banner

Celkem výsledků pro výraz "vyvojove vady": 90

Dobrý den, paní dr.Ťapalová,mám dotaz ohledně hysteroskopie a těhotenství. Poslední mesntruace 14.12. - 14.1.jsem byla na hysteroskopii s odstaněním polypu. Krvácení nebylo po zákeoku, ani se nedostavila menstruace, 21.1.jsem měla dvě čárky na testu a bylo mi potvrzeno těhotenství cca 5tt. Čekám na výsledky porovnání hcg. Styk jsem po hysteroskopii neměla, takže plod již musel být přítomen při hysteroskopii jen nešel vidět. Chci se zeptat jaká je možnost, že plod může být nějak poškozený? Jaké jsou zde rizika? Můj gynekolog se s tímto nikdy nesetkal.DěkujiDěkuji za odpověď.

Dobrý den, tato situace je opravdu celke raritní. Nicméně pokud bylo těhotenství v takto ranném stadiu, pak je velká pravděpoodbnost, že se plod nepoškodil. Vše se samozřejmě ukáže během prvního trimestu. Pokud by byl plod poškozen, pak by se jednalo o strukturální vady plodu (končetin atd.). Pokud bude prvotrimestrální screening v pořádku, pak jsou závažné vrozené vady vyloučeny.

Biometrie
avatar destiny 18. 12. 2024

Dobrý den, byla jsem dnes na UZ v 30+6 a výsledky jsou následující BPP 32+1, HC 32+0, AC 32+5 a FL 31+1. Mám se znepokojovat kratší stehenní kostí oproti zbytku? Může to znamenat nějaké vývojové vady? Downův syndrom, achondroplazii? Poslední měření v 24tt odpovídalo týdnu těhotenství +- 3 dny. Na další kontrolu a přeměření jdu až za 4 týdny. Děkuji.

Dobrý den, 

takováto odchylka je zcela v normě... nikdo nejsme 'souměrní' dle tabulek, i mezi dospělými najdete osoby s kratšími či delšími končetinami.

Dobrý den, jsem v 18 týdnu těhotenství. Včera jsem byla u svého gynekologa a ptala jsem se na screeningové vyšetření ve 20. týdnu, konkrétně jestli se mám objednat na specializované pracoviště. Bylo mi řečeno, že se pan doktor podívá sám a pokud orgány dobře uvidí, nemám se nikam objednávat. Všechny moje známé ale na tomto vyšetření byly na specializovaném pracovišti. Stejně tak mě pan doktor chtěl vyšetřit i ve 13. týdnu. Ultazvuk mi chtěl udělat sám a krev prý vezme při další návštěvě. Až když jsem se zmínila o specializovaném pracovišti, řekl mi, ať jdu teda tam. Jsem z tohoto postupu zmatená a rozčarovaná. Proto bych se ráda zeptala na Váš názor. Děkuji za odpověď a přeji krásný den.

Dobrý den, ultrazvukové screeningy na vrozené vývojové vady by se měly vždy (pokud je možnost) provádět na specializovaném pracovišti, respektive by je měl provádět lékař, který se zabývá prenatální diagnostikou, což většinou ambulantní gynekolog není. Spektrum vyšetření ambulantního gynekologa je většinou jiné, navíc většina nemá potřebné ultrazvukové vybavení. Mojí specializací je prenatální diagnostika, nicméně, pokud bych pracovala s ambulantním gynekologem, určitě bych neriskovala provádět ultrazvukový screening ve 13. a 20. týdnu sama.

Dobrý den, již přes rok neužívám antikoncepci a s přítelem praktikujeme přerušovanou soulož. 17.12.2016 jsme se však rozhodli, že to zkusíme bez přerušované soulože. Po té jsem již v prosinci menstruaci nedostala a při gynekologickém vyšetření v lednu a odebrání krve bylo zjištěno, že jsem těhotná. Bohužel si nepamatuji datum poslední listopadové menstruace, měla jsem ji celkem nepravidelnou, tudíž jsem paní doktorce na gynekologii řekla menstruaci pouze odhadem podle mého posledního zápisu v diáři. Tudíž jsem uvedla 22.11., podle toho mi paní doktorka vypočetla, že k dnešnímu dni 17.2.2017 jsem v 10. týdnu a termín porodu by měl být 29.8.2017, tyto údaje mi zapsala do těhotenské průkazky. To mi ale vůbec nevychází, že bychom miminko s přítelem počali toho 17.12., jiné dny jsme si opravdu dávali pozor a je téměř nemožné, že bych otěhotněla jindy. Vůbec nevím, co si mám teď myslet. Hlavně když si nepamatuji poslední menstruaci. :-( Jdou ty týdny těhotenství zjistit nějak přesněji? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, pokud lékařka k dnešnímu dni změřila plod a ten odpovídá stáří podle ultrazvuku 10 týdnů, pak byste za cca 2 týdny měla absolvovat ultrazvukový screening na vrozené vývojové vady. Na tomto vyšetření se plod změří a ultrazvukový přístroj vypočítá dle jeho délky jeho přesné stáří a termín porodu. Tento termín porodu a stanovení stáří plodu je nejpřesnější a nemá smysl se řídit termínem porodu dle menstruace.

