Celkem výsledků pro výraz "vypocet": 100
Dobrý den,mám otázku ohledně toho, jaké mzdy je možné započítat při nástupu na mateřskou dovolenou, na kterou bych měla jít v květnu 2019.- 3 roky pracuji na 0,7 úvazek- v r. 2018 jsem od května-října měla DPP s vyplatou vyšší než 10 000,- (smlouva byla od dubna prosince, ale zaplaceny jsem měla jen květen-říjen)- od 1/2019 jsem nastoupila do další práce na 1,0 úvazkuZapočítají se mi do výpočtu mateřské všechny tyto práce?Předem Vám moc děkuji za odpověť a přeji krásné dnyLR
Dobrý den,
pokud máte souběžně více nemocensky pojištěných činností, posuzuje se splnění podmínek pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) v každé z nich zvlášť. To znamená, že musíte splnit pro každé zaměstnání podmínku 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM a zároveň nastoupit na PPM z těchto pojištěných činností (zaměstnání) nebo v ochranné lhůtě.
Pokud trvají obě zaměstnání (0,7 úvazek i 1,0 úvazek) tak platí, že na 0,7 úvazek splňujete podmínku 270 dnů přímo v tomto zaměstnání, bez nutnosti započítat další jiné doby pojištění v posledních dvou letech. Z této činnosti tedy máte nárok na PPM. Dohoda o provedení práce Vám skončila a z ní neplyne ochranná lhůta, dohoda se tedy nebude počítat z hlediska výše PPM. V novém zaměstnání nesplníte podmínku 270 dnů nemocenského pojištění započítáním jen této nové doby pojištění, ale protože v prvním zaměstnání ji splňujete bez nutnosti započítat jiné doby pojištění, je možné nárok na PPM získat i z nového zaměstnání za určitých podmínek. Je to možné v případě, že v období 2 let před nástupem na PPM byl alespoň 270 dnů souběh alespoň dvou pojištění, tedy pokud souběh úvazku 0,7 a 1,0 plus dříve souběh úvazku 0,7 a DPP s odvodem nemocenského pojištění dají dohromady alespoň 270 dnů pojištění. V takovém případě se PPM bude počítat z obou úvazků a budete potřebovat 2 žádosti o PPM od gynekologa.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, zajímalo by mě, jak se počítá Peněžitá pomoc v mateřství (PPM), pokud je těhotná žena vedená na ÚP jako nezaměstnaná (na podpoře), ale splňuje podmínky díky ochranné lhůtě 180 dní před nástupem na mateřskou dovolenou (MD). Dočetl jsem se, že výše PPM se počítá ze mzdy za posledních 12 měsíců před nástupem na MD, ale nevím, jestli jde o kalendářní měsíce (a tak se započítávají i měsíce bez zaměstnání) a nebo jde o posledních 12 odpracovaných měsíců. Např. žena pracovala 1 rok na dobu určitou a pracovní poměr byl ukončen 5 měsíců před nástupem na MD (tedy 7 měsíců před porodem), jak se v tomto případě počítá PPM? Předem děkuji za odpověď.S pozdravemJan Novák

Dobrý den,
doba na ÚP se nezahrnuje, DVZ se počítá jen z posledního zaměstnání (pojištění). V případě nástupu na PPM v ochranné lhůtě se při výpočtu DVZ postupuje tak, jako by k nástupu na PPM došlo následující den po skončení zaměstnání. Rozhodným obdobím je pak 12 měsíců před tímto měsícem "fiktivního nástupu". Pokud by zaměstnání bylo kratší, počítalo by se s kratším obdobím.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,ráda bych se Vás zeptala, jak je to s výpočtem pracovní neschopnosti a MD. Od srpna roku 2020 pracuji na částečný úvazek a současně pobírám RP do srpna 2021 (Tohle je moje nové zaměstnání, u prvního dítěte jsem pracovala jinde a pracovní poměr mi skončil před porodem). Moje otázka z ní, kdybych nyní chtěla nastoupit na pracovní neschopnost z důvodu dalšího těhotenství z čeho mi bude tato suma vypočítána? Z mého polovičního úvazku nebo z předchozího zaměstnání? Případně, z čeho by mi byl pak vypočten RP (v nynějším zaměstnání budu mít odpracované potřebné dny, než bych nastoupila na RP). Z polovičního úvazku nebo zase z minulého zaměstnání?Děkuji Vám za odpověď.Pěkný den
