže přes noc vůbec neustávaly, takže dva další UTZ přes břicho i vaginálně během 12 hodin. Nechodím na žádné UTZ "pro zábavu", jen asi musím být častěji sledovaná. Nicméně miminko je teď již delší dobu hlavičkou dolů a vím, že se vyvíjí mozek a mám obavy, aby na něj častý vaginální ultrazvuk na přeměření čípku neměl vliv, když se svítí hned v její blízkosti.Dále se chci zeptat, vzhledem k mému týdnu, ještě určitě minimálně na několik ultrazvuků půjdu, takže celkový počet na konci těhotenství bude opravdu vysoký. Nemůže se toto nějak podepsat na zdraví miminka? Ano, četla jsem, že vliv to nemá, ale toto mi přijde už opravdu hodně. Jaké jsou vaše zkušenosti z praxe prosím? Jsou i nějaké další takovéto maminky?Velice Vám děkuji za odpověď.



Dobrý den, metoda ultrazvuku se řadí mezi ty neinvazivní, především z důvodu, že nezatěžuje maminku i dítě zářením, u kterého jsou prokázána rizika z hlediska vývoje. Je to základní kámen diagnostiky v gynekologii a porodnictví, především proto, že u něj nebyly prokázány vedlejší škodlivé účinky. Přínos ve vašem případě jistě převyšuje rizika. Vzhledem k tomu, že máte rizikové těhotenství, je důležité pečlivě sledovat průběh. Věřím, že pokud by to nebylo dle názoru vašeho ošetřujícího lékaře nutné, zbytečně by vám ho nedělal. Držím palce, hezký den
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,mám 3letého syna Damiena, od minulého roku od září dochází do školky, ze začátku se samozřejmě bál, ale časem to přešlo, občas nějaké nemoci. No v únoru letošního roku se mu stal úraz, popálenina na ručičce, museli jsem do nemocnice, byli jsme tam 14 dní a po celou tu dobu měl na spinkání přes den (v noci jsem ještě neodnaučili) no a po nemocnici jsme se vrátili domů a opět se začal počůrávat, už je to 3 měsíce a on se stále počůrává jak doma tak ve školce. Já už jsem z toho zoufalá, přijde mi to ostuda a mrzí mě to, páč vím, že už to uměl. Nevím si rady, tak se vás ptám co s tím? P. doktorce jsem volala, říkala, že je to trauma a musím mu dát čas.Můj další dotaz zní, ve školce se nechce oblékat a musí mu pomáhat, ale doma to dělá bez problému. Kde je tedy chyba? Nechci, aby říkali, že je pomalý a nebo zaostalý. Můžete mi poradit?A poslední dotaz zní, když jdeme ze školky nebo kamkoliv jinam, syn je nezvladatelný, neposlouchá i když "odejdu" opodál a dělám, že jdu pryč, je mu to jedno. Já ho nechci uhodit ale pravda je, že občas na zadek dostane, protože se bojím, že mi třeba vběhne do silnice. Už opravdu si nevím rady a ptám se zda nezajít k odborníkovi, pořád si ale říkám, že malý vyroste.Je mi to opravdu moc líto a ano syn je živý oproti jiným dětem, ale takhle se nikdy nechoval a já na něj nechci být neustále zlá. Sama si myslím, že ho vedu k dobrému slušnému chování, avšak on jakoby to ignoroval. Můžete mi prosím poradit, opravdu nevím jak dál. Děkuji
Dobrý den, u vašeho synka dochází nejspíše ke kombinaci více faktorů, které ovlivňují jeho chování. Jedná se o souběh období vzdoru, které je v synově věku vývojově normální a traumatického zážitku, který si odnáší z bolestivého úrazu a pobytu v nemocnici. V období vzdoru je normální, že dítě vzdoruje, je "neposlušné", živější, vynucuje si některé věci, vzteká se a další jiné projevy. Jedná se o projev normálního vývoje dítěte a bylo by špatně, kdyby se u chlapce neobjevilo. O období vzdoru a výchovném přístupu k dětem je možné najít mnoho rad a materiálů na internetu, v literatuře a také na webu babyonline jsem několikrát na dotazy odpovídala
https://www.babyonline.cz/poradna/zachvaty-vzteku-kvuli-nepodstatnym-vecem/4337
https://www.babyonline.cz/poradna/detsky-blok/4391
https://www.babyonline.cz/poradna/muj-syn-stale-breci-/4410
Do chování vašeho syna se také významně promítá stresový zážitek z pobytu v nemocnici a trauma z úrazu. Popáleniny jsou velice bolestivé a jejich hojení náročné. I když jste v nemocnici byla s ním, tak se jednalo o velmi nepříjemný zážitek. U dětí může docházet k regresu v jejich vývoji, kdy se nejdříve ztrácí dovednosti, které se naučily nejpozději. U vašeho synka je to spojené s pomočováním. Z vašeho dotazu mi není jasné, jestli se pomočuje i přes den, nebo jen při odpoledním spánku. Pokud ve spánku, je potřeba dát chlapci čas na zklidnění jeho psychiky, nalezení ztracené sebedůvěry. K plenkám obecně není dobré se vracet, ale ve vašem případě, pokud se s jeho pomočením nejste schopna srovnat, bych možná doporučila začít s tréninkem této dovednosti znovu. Tedy vrátit se dočasně k plenám na odpolední spánek a domluvit se tak i ve školce. Na synka netlačte a jak se začnou objevovat opět suché pleny po spánku, tak je zrušte. Důležité je v tomto pro syna složitém a těžkém období přistupovat k němu trpělivě, laskavě, dát mu čas, netlačit na něj. Zároveň se snažte být důsledná, ale vlídná, nastavte synovi pravidla a hranice zejména tam, kde se to týká jeho zdraví a života (pohyb u vozovky a jiné nebezpečné situace). Ohledně oblékání ve školce se může jednat o projev období vzdoru, ale je také možné, že se chlapci do školky nechce a proto oblékání zdržuje, není na tom nic špatného, když mu pomůžete. Spolupracujte s učitelkami, povídejte si s chlapcem. Synovi se hodně věnujte, mazlete a hrajte si s ním. Svým pro vás provokujícím chováním vám dává naopak najevo, jak vás potřebuje, potřebuje vaši pozornost a lásku, potřebuje opět nabýt pocitu jistoty a bezpečí. Doporučovala bych vám konzultaci u dětského klinického psychologa, kde budete moci chování synka podrobněji probrat a odborník se vás bude moci doptat na více informací a dát vám více výchovných doporučení. Určitě se nejedná o žádnou ostudu, vždyť do těžké situace se může dostat každý rodič a proto tito odborníci existují. Chování vašeho syna také rozhodně neznamená, že je pomalý nebo zaostává ve vývoji, naopak. Potřebuje jen dostatek času a prostoru, aby se mohl se vším vyrovnat. A nemusíte se obávat, že by si neosvojoval zásady slušného chování, které mu vštěpujete, jen potřebuje čas. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení