banner

Celkem výsledků pro výraz "vysetreni": 100

Hezký den, chtěla bych se Vás zeptat, zda je nutné jít se synem co nejdříve na oční na vyšetření zraku. Už jsme tam byli objednaní a nedávno jsme tam měli jít, ale syn je teď často nemocný, takže jsem to jednou rušila a mají tam dlouhé čekací doby. Nebyl tam odeslaný lékařkou, při tříleté prohlídce rozeznal obrázky, ale teď je mu 3,5 roku a několikrát během dne a před spaním si mne jedno oko a bývá unavený, tak jsem tam s ním chtěla zajít preventivně, jestli nemá nějaké dioptrie. Mám se raději tedy znovu co nejdřív objednat? Děkuji za odpověď

Dobrý den, nedovedu posoudit, zda je stav akutní, konzultujte se svým pediatrem.

Dobrý den, zajímalo by mě, zda existuje i nějaké vyšetření/test plodnosti pro ženy, které zatím ještě užívají hormonální antikoncepci? S partnerem se zatím o miminku bavíme do budoucna, třeba za 2-3 roky, ale zajímalo by mě, jak na tom jako pár jsme s plodností. Oběma je nám cca 31 let (víme, že už bychom v tomto věku moc čekat neměli, ale aktuálně stavíme dům a chceme mít vše hotové, než začneme řešit téma dítě). Já beru HA od 18 let, zatím jsem ji vysazovat nechtěla, neboť mi její braní přináší jisté benefity, např. slabší, kratší a přesnou menstruaci, omezení problémů s akné atd., proto ji beru tak dlouho. Také bych se chtěla zeptat, kde se případně testy pro muže i ženu mohou podstoupit – u klasického Dr. nebo v nějakých specializovaných centrech? U mužů jsem se dočetla, že provádí tzv. "spermiogram". Děkuji, Nikol.

Dobrý den,

často se berou hladiny AMH, avšak pokud užíváte antikoncepci, tak výsledek může být uměle zkreslen. Více poradenství naleznete spíše v centrech asistované reprodukce.

Dobrý den,chtěla bych se vás zeptat, zda-li je možné z poševních stěrů poznat přítomnost jakékoliv pohlavní nemoci, nebo alespoň náznak toho, že není něco v pořádku. Nechráněný pohlavní styk proběhl už před 5 měsíci.Děkuji za odpověď

Dobrý den, z běžných stěrů z pochvy se nedají sexuálně přenosné choroby typu kapavka, chlamydie atd. vyšetřit. Tyto běžné choroby se vyšetřují cíleně a je třeba speciálních půd, na kterých tyto organismy rostou. 

Proto na běžné kultivační půdě nevyrostou.

Dobrý den, chci se zeptat zda kožní testy na alergologii jsou v 15. týdnu těhotenství nějak nebezpečné? Na internetu jsem dohledala pouze informaci, že může dojít (sice spíše vzácně) k anafylaktickému šoku, ale kromě toho, jsou tam ještě nějaká další rizika přímo pro plod? Děkuji za odpověď

Dobrý den, alergologické testy by neměly pro plod představovat zvýšená rizika.

Dobrý den, obracím se na Vás ještě jednou. Mohu se Vás optat, jak takové gynekologické vyšetření probíhá, tedy u panny. V mnoha příspěvcích na internetu se dívky svěřují, že vyšetření probíhá konečníkem, aby lékař neporušil panenskou blánu. Může se těmto informacím na internetu věřit? Co je na tom pravdy, probíhá vyšetření konečníkem? Děkuji.

Dobrý den, vyšetření se realizuje přes konečník nebo pomocí tzv. vaginoskopu, který mají k dispozici jen lékaři se specializací na dětskou gynekologii.

Dobrý den, jsem v 18 týdnu těhotenství. Včera jsem byla u svého gynekologa a ptala jsem se na screeningové vyšetření ve 20. týdnu, konkrétně jestli se mám objednat na specializované pracoviště. Bylo mi řečeno, že se pan doktor podívá sám a pokud orgány dobře uvidí, nemám se nikam objednávat. Všechny moje známé ale na tomto vyšetření byly na specializovaném pracovišti. Stejně tak mě pan doktor chtěl vyšetřit i ve 13. týdnu. Ultazvuk mi chtěl udělat sám a krev prý vezme při další návštěvě. Až když jsem se zmínila o specializovaném pracovišti, řekl mi, ať jdu teda tam. Jsem z tohoto postupu zmatená a rozčarovaná. Proto bych se ráda zeptala na Váš názor. Děkuji za odpověď a přeji krásný den.

Dobrý den, ultrazvukové screeningy na vrozené vývojové vady by se měly vždy (pokud je možnost) provádět na specializovaném pracovišti, respektive by je měl provádět lékař, který se zabývá prenatální diagnostikou, což většinou ambulantní gynekolog není. Spektrum vyšetření ambulantního gynekologa je většinou jiné, navíc většina nemá potřebné ultrazvukové vybavení. Mojí specializací je prenatální diagnostika, nicméně, pokud bych pracovala s ambulantním gynekologem, určitě bych neriskovala provádět ultrazvukový screening ve 13. a 20. týdnu sama.

Dobrý den, včera jsem byla na vyšetření ve 38+2 týdnu. Po návratu domu jsem zjistila, že mám červenohnědé výtoky. Začalo mi tvrdnout břicho. Ve zprávě mám napsáno: fundusx/3, php, postaveni l, kr4/s.H lavička pevně naléhá na vchod pánevní, hrdlo děložní v ose těsně pro 2 prsty prostupné. Děkuji za radu.

Dobrý den, tvrdnutí břicha a špinění ve 39. týdnu těhotenství je naprosto normální. Tělo se připravuje na porod. Navíc pokud vás na vyšetření lékař vyšetřoval vaginálně, pak špinění může být i tím. 

Dobry den. Pokud ma manzel vrozene onemocneni srdce, t. J. Zvetsene srdve a arytmie, mam narok na ultrazvuk srdce plodu v tehotenstvi?hrazene pojistovnou?

