banner

Celkem výsledků pro výraz "vysetreni": 100

Dobrý den, paní doktorko, chtěla bych se optat, zda zvýšená hodnota AFP 1,75Mom by mě měla nějak znepokojovat? Jsem pozvaná na genetickou konzultaci. Přitom první testy ve 12. týdnu mi vyšly všechny negativní s velmi malou pravděpodobností a teď mě straší riziko NTD 1:870. Genetické vady nejsou ani z jedné strany. Přece jen velký ultrazvuk ve 20.tt mám až za 3 týdny, a to na psychice moc nepřidá. Děkuji za odpověď. (Renata 24)

Dobrý den, pokud vám vyšlo v rámci prvotrimestrálního screeningu riziko negativní, pak nemá smysl se zabývat solitárně zvýšenou hodnotou AFP. Předpokládám, že se jednalo o tzv. tripletest. Pokud jste absolvovala vyšetření ve 12 týdnu kompletní (tj. UZ + biochemický screening - odběr krve) a bylo negativní, pak by se dle doporučených postupů již ani neměl tripletest v 16. týdnu provádět!!! Je mnohem méně přesný než vyšetření ve 12. týdnu a tudíž není logické jej provádět, pokud již máte přesnější test za sebou s negativním výsledkem. Spoustě žen pak vyjde některá z hodnot na hranici či zvýšená a zbytečně se stresují zcela bezdůvodně. Má smysl provádět jej v dnešní době pouze u žen, které z nějakého důvodu vyšetření ve 12. týdnu neabsolvovaly a je tedy pro ně lepší méně přesný test než žádný.. 

Dobrý den, je mi trochu přes 40 let a ještě nikdy jsem nebyla na gynekologii. Jsem panna a myslela jsem si, dokud nemám pohlavní styk, že na prohlídky nemusím docházet. Teď jsem se ale na internetu dočetla, že na preventivní prohlídky by měly docházet i ženy, co styk ještě neměly. Nikdy jsem nemasturbovala nebo tak něco. Lékař hned pozná, že jsem panna. Kamarádka mi radí, abych si blánu před vyšetřením porušila, protože pro panny je vyšetření nepříjemné. Musí strpět během vyšetření narážky na své panenství. Já si ale blánu kvůli vyšetření trhat nechci. V jednom článku na internetu jsem se ale dočetla, že je dobré, když si panna najde věřícího lékaře, protože k panenství u pacientek přistupuje jinak. Chtěla jsem se zeptat, jestli je možné se nějak informovat, kdo patří k věřícím gynekologům. Děkuji.

Dobrý den, víra je dle mého názoru tak osobní věc, že ji zřejmě žádný gynekolog neprezentuje na svých webových stránkách atd.. Myslím si tedy, že nelze tyto informace veřejně získat. Je možné, že jsou o tom nějaké informace na diskuzních portálech, ale to je pouze moje domněnka. 

Dobrý den, v loňském roce jsem byla na vyšetření štítné žlázy, kdy jsem měla výsledek TSH 5,3; ft4 – v normě. Žádné léky mi předepsány nebyly. Nyní, jsem těhotná v 7tt, při vyšetření mám naměřené hodnoty TSH 0,019; ft4-normě. Paní doktorka mi vypsala žádanku na vyšetření na edokrinologii, kam mě objednali za 2 týdny. Chci se zeptat, zda mohou tyto moje výsledky nějak ovlivnit miminko a bylo by lepší s ohledem na fázi těhotenství se objednat dříve.Děkuji za odpověď.

Dobrý den, nejsem endokrinolog, ale je obecně známo, že hladiny TSH se obzvlášt v prvním trimestru, kdy je nejvyšší hodnota hCG. Některé ženy mají hodnoty TSH extrémně nízké a přesto jsou zcela zdravé. Objednání na endokrinologii za 2 týdny nevidím jako problém.

