banner

Celkem výsledků pro výraz "vyvojove vady": 90

Dobrý den,manžel se nyní léčí s autoimunitním onemocněním - léči ho systémově kortikosteroidy - denně bere 100 mg Prednisonu a 150 mg Imuranu. Pravděpodobné snížení dávek na udržovací minimum je v řádu měšíců či 1 roku. Před zahájením léčby jsme chtěli začít pracovat na druhém potomkovi. Můj dotaz je, zda mohou takto vysoké dávky ovlivnit spermie či způsobit případné vývojové vady dítěte apod.? Raději případné snažení odložíme, jestli je to vzhledem k léčbě pro případný plod riskantní.Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, imunosupresiva mohou ovlivnit kvalitu spermií, nicméně vrozené vývojové vady miminka by způsobit neměla.

Dobrý den,syn 20M nevyhledává kontakt se stejně starými dětmi, dá se říci, že se jich bojí. Pokud je dítěti více jak 8 let, rád si s nimi hraje.Příklad: narozeninová oslava, kde jsou 4 děti, včetně mého syna, který chce okamžitě pryč, jakmile si děti začnou hrát. Pláče a ukazuje na dveře domů. Ostatní děti si hrají, honí se po bytě, syn se drží u mě nebo pláče, že chce domu a tak tedy jdeme domu, neboť ho nechci déle "traumatizovat". Příklad 2: chodíme na dětské cvičení, kde si děti hrají na prolezackach, překážkách, zpívají písničky. Syn 90% tohoto času proleží nehnutě na zemi. Chodím s ním do této skupiny, neboť ho chci na děti zvykat před školkou a socializovat. Naopak se nyní ovšem bojím, abych mu tím nepůsobila psychické trauma.Když po této lekci jdeme s ostatními dětmi do hernicky, většinou je syn spokojený, hraje si, klouže se na klouzačce aj. Syn je zdravý, bystrý. Máte prosím zkušenosti s podobným chováním u dětí? Přejde to? Nebo ho nemám do těchto skupin brát? Předem mockrát děkuji za odpověď. Klára

Dobrý den,

jak říkal nestor dětské vývojové psychologie pan profesor Matějček, tak jesle jsou zařízení pro rodiče, školka je pro děti. Chtěl tím vyjádřit jednu moudrost z vývoje dětské psychiky, kdy dítě prakticky do tří let věku není připravené kooperovat (spolupracovat) s vrstevníky, jednoduše na kooperativní způsob hry není zralý jeho mozek. Do té doby, tj. do věku tří let je normální, že dítě preferuje hru o samotě, případně paralelně s vrstevníky, to znamená souběžně s ostatními dětmi. Samozřejmě závisí také na osobnostním nastavení dítěte, jeho společenskosti, introverzi, extraverzi, průbojnosti, dosažené vývojové úrovni, výchovném vedení a na dalších faktorech, avšak vývojově tato pravda platí. Chování vašeho syna ve společnosti vrstevníků je naprosto normální a odpovídá jeho věku. Ve dvaceti měsících ještě není připraven na nějakou spolupráci s ostatními dětmi, navíc zřejmě bude introvertnějšího či bázlivějšího ladění, takže mu kontakt s nimi není příjemný, může mu také vadit hluk, který děti vydávají, jejich hra na něj může být příliš divoká. Starší děti kolem 8–10 let už mají vyvinuté pečovatelské instinkty (chcete-li, rodičovské pudy) a většinou mají zájem a chuť se o malé děti starat. Menší děti k těmto starším dětem vzhlížejí a považují je již za téměř dospělé a důvěřují jim. Proto synkovi nevadí, když si s ním hrají starší děti, cítí se s nimi v bezpečí. Ohledně kontaktů s dětmi na synka netlačte, nechejte jeho psychiku postupně vyzrávat, uvidíte, že až přijde čas, tak o kontakt s vrstevníky sám projeví zájem. To samozřejmě neznamená, že byste synka snad měla izolovat doma a nebrat jej mezi děti. Naopak mu umožněte, aby se s dětmi setkával, na hřišti, v herně, v parku.... Do bližších kontaktů ho ale nenuťte, respektujte jeho pocity a potřeby. Jestliže na dětské oslavě pláče a chce domů, pak ho nenuťte na ní setrvávat pro něj neúnosnou dobu. Nemusíte případně hned odcházet, můžete zkusit, zda syn nebude klidnější na vašem klíně, nebo si případně jít hrát s hračkami společně s ním. Pokud ani to nepomůže, pak je opravdu lepší odejít. Co se týká cvičení, pak váš chlapeček zřejmě ještě není zralý nejen na dětskou skupinku, ale ani na řízené aktivity, vedené cizím dospělým, což je vývojově také zcela v pořádku. Nevím, na jaké úrovni je jeho řeč, ale můžete se s ním zkusit domluvit, či posoudit podle jeho chování, zda se do skupinky na cvičení těší a chodí tam rád, nebo zda pláče, jak se jen ke cvičení blížíte. Pokud chodí rád a nijak neprotestuje, je možné, že mu cvičení nevadí, jen ještě nedokáže spolupracovat a chce jen ostatní pozorovat. Můžete to probrat s paní trenérkou, která cvičení vede. Nevím, jak je kroužek náročný finančně, ale také vy si zvažte, zda se vyplatí investovat do aktivity, do které se syn ještě nedokáže zapojit. Píšete, že hraní v herně se mu líbí, takže to bude aktivita přesně pro něj. Nedělejte si proto starosti o vývoj i socializaci svého syna, buďte trpělivá a poskytněte mu potřebný čas.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #strach #vývoj