Dobrý den, mezi doporučená ultrazvukový vyšetření v těhotenství patří také mimo jiné ultrazvuk miminka mezi 20.-22.týdnem těhotenství, který provádí certifikovaný lékař a je právě zaměřen na srdce a jeho vady.

Vyšetření není primárně hrazeno pojišťovnou, avšak některé pojišťovny jej v různé finanční výši zpětně proplácí. Hezký den.

Dobry den pani doktorko, na screeningu ve 13. tydnu,dle zachytu na utz 13+1dle aktualniho crl 13+5 bylo zjisteno NT 2,2 a prosaknuti briska 1mm, co za vadu muze znamenat prosaknuti briska a vyssi NT?dekuji za odpoved

Dobrý den,

vyšetření jsou standardní součástí prenatálního screeningu v 1. trimestru, provádějí se k vyloučení chromozomálních aberací, nejznámější např. Down syndrom. Nicméně za hraniční se považují hodnoty okolo 2,5mm. Pokud Váš lékař při vyšetření neshledal žádný problém, tak bys se ničím sama neznepokojovala.

Hezký den.

Dobrý den, před měsícem jsme s partnerem absolvovali genetické vyšetření. Výsledky již mám na klinice, kam docházíme. Bylo mi po telefonu řečeno, že mě bude kontaktovat genetička s termínem konzultace. Chci se jen ujistit, zda je toto běžný postup a zda výsledky genetického vyšetření vždy konzultují lidé s genetikem. Na poslední návštěvě kliniky mi bylo řečeno, že až budou výsledky hotové, bude mě kontaktovat přímo lékář, se kterým svou situaci od začátku řeším. Bojím se, že výsledky nejsou v pořádku, když si mě chce znovu pozvat přímo genetik. Mockrát Vám děkuji za odpověď

Dobrý den, na každé klinice funguje trochu jiná praxe, takže někde opravdu konzultují všechny nálezy (ať už negativní či pozitivní) vždy přímo genetik. Není třeba mít obavy předem.

Dobrý den, partnerka se již delší dobu léčí s močovými záněty, přičemž vždy byly doprovázeny gynekologickými problémy. Nyní byla vyšetřena na gynekologii a objevili jí bakterii s původem ze střev a nasadili antibiotika - Doxybene + zavádění entizolu a podpůrnou mast k tomu. Při sexu se nechráníme a máme obavu z toho, že bych mohl být přenašečem, proto se obracím na Vás, za jakým lékařem si mám dojít na vyšetření, zda není třeba přeléčit i mě. S partnerkou žijeme daleko od místa jejího trvalého bydliště, kde má zároveň i lékaře, proto bych rád navštívil lékaře v Praze, ale nevím, k jakému odborníkovi zajít. Děkuji za odpověď, Skoupý.

Dobrý den, pokud chcete být vyšteřen, pak určitě urologem, na gynekologii by Vás určitě nikdo nevyšteřil. Pokud se ale jednalo o zánět způsobený běžnou bakteriální florou ze střev, pak Vaše přenašečství je nepravděpodobné.

Dobrý den, za nedlouho máme jet na screening v 1.trimestru. Jelikož se nemám koho z rodiny zeptat ale o onemocnění vím, zajimal by me název nemoci abych na to mohla na genetice upozornit. Jedná se o to že jedna z příbuzných, trpěla tím, že po narození chlapce vždy dítě umřelo. Nebylo to bezprostředně po porodu, ale v kojeneckém období. Pokud měla holčicku vše bylo v pořádku. Jednalo se o určité genetické onemocnění. Prosím nevíte název ? Děkuji moc, L.S.

Dobrý den, mohlo by se jednat o Syndrom náhlého úmrtí kojence - náhlé, neočekávané úmrtí kojence (dítě do jednoho roku), jehož příčinu se nepodaří objasnit i přes veškerá možná vyšetření, mírně častěji bývají postiženi chlapci.

Dobry den, prosim o nazor... V 22.dni menstruacneho cyklu mi bolo robene CT vysetrenie hlavy s kontrasnou latkou... Mavam 28 dnovy cyklus, takze vtedy som este nevedela, ze mozem byt tehotna... Teraz mi vychadza pozitivny tehotensky test.. Co si o tom myslite? Mohlo to ublizit babatku? Dakujem

Dobrý den, pokud by došlo k oplození v polovině cyklu, pak 22. den určitě CT hlavy vývoj plodu neovlivní.

Dobrý den, nechala jsem si udělat test ovariální rezervy, abych věděla, zda ještě mohu odkládat mateřství. Výsledek mám 0,5 ng/ml. Menstruaci mám celkem pravidelnou, avšak mnoho dní (obvykle třeba 10) mám pouze "špinění", než hned poté nastane silnější menstruace, která při 2 posledních cyklech trvala již jen 2 dny. V předchozích měsících trvala 5 - 7 dní. Hormonálni antikoncepci neužívám již cca 2 roky, první 4 měsíce po vysazení menstruace vypadala jako bych stále užívala HA, dále se krvácení začalo různě prodlužovat, pár měsíců jsem menstr. dostala dokonce 2x, ale nyní již asi půl roku spíše přetrvává výše uvedené. Již v ty dny "špinění" cítím bolest prsou, v noci to bývá asi nejhorší, když se tou bolestí vzbudím při přetáčení na bok, ale neřekla bych, bych nemohla bolestí spát, jen o tom prostě vím. K tomu mne bolívají často klouby - kyčle, kolena, občas spíše jakoby kosti nohou - to nedokážu zcela přesně popsat. Bazální teplotu si neměřím. Mám chronický zánět štítné žlázy, léčený, užívám Euthyrox 50 (1 - 0 - 0) - nevím, do jaké míry by toto mohlo ovlivnit výsledek AMH testu a nevím, do jaké míry štítná žláza ovlivňuje menstruaci. Momentálně mne nejvíce zajímá to, zda je tento výsledek důvodem k návštěvě lékaře (test jsem si nechala udělat na vlastní náklady v jedné laboratoři v Č. Budějovicích, i když vzorek odesílali do Hradce Králové). Výsledkem jsem totiž, v souvislosti po prostudování očekávaných hodnot, zaskočena a nevím, jak toto řešit dál, pokud se nechci připravit o možnost mít alespoň jedno dítko. Ještě uvedu informaci, že cca před 3/4 rokem jsem prodělala HPV infekci, chodila jsem na pravidelné kontroly ke svému gynekologovi, který mi po 3. kontrole sdělil, že již je vše v pořádku, ale i tak mám nyní kontroly častější - 1x za půl roku (dle slov mého oš. lékaře - že na to mám od pojišťovny nárok). Děkuji za Váš čas.

