banner

Celkem výsledků pro výraz "vejcovod": 20

Dobry den. Mám dotaz. Před měsícem mi byl odebrán vejcovod a jeden vajecnik. Byl tam velký zánět. Při pondělní kontrole mi zjistili, že zánět se i začíná rozlezat i na druhý, takže hrozí, že mi chtějí seberat i ten. Při tomto zjištění, neměli mi hned alespoň nasadit antibiotika? A jde hlavně léčit i jinak, než aby mě ho hned vzali. S přítelem chceme ještě miminko. Půjdou ještě odebrat vajíčka, abych mohla mít děti. Nějak se v tom nevyznám a hlavně jsem z toho úplně hotová. Děkuji za všechny rady.

Dobrý den, vzhledem  k tomu, že neznám okolnosti vašeho případu (např. na základě čeho lékaři zjistili, že se zánět šíří i na druhý vejcovod). Pokud již máte jeden vejcovod i vaječník odebraný, pak by samozřejmě na místě byla snaha o konzervativní léčbu. Pokud by bylo nutné odebrat vejcovod, pak nemá smysl odebírat vajíčka (ty se tvoří ve vaječníku a je možné je odebrat v rámci umělého oplodnění kdykoliv v budoucnu). Pokud by bylo nutné odebrat ihned i vaječník, pak by byla zřejmě situace tak akutní, že není čas na stimulaci a odebírání vajíček. Tento proces trvá i několik týdnů.

Dobrý den , měla bych dotaz, 3. 11. 2016 jsem byla na operaci, která měla být odstranění cysty na vaječníku, bohužel tam byl zánět a museli mi vzít vaječník a vejcovod na pravé straně. Od té doby se s přítelem snažíme o miminko, ale furt nic, jsem z toho špatná. Doktoři mi řekli, že neví, jestli bude druhá strana průchodná a mám strach. Je něco jak tomu mohu pomoci nebo co mám dělat? Děkuji.

Dobrý den, pokud se snažíte od konce roku 2016, pak je ještě brzy na závěry. Až po roce snažení bez úspěchu se dá mluvit o problému s neplodností. Pokud jste byla na operaci a druhý vejcovod vypadal od pohledu v pořádku, pak se dá předpokládat, že průchodný je. Nicméně 100 % lze průchodnost vyšetřit pouze laparoskopickou chromopertubací (nastříknutím barviva do dělohy, které poté prostupuje skrz průchodný vejcovod). Pokud jste ale nyní bez potíží a máte pravidelnou menstruaci, určitě bych ještě s dalším vyšetřováním počkala.

Dobrý den, loni na konci srpna jsem prodělala mimoděložní těhotenství po kterém mi byl odebrán pravý vejcovod. Po doporučené "krátké pauze" jsme se s manželem začali pokoušet znovu otěhotnět leč bohužel zatím bez úspěchu. Je mi 34 let a moc ráda bych se konečně stala maminkou, moje obava však panuje zda je druhý vejcovod stále průchozí a jestli se stále pokoušet o přirozené početí? Menstruace se mi obnovila dva měsíce po odebrání vejcovodu, od té doby zkoušíme co to jde. Někdy rovněž pociťuji bolesti v místě odebraného pravého vejcovodu. Dokážete mi doporučit co dál či jak dlouho se ještě snažit o přirozené početí? Nechceme si zkomplikovat proces případné asistované reprodukce. Děkuji Sia

Dobrý den, milá Sio,

 

neznám parametry spermiogramu partnera ani výsledky dalších Vašich vyšetření, ale čistě empiricky s ohledem na reprodukční stáří Vašich oocytů (nad 34 let), je pro dosažení úspěchu jednoznačně doporučeno postupovat cestou mimotělního oplození. Zejména proto, že naše oocyty se od 33 let stávají méně kvalitní a obsahují zvýšený podíl chromosomových vad a tím narůstá další, věkem podmíněný faktor neplodnosti.

I kdyby byl další vejcovod pod tlakem průchodný (například při hysterosalpingografii nebo při laparoskopii, nikdy nevíme, zda se jedná skutečně o průchodnost funkční, tedy o průchodnost v přirozených podmínkách, kde není vyvíjen žádný tlak na průchod testovací tekutiny) a současně víme, že ovariální rezerva každý měsíc zkrátka klesá. Odkládání řešení jen snižuje šanci na úspěch. Pokud v mezičase nastane samovolné otěhotnění, bude to bonus navíc, avšak jistě se na toto nedá spoléhat. Není již tak dobře známo, že mimoděložní otěhotnění může být rovněž důsledkem chromosomové vady embrya. Je to další argument navíc.

