Celkem výsledků pro výraz "vypocet": 100
Dobrý den, nastupuji opětovně jako OSVČ a protože se mi nedaří tyto informace získat srozumitelně na OSSZ, velmi ráda poradila s Vámi. a) Jak se prosím počítá výše PPM, pokud jsem OSVČ?b) Abych mohla žádat PPM, vím, že je třeba, abych se přihlásila k dobrovolné platbě nemocenského pojištění. Četla jsem, že výši PPM můžu ovlivnit výší záloh, které platím na nemocenské pojištění. Jak si můžu tyto zálohy smysluplně navýšit, aby mi to v případě PPM pomohlo? Z toho, co jsem si dohledala, mi zatím vyplynulo, že když chci navýšit zálohy na nemocenskou, musím navýšit i sociální pojištění, a tak sice v budoucnu získám nárok na vyšší PPM, ale zároveň na sociálním odvedu tolik financí, že mi "navyšování záloh na nemocenské pojištění" nedává smysl (kdybych si tyto finance 9 měsíců šetřila, PPM si ušetřím). Je ale možné, že informace nemám úplné a situace se má jinak. Budu moc ráda za Vaši pomoc. S díky a pozdravemRadka Horáková


Dobrý den,
abyste měla nárok na PPM jako OSVČ, je potřeba splnit podmínku 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM (tady je možné započítat i předchozí doby pojištění v daném období) a zároveň být účastna nemocenského pojištění jako OSVČ alespoň 180 dní v poslední roce před nástupem na PPM. Nastoupit na PPM musíte z pojištěné činnosti nebo v ochranné lhůtě. Vyměřovacím základem pro výpočet výše PPM je u OSVČ úhrn měsíčních základů v rozhodném období, ze kterých bylo zaplaceno pojistné. Rozhodným obdobím je zpravidla 12 měsíců před měsícem nástupu na PPM. Z tohoto období se případně vyloučí měsíce, kdy jste nebyla účastna nemocenského pojištění. Co se týče druhé části dotazu, je to jak píšete, pro vyšší platby nemocenského je potřeba platit vyšší zálohy na sociální pojištění. Maximální měsíční základ pro pojistné na nemocenské se odvíjí od vyměřovacího základu z posledního podaného přehledu o příjmech a výdajích. Pokud nelze určit z naposledy podaného přehledu, rovná se polovině průměrné mzdy platné pro daný rok. Pro podrobnější informace doporučuji web ČSSZ, sekci OSVČ.
Pro akci je nutné přihlášení
Zdravím! :)Chtěla jsem se zeptat. Jsem nyní v práci od srpna 2019 a časem bych ráda na mateřskou dovolenou. Máme v práci tzv. mzdové schody, takže jsem od srpna do ledna měla hrubý příjem 20.000 Kč a teď od února mám 22.000 Kč. V červenci se budou rozhodovat, jestli mi dají poslední schod 25.000 Kč. Když bych náhodou zjistila, že jsem těhotná třeba na podzim- z jakého schodu se mi bude prosím počítat výše mateřské dovolené?Připomínka: když se mi schod zvýší, tak se mi už snížit zpátky nemůže :) Děkuji!
Dobrý den,
vyměřovací základ pro výpočet výše peněžité pomoci v mateřství (PPM) se zjistí z výdělků za 12 měsíců před měsícem, ve kterém na PPM nastoupíte. Pokud by zaměstnání (pojištění) trvalo kratší dobu, zjišťoval by se vyměřovací základ z kratší doby.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, prosím dotaz na mateřskou 2020. Několik let jsem zaměstnána mám 25tisic hrubého cca 20 čistého . Teď mám v podniku situaci takovou že budu doma na 60%( třeba i několik měsíců) ... Jak se bude počítat mateřská ? Když budu doma na šedesáti tak z toho ? Nebudu na tom bitá? Prosím o radu , děkuju
Dobrý den,
denní vyměřovací základ pro výpočet výše peněžité pomoci v mateřství (PPM) se zjišťuje z 12 měsíců před měsícem nástupu na PPM. Doba na překážkách na straně zaměstnavatele, za kterou máte náhradu mzdy, bohužel nepatří mezi vyloučené dny a bude mít tedy negativní vliv na výši PPM.
Pro akci je nutné přihlášení