banner

Celkem výsledků pro výraz "vyvojove vady": 90

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na určité zkratky v těhotenské průkazce, které co znamenají. Respektive co znamená napsané na těchto dvou zkratkách. Za odpověď předem moc děkuji.

Dobrý den, zkratky na prvním obrázku značí hodnoty dvou působků (PAPP-A a AFP), které se odebírají z krve v rámci screeningu v prvním trimetsru a jejich abnormální hodnota může značit zvýšené riziko vrozené vady. Na druhém obrázku jsou zkratky pro hormony štítné žlázy, které vám zřejmě nechala vaše lékařka vyšetřit. Vše je negativní.

Dobrý den, jaké je riziko zamklého těhotenství, když prvotní screening vyšel v pořádku, někde jsem četla, že už hrozí jen spontánní potrat, tak co je na tom pravdy? Děkuji.

Dobrý den, zamlknout těhotenství může i např. v 18. týdnu (z důvodu infekce či nezjištěné vady atd.), ale pravděpodobnost je samozřejmě výrazně menší než v prvním trimestru. V prvním trimestru je pravděpodobnost cca 30 %. Kolik je to nyní vám vyčíslit nedokáži, ale šance na bezproblémový průběh je vysoká.

Dobry den. Pokud ma manzel vrozene onemocneni srdce, t. J. Zvetsene srdve a arytmie, mam narok na ultrazvuk srdce plodu v tehotenstvi?hrazene pojistovnou?

Dobrý den, mezi doporučená ultrazvukový vyšetření v těhotenství patří také mimo jiné ultrazvuk miminka mezi 20.-22.týdnem těhotenství, který provádí certifikovaný lékař a je právě zaměřen na srdce a jeho vady.

Vyšetření není primárně hrazeno pojišťovnou, avšak některé pojišťovny jej v různé finanční výši zpětně proplácí. Hezký den.

Dobrý den,čekám dvojčata, ale mám pozitivní test z prvního trimestru, riziko DS 1/10. Jsem po IVF. Doporučili mi odběr plodové vody nebo neinvazivní Maternity21 Test. Zvolila jsem test, ale na jeho výsledek se čeká déle. O dalším případném postupu jsem se nedověděla a teď mám strach, že utíká čas k případnému možnému zákroku. Pokud se dozvím výsledek až ke konci 15tt, je ještě možné ukončit život jednoho plodu a jaké jsou šance, že druhý to přežije? Plody leží vodorovně nad sebou, odděleny jen tenkou membránou od sebe (jako na palandách). Jak se v takových případech postupuje, když je jeden plod DS pozitivní a jaké jsou časové faktory k zákroku? Děkuji.

Dobrý den, příliš nerozumím tomu, proč Vám lékař nabízel Maternity test, pokud čekáte dvojčata. Test patří do skupiny neinvazivního testování genetických vad na principu vyšteření genomu z buněk plodu v krvi matky. Nicméně i kdyby Vám vyšel tento test pozitivní, nelze nikdy 100% říci, od kterého plodu tyto pozitivní buňky pocházejí. Všeobecně se ženám tento test při dvojčetné graviditě nedoporučuje, protože jeho výsledek, pokud vyjde pozitivní, nic neřekne a stejně byste musela podstoupit odběr plodové vody k potvrzení výsledku. Co se týče poté redukce dvojčat z důvodu vrozené vady, tak to samozřejmě na specializovaném pracovišti možné je, ale čím dřív se provede, tím je menší riziko potratu. Lze jej ale provést i v 15. týdnu gravidity.

Dobrý den, jsem 20+6tt, dnes jsem byla na druhém těhotenském ultrazvuku na klinice prenatální diagnostiky. Bylo mi řečeno, že jsem měla špatné výsledky krve u prvního ultrazvuku NT+ 1/303. Oba ultrazvuky v pořádku, VVV ani VCC nenalezeny. V levé komoře echogenní fokus a lehce rozšířené ledvinové pánvičky. Z tohoto důvodu mě paní doktorka objednala ke genetické konzultaci a doporučila odběr plodové vody hned na zítřek. Chtěla bych znát názor odborníka, zda je odběr plodové vody opravdu nutný? Na ultrazvuku byl hezky vidět nos miminka i horní ret, žádné vrozené vady v rodinách nemáme. Ale z dnešních výsledků jsem vystresovaná. Ještě dodám, že je mi 32 let, moje první těhotenství před sedmi lety bez komplikací, dítě zdravé. Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, výsledek kombinovaného testu v 1. trimestru byl, jak píšete 1:303, což je negativní výsledek. Pokud byly oba ultrazvuky v pořádku, pak není k odběru plodové vody důvod. Rozšířené ledvinné pánvičky jsou nález, který se nepojí s chromozomálními genetickými vadami. Časteji jej nacházíme u plodů mužského pohlaví, je dobré během těhotenství sledovat, zda se nález nezhoršuje, ale většinou tomu tak nebývá a po porodu se spontánně upravuje. Takté echogenní fokus v komoře většinou sám mizí a nepojí se tento nález druhém trimestru s vývojovou vadou srdce. Takže z mého pohledu není odběr plodové vody nutný, i když konečné rozhodnutí je na Vás. Je třeba si ale také uvědomit, že je tento výkon více rizikový než v 16. týdnu, kdy se standartně provádí.

Dobrý den, paní doktorko, chtěla bych se optat, zda zvýšená hodnota AFP 1,75Mom by mě měla nějak znepokojovat? Jsem pozvaná na genetickou konzultaci. Přitom první testy ve 12. týdnu mi vyšly všechny negativní s velmi malou pravděpodobností a teď mě straší riziko NTD 1:870. Genetické vady nejsou ani z jedné strany. Přece jen velký ultrazvuk ve 20.tt mám až za 3 týdny, a to na psychice moc nepřidá. Děkuji za odpověď. (Renata 24)

Dobrý den, pokud vám vyšlo v rámci prvotrimestrálního screeningu riziko negativní, pak nemá smysl se zabývat solitárně zvýšenou hodnotou AFP. Předpokládám, že se jednalo o tzv. tripletest. Pokud jste absolvovala vyšetření ve 12 týdnu kompletní (tj. UZ + biochemický screening - odběr krve) a bylo negativní, pak by se dle doporučených postupů již ani neměl tripletest v 16. týdnu provádět!!! Je mnohem méně přesný než vyšetření ve 12. týdnu a tudíž není logické jej provádět, pokud již máte přesnější test za sebou s negativním výsledkem. Spoustě žen pak vyjde některá z hodnot na hranici či zvýšená a zbytečně se stresují zcela bezdůvodně. Má smysl provádět jej v dnešní době pouze u žen, které z nějakého důvodu vyšetření ve 12. týdnu neabsolvovaly a je tedy pro ně lepší méně přesný test než žádný..