Dobrý den, s partnerem plánujeme v brzké době 1. dítě. Na levé dlani mám opičí ryhu, jeden ze znaků Downova syndromu. Jsem zcela zdravá. Nedávno jsem zjistila, že otec partnera má také na jedné ruce tuto rýhu, je rovněž zdravý. Měla bych se obávat případné genetické vady a posunu chromozomů u dítěte vzhledem k tomu, že máme v rodině dva tyto případy? Je žádoucí navštívit s partnerem lékaře ještě před početím a zjistit možná rizika, případné si nechat udělat v těhotenství test na genetické vady? Předem děkuji.

Dobrý den, otázkou je, zda to, co označujete opičí rýhou je opravdu opičí rýha. Pokud v rodině nemáte žádné postižení typu genetické vady, pak bych se tímto znakem vůbec nezabývala. Jedná se v tomto případě o běžnou variabilitu.

Dobry den jsem ve 37 tt kazdym dnem mam rodit ...triple test vysel negativni prvni screening neprobehl az druhy ktery hradi pojistovna ...zadne vady se nenasli na 2 screeningu ani ve 3 trimestu na screeningu vse je podle doktoru v poradku presto mam strach aby bylo miminko zdrave .....Moje otazka zni jestli mam zbytecne obavy ...bojim se ze neco doktori prehledli ...nebo tak dekuji za odpoved

Dobrý den, příliš nerozumím vaší otázce vzhledem k provedeným vyšetřením a týdnu těhotenství, ve kterém již jste. Žádné vyšetření 100% nevyloučí všechny vrozené vady, nicméně pokud byla všechna vyšetření opakovaně negativní, pak je riziko minimální. 

Dobrý den,mockrát děkuji za odpověď na můj dotaz. Zápis v průkazce jsem špatně přečetla, jedná se o prosáknutí kolem hlavy a krku. Můžu Vás tedy poprosit o vysvětlení?Předem děkuji,LL

Prosáknutí (neboli otok) kolem hlavy a krku může značit spoustu věcí. V některých případech může být známkou vrozené vady či infekce plodu, ale často také samo vymizí. Zásadní bude obraz ve 12. týdnu, kdy absolvujete ultrazvukový screening na vrozené vývojové vady plodu.

Tripple test
avatar 1magdusa1 09. 11. 2016

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jsem 17+2tt, minulý měsic mi dělali testy. V ponděli jsem byla na UZ a dostala zprávu ve které je napsáno: proveden tripple test pro odmítnutí prvotním screeningu-riziko trisomie 18,21 a defektu netralní trubice nízké. Nizká hodnota HCG. Doporučen kontrolní UZ a zvýšený dohled. Tak jsem se byla objednat na UZ, kde mě objednali až na prvního prosince. Lékařka mi k tomu nic neřekla. Stačí jen abych na sebe dávala pozor. Zajímalo by mě, jestli to je nějak nebezpečné pro miminko, četla jsem hodně diskuzí o tom a jsem dost vyplašená. Můžete mi k tomu prosím říct víc? Mám už dvě děti, jedno má rok a půl a druhé 3. Nikdy jsem takové problemy v těhotenství neměla, tak se bojím. Děkuji moc.

