banner

Celkem výsledků pro výraz "vypocet": 100

Dobrý den, měla bych dotaz.... četla jsem tady od kdy se počítají týdny a dny v těhotenství....moje poslední začala 6.3.2018 podle všech kalkulaček jsem byla včera 9+1 .... jenže nevím jestli se může doktorka splést protože když jsem tam byla 25.4.. tak mi doktorka napsala že jsem 7+5. A myslím že by to po týdnech měla mít pořád stejně ....nevím jestli jsem někde udělala chybu já nebo doktorka ale objednávala jsem se na ultrazvuk a krev kvůli zjištění zda miminko je v pořádku a tam to potřebovali vědět tak jsem to nahlásila podle doktorky a ale pořád mi to vrtá hlavou... Nevím jestli na to vyšetření mám zavolat...nebo jestli ty 4 dny nevadí... děkuji za odpověď

Dobrý den, otázkou je, dle čeho vaše lékařka těhotenství datovala - zda dle poslední menstruace či dle velikosti plodu. Dle velikosti plodu bývá datování přesnější. Nicméně 4 dny by neměly při objednávání na I. UZ screening vadit. Jen byste neměla být více než 13+6 v den vyšetření.

Dobrý deň,rada by som sa opýtala akým spôsobom mi bude počítaná materská dovolenka, na ktorú by som mala nastúpiť v rozmedzí od 13.4. do 27.4.2019.Viem, že sa počíta z posledných dvoch rokov, akurát mám trošku špecifickejšiu situáciu a rada by som sa poradila.Od roku 2012 pracujem na polovičný úvazok v Českej republike u zamestnávateľa A, kde odvádzam aj veškeré odvody. Mám vystavenú A1. Popritom som v období 12.11.2016 až 15.1.2018 pracovala na 20 % úvazok pre slovenskú firmu (registrovaná v ČR, všetky odvody platené v ČR) - zamestnávateľ B. Od 1.2.2018 do 31.8.2018 som nastúpila na polovičný úvazok do inej firmy v ČR (v tomto období stále trval druhý polovičný úvazok u zamestnávateľa A).Momentálne pracujem iba na polovičný úvazok u zamestnávateľa A. Mám možnosť opäť pracovať na čiastočný úvazok u zamestnávateľa A alebo B.Rada by som sa opýtala, čo je pre mňa najvhodnejšie z hľadiska výpočtu materskej dovolenky. Nie som si istá, či sa 270 dní za posledné dva roky pred nástupom na materskú počítajú celkovo alebo za každého zamestnávateľa zvlášť. Ako by sa mi počítala materská, ak by som teraz začala opäť pracovať pre zamestnávateľa B alebo C. Ako by sa počítala, keby som prípadne pokračovala iba v polovičnom úvazku u zamestnávateľa A.Veľmi pekne ďakujem za rady.Prajem pekný deň.

Dobrý den,

nejprve si zrekapituluji, zda jsem Vás dobře pochopila:

- zaměstnání A: od roku 2012 nepřetržitě dosud

- zaměstnání B: 12.11.2016 až 15.1.2018

- zaměstnání C: Od 1.2.2018 do 31.8.2018

 

Při souběhu pojištění se posuzuje splnění podmínek pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství v každé z pojištěných činností zvlášť. To znamená, že abyste měla nárok z více než jednoho zaměstnání, musela byste v každém splnit podmínku 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM a zároveň nastoupit na PPM z těchto pojištěných činnosti (zaměstnání) nebo v ochranná lhůtě. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako dané zaměstnání (pojištěná činnost), které skončilo v době těhotenství, max. 180 dnů. Důležité je také říct, že pokud pracovní poměr netrval souvisle (byla tam nějaké prodleva kdy jste v daném zaměstnání nepracovala), bere se to jako samostatné doby pojištění, ne jako jedna doba pojištění. Předpokládám tedy, že se u všech zaměstnání jedná o pracovní poměry a ne dohody, u těch by to bylo složitější.

 

Při posuzování splnění té podmínky 270 dní se nejdříve sleduje, jestli to dané pojištění trvalo alespoň 270 dní. Pokud ne, přičítají se další doby pojištění spadající do období těch 2 let. Při souběhu pojištění je to ale složitější. Ve Vašem případě, jestliže zaměstnání A stále nepřetržitě trvá, budete v něm mít v každém případě nárok na PPM, a to tak, že těch potřebných 270 dní splníte jednou dobou pojištění (není nutné přičítat další doby pojištění). V zaměstnání B ani C nesplníte 270 dnů nemocenského pojištění započítání jedné doby pojištění. Tím, že ale toto splníte souvislým pojištěním v zaměstnání A, tak je možnost za určitých podmínek získat PPM i ze zaměstnání B nebo C. Je to možné v případě, že ještě do zaměstnání B nebo C nastoupíte a že vám dohromady doby pojištění, kdy byl souběh pojištění (tedy souběh A a B, nebo A a C), dají alespoň 270 dní za poslední 2 roky. A zároveň v zaměstnání B nebo C budete pracovat do nástupu na PPM nebo tak, aby Vám vyšla ochranná lhůta.

 

Co se týče výše PPM, tak by se při nároku ze dvou zaměstnání, počítala z obou zaměstnání dohromady. Je pak potřeba vyžádat si dvě žádosti o PPM od gynekologa. Pokud by nárok byl jen ze zaměstnání A, tak by se počítala jen z tohoto zaměstnání. 

 

Dobrý den,Potřebovali bychom poradit, nebo spíše vysvětlit jak postupovat a jak to ve skutečnosti je s výpočtem základu pro PPM.Máme první dítě, kterému budou 3 roky na konci května 2019. V tuto chvíli je manželka těhotná a termín je půlka května 2019.V tuto chvíli již 15 měsíců dělá na částečný úvazek po dohodě změně pracovní smlouvy pouze ve znění na čtvrt úvazek.Nikdo nám bohužel není schopen říct z jakého základu se bude částka PPM vypočítávat.Dočetli jsme se o nějakém řetězení porodu, kde jsme pochopili, že by se měl vypočítávat ze stejného základu jako u prvního dítěte a ne z toho zkráceného úvazku.Děkuji za odpověd J.V.

Dobrý den, pokud ženě trvá stále stejné zaměstnání jako u předchozí PPM (i když nyní se zkráceným úvazkem) a nastoupí na další PPM do 4 let předchozího dítěte, porovná se denní vyměřovací základ pro předchozí PPM s aktuálním denním vyměřovacím základem a použije se ten vyšší základ.