Přeji Vám mnoho zdaru!

Pokud byste měla další otázky, kontaktujte mne na mojí mailové adrese kvesela@repromeda.cz.

 

Se srdečným pozdravem

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

avatar
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. specialistka pro reprodukční medicínu

Dobrý den, řeším nyní takový problém. Mám 3 děti a je mi 29 let. V červnu na preventivní prohlídce bylo vše v pořádku. Teď v září jsem měla nějaký výtok a bolesti břicha, šla jsem na gynekologii, lékař mi našel lehce zduřelý vejcovod na ultrazvuku. Řekl, že na ultrazvuku nemá být vejcovod vidět, že se s ním tedy něco děje, asi zánět a dal mi doxybene a entizol na 10 dní. Po měsíci nyní kontrola a mám zduřelé oba vejcovody, lehce. Říkal, že zatím žádná léčba, že nález není velký, že se řeší když jsou vejcovody jako "buřty", ale to já prý nemám, mám přijít za půl roku, a když to bude stejné tak laparoskopie? Znamená to tedy, že je to infekční? Nebo poinfekční stav? Že léčba tedy nebyla úspěšná? Jakto, že zduřel za cca měsíc i druhý vejcovod? Jsem tedy již neplodná? Může se to ještě spravit samo? Ještě dodám, že trpím ovulačními bolestmi několik let a krvácení v druhé polovině cyklu zřejmě hormonálního původu (již před dětmi). Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

příčin může být mnoho, může se jednat o poinfekční stav a ano, může se to samo upravit. O plodnosti se na základě prostého ultrazvuku nijak bavit nemůžeme, z toho nic nepoznáme. Vyčkejte plánované kontroly, více se teď poradit nedá.

Dobrý den, pane doktore, po operaci mi byla zjištěna neprůchodnost vejcovodů. Po obou stranách po konzultaci s panem doktorem doporučeno umělé oplodnění, které jsem podstoupila v Německu zavedené. 2 embrya bohužel 11. den krvácení po domluvě s panem doktorem jsem potřebovala přestávku, z hormonální léčby mi nebylo dobře. Navrhli jsme 3 měsíce, ale já jsem po měsíci úplně normálně otěhotněla, bohužel 3.-4. týden opět krvácení. Moje otázka je: může člověk otěhotnět s neprůchodnými vejcovody, nebo je nějaká možnost na zprůchodnění? Je lepší ještě jednou zkontrolovat vejcovody? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, nevím, jakou metodou byla neprůchodnost vejcovodů zjištěna. To je velmi podstatné. Většinou se během operace zjištuje nástřikem barviva do dělohy a během laparoskopie operatér pozoruje, zda prochází barvivo vejcovodem. Pokud barvivo daným vejcovodem neprochází, pak je neprůchodnost téměř jistá. Pokud jsou na vejcovodech nejaké změny (naplněný vejcovod tekutinou, pozánětlivé změny, srůsty v jeho okolí) a operatér je vyjádří podezření z neprůchodnosti a nástřik neprovede, pak to samozřejmě jisté není. Znovu kontrolovat průchodnost - to je diskutabilní. Rozhodně podstupovat operaci jen kvůli tomuto, bych nedoporučovala. Nicméně, pokud jsou vejcovody neprůchodné, je lepší je před IVF odstranit - tím se eliminuje riziko mimoděložního těhotenství.

Dobrý den, před 3 dny jsem měla dostat menstruaci, místo ní včera přišel tmavě hnědy výtok ... před 3 tydny jsem v Caru podstoupila profukování vejcovodu, kde zjistili, že mám jeden neprůchozí. Může to mít souvislost? S touto menstruací mam nasadit stimulaci, ale dnes jsem volala do Caru a sestřička mi řekla, ať počkám, zda se menstruace rozjede. Popřipadě by mě zajímalo, jaká je pravděpodobnost, že bych mohla i otěhotnět po profucích, ačkoli jeden vejcovod je neprůchodný. Děkuji za odpověď K.V.