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem. Před více než rokem mi byla mou gynekoložkou diagnostikován syndrom polycystických ovárií. Bylo mi řečeno, že pokud budu chtít jednou mít děti, byl by to možný problém. Toť vše, žádná léčba. Chtěla bych se optat, zda mám vyžadovat léčbu co nejdříve, i přesto, že děti teď neplánuji aby tímto onemocnění nedošlo u mě k úplné sterilitě, nebo tento problém řešit až když budu plánovat dítě. Dále také mám problémy s bolestí v podbřišku (tříslech) na obou stranách. Bolest přichází v nepravidelných intervalech, většinou při námaze a pohlavním styku, jindy bez příčiny. Gynekoložka mi na tento problém udělala testy z krevního obrazu, vše v pořádku a cytologie také.Vždy, když jsem byla na klasickém vyšetření, bolest zrovna nepřicházela, tak nemohla přesněji identifikovat. Zajímal by mě Váš názor. Předem děkuji.

Dobrý den, předně je důležité, jak vám vaše lékařka diagnostikovala syndrom PCO. Diagnostika je totiž velmi svízelná a nedá se např. určit jen z ultrazvuku. Je zapotřebí hormonální profil, často je přítomná porucha glukózové tolerance, výkyvy v hladinách jiných než pohlavních hormonů atd. Pokud je syndrom diagnostikován, pacientky, které mají nepravidelnou menstruaci (ta je většinou dána anovulačními cykly), užívájí antikoncepci či jinou hormonální terapii. Jinak syndrom léčit nelze a až ve chvíli, kdy budete chtít otěhotnět, se uvidí, zda budete uspěšná či nikoliv. Pokud by se těhotenství nedařilo, pak přichází na řadu často asistovaná reprodukce..Ale to je opravdu nyní asi předčasné řešit ve vašem případě. Co se týče bolestí v tříslech, nevím, jaká vyšetření vám lékařka dělala (mohu pouze tušit, že se jednalo o vyšetření, zda se nejedná např. o trombózu???). Nicméně zřejmě potíže nebudou gynekologického původu.

Dobrý den, náš dvouletý syn trpí už půl roku zácpou. Při tlačení pláče, má tuhou stolici, bolavy zadeček. Nechce vykonávat potřebu, protože má blok. U paní doktorky jsme byli s tímto problémem už pětkrát, ale stále ho neposlala na žádné vyšetření, nechtěla vzorek stolice apod. Předepsala mu sirup lactulosu. Bojím se, aby jsme něco nepokazili. Občas mu musím dát glycerinovy čípek, aby se vyprazdnil, když třeba dva tři dny nejde. Jinak jí ovoce, zeleninu, pije,.. Někdy je to lepší, pak zase horší. Můžete mi napsat, co dál? Jestli si vyžádat odborné vyšetření, když to trvá docela dlouho?

Lactulosu doporučuji ponechat delší dobu, chvíli trvá, než dojde k úpravě. Požádejte o vyšetření sono břicha k vyloučení megacolon.

Dobry den,Před 2ma dnami som bola na 12 tyzdnovom ultrazuku plus mi zobrali krv na genetiku a vyvojove vady. Včera volali s tym ze mi vyslo riziko downovho syndromu 1 z 253. Je mi 33 rokov ( o 2 mesiace 34). Jedno dieta uz mam, syna narodeneho před 3mi rokmi v 33+1 akutnym cisarskym. Narodeny skor kvoli mojej zdvojenej maternici, zacala mi odtekat plod. voda v 32+4, syn bol otoceny naopak. Syn je vporiadku. Doktorka mi ponuka bud odber plod.vody alebo DNA test z krvi. Na odber plod.vody velmi nechcem ist kvoli riziku potratu alebo skorsiemu porodu, i tak si myslim ze budem rodit zase predcastne, kdeže syn tam uz v 32 tyzdni nemal miesto. Manzel by zase chcel aby som tam isla, kvoli 100% vysledkom. Z DNA testu su výsledky na 99%. Co by ste mi poradili ? Viem ze rozhodnutie je na mne, okolie mi radi ist na odber plod.vody.Dakujem

