banner

Celkem výsledků pro výraz "vypocet materske": 100

Dobrý den,prosím Vás o radu. V říjnu 2020 jsem nastoupila do nového zaměstnání, ale chvíli na to jsem zjistila, že jsem těhotná. Termín porodu mám v půlce června. Na mateřskou bych měla nastupovat nejdříve koncem dubna, momentálně jsem od března na ošetřovném s dcerou. Můj dotaz zní, jak je to s dovolenou? Starou dovolenou žádnou nemám a od nového roku jsem žádnou dovolenou nečerpala. O proplacení dovolené lze zažádat až po mateřské, při nástupu na rodičovskou? Nebo si o ní můžu zažádat ještě než nastoupím na mateřskou? Jde mi hlavně o to, že v době, kdy mi skončí mateřská, už nebudu u stávajícího zaměstnavatele zaměstnaná, protože mám smlouvu na dobu určitou, a to do půlky října 2021. Nemůže se potom stát, že mi zaměstnavatel odmítne vyplatit dovolenou, když už u něho nebudu zaměstnaná? Má na to právo? Nevím přesně o kolik dní se bude jednat, dovolená se mi nasčítá i na OČR a na mateřské? Každopádně bych nerada o tyto peníze přišla. Děkuji Vám moc za odpověď.

Dobrý den,
dovolenou můžete čerpat před mateřskou dovolenou, pokud s tím bude zaměstnavatel souhlasit. Pokud budete mít v době skončení pracovního poměru nevyčerpanou dovolenou, je ze zákona zaměstnavatel povinen Vám ji proplatit. Pro účely dovolené se za výkon práce považuje mateřská dovolená i doba na ošetřovném (doba ošetřování dítěte mladšího 10 let nebo doba péče o dítě mladší 10 let).

Dobrý den paní doktorko,začínám být mírně zoufalá a i když je vše "jen období", nedá mi to a musím tomu přijít na kloub. Mám čerstvě čtyřměsíční dcerku, která je již od narození velmi socializovaná, bereme ji všude s sebou, vídá se s prarodiči i širší rodinou, chodíme zkrátka mezi lidi a nikdy nebyl problém. Moje máma malou mnohokrát hlídala několik hodin, malá ji zbožňuje a skutečně nikdy neměla s nikým problém. Před týdnem jsem s ní byla u rodičů, kteří se vrátili z dovolené. Když je viděla, byla nadšená, hrozně se smála, zkrátka jako vždy. Z minuty na minuty, ve stejné místnosti, mezi stejnými lidmi, udělala rohlík (:-)) a propukla v pláč, respektive hysterický záchvat. Nikdo, skoro ani já jsme ji nemohli utišit. Když jsem ji však držela já, byla to jediná varianta, při pohledu na kohokoliv jiného (kromě mě a manžela), začala pištět, řvát, byl úplně vyděšená. Od té doby to trvá a pohled na kohokoliv v ní budí hrůzu. Nikdy jsem se s tím nesetkala a jsem z toho dost rozmrzelá, jelikož byla malá do minulého týdne naprosto pohodový mimčo.Mohla bych se prosím tedy zeptat, jestli už může mít separační úzkost nebo jestli vás nenapadá, co zapříčinilo tu náhlou změnu?Mockrát děkuji!

Dobrý den, podle vámi popisovaného chování dcerky se skutečně zřejmě jedná o poměrně brzký nástup období separační úzkosti. Popisované projevy jsou pro toto období typické ačkoliv většinou přichází až mezi 6-8 měsícem. Dítě ve věku 4 měsíce dokáže již rozeznat známé a neznámé osoby a mohou mu být různě sympatické. Některých osob se může bát a třeba plakat v kontaktu s nimi. Tento strach často bývá spojen například s brýlemi, vousy nebo jinými výraznějšími charakteristikami lidí. Je potřeba nabídnout dítěti bezpečnou náruč a ukázat vstřícné chování k těmto osobám. Pozdravit je, vlídné s nimi promlouvat a dítě se postupně uvolní a přestane se kontaktu s nimi obávat. V období separační úzkosti se doposud pohodové dítě najednou začne obávat neznámých, ale třeba i známých osob, které třeba déle nevidělo. Mohou to být i lidé z rodiny, třeba prarodiče, které nevídá tak často, nebo byli déle pryč apod. Dítě začne plakat, projevuje strach, obavy. U některých dětí může toto období proběhnout méně výrazně, u jiných může být bouřlivější. Dítě prostě jen v tomto období potřebuje přítomnost a laskavou náruč matky. Mohou se objevit i problémy se spánkem a usínáním, které dítě také vnímá jako odloučení. Je proto potřeba, aby jej mateřská osoba ukládala a měla by být i při jeho probuzení. Chování dítěte je projevem zdravého emočního vývoje a správně se formujícího vztahu k matce či mateřské vztahové osobě. Citový vztah k matce pro něj bude později základnou pro formování zdravých vztahů k ostatním lidem. Neznamená to, že by prarodiče či jiné osoby přestalo mít rádo, je potřeba jim vysvětlit chování dítěte, které nemohou brát osobně. K dítěti přistupovat laskavě, do kontaktů je nenutit, poskytnout mu ochranu mateřské náruče, či jej držet na klíně. Je také možné, že jste socializací dcery, kterou jak píšete, berete všude s sebou a stýkáním se s hodně členy rodiny nástup separační úzkosti u ní urychlili. Zkuste v kontaktech s větším množstvím lidí trošku zvolnit, dopřejte dceři více klidu a mateřské péče, pro opětovné získání pocitu bezpečí. Při trpělivém, vstřícném a citlivém přístupu toto období brzy odezní a dcerka bude opět veselé a kontaktní dítě jako předtím. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #vývoj

Dobrý den,zajímalo by mne, z čeho se bude vypočítávat má druhá mateřská, a z čeho nemocenská v případě rizikového těhotenství. Jsem prozatím na rodičovské s 1. dítětem, dcerce budou v březnu 3 roky a uvažuji o prodloužení rodičovské (přestože už jsem vyčerpala částku a nepobírám žádnou dávku). Chodím vedle toho do práce na DPČ u stejného zaměstnavatele, ale vykonávám jinou činnost než před 1. rodičovskou. Těhotná jsem velmi čerstvě a jsem už starší maminka, jak by to tedy bylo, pokud by mi bylo doporučeno zůstat doma z důvodu rizikového těhotenství? Předem moc děkuji za odpověď. hylmarovak

Dobrý den, z Vašeho vzkazu předpokládám, že Vám trvá pracovní poměr, ze kterého Vám vznikl nárok na první PPM. Nárok na nemocenskou Vám vznikne pouze tehdy, budete-li mít ukončenou rodičovskou dovolenou - domluvíte se na jejím ukončení se zaměstnavatelem nebo budete nějaký čas v zaměstnání. Z DPČ se neodvádí nemocenské pojištění, takže nemá na nemocenskou vliv a pokud byste třeba měla původní pracovní poměr ukončený a nyní pouze DPČ, pak nebudete mít nárok ani na nemocenskou ani na další PPM.