Dobrý den,

bez gynekologického vyšetření se bohužel příčina přesně nedá určit, je vhodné, abyste se řídila pokyny Vašeho CAR. Pokud se menstruace nerozjede, bude nutné vyšetření včetně vyloučení či potvrzení případného těhotenství.
Držím palce.

Se srdečným pozdravem

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

avatar
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. specialistka pro reprodukční medicínu

Dobrý den, ráda bych se zeptala na množství hcg v krvi 26, a to 11dpo. Může se jednat o neprosperující těhotěnství? Je hladina tohoto hromonu nízká? Musí vždy těhotěnské testy sílit aby se jednalo o prosperující těhotěnství? Ještě dodám, že ovulace proběhla z pravého vaječníku (potvrzeno ultrazvukem), kde nemám vejcovod. Je možné dobře otěhotnět i s protilehlým vejcovodem? Děkuji za opověď.

Dobrý den, hladina hCG 26 v počáteční graviditě, je možná. Běžné těhotenské testy neodhalí, zda je těhotenství prosperující, či ne.. O tom vypovídá dále jen ultrazvukové vyšetření či vyšetření hCG z krve, kde by hodnota hCG měla za 2 dny vždy stoupnout na dvojnásobek. I pokud máte 1 vejcovod, dá se otěhotnět z protilehlého vaječníku.

Dobrý den,Dne 27.10. jsem byla operovana pro podezření z mimo děložního těhotenství a však během operace se plod nenašel, ikdyz v ten den mi dělala doktorka ultrazvuk a byla si jistá ze na levém vaječníku se prokázalo mimo děložní, následně po operaci mi byla odebrána krev, kde podle výsledku hcg těhotenství stále probíhalo, byla mi aplikována látka Methotrexat, ale bohužel se prvni aplikace nezdařila a hcg opět stouplo,takže jsem dostala druhou dávku Methotrexatu a hcg začalo klesat. Během ale již zmiňované operace se ale odebrali vzorky a z histologie přišla tato zprava - Krevní elementy, hlen, útržky sliznice endocervixu a istmického endometria, fragmenty ypersekrečního korporálního endometria a těhotenské deciduy. Choriové klky ani buňky trofoblastu nejsou ve yšetřeném rozsahu přítomny. Z morfologického hlediska nelze vyloučit možnost GEU. Mohu se jen zeptat zda je teda z gynekologickeho hlediska vše v pořádku ? A je stále v budoucnu možnost otěhotnět, když mi nebyl odebrán ani jeden vejcovod ale neví se kde plod vlastně byl ? Moc Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud již nyní hCG máte negativní, tak momentálně stran tohoto mimoděložního těhotenství není již co řešit. Občas se stane, že při laparoskopické revizi není zcela patrné, zda se těhotenství ve vejcovodu nachází, případně ve kterém a brát Vám vejcovod "naslepo" by určitě prospěšné nebylo. Samozřejmě je možné, že pokud už jste mimoděložní těhotenství prodělala, tak je trochu vyšší šance než obvykle, že se tato situace může opakovat. Šance na přirozené otěhotnění tu samozřejmě je. Hodně štěstí!

Dobrý den, loni jsem prodělala mimoděložní těhotenství, kdy mi praskl vejcovod. Včera jsem si dělala těh. test který vyšel pozitivní, zároveň mě píchá v podbřišku dost podobně (i když zatím slaběji) jako tomu bylo při mimoděložním těhotenství. Poslední MS jsem měla 8.2. a dnes jsem byla u lékaře ale zatím tam nic nebylo vidět a jsem objednaná znovu na pondělí. Jenomže se bojím, aby se nestalo to samé, co posledně a moc nechci čekat, než to znovu praskne a přijít i o druhý vejcovod. Případně jestli takto může bolet i normální těhotenství v úplných začátcích, píchá to na jednom stejném místě v levém podbřišku. Jemně to píchá skoro pořád a sem tam je to silnější. Děti zatím nemám. Předem moc děkuji za odpověď

Dobrý den, 

ano, určité pobolívání, tlaky, diskomfort.. to vše může být přítomno i u fyziologicky probíhající gravidity. Bez kontroly s odstupem se v takto rané fázi více závěrů udělat nedá.