Dobrý den, riziko 1:253 je v podstatě dle doporučených postupu negativní výsledek, pokud byl UZ plodu v pořádku. Až výsledek 1:100 a méně je považován za pozitivní. 100% jistotu, že plod nebude postižen ale nemáte. Vzhledem k tomuto výsledku bych spíše (pokud se rozhodujete mezi aminocentézou a vyšetření genetiky z vaší krve) volila neinvazivní vyšetření z vaší krve. Toto vyšetření by mělo odhalit nejběžnější genetická onemocnění. 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Syna 22 měsíců, narodil se 35. týden a byl použit ambuvak na rozdýchání, vše naštěstí v pořádku. Teď jsem začala pozorovat, že má silnější nárt u pravé nohy než u levé. Po důkladné prohlídce vidím i rozdíl v celé síle právě nohy cca o 1 cm. Je to běžné? Upraví se to? Neco jsem se dočetla na internetu, ale nic pěkného, mám se strachovat? Jdeme teda v brzké době na neurologii, jelikož naposledy ještě při chůzi vybočoval pravou nožičku, tak ho chtěla paní doktorka vidět. Děkuji za odpověď.

Nožky by měly být symetrické, požádejte obvodního pediatra o vyšetření - sono, cévní vyšetření, ortopedii - poraďte se s ním, kreré vyšetření by bylo vhodné.

Dobrý den, paní doktorko, nevím, kam se z dotazem obrátit, tak zkouším i Vaši poradnu. Bohužel jsem zjistila, že jsem v prvním trimestru špatně zvolila vitaminy a brala navíc omega 3 (konkrétně Dr. Max Omega 3 Premium), které jsou jinak doporučovány až od 2. trimestru. Navíc je tam dost vysoká dávka (EPA 225 mg, DHA 170 mg). Až nyní jsem zjistila, že se nedoporučují dřív, nejspíšprotože obsahují hodně vitamínu A a D, které v přebytečném množství škodí plodu. Od té doby mám obrovské obavy, protože jsem tyto vitamíny společně s Femibionem 1 brala skoro celý 1. trimestr. Mohla jsem nějak miminku uškodit? Měla bych si zaplatit nějaké nadstandardní podrobné vyšetření (a které)? Moc děkuji

Dobrý den, pravděpodobnost, že byste nějak výrazně uškodila plodu, je minimální. Nadstandartní vyšetření plodu není potřeba. Pokud budete absolvovat či jste absolvovala kombinovaný prvotrimestrální screening a ten byl negativní, pak toto vyšetření má největší senzitivitu a budte bez obav.

Dobrý den, mám za sebou spontální potrat v 21+1, v r. 2007, nešlo o zamlklé těhotenství a podle pitvy byl plod bez vvv, dále předčasný porod v 25+1 v r. 2008, dcera je dnes zdravá školačka. Nyní jsem s jiným partnerem zkusila další těhotenství. Otěhotněla jsem 2. cyklus, bohužel mi včera bylo diagnostikováno zamlklé těhotenství. Podle ms jsem 9+5, podle ultrazvuku je plod 6+4, bez srdeční akce. Rozhodla jsem se počkat na samovolný potrat. Jednak se chci zeptat, zda jsem momentálně udělala dobře a dále se chci zeptat, jak byste viděla případné další těhotenství. Zda bych neměla absolvovat nějaká vyšetření a případně jaká. Otěhotnět bych chtěla co nejdříve, letos mi bude 38 let. Děkuji za odpověď. Markéta

Dobrý den, na spontánní potrat v případě zamlklého těhotenství počkat můžete. V některých zemích se dokonce tento přístup upřednostnuje, Co se týče vyšetření po zamlklém potratu, pak pokud se tak stalo jednou, asi není třeba ihned provádět genetická a hematologická vyšetření. Toto bych doporučila až po několika abortech. Důvodem vašeho potratu byla s největší pravděpodobností chromozomální abnormalita u plodu, což ve vašem vašem věku není nic neobvyklého. S přibývajícím věkem se procento abnormálním plodu každý rok zvyšuje, takže z tohoto důvodu je rozumné otěhotnět co nejdříve.