Dobrý den, vaše hodnota AMH je nízká, takže dle toho lze soudit, že ovariální rezerva není příliš vysoká. AMH je ovšem orientační marker ovariální rezervy. Nelze říci, že nemůžete otěhotnět, i když budete mít AMH téměř nulový. Také samozřejmě záleží i na tom kolik je vám let. Ve vyšším věku je nízká hodnota AMH častější, což je logické a také kvalita případných vajíček nebývá valná. Užívání Euthyroxu určite hodnotu AMH nijak nezkresluje. Pokud je vaše menstruace dlouho trvající a pouze ve formě špinění, i to může poukazovat na neoulační cykly. Takže zpět k vaší otázce - mateřství není nikdy radno příliš odkládat (po 25. roce věku se obecně pravděpodobnost otěhotnění výrazně s rostoucím věkem, snižuje), natož s nízkou hodnotou AMH.

Dobrý den,ve zprávě z gynekologie je uvedeno, že na pravém ovariu je dominantní folikul 21 mm a na levém drobný folikulární aparát. Chtěla bych se zeptat, co dané informace znamenají. Děkuji

Dobrý den, každý měsíc na jednom z vaječníku dozrává dominantní folikul - takzvaný váček, který obsahuje vajíčko. Během ovulace - zhruba v polovině cyklu - dojde k prasknutí tohoto váčku a vajíčko se uvolní, aby mohlo dojít k jeho oplození. Tento folikul může mít v období kolem ovulace velikost cca 18-24 mm. Drobným folikulárním aparátem se pravděpodobně myslí druhý vaječník, ve kterém se vyvíjí ostatní folikuly, ale menší, protože dozrává zpravidla vždy jeden - již zmíněný dominantní folikul. Což je normální stav. Hezký den.

Ultrazvuk
avatar B82 30. 07. 2020

Dobrý den, byla jsem na ultrazvukovém vyšetření v 21tt vše ok, ve zprávě mám napsáno: Velmi špatné akustické podmínky-výpovědní hodnota i detekční schopnost vyšetření je výrazně snížena. Nevím, co to znamená, vyšetření všech orgánu bylo v pořádku, cely ultrazvuk vyšel v pořádku. Snímek jsem si ani nevzala, prý dnes nebylo moc vidět. Můžete mi prosím napsat, co to znamená? Jestli to je něco negativního, nebo mám mít obavy i když vše dopadlo Ok? Dekuji

Dobrý den, v rámci specializovaných ultrazvukových vyšetřeních, která se provádí v prvním, druhém a třetím trimestru, se hodnotí sonoakustické podmínky, za jakých bylo možné ultrazvuk provést. Zjednodušeně řečeno, tyto podmínky závisí na tom, jak široká je břišní stěna (množství tukové tkáně) maminky, přes kterou ultrazvukové vlnění prostupuje. Čím širší břišní stěna je, tím je horší přehlednost, tím hůře se miminko prohlíží a snižuje se tak detekční přesnost vyšetření (toto nemá souvislost s "šikovností" lékaře). Jak dobře přehledné miminko bude, jak dobře půjde ultrazvuk provést a jak přesný bude, záleží jednak na tom, jak je břišní stěna u maminky přístupná (čím větším množství tukové tkáně, tím hůře lze miminko prohlédnout a přesnost vyšetření úměrně klesá) a také na tom, zda miminko "spolupracuje" = zda leží v příznivé poloze k ultrazvukovému vyšetření. Hezký den.

Dobrý den, v září mi byla při ultrazvukovém vyšetření nalezena cysta na levém vaječníku (69x46 mm) a podezření na zánět pravého vejcovodu. V listopadu jsem podstoupila laparoskopickou operaci, při které byl prokázán a léčen zánět obou vejcovodů (způsobeno chlamýdií trachomatis), cysta na vaječníku tam dle slov operujícího lékaře vůbec nebyla. Nyní (dva týdny po operaci) jsem absolvovala kontrolní ultrazvukové vyšetření, které opět ukazuje na cystu levého vaječníku (67x48 mm). Názory různých gynekologů, kteří mě vyšetřovali se liší (někteří se přikláněli k endometrióze, jiní ji zase zcela vyloučili). Absolvovala jsem před operací spoustu vyšetření (za zmínku stojí velmi vysoké hodnoty CA 125, a to 718). Nyní si kladu otázku, jestli se jedná o tutéž cystu a při operaci byla ,,pouze,, přehlédnuta a zda se vůbec jedná o cystu nebo něco horšího? Měla bych požádat lékaře i o další vyšetření jako např.: magnetickou rezonanci či CT? Velmi Vás prosím o radu. Je mi 26 let a jsem zatím bezdětná, proto tuto situaci nechci podcenit.

Dobrý den, těžko z Vašeho popisu soudit, o co se jedná. Každopádně cysta velikosti 6 cm by neměla být při operaci přehlédnuta - pokud by nebyla zavzata do srůstu v oblasti vaječníků, což by tam ale v tom případě mělo být popsáno. Zvýšení CA 125 bývá nejčastěji u endometriozy, ale i u zánětů, takže to těžko posoudit. Každopádně endometriální cysta většinou bez léčby či operace sama nemizí, takže pokud by to byla endometriální cysta - to, co bylo popisováno před operací, pak je velmi málo pravděpodobné, že by sama zmizela. Nemuselo se však před operací jednat o cystu, mohlo jít o zánětlivě změněný vejcovod. Všechny nejasnosti by ale měly být u operace objasněny. MR či CT je možné, ovšem otázkou je, co by vyšetření přineslo. Spíše bude lepší udělat UZ kontrolu s odstupem - např. 3 měsícu a pak se uvidí.