Dobrý den, v září mi byla při ultrazvukovém vyšetření nalezena cysta na levém vaječníku (69x46 mm) a podezření na zánět pravého vejcovodu. V listopadu jsem podstoupila laparoskopickou operaci, při které byl prokázán a léčen zánět obou vejcovodů (způsobeno chlamýdií trachomatis), cysta na vaječníku tam dle slov operujícího lékaře vůbec nebyla. Nyní (dva týdny po operaci) jsem absolvovala kontrolní ultrazvukové vyšetření, které opět ukazuje na cystu levého vaječníku (67x48 mm). Názory různých gynekologů, kteří mě vyšetřovali se liší (někteří se přikláněli k endometrióze, jiní ji zase zcela vyloučili). Absolvovala jsem před operací spoustu vyšetření (za zmínku stojí velmi vysoké hodnoty CA 125, a to 718). Nyní si kladu otázku, jestli se jedná o tutéž cystu a při operaci byla ,,pouze,, přehlédnuta a zda se vůbec jedná o cystu nebo něco horšího? Měla bych požádat lékaře i o další vyšetření jako např.: magnetickou rezonanci či CT? Velmi Vás prosím o radu. Je mi 26 let a jsem zatím bezdětná, proto tuto situaci nechci podcenit.

Dobrý den, těžko z Vašeho popisu soudit, o co se jedná. Každopádně cysta velikosti 6 cm by neměla být při operaci přehlédnuta - pokud by nebyla zavzata do srůstu v oblasti vaječníků, což by tam ale v tom případě mělo být popsáno. Zvýšení CA 125 bývá nejčastěji u endometriozy, ale i u zánětů, takže to těžko posoudit. Každopádně endometriální cysta většinou bez léčby či operace sama nemizí, takže pokud by to byla endometriální cysta - to, co bylo popisováno před operací, pak je velmi málo pravděpodobné, že by sama zmizela. Nemuselo se však před operací jednat o cystu, mohlo jít o zánětlivě změněný vejcovod. Všechny nejasnosti by ale měly být u operace objasněny. MR či CT je možné, ovšem otázkou je, co by vyšetření přineslo. Spíše bude lepší udělat UZ kontrolu s odstupem - např. 3 měsícu a pak se uvidí.

Dobrý den,11/2016 jsem byla laparoskopicky operovaná kvůli 8 cm cystě na pravém vaječníku. Při operaci jsem přišla o celou pravou stranu a histologie potvrdila bohužel endometriózu. Lékaři mi při operaci dal na výběr, buď podstoupím doplňující hormonální léčbu, kterou by jsem byla půl roku jako kdyby v přechodě, a nebo se začneme snažit o miminko. Protože mám 29 roků není na co čekat a začali jsme pracovat na miminku. Zatím je to jen druhý měsíc, tak uvidíme. Ale při kontrole měsíc a půl po operaci mi lékař opět našel cystu - 4 cm, tentokrát na levé straně, ale prý se nejedná o endometriózu, ale že došlo ke krvácení do prasklého folikulu. Dá se to na sonu dobře rozlišit? Říkal, že při operaci jsem kromě toho vaječníku s vejcovodem jinde neměla ložiska. Jen jedno maličké kdesi vzadu za dělohou, které vypálil. Jinak prý levá strana OK, aji břicho, nikde nic neviděl. Myslíte, že mám šanci přirozeně otěhotnět?

Dobrý den, endometriální cysta od jiné lze na ultrazvuku větsinou dobře rozlišit. Pokud se tedy jedná o folikulární cystu, při laparoskopii jiná ložiska nalezena nebyla a vejcovod na zachovalé straně je průchodný, pak šance na spontánní otěhotnění určitě je. Navíc jste mladá, takže určitě zkoušejte zatím touto cestou.

Dobrý den, obracím se na Vás s žádostí o radu. Dne 17.4.2017 jsem byla přijata do nemocnice ohledně podezření na mimoděložní těhotenství. Ještě v ten den mi provedli laparoskopii s potvrzením mimoděložního těhotenství, současně mi byl odstraněn pravý vejcovod. V tuhle chvíli probíhá vše bez komplikací avšak můj lékař mi doporučil minimálně 3 měsíce než se začneme snažit znovu s tím, že dřívější snaha by mohla vést k opakovaným komplikacím či dokonce k uhnízdění vajíčka ve srůstu. Po sdělení zkušeností mých kamarádek s jejich lékařem jim bylo sděleno, že nemají otálet, počkat, až se dostaví první menstruace a poté to nechat na přírodě. Jelikož nic nechci podcenit, prosím o Váš názor. Děkuji

Dobrý den, myslím také, že stačí vyčkat na první menstruační cyklus a poté se můžete začít snažit. Čekání v případě anamnézy mimoděložního těhotenství nemá žádnou logiku.