Anembryomola
avatar Bangi150 21. 07. 2019

Dobry den pani doktorko. Prosim poraďte mi. Mě i memu priteli je 42 let. Spolecne mame 4 leteho syna. Ja mam z predchoziho vztahu dalsich 5 deti. Chteli by jsme s pritelem jeste jedno dite. Pred pul rokem jsem otehotnela a skoncilo to anembryomolou. Nyni se situace opakuje. Otehotnet nemam problem ale uz po druhé to konci špatně. V minulich tehotenstvich jsem problem nemela a nikdy nijak nepotracela. Muj gynekolog mi na tuto situaci rekl ze jestli dite chceme at to zkousime dal ze jednou se to povest musi. Nedelal mi zadne vysetreni ani nedoporucil treba nejake leky atd.... Můžete mi pani doktorko poradit jestli mam treba podstoupit nejake vysetreni nebo jestli je nadeje na dalsi tehotenstvi vzhledem k memu veku marna. Bojim se dalsiho zklamání. Moc dekuji.

Dobrý den, myslím, že ve vašich neúspěších hraje s největší pravdepodobností roli věk. Pokud dojde k potratu či zástavě vývoje embrya v 1. trimestru, je to většinou na základě chybné genetické výbavy embrya. Se zvyšujícím se věkem rapidně roste počet geneticky vadných vajíček a potažmo embryí, která z nich vznikají. Je to tedy o náhodě, zda je při ovulaci, která již ve vašem věku také nemusí být každý měsíc, se uvolní kvalitní geneticky zdravé vajíčko. Pokud jste v minulosti problém spotraty neměla, souhlasím s vaším gynekologem, že nemá význam provádět specializovaná vyšetření. Další variantou je podsotupit umělé oplodnění s genetickým vyšetřením embrya či darovanými vajíčky. Je ale otázkou spíše pro vás, zda je nutné při 6 zdravých dětech toto podstupovat. 

Pupínky na jazyku
avatar Ruze97 13. 05. 2020

Dobrý den chtěla jsem se zeptat na jazyku po obou dvou stranách na bocich jazyka se mě udělaly takové pupínky nebolí to mám to asi dlouho ale všimla jsem si toho až teď nevíte co to může být?Na zubní jdu až v červenci

Dobrý den,

bohužel bez bližšího popisu "pupínků" samotných, bližším údaji o jejich vzniku, době trvání, případných změnách apod., stejně tak bez znalosti údajů o Vašem celkovém zdravotním stavu (alergie, léky, projevy jinde na těle...) a klinického vyšetření (nebo aspoň fotografie), je škála možností, co by to mohlo být, natolik široká, že si vůbec netroufám soudit. A i odborník specializovaný na obtíže sliznic nemůže v mnoha případech vyslovit konečnou diagnózu bez histologického vyšetření dané léze. Pokud Vás pupínky jakkoli znepokojují, doporučuji kontaktovat aspoň elektronicky (se zasláním fotografie) Vašeho ošetřujícího stomatologa či praktického lékaře, kteří mají veškeré údaje o Vašem orálním i celkovém zdraví a užívaných lécích. Váš lékař by Vás v případě podezření na závažnější onemocnění odeslal např. na vyšetření krve, nebo specializované pracoviště. 

Srdečně zdravím,

MUDr. Irena Červená

Dobrý den,již skoro rok se snažíme o první dítě. Je nám 29 let. Spermiogram přítele v normě. Můj HP také v normě. Pravidelně si meřím BT, kde ovulace vychází kolem 20DC, mám delší cykly. Od 37 do 44 dní.Také ovulační testy mám pozitivní,bolesti u vaječníků také. Tento cyklus sem byla ovšem na folikulometrii 10 DC nic,,17 DC možná folik 7mm a 24 DC gynekoložka nic neviděla, že ovulace nebude. Předepsala mi na další cyklus clostilbegyt a utrogestan. Jenže dnes jsem 27 DC a začaly bolesti u vaječniku, ovulační (digitalní test) jasně pozitivní. ovulační testy mívám pozitivní 2 dny, 3 den je ovulace. Myslíte, že je šance že by za 6 dní narostl dominantní folikul? ŽE OVULACE PROBĚHLA?Pokud mám ovulaci takhle později a mám od 16DC užívat utrogestan, tím ovulaci nezablokuji a muže proběhnout i později? Bojím se, že pokud ho nasadím 16 DC tak k ovulaci nedojde tak jak sem zvykla, že chodí později. Moc vám děkuji za odpovědi přikládám mé grafy z předešlých cyklů

Dobrý den,

dle grafů to vypadá na skutečně pravidelný ovulační cyklus s prodlouženou folikulární fází, problémem může být pak desynchronizace endometria. Řešení je otázkou, dříve než však takové řešení bude stanoveno, měli byste být vyšetřeni komplexně, tj. jak partnerka tak i partner.