Dobrý den, z Vaší otázky nevyplývá, že byste měla nějaké problémy v těhotenství, takže dávat si zvýšeně pozor asi nemá smysl. Nevím, co byste tím ovlivnila. Tripple test Vám udělali zřejmě proto, že jste neměla udělaný prvotrimestrální screening ve 12. týdnu (odběr krve + UZ na vrozené vývojové vady). To z Vaší otázky ale mohu pouze vytušit. Stejně tak mohu jen vytušit, že začátkem prosince Vás lékařka objednala na UZ na vrozené vady ve 20. týdnu těhotenství. Pokud bude vše v pořádku, pak buďte bez obav.

Dobrý den, těhotenství jsem zjistila před týdnem. Menstruaci jsem nedostala už v prosinci, ale nevěnovala jsem tomu pozornost, protože s přítelem jsem spala naposledy v září. Pohádali jsme se a já odjela s naší dcerkou za příbuznými na Moravu. Na Moravě jsem hodně pila vínko. Pili jsme téměř denně, někdy dvě sklenky, někdy i litr červeného. Na víno jsem zvyklá od doby, co jsem bydlela 5 let ve Francii. Tvrdý alkohol nepiji nikdy. Z Moravy jsem se vrátila právě před týdnem, po pozitivním těhotenkém testu, neměla jsem ani jiné příznaky, špatně mi nebylo, prsa nebolela. Neměla jsem potíže ani když jsem čekala dcerku. Teď mám strach, že miminko bude postižené. Doktor mi říkal, že mám být hlavně v klidu, že žádné vady na ultrazvuku nevidí. Já jsem ale úplně na dně. Do toho jsem kouřila cca 15 cigaret denně. Přestat mám prý postupně, teď jsem na pěti. Je možné, že i po nadměrném pití vína se mi narodí zdravé děťátko? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud nejsou na ultrazvuku patrné žádné vrozené vývojové vady, pak je nejspíš vše v pořádku. Problém je kontinuální pití velkého množství celé těhotenství, pokud již nyní nepijete, nic zásadního nehrozí. Horší je kouření - měla byste přestat co nejdřív. Kouření často způsobuje zhoršení průtoků krve v placentě a hrozí proto růstová retardace plodu. 

Dobry den,prosim Vás mam dotaz jak by jste postupoval Vy v mém případě ve 12 tt prvni screening utz v pořádku ale nízká hodnota paap riziko down po upraveni 1: 10 000,nasazen anopyrin pro riziko preeklampsie kontrolni utz v 16 tt ukazal mirnou dilataci ledvin a zvysenou echogenitu strev nasledne TRIP. TEST negativni riziko down. 1:22 000 na utz v prenatalnim centru v brne nyni v 18 tt utz stejny s tim ze pan dr neshledal zadne vyvojove vady ani srdecni vady ale opet vyssi echogenita strev odebrana krev na CMV viry plus na cystickou fibrozu pan doktor rikal ze by odber plodove vody nedelal ,ze je vetsi riziko to,nez ze to dite by neco mělo ale znervoznuje me ta echogenita strev zda jsem opravdu nemela pro jistotu podstoupit odber plodove vody,prosim o nazor nyni jsem 19 tt dekuji moc

Dobrý den, důležité je, že zatím všechna vyšetření v těhotenství máte v pořádku. Nejsou zmíněny výsledky z krve na cytomegalovirovou infekci atd. Skládá se vždy vícero informací dohromady. Dilatované ledviny ve většině případů nepůsobí miminku potíže, po porodu se většinou srovná sama. Zvýšená echogenita střev může být např. u cytomegalovirové infekce či u cystické fibrózy. Neznám ovšem celé pozadí situace, nelze proto určovat, zda se měla nebo neměla provést amniocentéza (odběr vzorku plodové vody). Obecně se v těchto případech odběr plodové vody provést dá (ať už na žádost pacientky) ke zpřesnění informace. Riziko spontánního potratu/odtoku plodové vody je cca 0,5 %. Neváhejte situaci znovu prokonzultovat s Vaším ošetřujícím gynekologem, který Vás zná nejlépe. Hezký den.