Dobrý den.Po roční snaze o těhotenství, jsme byli s přítelem odesláni na ivf kliniku.po ultrazvuku mi bylo zjištěno,že mám spoustu nahromaděných vajíček,které neodcházejí přes vejcovody do dělohy .nyní jsem dva dny po hysteroskopii ,kdy zjišťovali průchodnost vejcovodů.ultrazvuk mi měl být udělán hned po zákroku,jestli tekutina prošla.nicmene byl udělán s omluvou ,že zapomněl,až tři hodiny po zakroku s tím,že tam není naprosto žádná tekutina a tudíž jsou vejcovody nepruchodne.z úst pana doktora zaznělo: pro mě to znamená podstoupení ivf,ale jelikož jste mladá,6 měsíců zkusíme štěstí(plánovaná ovulace),následně IUI a případně poté IVF.(stručně napsáno)Je možné,že mohl být výsledek po třech hodinách zkreslený?Četla jsem,že při laparoskopii je možné odstranit pripadne srůsty a vidět více než při hysteroskopii,ale ta mi jako možnost nabídnuta nebyla.Po neplánovaném početí mám devítiletou dceru.pred sedmi a čtyřmi lety jsem se pokoušela otěhotnět.nyni je to třetí pokus,kdy již rok a půl neberu antikoncepci.Bohuzel jsem po sekci a odstranění slepého streva,což vím,že může být příčina případných srůstů atd.Nikdo mi neřekl důvod.na dotaz mi bylo řečeno pouze to,že jsem mohla prodělat chlamydie a tím to haslo.muj pocit je,že by se ta příčina měla zjistit a případně léčit,pokud to jde,jelikož ivf mi přijde jako opravdu konečná,ale nepochopím,že když lékař vidí,že vajíčka nejdou ven i po lékařské pomoci a dokola vyvolávat ovulaci šest mesicu,případně IUI? Není to pak hlavně přicina a zvýšení rizika mimoděložního těhotenství?Měla bych se radši zkusit domluvit na podstoupení laparoskopie? Je větší šance,že by byla příčina zjištěna a odstraněna?Přítel má vše ok.Omlouvám se za delší dotaz a moc děkuji za odpoved

Dobrý den, v případě, že se již takto dlouho snažíte a je podezření na neprůchodnost vejcovodů z důvodu srůstů po přechozích operacích, a navíc je to komplikováno anovulací (tedy jak popisujete stavem, kdy nedozrávají a neuvolňují se vajíčka), bych doporučila zařazení do programu IVF. Pokud páry vnímají IVF jako poslední možnost, není to správné, poněvadž IVF odkládají až na dobu, kdy jeho úspěšnost z důvodu narůstajícího věku ženy není již příliš dobrá. IVF je metoda první volby v případě takové anamnézy a takových stavů, jako máte Vy. Operační řešení nepřináší statisticky tak dobré výsledky, jako mimotělní oplození. U žen ,které k tomu mají dispozice, se srůsty po dalším zákroku zpravidla utvoří znovu a navíc, i když se vejcovody mechanicky zprůchodní, nemusejí být pak funkční, vejcovod je aktivní orgán k transportu vajíček, spermií a pak oplozeného vajíčka do dělohy, ale  k tomu musí být v pořádku jeho řasinková výstelka, která po zánětech zpravidla je poškozena natolik, že již nefunguje a naopak toto zvyšuje riziko mimoděložního těhotenství. Laparoskopické vyšetření se v moderní reprodukční medicíně již velmi často vynechává, není to již pravidelná součást vyšetřovacího algoritmu, právě  z toho důvodu, že se neprůchodnost vejcovodů a srůsty většinou dnes již neoperují a postupuje se tak, že se vejcovody obchází pomocí mimotělního oplození a transferu embrya rovnou do dělohy, což vede  k otěhotnění mnohem dříve a lépe, nežli další operační zákrok a pak hojení a vyčkávání další roky, zda se to povede……Rozhodnutí jak postupovat je samozřejmě na Vás. Pokud budete vyžadovat laparoskopii, pak Vám ji jistě někde udělají. Je však otázkou, co tím získáte. Záleží také na věku. Pokud by Vám bylo 25 let, a měla-li byste praidelnou ovulaci, řekla bych, že si zdržení můžete dovolit, pokud se Vám již blíží 30. rok, a máte problémy s ovulací, pak považuji operační řešení za pouhé zdržování.