Dobrý den,rada bych se zeptala na vysledky ohledne prvotrimestralniho screeningu. Byl ni vyhodnocen jako atypicky kvuli zvysene hodnote free beta Hcg, ktere jsem mela 135,50 IU/I ekvivalentni k 2,813 MoM. Riziko trizotomie 21 pote vyslo populacni 1 v 988 a upravene 1 v 1392. Znamena toto neco spatneho? Zaver je riziko downova syndromu jw nizke ale stejne mi byla doporucena konzultace s genetikem dekuji

Dobrý den, v rámci kombinovaného prvotrimestrálního screeningového vyšetření se odebírají hladiny hormonů z krve těhotné (vyhodnocuje se hladina PAPP-A a fb-hCG) a provádí se ultrazvukové vyšetření plodu se zaměřením na známky nejčastějších vrozených vývojových vad. Výsledné riziko vrozených vývojových vad (zejména se jedná o aneuploidie = poruchy počtu chromozomů) pak spočítá speciální software (kombinuje parametry získané z ultrazvuku + hodnoty získané z krve + informace o těhotné). Co se týká přímo parametru hCG - pokud vyjde vyšší hodnota hCG z krve, na základě tohoto může vyjít celkové vyšší riziko trizomie 21 - Downova choroba (obecně u těhotenství s plodem s Downovým syndromem právě nacházíme vyšší hladiny hCG než u těhotenství s normálním plodem, a to jak v 1., tak i v 2. trimestru těhotenství). Podstatná je zejména informace, zda je na ultrazvuku vše v pořádku. 

Podle výsledné vypočtené míry rizika se výsledky rozdělují do 3 skupin:  1. Výsledek negativní – vypočtené riziko výskytu aneuploidií je pro danou skupinu nízké – menší, než 1 : 1000. 2. Výsledek hraniční – vypočtené riziko je důvodem k provedení dalších, zpřesňujících vyšetření (ev. také genetická konzultace) – riziko menší, než 1 : 100 a větší nebo rovno 1 : 1000. 3. Výsledek pozitivní – míra vypočteného rizika je vysoká, je důvodem ke genetické konzultaci (+ další došetřování) – riziko větší nebo rovno 1 : 100. 

U Vás vyšlo riziko Downovy choroby 1:1392, čili v pásmu negativním. Avšak v případě atypických hodnot hormonů z krve je doporučeno provádět další vyšetření, která mohou pomoci výsledek ještě více zpřesnit. Pro zpřesnění informace lze například provést neinvazivní screeningové vyšetření z Vaší krve (není hrazeno pojišťovnou, cena se pohybuje cca 10 000-12 000 Kč) - tzv. NIPT. V krvi těhotné se nachází DNA plodu, kterou lze vyšetřit a detekovat u plodu nejčastější chromozomální vady - a to s přesností >99 %. Hezký den

 

Dobry den mám bolesti v podbrisku , podezření je na nějaký zánět vaječníku podle příznaků , jsem ale ještě panna tak jsem se chtěla zeptat jak bude lékař postupovat při vyšetření , jestli bude dělat jenom ultrazvuk nebo i jiné provedení, dekuji

Dobrý den, vyšetřování pro bolesti v podbřišku u pacientky, která neměla pohlavní styk, probíhá zejména pomocí palpačního vyšetření břicha (pohmatem) a ultrazvukového vyšetření - primárně přes břicho (přes pochvu ne). Pokud se gynekologické orgány nedaří dobře vizualizovat, většinou se doplňuje ultrazvukové vyšetření přes konečník.

Dobry den, už jsem v koncích, moje dítě nechce chodit do školky, já jsem pro něj vzduch, neposlouchá mě, už jsem byla už i u psycholožky. Ta mi řekla, že je vše v pořádku, ale já nemůžu do práce, mám ještě pětiletého syna a ten je v pořádku. Rád chodí do školky a poslouchá, ale ten, o kterém se bavím, je mu sedm let, už nevím, co mám dělat. Jsem nešťastná, nikdo mi s ním nepomůže, přítel už taky neví, co mám dělat. Když není po jeho, řve, mlátí, už se ho začínám i bát. Nemám už na něj sílu, chci jít do práce a nemůžu. Děkuji za odpověď, Petra Šléglová.

Dobrý den, doporučila bych Vám se synkem vyhledat dětského psychiatra a realizovat u něj konzultaci, případně vyšetření. Psychiatrovi pečlivě popište projevy Vašeho dítěte, zejména jeho sklony k agresivitě a v jakých situacích se objevují. Pokud má chlapec již sedm let, pak má zřejmě odklad školní docházky a bude muset v příštím školním roce zahájit docházku do školy. Proto bych Vám také vzhledem k Vámi u syna popisovaným projevům doporučila komplexní pedagogicko psychologické vyšetření v pedagogicko psychologické poradně. Vyšetření by mělo být zaměřené na zjištění školní připravenosti chlapce, abyste věděli, co ještě případně procvičovat a také na zjištění úrovně jeho rozumových schopností, včetně posouzení jeho zralosti a vyspělosti emocionální a sociální a také na případná nastavení vzdělávacích doporučení a podpory. O doporučená vyšetření požádejte co nejdříve, protože čekací doby dětských psychiatrů i pedagogicko psychologické poradny jsou poměrně dlouhé. S pozdravem 

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #vývoj
Virus ZIKA
avatar Misha7 22. 06. 2017

Dobrý den, chtěla bych se dotázat, zda je nutné a za jak dlouhou dobu od návratu z cesty bych měla podstoupit testy na visrus ZIKA. Vrátila jsem se s manželem z USA, kde jsme byli oba bohužel poštípáni od komára. Doporučení na vyšetření předepíše gynekolog? Jelikož se snažíme o početí dítěte, mám teď obavy z nákazy. Předem děkuji za odpověď. M.