Dobrý den, léčím se se štítnou žlázou a beru denně Letox 75. Neplánovaně jsem otěhotněla a na kontrolu jsem se objednala hned, jak to bylo možné, nicméně jsem došla až v 10. týdnu těhotenství. Endokrinolog mi v době těhotenství kromě Letroxu předepsal také Jodid. Chci se zeptat, zda může mít vliv na vývoj miminka to, že jsem až do 11. týdne těhotenství Jodid nebrala a začínám s ním a teď. Na internetu jsem se dočetla, že nejdůležitější období z tohoto pohledu je 1. trimestr. Hrozí nějaké vývojové vady pro plod? Předem děkuji za odpověď. ANNA

Dobrý den, důležité je, že užíváte stále Letrox vzhledem k hypofunkci štítné žlázy. Neléčená hypothyreoza může napáchat větší škody, Jodid je spíše doplněk, tak buďte v klidu.

Dobré ráno. Dnes je tomu, co mi končí šestinedělí. Byla jsem v 9tt, když jsem prodělala neúplný samovolný potrat.Proběhla revize. Srdeční akce, nevím jestli byla, měla jsem teprve jít na ultrazvuk, nestihla jsem to bohužel. Jedno dítě už mám. Porod byl velmi náročný. Mám roztrhaný čípek. Druhé miminko jsme moc chtěli. Menstruace se dostavila po 3 týdnech od revize. Po 5 týdnech od potratu proběhl sex a ujelo nám to. Je možnost otěhotnění? Zítra mám jít ke své gynekoložce a mám hrozný strach, co mi na to řekne, jelikož mi řekla, že dítě další až tak za rok, nebo aspoň za půl. Jaký je váš názor na tohle, když se cítím výborně a jsem na další mimi připravená. A poslední dotaz. Kdyby se náhodou zadařilo, podstupují se prosím nějaké testy, když vlastně to.bylo ještě šestinedělí? Moc vám děkuji za odpověď. V.

Dobrý den, pokud je revize nekomplikovaná, pak po jedné menstruaci již můžete otěhotnět. Významné riziko nehrozí. Žádné jiné testy kromě prvotrimestrálního screeningu na vrozené vývojové vady ve 12. týdnu se nedělají.

Dobrý den, jsem ve 39. týdnu těhotenství, za 10 dní mám termín porodu. Včera večer mi při čištění zubů vypadl kousíček staré amalgámové plomby (jakoby hrana plomby, na pohled i dotek prstem patrné, zub je jinak ale celý zaplombovaný). O amalgámu vím, co se píše souvislosti s těhotenstvím a uvolňováním rtuti, nicméně dokud jsem neřešila žádný problém se zuby, brala jsem tak, že s tím nic neudělám, mám amalgám téměř ve všech zubech. Teď mám ovšem obavy, zda vypadnutím kousíčku amalgámu a tím jakoby "rozbití" té celistvosti plomby se nemůže rtuti uvolňovat více a nemůže to miminku způsobit ještě nějaké problémy (předpokládám a doufám, že vývoj miminka je již dokončen a vývojové vady by tímto nehrozily)? Zub mě nebolí, ani mi ta ostrá hrana plomby, která vznikla, nevadí, jazykem ji necítím, ráda bych tedy vše řešila až po porodu. Myslíte, že to je v pořádku? Moc děkuji!