Pokud byste měla další dotazy, obraťte se na moji mailovou adresu: kvesela@repromeda.cz.

avatar
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. specialistka pro reprodukční medicínu

Dobrý den, pani doktorko. Je mi jasné, ze má otázka nebude lehce a přesně zodpoveditelna. Mám jedno dítě donosene 2012, vše proběhlo v pořádku, otěhotnění bez problému i těhotenství. V roce 2014 došlo ke spontánnímu potratu - kyretaz. V 2016 jsem měla mimodelozni těhotenství odstranili mi jeden vejcovod. 2019 opět spontánní potrat a následná kyretaz. Nyní mám 2dny zpoždění ms test pozitivní. Poslední ms Byla 2.5. Délka cyklu je 25-26dni pravidelne. HA neberu už víc jak 9mesicu. Zajímalo by mě jaká je pravděpodobnost opakovaného potratu v mem případě. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pravděpodobnost potratu se nedá vyčíslit, nejsou k dispozici bližší informace. Nevím, zda jste byla dále došetřovaná (rozšířené odběry z krve, genetické vyšetření Vás a partnera atd.), v tomto případě je vhodné takovéto došetření provést. Avšak dle Vaši anamnézy může být riziko potratu zvýšené. Zároveň je vhodná léčebná podpora těhotenství již od jeho začátku, kterou by nastavil Váš gynekolog. Neváhejte se proto obrátit na Vašeho ošetřujícího gynekologa. Hezký den.

Dobrý den,19.8. Jsem se od svého pána doktora dozvěděla nemilou zprávu, mimoděložní těhotenství (7 tt), ihned mě odeslal do nemocnice a 20.8. proběhla laparoskopie, kdy mě vzali část pravého vejcovodu, kde byl plod. Vše proběhlo v pořádku a za měsíc mám kontrolu. Dr mi řekl, že tak za 2 měsíce to můžeme zkusit znova. Můj manžel už je ale proti, má strach, aby se to neopakovalo a aby se něco nestalo mně. Je mi 28, manželovi 38 a máme 2letého syna. První těhotenství naprosto v pořádku, porod také. Žádné problémy jsem nikdy neměla.Prý se to občas stane. Mě nejvíce zajímá, když mám vaječník bez vejcovodu, jak se uvolňuje vajíčko, aby mohlo dojít k oplodnění. Jasně mám ještě levý v pořádku, ale prý je možnost i z toho pravého vaječníku. Menstruaci bych měla mít normálně každý měsíc? Zatím jsem asi neměla, jen lehké špinění po operaci. A je šance, že následné těhotenství bude v pořádku?Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud váš pan doktor vám z jakéhokoliv důvodu ''nezakázal'' již otěhotnět, nevidím důvod, proč se tomu bránit. Samozřejmě vždy je možnost, že by se situace mohla zopakovat, ale pokud není objektivní důvod, proč si to myslet - např. kvůli vrozené vývojové vadě reprodukčních orgánů, recidivujícím infekcím v pánevní oblasti, opakovaným operacím, endometrióze apod. Není důvod se obávat, druhý vaječník a vejcovod máte nedotčený, tudíž vajíčko vejcovodem může bez problémů putovat do dělohy. Vaječníky máte funkční oboustranně, není tak narušena jejich činnost, menstruační cyklus zůstává funkční, stejně jako produkce hormonů. Díky zachovalým vaječníkům je i v případě neúspěchu spontánního početí možnost in vitro fertilizace s odběrem vajíček a následného transferu po jejich oplodnění. Uvolněné vajíčko na operované straně se po ovulaci vstřebá jako je tomu i u jiných součástí našeho těla. Hezký den