Celkem výsledků pro výraz "vypocet": 100
Dobrý den. Ráda bych se zeptala. Nyní čerpám mateřskou dovolenou od 1.12.2018. Smlouvu v práci mám na dobu určitou do září 2019. Rodičovský příspěvek bych ráda využila na 3 roky. Plánujeme narození dalšího dítěte. Můj dotaz: kdo mi poté bude vyplácet mateřskou dovolenou a z čeho se bude vypočítávat, když by se další dítě narodilo cca za 2 roky ( květen 2020) a přitom byla smlouva v zaměstnání na dobu určitou? Vyplácí to zaměstnavatel nebo sociální úřad a případně v jaké výši? Předem děkuji za odpověď
Dobrý den, peněžitá pomoc v mateřství (PPM) se váže k účasti na nemocenském pojištění a vyplácí ji okresní správa sociálního zabezpečení. Pokud Vaše zaměstnání v září skončí, nárok na další PPM máte pouze pokud na ni nastoupíte v ochranné lhůtě, tzn. do 180 dní od konce pracovního poměru. Pokud byste na PPM nastoupila v ochranné lhůtě, vyměřovací základ pro výpočet výše PPM by se zjišťoval z tohoto zaměstnání z doby, kdy jste měla započitatelný příjem ze zaměstnání.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,chtěla bych se Vás zeptat,pobírám rodičovský příspěvek do konce října 2019.A kdybych otěhotněla v tomto rozmezí,měla bych nárok na mateřskou dovolenou,anebo jak by to bylo placený,kdybych vlastně od toho listopadu byla bez peněz?Jinak jsem byla zaměstnaná na dobu neurčitou.Děkuji
Dobrý den,
vyčerpání rodičovského příspěvku nemá žádný vliv na mateřskou dovolenou ani peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Pokud máte smlouvu na neurčito, jste tedy stále zaměstnaná a máte nárok na další mateřskou dovolenou a PPM. Pokud by toto zaměstnání skončilo v těhotenství, ochranná lhůta pro nárok na PPM je 180 dnů od konce pracovního poměru. Pokud na další PPM nastupujete do 4 let předchozího dítěte a za trvání stejného zaměstnání jako u předchozí PPM, porovná se vyměřovací základ pro předchozí PPM s aktuálním vyměřovacím základem a pro výpočet další PPM se použije ten vyšší z vyměřovacích základů. Pokud by nástup na další PPM vycházel později než do 4 let předchozího dítěte, vycházelo by se z aktuálního vyměřovacího základu. Aktuální vyměřovací základ se standardně zjišťuje z předchozích 12 měsíců před měsícem, ve kterém na PPM nastupujete. Pokud jste ale v té době neměla započitatelný příjem ze zaměstnání, protože jste byla například na rodičovské dovolené či neplaceném volnu, zjišťuje se aktuální vyměřovací základ z prvního předchozího kalendářního roku, kdy jste měla započitatelný příjem z tohoto zaměstnání a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, kterými se dá vyměřovací základ dělit (které připadají na tento započitatelný příjem).
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, ráda bych si potvrdila, zda je moje úvaha správná. Dle prvotrimestrálního screeningu bych měla mít termín porodu 25.10.2019. Pokud bych odcházela na mateřskou 6 týdnů před termínem porodu bez předchozí nemocenské 13.9.2019 a měla bych nárok na mateřskou do 26.3.2020. Zajímá mě, jestli je možné vybrat celou letošní dovolenou 25 dní před odchodem na mateřskou nebo mi to zaměstnavatel nemusí umožnit. Dále, jestli je můj výpočet správný a vychází mi, že bych v roce 2020 měla odpracovaných 60 dní a tím i nárok na dovolenou 25 dní v roce 2020. Pokud by mi zaměstnavatel neumožnil dočerpat dovolenou v roce 2019, je možné dovolenou z tohoto roku včetně dovolené v roce 2020 čerpat v období po mateřské před rodičovskou? Moc děkuji za odpověď
Dobrý den,
čerpání dovolené před mateřskou dovolenou závisí na vůli zaměstnavatele. Můžete se s ním tedy pokusit domluvit, ale nemusí Vám vyhovět. Pokud požádáte o dovolenou v návaznosti na skončení mateřské dovolené, je zaměstnavatel povinen Vám vyhovět. V takovém případě můžete čerpat nevyčerpanou dovolenou za rok 2019 i dovolenou za rok 2020. V uvedené situaci splníte podmínku alespoň 60 odpracovaných dní v roce 2020 a budete tedy mít nárok na celou dovolenou za kalendářní rok (za předpokladu, že má pracovní poměr trvat po celý rok).