Dobrý den,

odlomení části staré amalgámové výplně miminku rozhodně neuškodí. Pokud Vás okraje výplně či zubu nedřou do jazyka či tváří, určitě počkejte s řešením až po porodu (ideálně po šestinedělí, pokud se jedná opravdu o malinký kousek a nehrozí rozlomení zubu). Po dobu kojení ovšem nedoporučuji nechat si zhotovit novou výplň z amalgámu. Broušení starého amalgámu a čerstvý amalgám jsou mnohem vyšší zátěží než pravděpodobně všechny letité výplně, které člověk v ústech již má.

Srdečně zdravím a přeji Vám i miminku všechno dobré.

MUDr. I. Červená

Dobry den,Před 2ma dnami som bola na 12 tyzdnovom ultrazuku plus mi zobrali krv na genetiku a vyvojove vady. Včera volali s tym ze mi vyslo riziko downovho syndromu 1 z 253. Je mi 33 rokov ( o 2 mesiace 34). Jedno dieta uz mam, syna narodeneho před 3mi rokmi v 33+1 akutnym cisarskym. Narodeny skor kvoli mojej zdvojenej maternici, zacala mi odtekat plod. voda v 32+4, syn bol otoceny naopak. Syn je vporiadku. Doktorka mi ponuka bud odber plod.vody alebo DNA test z krvi. Na odber plod.vody velmi nechcem ist kvoli riziku potratu alebo skorsiemu porodu, i tak si myslim ze budem rodit zase predcastne, kdeže syn tam uz v 32 tyzdni nemal miesto. Manzel by zase chcel aby som tam isla, kvoli 100% vysledkom. Z DNA testu su výsledky na 99%. Co by ste mi poradili ? Viem ze rozhodnutie je na mne, okolie mi radi ist na odber plod.vody.Dakujem

Dobrý den, riziko 1:253 je v podstatě dle doporučených postupu negativní výsledek, pokud byl UZ plodu v pořádku. Až výsledek 1:100 a méně je považován za pozitivní. 100% jistotu, že plod nebude postižen ale nemáte. Vzhledem k tomuto výsledku bych spíše (pokud se rozhodujete mezi aminocentézou a vyšetření genetiky z vaší krve) volila neinvazivní vyšetření z vaší krve. Toto vyšetření by mělo odhalit nejběžnější genetická onemocnění. 

Dobrý den, v posledním roce jsem už podruhé potratila. Vždy se jedná o zamlklý potrat v 8 tt +. Poprvé bez krvácení a zjištěno na prohlídce, následná revize. Podruhé jsem trošku zakrvácela a zjištěno na ultrazvuku, že není srdeční akce, také 8 tt. U obou těhotenství byla již na předchozích kontrolách srdeční akce zjištěna. První potrat velikost plůdku 1cm, u druhého 2 cm. Mám PCOS a proto je těžší otěhotnět. Byli jsme na genetice a tam je vše u obou OK. Co je ještě možné vyšetřit, aby se tohle neopakovalo? Vždy beru Utrogestan hned od začátku těhotenství.Děkuji

Dobrý den, příčin opakovaných potratů může být celá řada. Mezi ně patří vývojové vady reprodukčních orgánů, trombofilní stavy, endokrinologické příčiny, genetika či např. imunologické faktory (autoimunitní onemocnění), ... Mezi nejčastější trombofilní stavy patří Leidenská mutace, která předurčuje k takzvanému hyperkoagulačnímu stavu, což může vést k opakovaným abortům. Obvykle se řeší antikoagulační terapií - např. Clexane, tato léčba při opakovaných abortech je však diskutabilní. Další může být antifosfolipidový syndrom, u kterého se též opakují epizody abortů kvůli trombotizacím z důvodu přítomnosti antikardiolipinových protilátek, léčba obvykle bývá opět heparinizace a užívání kyseliny acetylsalicylové. Při podezření na tento stav se dělá ELISA metoda k průkazu protilátek. Další možností jsou nízké hladiny progesteronu corpus luteum - z tohoto důvodu preventivně užíváte utrogestan. Poměrně časté jsou u žen i endokrinní poruchy, kam řadíme onemocnění štítné žlázy, respektive její snížená funkce. Možnou příčinou bývají genetické problémy, které však máte již vyloučeny. Obvykle se podstupuje v těchto případech genetické vyšetření, vyšetření trombofilních mutací, spermiogram partnera, podrobné SONO reprodukčních orgánů ženy a endokrinologické vyšetření. Budu držet palce, ať se vše vyřeší co nejdříve a vede to pro vás ke zdárnému konci. Přeji hezký den