Dobrý den, myslím, že gynekolog toto velmi specializované vyšetření doporučit a napsat žádanku nemůže. Pravděpodobnost, že byste se nakazila virem ZIKA (obzvlášť pokud jste byla v USA a ne v Jižní Americe) je tak mizivá a přenos na plod (pokud byste vůbec otěhotěla v blízké době) také velmi nepravděpodobný, že se vám nikdo v České republice toto vyšetření neudělá. Rozhodně ne na pojišťovnu a z vlastního rozhodnutí. Pokud byste jej chtěla, maximálně se můžete zkusit obrátit na Infekční kliniku v Praze či Brně, kde by na oddělení cestovní medicíny mohli toto vyšetření provádět - pokud byste si jej zaplatitla, ale myslím, že je to zcela zbytečné. 

Odpověď epidemiologa Doc. MUDr. Rastislava Maďara, Ph.D., FRCPS:

Dobrý den, pokud jste byli v oblastech s výskytem horečky Zika, zejména v Miami, pravděpodobnost nákazy sice není vysoká, ale absolutně jí vyloučit nelze. Až 80 % případů horečky Zika je totiž bez příznaků a proto o všech oblastech jejího výskytu nevíme. Doporučuji počkat s otěhotněním 8 týdnů a testovat partnera na případnou předchozí infekci virus neutralizačním testem z krve – viz stránky Zdravotního ústavu v Ostravě, kde se tento test realizuje www.zuova.cz. Virus je totiž schopný vydržet ve spermatu až několik měsíců, mnohem déle než v krvi. Pokud pacient nemá příznaky nemoci, je test za samo-úhradu žadatele. Levnější ale delší variantou, která nevyžaduje platbu za test, je počkat s otěhotněním 6 měsíců po návratu. 

Dobry den, jelikoz se v soucasne situaci k lekari nedostanu, mam dotaz: Mam 3 mesice po porodu a posledni 3 dny me trapi nechutenstvi, nevolnost, pichlava bolest v podbrisku a slizky vytok naruzovele barvy. Je nejaka sance zjistit o co jde kdyz ted nemuzu na vysetreni?Dekuji

Dobrý den, může se jednat např. o zánět v děloze nebo v jejím okolí, bez vyšetření nelze bohužel diagnózu a potažmo léčbu stanovit. Nebo se nemusí jednat o nic vážného, ale bez vyšetření se k tomu opravdu nelze vyjádřit. Doporučuji vyhledat Vašeho lékaře (pokud Váš gynekolog ordinuje, určitě Vás neodmítne, jelikož máte potíže, případně pak vyšetření na ambulanci v nemocnici). Hezký den.

Dobrý den, dnes na kontrole na genetice mi paní doktorka řekla, že naše miminko má dilataci střevních kliček do šíře 16mm, které vyplňují celou dutinu břišní. Dále má miminko výraznou náplň žaludku 70x35x33 mm, AFI 22,5 cm. Momentálně jsem 33+3 tt. Mohu se zeptat, jak moc je to s naším malým vážné? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

vyjádření se k tomuto nálezu je zcela nad rámec internetové poradny a bez vyšetření mi nenáleží dělat jakékoliv závěry. Obecně se obraz dilatace střevních kliček a výrazná náplň žaludku může nacházet při postižení gastrointestinální traktu plodu ve smyslu různých zúžení či uzávěrů apod. To bývá spojeno se zvýšením množstvím plodové vody, značeno AFI (=amniotic fluid index), která má fyziologické rozmezí do 24cm, případně depo plodové vody v jednom místě by nemělo přesahovat 8cm. Každopádně zde je na místě, abyste se o výsledku poradila s lékařem, který ultrazvuk prováděl a je kompetentní ho také interpretovat. Je nutné, abyste při podobných vyšetřeních lékaři bezprostředně po vyšetření kladla dotazy pokaždé, kdy Vám nebude něco jasné, neboť pouze lékař, který vyšetření provádí, se k němu může také plně vyjádřit. Pokud chcete další odborný názor, musíte navštívit jiného lékaře, který vyšetření zopakuje a řekne Vám svůj závěr. Hodně štěstí!

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: mám po zamlklém těhotenství, kdy plod se přestal dle lék. zprávy vyvíjet 5+5, revize provedena 9+4. Bylo to mé první těhotenství, první potrat. Vím, že příčiny se zkoumají až po opakovaných potratech, ale chtěla bych se zeptat, zda si mohu nechat udělat nějaká vyšetření jako samoplátce, popřípadě která? Vzhledem k tomu, že mám endometriózu (před otěhotněním jsem se léčila - Aridya 2mg, otěhotněla jsem po vysazení po 1.cyklu), léčím se s non-radiologickou spondylartritidou (žádné léky neberu), dříve jsem měla opakovaně ureaplazmu (teď nevím) a vzhledem k věku (34), bych chtěla snížit alespoň trošku riziko, že by se to mohlo opakovat, pokud to mělo nějakou zdravotní příčinu. Děkuji.

Dobrý den,

Vaše ztráta mě mrzí, nicméně máte pravdu, vyšetření se běžně provádějí až v případě opakovaných těhotenských ztrátách. Mezi rizikové faktory patří jistě fakt, že se léčíte s endometriózou. Z těch běžných "krevních" vyšetření můžete ve spolupráci např. s Vaším obvodním lékařem nebo přímo s laboratoří podstoupit vyšetření štítné žlázy TSH a anti-TPO, screening antifosfolipidových protilátek (APA – antiphospholipid antibodies; průkaz LA – lupus antikoagulans), antikardiolipinových protilátek (ACA – anticardiolipin antibodies), protilátek proti β2 glykoproteinu I a antinukleárních protilátek (ANA – antinuclear antibodies). Nicméně vyhodnocení testů patří do rukou lékaře, tudíž i indikace by měla být z jeho strany, což po prvním nezdaru běžné nebývá.
Přeji hodně štěstí.