Dobrý den, paní doktorko,moc Vás prosím o názor. Byla jsem v Gennetu na plánované AMC (první dcera má CAH - jsme s mužem oba zdravými přenašeči - máme genet. potvrzeno) a proto jsme se rozhodli zjistit již nyní, zda druhé dítko bude stejně "postižené". Zatím se těhotenství vyvíjelo normálně a bez obtíží. Trochu znepokojující pro mě byly výsledky biochemie - z 12tt - PAPP-A 0,42MoM a F HCG 0,41 MoM, ale nikdo to se mnou nerozebral, můj gynekolog jen konstatoval, že mě ještě určitě v Gennetu pozvou na screening v 16 tt. To už jsem ale měla naplánovanou AMC a mělo se vše i se screeningem dělat v jeden den. Šok nastal už při ultazvuku před AMC.Zpráva:Placenta: zadní stěna, Oligohydramnion množství plodové vody.V.s. normální nueurokranium, orofaciální oblast obtížně zobrazitelná, orofaciální oblast nehodnotitelná, v.s. mikromandibula. (POZN: Miminko bylo celé zkroucené do divné polohy - hlavu zabořenou někam dolů, proto nebyl vidět obličej.)Páteř bez deformit, uzavřena. Srdce - nezobrazuji symetrickou čtyřdutinovou srdeční projekci.Přední stěna uzavřena, bránice intaktní, žaludek +, močový měchýř +, ledviny+ + , atyp. odstupy aa. renales.V pánevní oblasti více zprava od MM protáhlá zóna šíře max. 7 mm, v délce 20 mm s hyperechogenní lemem, neprav. hyperechogen. obsahem, dilat rectum??Končetiny normální.Placenta ZSOligohydramnion.. Pupečník 2 cevy - chybí L pupečníková tepna.HR: 175 bpmBDH: 33,60 mmHC: 121,70 mmAC: 108,00 mmHL: 20,70 mmFL: 19,70 mm......Po výkonu byla FHR 145t/min.................Paní doktorka, která ultrazvuk dělala, mi toho moc nechtěla říct, že není kardiolog a že jen popisuje, co vidí. Nedočkala jsem se žádné prognozy, jen to, že to za cca 3 týdny zopakujeme (ultazvuk) - objednala mě ale až za měsíc a počkáme na výsledky AMC. Vypadala fakt ustaraně a dávala mi najevo, že to je špatné, prý se jí nelíbí srdce, obličej, ledviny a navíc má vedle močového měchýře něco, co tam být nemá. Málo plodové vody a moc se nehýbe. Ke všemu v pupečníku chybí 1 tepna. :(Jsem z toho opravdu hodně špatná a vůbec netuším, co nás teď čeká. Tuším, že s miminkem je to hodně zlé a vím jistě, že postižené dítě na svět přivést nechci. Nezvládla bych to. Už jsme to doma oplakali a připravujeme se na nejhorší. Trochu mě zaráží, že takto špatné výsledky ihned někdo neřeší. Těch abnormalit mi tam přijde velmi mnoho na to, aby se to mohlo ještě samo spravit. Vím, že to je strašné takto uvažovat, ale nechce se mi čekat a trápit (nás s miminkem oba) ještě třeba další měsíc a pak teprve těhotenství ukončovat, když už teď i mě laikovi je jasné, že to nebude nic zanedbatelného.Myslíte si, že je nějaká naděje a proto to nechávají v Gennetu ještě být, nebo to je tak jak tuším a bylo by lepší těhotenství co nejdříve ukončit? :(Moc děkuji za laskavou odpověď.Kateřina

Dobry den, z popisu ultrazvuku lze soudit, ze plod má bohužel vícečetné vývojové vady. Důvod, proč se vše neřeší hned, je zřejmě vhodnost vyčkat na výsledek amniocentézy, kdy poté lékaři vše zkompletují a udělají závěr. Rozhodnout o vyvolání potratu plodu v druhém trimestru z důvodu vrozené vady není nic jednoduchého a podléhá legislativě a proto chtějí mít lékaři, kteří takové rozhodnutí budou eventuelně muset učinit, mít všechny výsledky k dispozici. Také budou jistě dělat s odstupem kontrolní ultrazvuk, zda opravdu všechny popsané odchylky přetrvávají. Hodně štěstí!