Celkem výsledků pro výraz "vypocet": 100
Dobrý den,chtěla bych poprosit o informaci ohledně přechodu z OSVČ na HPP v posledních měsících před nástupem na PPM. Jsem těhotná a v současné době pracuji již několik let jako OSVČ, platím si po celou dobu dobrovolné nemocenské pojištění (splňuji 270 dní za poslední 2 roky). Nyní mám možnost nástupu na HPP, s tím bych živnost přerušila nebo ukončila. Nástup na mateřskou mi vychází na konec prosince 2021, v zaměstnání bych tedy do té doby pracovala zhruba 3,5 měsíce s případným následným návratem po mateřské. Jaký bych měla v tomto případě nárok na PPM?Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
pokud přejdete na ty 3,5 měsíce do zaměstnání, jak píšete, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství z daného zaměstnání. Do potřebných 270 dní nemocenského pojištění se Vám započítá i dobrovolné nemocenské pojištění ze samostatně výdělečné činnosti. Výše PPM (při nástupu na PPM v prosinci) by se vypočítala z doby od nástupu do zaměstnání do konce listopadu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na mou situaci. Termín porodu mám 27.4., ale od ledna bych chtěla na nemocenskou, jelikož dělám fyzicky i psychicky náročnější práci. Mám tedy v plánu 4. 1. - 26. 2. být na nemocenské, a od 27.2. jít na mateřskou dovolenou. Chtěla jsem se zeptat, kolik dní dovolené budu mít po konci mateřské k proplacení od zaměstnavatele. Děkuji za radu.
Dobrý den,
na dotaz Vám nejlépe odpoví účetní v práci. Neuvádíte roční nárok dovolené. Mateřská dovolená se pro nárok započítává v plném rozsahu, nemocenská a rodičovská dovolená max. do výše 20 týdnů při splnění podmínek. Proplacení dovolené je možné jen při skončení pracovního poměru, pokud pracovní poměr nekončí, bude se jednat o čerpání dovolené.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,chtěla bych Vás poprosit o radu. Od 8/2017 mám pracovní poměr na dobu neurčitou v okresní nemocnici jako porodní asistentka. Od 10/2018 jsem byla na neschopence (DVZ byl 851,-) kvůli rizikovému těhotenství, od 4/2019 jsem pobírala PPM (DVZ byl 1097,-), syn se narodil v 5/2019. Od 11/2019 jsem byla na RD se synem do 5/2022, rodičovský příspěvek jsem pobírala do 4/2022. Po RD jsem nastoupila na neplacené volno (už tedy bez pobírání RP) kvůli péči o dítě do 4 let věku, tedy zaměstnavatel měl za mě platit soc. a zdravotní. Na neplac. volnu jsem byla od konce května 2022 až nyní do 3/2023. Ihned další den po NV jsem nastoupila na neschopenku z důvodu dalšího těhotenství. Můj dotaz je, jak se nyní vypočítává DVZ pro neschopenku po neplaceném volnu? Přišla mi náhrada mzdy od zaměstnavatele za 14 dní a nyní mi od ČSSZ přišla 1. měsíční nemocenská s DVZ 631,-, což odpovídá tak cca 50% DVZ, který bych nyní teoreticky měla mít (z pravděpodobného výdělku, kdybych pracovala nyní). Mám se někam obrátit, že je to špatně vypočtené nebo je to kvůli NV nějak snížené a je to tedy správně?A jak se pak prosím vypočítává DVZ pro PPM, když na ni budu nastupovat až v 8/2023 po neschopence a synovi budou 4 roky v 5/2023? Tedy nesplňuji podmínku nástupu na další mateřskou do 4 let věku. Pracovní poměr na dobu neurčitou stále trvá, ale pracovala jsem naposledy v roce 2018.Moc Vám děkuji za odpověď.
Dobrý den, pokud jste v posledních 12 měsících před měsícem nástupu na neschopenku nebo PPM neměla započitatelný příjem ze zaměstnání, ze kterého by se vyměřovací základ vypočítal, vychází se z nejbližšího předcházejícího kalendářního roku, ve kterém jste měla započitatelný příjem a bylo v něm alespoň 30 kalendářních dní, kterými se dá vyměřovací základ dělit (tedy nevyloučené dny). Může to tedy být rok 2019, pokud jste čerpala dovolenou mezi mateřskou a rodičovskou a vycházelo by tam alespoň těch 30 dní, nebo se bude jednat o rok 2018. U pracovní neschopnosti se DVZ navíc redukuje i do první redukční hranice na 90 %, na rozdíl od DVZ pro PPM. Z předpokládaného příjmu se nevychází.
Pro akci je nutné přihlášení