 

Vývoj reci
avatar Petronelka88 12. 11. 2020

Dobrý den. Mám syna 3 a třičtvrtě roku starého. Od narození žijeme v Německu, kde i od dvou let chodí do sloky. Vývojově byl úplně v pořádku, jen se bal pustit ruky při chůzi, takze sám chodil na roce a půl a dlouho preferoval kasovirpu stravu. V reci tedy od cca roku a půl je jasne ze zaostává. Na foniatrii vyšetření sluchu proběhlo v pořádku. Ve školce se dětem neskutecne věnuji, máme několikrát do roka seslost z vychovatelkou, kde se řeší jak se dítě vyvíjí a zda je vše v pořádku. Ve školce dlouho nemluvil vůbec nic, ted pomalubzacina par slov a začal chodil na logopedii zde v Německu. Můj bratr byl také v reci opožděný a dohnal to až pusu nezavře. Můj problém s nim ale už není jen o reci. Jsem typ rodice, který hodně mluví, povídá si, zpívá, ukazuje, takze barvicky uměl před 2. rokem, bez moji snahy skládá puzzle o level vyšší než na jeho věk, počítá do deseti bez problému a umí poznat písmenka abecedy, příchod sestřičky zvladnul úplně v klidu a je i celkem empaticky, děti má rad, ve školce má jednoho nejlepšího kamaráda a další děti prý toleruje, je na ne hodný, ale nijak zvlášť ho nezajímají. Má mimo školku sestřenici, kamarádku a kamaráda, které má moc rad. Dnes jsem se ale jen tak mimoděk zeptala ve školce, jak to jde s Jonaskem a vychovatelka rekla, ze prý když jich je málo tak to jde, ale když jich je hodně, tak nic moc a ze má svůj svět, a ze by po každých pěti sezenich na logopedii chtěla mluvit s tou logopedkou. Ze se jako jediny nepoznal na fotce, kde byl jako miminko...Dneska jsme přišly domu a on začal zouvat mladší sestřičku, v obchodě mi pomáhá, všechno v klidu udělá, zpívá dlouhé písničky ( ale většinou, když u toho nikdo není a rozumím tomu jen já, jeho rec je velice nesrozumitelna. Některá slova i dlouhá řekne hezky, ale jablko je stále ,,makoje” sestra Johanka ,,Taba” a podobne. Jsou chvíle hlavně večer, kdy mám pocit, ze je úplně z jine planety, ze vůbec nevnímá, ze na něho mluvím a je úplně mimo, nereaguje na mě a ,,jede si to svoje” - zvuky, činnost. Velice těžko něco v půlce ukončuje. Když mu někdo rozpuli banán, je z toho plac, když ho vyzvedam ve školce, nejde ke mě dřív než docte knížku do konce. Pokud na neco kouká, něco vidí, tak to čile komentuje, ale když se ho zeptám jak bylo ve školce, co dělal, co by si dal k jídlu, tak sám vůbec nic neřekne, vůbec, prakticky žádná odpověď na dotaz, kde není odpověď jednoslovná. Většinou řekne nechci. O co má zájem o to si říct ale umí. Všimla jsem si, ze je zpleseni pokud tráví čas s prarodiči, ale to je ted v době koronavirove dosti obtížné. Nevím, zda už je to na podrobnější psychologické vyšetření, jestli jsou nám náznaky nějaké patologie, nebo to chce jen čas a dal trpělivost a vřelé prostředí. Děkuji velice za odpověď. Je to tu pro mě v lehce cizím prostředí a odříznuta od rodiny občas trochu náročné. Děkuji

Dobrý den, z vašeho dotazu se mi jeví, že místo potíží s vývojem řeči máte obavy, zda se ve vývoji syna nevyskytují nějaké zvláštnosti. Ohledně vývoje řeči píšete, že syn vyrůstá od narození v Německu. Předpokládám, že doma na něj mluvíte česky a žije tedy v dvojjazyčném prostředí. Vývoj řeči dětí, které se prakticky od narození setkávají s více jazyky mívá svoje specifika. Některé děti sice začnou mluvit brzy a plynně oběma jazyky, ale hodně dětí mívá vývoj řeči pozvolnější. Neznamená to žádné opoždění ve vývoji, ale jen potřebují více času, než oba či více jazyků vstřebají a začnou se v nich aktivně vyjadřovat. Některé tyto děti dlouho nemluví vůbec ani jedním z jazyků, se kterým se setkávají. Přesto to nemusí znamenat žádný problém v jejich vývoji a vše jak říkáte doženou. Pokračujte v logopedické péči a postupujte podle doporučení logopeda. Dále doma rozvíjejte a podporujte znalosti a schopnosti syna a jeho slovní zásobu a výsledek se brzy dostaví. Ohledně chování chlapce mám příliš málo informací. Vyrozuměla jsem, že pozorujete určitá specifika v chování chlapce doma a upozorňují na ně také ve školce. Zřejmě se obáváte výskytu nějaké symptomatologie z okruhu poruch autistického spektra. Doporučila bych vám se nejdříve poradit s ošetřujícím pediatrem, který zná syna od narození a má srovnání s jinými dětmi. Existuje také screeningové vyšetření těchto potíží. Na doporučení pediatra, školky či při zhoršování potíží by bylo ke zvážení odborné vyšetření dětským psychiatrem, který provede podrobnou diagnostiku a potvrdí nebo vyloučí možný výskyt poruchy autistického spektra. Včasné zjištění a potvrzení diagnózy je potřebné pro další vhodnou stimulaci dítěte, aby se předešlo neurotizaci dítěte, výskytu úzkostí či jiných nasedajících potíží. Samozřejmě stimulace dítěte, trpělivost a láskyplné prostředí jsou důležité, podporujte také širší sociální kontakt, kontakt s prarodiči, jak jen to vzhledem k epidemiologické situaci bude možné. Na syna se nezlobte za případná specifika v chování, pokud na něj mluvíte, pak si zajistěte jeho pozornost. Snažte se proniknout do jeho světa, projevte zájem o jeho hru a činnost, nalaďte se na něj. Tak máte šanci dozvědět se něco z jeho života ve školce či jinde. Na přímé dotazy děti většinou neodpovídají, nebo jen jednoslovně ve smyslu "dobrý", "nic"...
Spolupracujte také s učitelkami a vychovatelkami ve školce, s logopedkou, která s chlapcem pracuje, případné potíže s nimi konzultujte a výchovně postupujte v souladu s nimi. Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #vývoj