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, dne 31.7.2019 mi končí rodičovský příspěvek. Byla jsem doma s dcerkou do 4 let věku dítěte. 1.8.2019 ji budou 4 roky. Zrovna jsem přišla na to že jsem těhotná. Chtěla bych se zeptat jestli budu mit narok na mateřskou pokud znovu nastoupim do práce ale nepracuji tech povinnych 270 dni /tak nějak/, nebo kdybych nastoupila na nemocenskou zda budu mit nárok. Popřípadě z čeho se to bude počítat. Všude čtu do 4 let věku dítěte ale nedočetla jsem se co když je dcerce uz 4 roky. Jsem pořád zaměstnana u stejného zaměstnavatele jako před první mateřskou a na dobu neurčitou. Děkuji Svobodová
Dobrý den,
pokud trvá Váš pracovní poměr, jste po celou dobu účastna nemocenského pojištění. Splňujete tedy podmínky pro další peněžitou pomoc v mateřství (PPM). U žen, které za trvání stejného zaměstnání nastupují na další PPM do 4 let věku předchozího dítěte, se porovná vyměřovací základ se základem pro předchozí PPM a použije se vyšší. Ve Vašem případě se tedy nebude porovnávat vyměřovací základ s předchozím. Pokud byste přešla rovnou do pracovní neschopnosti, bude se u Vás vyměřovací základ pro PPM zjišťovat z prvního předchozího kalendářního roku, kdy jste měla započitatelný příjem z tohoto zaměstnání a na tento příjem připadalo alespoň 30 kalendářních dní, kterými se dá dělit vyměřovací základ. Obdobně se bude zjišťovat vyměřovací základ pro výpočet nemocenského. Pokud byste se vrátila do zaměstnání, bude se vyměřovací základ zjišťovat z tohoto příjmu po návratu, pokud tady bude alespoň 30 kalendářních dní připadajících na daný příjem. Pokud by na příjem připadalo méně dní, zjišťoval by se také z prvního předchozího kalendářního roku jako v případě pracovní neschopnosti.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den ,chtěla jsem se zeptat snažíme se s přítelem o miminko. Sleduju si děložní čipek kvůli ovulaci. Včera jsem měla čípek snadno nahmatatelny a mekky. Dnes mám čípek hůře nahmatatelny skoro tak že se k němu ani nedostanu. Chtěla jsem se zeptat může to být příznak těhotenství nebo je to ovulace . A kdy je největší pravděpodobnost otěhotnět podle čípku. Mam dnes i hustý bílý výtok bez zápachu už 2 dny jsem nafoukla a cítím se nějak jinak . Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, dle mého názoru sledování a stanovení ovulace na základě konzistence a polohy čípku nemá příliš velkou výpovědní hodnotu. Poloha čípku se mění i při vaší poloze a aktuální práci svalů pánevního dna, takže ze dne na den změna v jehopoloze určitě nenastala. Ke sledování ovulace doporučuji spíše ovulační testy, výpočet ovulačních dní dle prvního dne poslední menstruace atd.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, prosím o pomoc, jsem v situaci se kterou si nevím rady. V roce 2016 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, následovala rodičovská. K 27.2.2019 mi rodičovská skončila a já dostala v práci výpověď, firma během mé nepřítomnosti zkrachovala a já se neměla už kam vrátit, ale byla jsem už několik týdnů těhotná a vešla jsem se do ochranné lhůty 180 dnů na nárok pro druhou mateřskou na kterou mám nastupovat dnešním dnem. Z čeho se bude vypočítávat stávající mateřská? Účetní z bývalé práce si neví rady a vše si bude teprve zjišťovat, ale až jí skončí dovolená na kterou právě nastupuje a je nějaký jiný formulář než ten klasický od lékaře pro žádost o mateřskou, který bych jí měla odevzdat? Paní mi říkala,že bude nejspíše potřebovat jiný papír než tento běžný.O mém nároku na mateřskou byla informovaná již předem a na schůzku s odevzdáním papíru svolila až dnešním dnem a to je i den mého nástupu na mateřskou, kterou začne řešit až po skončení své dovolené. Je to tak v pořádku? Nevadí ta prodleva? Termín porodu se blíží a já jsem ze vzniklé situace nervózní, aby se vše včas stihlo než přijde miminko na svět a zvlášť jestli si paní účetní vyzjistí, že potřebuje ode mě jiné dokumenty a vše budu muset oběhávat nanovo. Prosím poraďte jak přesně správně postupovat a jak zjistit zda mi vše ta účetní tedy správně vypočítala?
Dobrý den,
žádný další speciální formulář nepotřebujete, jen klasickou žádost o peněžitou pomoc v mateřství od gynekologa, ke které účetní připojí standardní přílohu, podle které se vypočítá Váš vyměřovací základ. Prodleva nevadí, jen může vyřízení dávky o to déle trvat. Vyměřovací základ pro výpočet PPM se standardně zjišťuje z 12 měsíců před měsícem nástupu na PPM. Pokud nastupujete v ochranné lhůtě, zjišťuje se tak, jako byste nastoupila na PPM den po konci pracovního poměru. Pokud jste v daném období neměla ze zaměstnání započitatelný příjem nebo jste měla započitatelný příjem, ale na tento příjem nepřipadá alespoň 30 kalendářních dní, bude se zjišťovat vyměřovací základ z prvního předchozího kalendářního roku, ve kterém jste měla započitatelný příjem a bylo v něm alespoň 30 kalendářních dní, kterými se dá vyměřovací základ dělit.
Pro akci je nutné přihlášení