Dobrý den,
nemocenské i peněžitá pomoc v mateřství se budou vypočítávat pouze ze současného zaměstnání, tedy ze zkráceného úvazku. Příjem z předchozího zaměstnání se při výpočtu výše dávky nezapočítává.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,chtěla bych poprosit o informaci ohledně přechodu z OSVČ na HPP v posledních měsících před nástupem na PPM. Jsem těhotná a v současné době pracuji již několik let jako OSVČ, platím si po celou dobu dobrovolné nemocenské pojištění (splňuji 270 dní za poslední 2 roky). Nyní mám možnost nástupu na HPP, s tím bych živnost přerušila nebo ukončila. Nástup na mateřskou mi vychází na konec prosince 2021, v zaměstnání bych tedy do té doby pracovala zhruba 3,5 měsíce s případným následným návratem po mateřské. Jaký bych měla v tomto případě nárok na PPM?Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
pokud přejdete na ty 3,5 měsíce do zaměstnání, jak píšete, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství z daného zaměstnání. Do potřebných 270 dní nemocenského pojištění se Vám započítá i dobrovolné nemocenské pojištění ze samostatně výdělečné činnosti. Výše PPM (při nástupu na PPM v prosinci) by se vypočítala z doby od nástupu do zaměstnání do konce listopadu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na mou situaci. Termín porodu mám 27.4., ale od ledna bych chtěla na nemocenskou, jelikož dělám fyzicky i psychicky náročnější práci. Mám tedy v plánu 4. 1. - 26. 2. být na nemocenské, a od 27.2. jít na mateřskou dovolenou. Chtěla jsem se zeptat, kolik dní dovolené budu mít po konci mateřské k proplacení od zaměstnavatele. Děkuji za radu.
Dobrý den,
na dotaz Vám nejlépe odpoví účetní v práci. Neuvádíte roční nárok dovolené. Mateřská dovolená se pro nárok započítává v plném rozsahu, nemocenská a rodičovská dovolená max. do výše 20 týdnů při splnění podmínek. Proplacení dovolené je možné jen při skončení pracovního poměru, pokud pracovní poměr nekončí, bude se jednat o čerpání dovolené.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,chtěla bych Vás poprosit o radu. Od 8/2017 mám pracovní poměr na dobu neurčitou v okresní nemocnici jako porodní asistentka. Od 10/2018 jsem byla na neschopence (DVZ byl 851,-) kvůli rizikovému těhotenství, od 4/2019 jsem pobírala PPM (DVZ byl 1097,-), syn se narodil v 5/2019. Od 11/2019 jsem byla na RD se synem do 5/2022, rodičovský příspěvek jsem pobírala do 4/2022. Po RD jsem nastoupila na neplacené volno (už tedy bez pobírání RP) kvůli péči o dítě do 4 let věku, tedy zaměstnavatel měl za mě platit soc. a zdravotní. Na neplac. volnu jsem byla od konce května 2022 až nyní do 3/2023. Ihned další den po NV jsem nastoupila na neschopenku z důvodu dalšího těhotenství. Můj dotaz je, jak se nyní vypočítává DVZ pro neschopenku po neplaceném volnu? Přišla mi náhrada mzdy od zaměstnavatele za 14 dní a nyní mi od ČSSZ přišla 1. měsíční nemocenská s DVZ 631,-, což odpovídá tak cca 50% DVZ, který bych nyní teoreticky měla mít (z pravděpodobného výdělku, kdybych pracovala nyní). Mám se někam obrátit, že je to špatně vypočtené nebo je to kvůli NV nějak snížené a je to tedy správně?A jak se pak prosím vypočítává DVZ pro PPM, když na ni budu nastupovat až v 8/2023 po neschopence a synovi budou 4 roky v 5/2023? Tedy nesplňuji podmínku nástupu na další mateřskou do 4 let věku. Pracovní poměr na dobu neurčitou stále trvá, ale pracovala jsem naposledy v roce 2018.Moc Vám děkuji za odpověď.