Dobrý den,ráda bych se poradila ohledně své dcerky. Dceři je dnes 3,5 roku. Je z dvojčat, narozena předčasně. Jako miminko byla klidná, spala dobře, ale nerada se mazlila. Vydržela cca 10 minu pak byla nevrlá a musela se položit. Od 1 roku začaly holky docházet na zvykání občas do jeslí. Dcerka už kolem 1 roku začala být taková temperamentní, dominantní. Mezi 1-2 rokem jí přezdívali v jeslích "šéfová!" I doma byla silná osobnost, která se snažila prosazovat svou, nebála se poprat se starší sestřenicí. Od 2 let chodí do jeslí denně, po druhém roce se její chování ještě více projevilo, začala být více náladová, snažila se dosáhnout svého apod.Dnes ve 3,5 letech je snad situace zatím nejhorší. Dcerka je milá, usměvavá, má ráda kolektiv, ale stále více se u ní střídají nálady. Má dny špatné a dny lepší. Problémy jsou od rána...už přes 8 měsíců se jí snažíme všemožně donutit, aby se oblékala sama, protože do té doby se prostě neoblékala. Ale je to šílený boj. Od mala se nechce sama oblékat, ale umí to, je šikovná. Ale prostě se nedá donutit, aby něco dělala. Dám jí oblečení a ona si ho nevšímá, místo toho leží, kope nožičkami, zpívá, cvičí, nebo si s něčím hraje...dělá blbiny. Když nad ní stojím a tlačím, aby se začala oblékat...tak se začne vztekat, brečet..vymlouvá se, že jí něco svědí, nebo něco bolí. Jindy vede i zvláštní komunikace ve stylu...proč se neoblékáš....nemůžu zvednout těžké kladivo, mám těžké kladivo, jindy začne mluvit o rámečku s fotkami, neustále opakuje, že jsou tam staré fotky, nebo mi řekne, že mám špatně oči, že musím víc otočit oči. Když je víkend a nespěcháme, a nevšímám si jí, tak vydrží běhat nahá klidně několik hodin. Prostě se neoblékne. Za posledních 8 měsíců se sama oblékla jen párkrát (opravdu by se to dalo spočítat na prstech ruky). Navíc se často vzteká, neustále jí něco rozčiluje, nebo se něčeho dožaduje....ve stylu Musíš mi to dát, musíš mi říct to a to....V jeslích je problém stejný, tety říkali, že většinou ráno je ještě dobrá, ale pak v průběhu dne se jí kazí nálada a je protivná, vzteklá, nechce nic dělat. Jsou dny lepší a dny horší. Aktivity (tvoření s dětmi) jí prý baví, to dělá hezky, je šikovná, ale v jiných věcech, jak není po jejím, je zle. Opakovaně se několikrát do týdne (třeba 3 dny v týdnu) stává, že pro holky jdu a ona jim tam leží i hodinu nahá pod stolem, nebo na zemi a odmítá se oblékat. Nikdo na ní nesmí mluvit, nebo se neobléká, protože čeká až pro ně přijdu a musí mi prý nutně něco říct,...pokaždé má nějakou výmluvu. Nastávají tam scény kdy musím pro malou jít dovnitř a tahat jí z postele, nebo ze země nahou a donutit jí se obléci a jít domů. Opět začíná brečet, kňourat, dožadovat se toho, že to neumí, že jsem jí to neukázala, jak se to dělá, že jí musím pomoct apod. Je to nepříjemné mě i tetám v jeslích, nikdo si s ní neporadí. Jak říkám, opakuje se stejný scénář dlouhodobě už skoro 8 měsíců a spíše se to zhoršuje. Už nevíme, jak jí donutit se oblékat (vyzkoušela jsem motivaci...odměna za oblékání - bonbon, pochvala, když zvládne alespoň část sama, tlaky, křik něco jí zakázat....vše akorát zhorší). Ale nic nepomáhá, jeden den je to třeba lepší, další dny opět krok zpátky. Tety jí posílají za zlobení do kouta, ale zatím ani tak se nepodařilo jí zlomit. Stále má své nálady a doma je to to samé. Své dvojče klidně pokouše, když jí nedá hračku apod. Jinak ale umí být milá, zlatá, jen kdyby se tak často nevztekala. Venku jsem si všimla, že dlouhodobě často jakoby našlapuje na špičky, myslela jsem často, že má třeba špatné botičky, ale dělá to ve všech botech. Ne ale vždy. Chodit umí normálně, spíš asi blbne, šaškuje. Jinak ale se drží za ruku, nevyvádí, neutíká, nikam nešplhá apod. Napadá mě, jestli by nemohla mít ADHD, i když bez vyšetření asi těžko soudit. V jeslích upozorňují, že to s ní v běžné školce budeme mít těžké. Tady jsou 2 tety a jen 4 děti, nevím jak zvládne velký kolektiv. Už nevíme, jak jí donutit, něco dělat, jak zvládat denně její střídání nálad, jak jí donutit se oblékat? Ráno nám trvá i 30 minut než se oblékne a to většinou stejně z velké části nakonec musíme za ní udělat my. V jeslích jí nakonec také buď oblečou, nebo jí sbírám nahou ze země já. Druhá z dvojčat je klidná, šikovná, vše zvládá sama, problémy žádné takto nemá.