Pokud na vyšetření zatím jít neplánujete, nasadila bych UTROGESTAN 2 dny po zjištění ovulace a brala 10 dní. Pokud však začnete brát Clostilbegyt, je pak detekce ovulace pomocí měření bazální teploty prakticky nemožná, proto byste měla použít jiný typ detekce ovulace a nasadit utrogestan adekvátně poté.

Pokud byste měla zájem o vyšetření konzultaci na naší klinice, velice rádi se o  vás postaráme.

Se srdečným pozdravem

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

avatar
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. specialistka pro reprodukční medicínu
Potrat 22tt
avatar Mihalka87 24. 09. 2020

Dobrý den paní doktorko,ráda bych Vás porosila o názor a vysvětlení k mému těhotenství a následnému potratu ve 22tt. Tehotenství po IVF- KET (jen s utrogestanem). Od 8tt těhotenství špinění, po-té velké krvácení v 10-12tt - hematomy. Po prvním screeningu nižší PAPP-A 0,34MOM, podstopen test NIPT - negativní. Další UTZ v 16TT - málo plodové vody AFI 50mm - oligohadramnion, stále hematom a velmi vysoké hodnoty AFP - to stále opakovali každý UTZ - podstoupen test na infekční markery - negativní. Další UTZ stále málo plodové vody, plod o týden menší a stále vysoké hodnoty AFP. U své dr. jsem byla kontrolována každý týden, hematom zmizel, ale krvácení se stále vracelo. Byla jsem tedy hospitalizována v nemocnici na perinatologii pro opakované krvácení, zjištěno urychlení v ACM,plod stále o 10 dní menší a masivní nápadná placenta. Podávány léky injekčně na zastavení krvácení a tvrdnutí bříška. Po 14 dnech večer nastaly bolesti, krvácení takové hlenovité a na UTZ již nenašli srdeční akci miminka. Porod/potrat se rozjel, potom následovala revize. Po třech měsících jsem konečně obdržela pitevní zprávu: zkráceně, plod jen 244g na 22tt. Orgány s váraznější autolýzou, plod bez VVV. Placenta o průměru 9 cm, potrhaná, tloušťky 1,8cm, úpon pupečníku 21 cm, v choriu volných plodových blan je zastiženo ložisko granulocytární infiltrace, pupečník bez zánětu. Placenta s četnými intervilózním fibrinovými tromby, v centrální části s vícečetnými infarkty o průměru 1cm - závěr infarkty na placeně a nemělo by se to opakovat... Mám strach z budoucího těhotenství, že by se toto mohlo opakovat a nikdo mi neuměl vysvětlit ty vysoké hodnoty AFP, z čeho to bylo a zda by se to mohlo opakovat. Nyní budu podstupovat vyšetření na hematologii. Na reprodukční imunologii mi dr. Ulčová Gállová doporučila příště užívat Medrol. Děkuji za Vaši odpověď Michaela V.

Dobrý den, v případě krvácení v těhotenství dochází často ke zvýšení hodnoty AFP (jako vedlejší efekt, bez klinického významu, což bylo navíc potvrzeno na pitvě plodu). Možnou příčinou srdeční zástavy u plodu mohly být vzniklé uzávěry cév (tromby, infarkty), čímž došlo k přerušení přítoku Vaší krve k plodu. Tento stav mohl být způsoben např. zvýšenou krevní srážlivostí ve Vašem organismu, danou vrozeným/získaným hematologickým onemocněním (které je provázeno zvýšenou krevní srážlivostí). Těhotenství samo o sobě je stav s fyziologicky vyšší krevní srážlivostí (= přirozený stav nijak neohrožující plod ani těhotnou), ale když se k tomu připočítá nějaký druh srážlivostního onemocnění, krevní srážlivost se mnohonásobně zvýší. Je proto vhodné provést došetření na hematologii, kam se chystáte a v případě potvrzení nějakého hematologického onemocnění s vyšší krevní srážlivostí, se preventivně nasazuje v příštím těhotenství tzv. protisrážlivá léčba (ve formě tablet a/nebo injekcí), aby se předešlo vzniku krevních sraženin v placentě, pupečníku, ... Neznám Vaši celou anamnézu, avšak čekají Vás další zpřesňující vyšetření (je možné např. genetické vyšetření obou partnerů, pokud již neproběhlo), která věřím, že pomohou odhalit více informací. 