Dobrý den, pokud jste v posledních 12 měsících před měsícem nástupu na neschopenku nebo PPM neměla započitatelný příjem ze zaměstnání, ze kterého by se vyměřovací základ vypočítal, vychází se z nejbližšího předcházejícího kalendářního roku, ve kterém jste měla započitatelný příjem a bylo v něm alespoň 30 kalendářních dní, kterými se dá vyměřovací základ dělit (tedy nevyloučené dny). Může to tedy být rok 2019, pokud jste čerpala dovolenou mezi mateřskou a rodičovskou a vycházelo by tam alespoň těch 30 dní, nebo se bude jednat o rok 2018. U pracovní neschopnosti se DVZ navíc redukuje i do první redukční hranice na 90 %, na rozdíl od DVZ pro PPM. Z předpokládaného příjmu se nevychází.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jsem zmatená a potřebovala bych ujasnit jak mám spočítat týdny těhotenství po KET. 1.den mé poslední menstruace 21.5., transfer/KET ( 5 denního embrya ) proběhl 5.6. .Jen ještě dodám, že od 23.5. jsem ob den píchala meriofert a hned 31.5. (byl pozitivní ovulační test)...dále bez medikace. Nevím zda se to počítá ode dne 1. menstruace nebo jak vlastně. Jsem z toho jelen na internetu v diskuzích se píše vše možné. Děkuji za odpověď Ivana
Dobrý den,
IVF není mou specializací, nicméně pokud jste měla cyklus řízený, tak od doby zavedení se odečtou cca 2 týdny a ty se považují za 'hypotetickou poslední menstruaci'. Nicméně dataci Vám lépe sdělí Váš ošetřující lékař i dle prvotrimestrálního screeningu.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,můj dotaz se týká ohledně výpočtu mateřské v době ochranné lhůty, neschopenky a skončení pracovního poměru.Pracuji od roku 2011 (změna vždy zaměstnavatele vždy navazovala.)Skončení pracovního poměru na dobu určitou: 31.10.2020 (nebude prodlouženo skrz covid)Splňuji vše pro ochrannou lhůtu ve výši: 180 dníTermín porodu: 08.04.2021Na neschopenku jsem nastoupila dnes - 07.09.2020 a do zaměstnání se již nevrátím.Ochranná lhůta (180 dní) se začne počítat od skončení pracovního poměru tj. od 31.10.2020 - do té doby musím nastoupit na mateřskou dovolenou (splňuji).A můj dotaz zní:Datumově za jaké období se mi bude počítat mateřská? V poučce je napsáno, že výpočet vychází z 12ti po sobě řádně jdoucích měsíců.Ovšem, jak to tedy bude s tímto měsícem (září), kdy jsem odpracovala jen 4 pracovní dny.Děkuji za zodpovězení mého dotazuMH
Dobrý den,
rozhodným obdobím pro výpočet peněžité pomoc v mateřství bude ve Vašem případě listopad 2019 až říjen 2020. Dny pracovní neschopnosti patří mezi vyloučené dny, tedy doba od 7. 9. 2020 se z výpočtu vyloučí. Září se tak bude počítat do 6. 9., tedy mzda za 4 odpracované dny a 6 kalendářních dní pro dělení vyměřovacího základu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý večer,mám dotaz ohledně výše mateřské dovolené a byla bych ráda za jakoukoliv radu. V roce 2019 jsem pobírala MD na syna s tím, že denní vyměřovací základ byl 1123kč, nyní (březen 22)mi přišla první MD na druhé dítě a denní vyměřovací základ je uveden jako 777kč. Volala jsem si do práce na účtárnu a účetní mi řekla, že ČSSZ po ní chtěla podklady k výplatě MD za rok 2019, což úplně nechápu, protože ten rok jsem nastoupila od 1.1.19-20.3.19 na nemocenskou, pak následovala MD,potom se mi vyplácela ŘD (počítána z MD) a na to mi do konce roku 2019 navazal rodičák. Je prosím možné počítat pro výpočet MD v tomto roce rok 2019?
Dobrý den,
pokud jste od toho roku 2019 nevykonávala práci, zjišťuje se aktuální vyměřovací základ z prvního předchozího kalendářního roku, ve kterém jste měla započitatelný příjem pro výpočet vyměřovacího základu, a ve kterém bylo alespoň 30 dní, kterými se dá vyměřovací základ dělit. To může být tedy rok 2019 - období čerpání (řádné) dovolené. Pokud ale trvá stále stejné zaměstnání jako u předchozí peněžité pomoci v mateřství a na další PPM nastupujete do 4 let věku předchozího dítěte, porovná se tento aktuální DVZ s DVZ pro předchozí PPM a použije se vyšší z nich. Jestliže tedy se jedná o stejné zaměstnání a nástup do 4 let dítěte a OSSZ Vám spočítala nižší DVZ, bude se jednat o chybu. Obraťte se proto na OSSZ s žádostí o prověření, především, zda je na příloze žádosti správně uvedeno, že na další PPM nastupujete do 4 let věku předchozího dítěte.
Pro akci je nutné přihlášení