Dobrý den, vaše dcerka může mít hned několik důvodů pro své chování. Jednak se ještě nachází v období vzdoru, kdy má potřebu vzdorovat a vymezovat se vůči autoritě. Emoční výbuchy, vzdor, vztekání, jsou pro toto období charakteristické. Dítě ještě nedokáže zvládat své pocity, jeho nervový systém není ještě vyzrálý. Za své projevy dítě nemůže, je potřeba k němu přistupovat citlivě, brát jeho emoce vážně, nezlehčovat je. Při afektu vyčkat až odezní a teprve poté s dítětem o situaci přiměřeně věku promluvit, konkrétně vysvětlit, jaké chování je pro nás žádoucí, co bychom od něj požadovali. Dále se dcera může vymezovat také vůči své sestře - dvojčeti, která je jak píšete bezproblémová. Může tak chtít upoutat pozornost směrem ke své osobě. Pak je potřeba ocenit a podpořit to chování, které po ní požadujete a všímat si i pouhé snahy o něj. Neposilovat chování, které je nežádoucí, nevěnovat mu pozornost nerozebírat je před dcerou. Ohledně podezření na ADHD je u dvojčat navíc narozených předčasně vyšší pravděpodobnost výskytu. Doporučuji vyšetření dcerky u dětského psychiatra. Nervový systém dítěte se však vyvíjí a diagnóza ADHD je většinou jasná až kolem šestého roku věku dítěte. Našlapování na špičky může být známkou neurologických obtíží z důvodu např. předčasného porodu, konzultovala bych s pediatrem případné doporučení na neurologické vyšetření. Podle vašeho popisu to vypadá, že se svět vás všech smrskl na oblékání dcery a také, že dosavadní používané postupy nejsou efektivní. Mějte na paměti, že tam, kde vyvíjíte na dítě v období vzdoru tlak, tak dítě vyvíjí stejně silný protitlak. Neosvědčené postupy je tedy potřeba změnit. Zkuste vyjádřit dceři pochopení, nabídněte s oblékáním pomoc, nechte ji vybrat, co si oblékne sama (nejlépe tu část oděvu, kterou dobře zvládá) a s čím jí pomůžete. Samostatně zvládnout oblékání ve 3,5 letech na ni skutečně může být ještě příliš náročné, a proto se tolik vzteká a vzdoruje. Nebo se prostě na tuto činnost nedokáže ještě tak dlouho soustředit, protože ji nebaví a nezajímá. Vždyť vám sama říká, že po ní chcete, aby zvedala těžké kladivo. Nesrovnávejte děti navzájem, každé je individualita, i když jsou dvojčata a každé také individuálně zraje a osvojuje si dovednosti. Je potřeba ocenit a pochválit i každý malý pokrok v oblékání. Zároveň však ale tomuto úkonu nevěnovat přehnanou pozornost, je přeci tolik hezkých věcí na světě, tolik společných činností, ve kterých je dcerka šikovná a které si můžete s dcerami užít. Dohodněte se také s tetami v jeslích, ať na dceru s oblékáním nějakou dobu netlačí, ať jí pomohou. Dětí v jeslích není zase tolik, aby to časově nezvládly. Vaše dcera potřebuje od dospělých zažít pochopení a pomoc a ne tresty ve formě posílání do kouta nebo jiné.  Bylo by dobré tetám v jeslích sdělit, že si používání podobných trestů nepřejete. Navíc se ukazuje, že stejně nejsou efektivní. Ve školce se mohou samozřejmě obtíže objevit, ale také nemusejí. Pokud by se po nástupu dcerky do školky obtíže skutečně objevily, pak je dobré vyhledat pomoc buď dětského klinického psychologa, nebo psychology v Pedagogicko psychologické poradně. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #vývoj
tehotenstvi
avatar karlicek 01. 12. 2016

Dobrý den, je mi 30 let a jsem těhotná. Už dvakrát ve svém životě jsem byla těhotná a musela jsem to dát pryč z osobních důvodů, pak jsem měla mimoděložní těhotenství, které jsem potratila a teď jsem znovu těhotná. A chtěla bych prosím poradit, jsem zoufalá a nešťastná. Podle mého gynekologa jsem zhruba v 6. týdnu těhotenství. Po zjištění krve v 5tt jsem byla na ultrazvuku, které se provádělo v děloze, řekl, ze plod není vidět, teď mám obavy. Doktor mi nic nevysvětlil, ani mi nepřišlo, že by měl zájem a hned mi ze startu na tvrdo řekl, že buď se to objeví do 2 týdnů a nebo mě pošle na pročištění maternice, to mě naprosto tak vyděsilo, že už tam k němu ani nejdu. O to dítě mám zájem a sama přesně nevím, co a jak by se mělo vyšetřovat v období těhotenství atd. Já tomu nerozumím. Jen jsem si četla, že prý je nutné hlídat hCG moči či krve, a to nikdo mně neudělal a vůbec to, že mi někdo dal potvrzené těhotenství, napsaný na výměnný lístek, se mi ten přístup vůbec nějak nezamlouvá. Budu si proto hledat nového gynekologa. Vás chci poprosit o radu, prosím, výška plodu se prý dá měřit až 11-12 tt.a mně v 7tt chce někdo poslat na vyčištění maternice. Nevím, co mám dělat, nikdo se se mnou nezaobírá, poslali mě pryč jako kdybych měla jen rýmu s prominutím. Můžete mě poradit, jaké třeba vyšetření na začátku těhotenství atd. a všechno s tím spojené, kdy jít znovu na ultrazvuk atd. Moc Vám děkuji Maria.

Dobrý den, začátek těhotenství není potřeba vždy diagnostikovat pomocí hCG z moči či krve. Hodnota hCG nás o něčem informuje pouze v případě nejasností. S odstupem by se na ultrazvuku měl objevit rostoucí plod a od 6. - 7. týdne i srdeční akce. Pokud tedy nemáte žádné potíže ve smyslu bolestí břicha či krvácení, Váš gynekolog určil správný postup - UZ s odstupem 2 týdnů, kdy už by měl být vidět jednat plod a pokud bude velikostí odpovídat 6. týdnu těhotenství, pak i srdeční akce. Až v případě, že je opravdu potvrzeno vitální a dobře se vyvíjející těhotenství se srdeční akcí, se provádí krevní testy, kdy lékař vyšetřuje krevní skupinu, infekce, biochemii, krevní obraz atd. Někteří lékaři dělají toto vyšetření až v 10. týdnu gravidity, nyní nejsou žádná vyšetření nutná.