Dobrý den, manžel (ročník 84) již bere několik let jednou denně Agen 5mg na vysoký tlak (manžel hubený, sportovec, nekuřák, vysoký tlak dědičný). Je možné že by měl Agen v této dávce vliv na spermie? Snažíme se zatím jen čtyři měsíce, ale zajímalo by mě jestli je kvůli Agenu vhodné nechat udělat už teď spermiogram (jestli by se tam dalo něco poznat) nebo řešit změnu léků atd., nebo čekat a řešit až to nepůjde déle.Moc děkuji

Dobrý den,

v každém případě doporučuji provést vyšetření spermiogramu a pokud možno vitrifikovat a zabankovat spermie pro jistotu a pro případ, že by se spermiogram zhoršoval.
Většina preparátů snižujících krevní tlak může zhoršovat kvalitu erekce i do jisté míry kvalitu spermií. Ve věku Vašeho partnera již přistupuje zhoršení kvality spermií související s věkem.
Bude pochopitelně vhodné provést vyšetření obou partnerů, aby bylo jisté, zda máte s početím spěchat a přistoupit k tomu aktivně prostřednictvím asistované reprodukce, nebo zda je vše v pořádku a máte možnost tomu nechat volný průběh.
Podstatný je Váš věk. Pokud je Vám více nežli 33 let, neměli byste popravdě váhat už ani chvíli.
Pokud byste měla jakýkoliv další dotaz nebo měla zájem o konzultaci a vyšetření, napište mi na kvesela@repromeda.cz

Se srdečným pozdravem

avatar
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. specialistka pro reprodukční medicínu

Dobrý den, v posledním roce jsem už podruhé potratila. Vždy se jedná o zamlklý potrat v 8 tt +. Poprvé bez krvácení a zjištěno na prohlídce, následná revize. Podruhé jsem trošku zakrvácela a zjištěno na ultrazvuku, že není srdeční akce, také 8 tt. U obou těhotenství byla již na předchozích kontrolách srdeční akce zjištěna. První potrat velikost plůdku 1cm, u druhého 2 cm. Mám PCOS a proto je těžší otěhotnět. Byli jsme na genetice a tam je vše u obou OK. Co je ještě možné vyšetřit, aby se tohle neopakovalo? Vždy beru Utrogestan hned od začátku těhotenství.Děkuji

Dobrý den, příčin opakovaných potratů může být celá řada. Mezi ně patří vývojové vady reprodukčních orgánů, trombofilní stavy, endokrinologické příčiny, genetika či např. imunologické faktory (autoimunitní onemocnění), ... Mezi nejčastější trombofilní stavy patří Leidenská mutace, která předurčuje k takzvanému hyperkoagulačnímu stavu, což může vést k opakovaným abortům. Obvykle se řeší antikoagulační terapií - např. Clexane, tato léčba při opakovaných abortech je však diskutabilní. Další může být antifosfolipidový syndrom, u kterého se též opakují epizody abortů kvůli trombotizacím z důvodu přítomnosti antikardiolipinových protilátek, léčba obvykle bývá opět heparinizace a užívání kyseliny acetylsalicylové. Při podezření na tento stav se dělá ELISA metoda k průkazu protilátek. Další možností jsou nízké hladiny progesteronu corpus luteum - z tohoto důvodu preventivně užíváte utrogestan. Poměrně časté jsou u žen i endokrinní poruchy, kam řadíme onemocnění štítné žlázy, respektive její snížená funkce. Možnou příčinou bývají genetické problémy, které však máte již vyloučeny. Obvykle se podstupuje v těchto případech genetické vyšetření, vyšetření trombofilních mutací, spermiogram partnera, podrobné SONO reprodukčních orgánů ženy a endokrinologické vyšetření. Budu držet palce, ať se vše vyřeší co nejdříve a vede to pro vás ke zdárnému konci. Přeji hezký den