banner

Celkem výsledků pro výraz "tyden tehotenstvi": 100

Dobrý den, mám jednu vážnou otázku ohledně těhotenství é přítelkyně. Mám pochybnosti ohledně otcovství a potřebuji je vyvrátit nebo potvrdit (z toho důvodu, že ve vztahu to skřípalo). Jedná se o to, že přítelkyně je těhotná, náš poslední sex byl, co ví přesně, 19. června. Od té doby ne. Teď posledně dva týdny čekala menstruaci, jenže se nedostavila. Doprovázelo to klasicky i bolest prsou i jejich zvětšení. Tenhle týden mně to nedalo a na žádost si udělala test, který byl pozitivní. Dnes 5. 7. jsme byly na gynekologii, kde jí bylo potvrzeno, že je těhotná a vše je v pořádku, jen jí neřekl, o jaký týden se jedná a řekl jí, že až na druhém objednání po 20. 8. jí řekne, jestli bije srdíčko. Byla to jen nějaká malá kulička asi 2 mm v obalu, moje pochybnosti jsou proto, že od posledního našeho styku uplynula delší doba na tak malý plod. Nebo je možné, že takhle ten průběh je úplně v pořádku? Od našeho styku to je cca 7 týdnů. Děkuji za odpověď

Dobrý den, jsou různé metody ''určení'' stáří a žádná není bohužel stoprocentní, kdežto otcovský test ano. Nejvíc cenný z hlediska termínu je UZ mezi 12.-13. týdnem těhotenství. První zárodky na UZ jsou vidět již zhruba od 4.-5. týdne, ale tvoří je pouze gestační váček (dutinka pro vývoj miminka). Některé ženy mají nepravidelný cyklus, který může značně ovlivnit, kdy jsou takzvaně plodné a pokud je mezi dvěma pohlavními styky malé časové rozmezí, horko těžko se určuje přesné datum, kdy k oplodnění došlo. Nevím, zda nedošlo k omylu v napsání data a místo dnes 5. 8. jste nenapsal 5. 7. Pokud vaše poslední soulož byla skutečně 19. června a na UZ jste šli 5. 8. a byl pouze vidět gestační váček bez srdeční akce, tak datumově to nesedí. Toto těhotenství by už bylo pokročilejší a srdeční akce by byla hodnotitelná a stáří plodu by bylo cca 7.-8. týden. Nicméně příští UZ vám řekne víc, nevím, zda jsme se špatně nepochopili. Držím palce

Dobrý den, ráda bych se zeptala na screening v 1. trimestru těhotenství. 11 týden těhotenství půjdu na odběry krve – Rh faktor, žloutenka atd. a 12 týden těhotenství na ultrazvuk ohledně vrozených vývojových vad. Dočetla jsem se ale, že je možné nechat si udělat ještě genetický screening v 1. trimestru těhotenství, který není hrazen pojišťovnou. Můžete mi říci jaký je rozdíl v tomto genetickém screeningu a ultrazvukem na vrozené vývojové vady? A pokud bych si to nechala udělat obojí třeba během 14 dnů, zda to není škodlivé pro plod. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, nedá se říct, že je "rozdíl" mezi screeningem v 1. trimestru a genetickým screeningem - jedno nenahrazuje druhé, ale kombinují se. V 13. týdnu těhotenství se můžete rozhodnout dvojím způsobem. 1. nechat si udělat tzv. kombinovaný screening - ultrazvuk, na který jdete a k tomu stejný den odběr krve na genetiku (což nemá s rutinnímu odběry v 12. týdnu těhotenství nic společného). Z výsledku ultrazvuku, výsledků krve a vašeho věku se vypočítá pravděpodobnost vrozené vývojové vady. 2. můžete absolvovat jen ultrazvuk a test na genetiku s nechat udělat v 16. týdnu. Rozdíl je v tom, jak jste psala, že kombinovaný screening není hrazen pojišťovnou, stojí cca 1350 Kč, je však přesnější než v 16. týdnu těhotenství.

Potrat 22tt
avatar Mihalka87 24. 09. 2020

Dobrý den paní doktorko,ráda bych Vás porosila o názor a vysvětlení k mému těhotenství a následnému potratu ve 22tt. Tehotenství po IVF- KET (jen s utrogestanem). Od 8tt těhotenství špinění, po-té velké krvácení v 10-12tt - hematomy. Po prvním screeningu nižší PAPP-A 0,34MOM, podstopen test NIPT - negativní. Další UTZ v 16TT - málo plodové vody AFI 50mm - oligohadramnion, stále hematom a velmi vysoké hodnoty AFP - to stále opakovali každý UTZ - podstoupen test na infekční markery - negativní. Další UTZ stále málo plodové vody, plod o týden menší a stále vysoké hodnoty AFP. U své dr. jsem byla kontrolována každý týden, hematom zmizel, ale krvácení se stále vracelo. Byla jsem tedy hospitalizována v nemocnici na perinatologii pro opakované krvácení, zjištěno urychlení v ACM,plod stále o 10 dní menší a masivní nápadná placenta. Podávány léky injekčně na zastavení krvácení a tvrdnutí bříška. Po 14 dnech večer nastaly bolesti, krvácení takové hlenovité a na UTZ již nenašli srdeční akci miminka. Porod/potrat se rozjel, potom následovala revize. Po třech měsících jsem konečně obdržela pitevní zprávu: zkráceně, plod jen 244g na 22tt. Orgány s váraznější autolýzou, plod bez VVV. Placenta o průměru 9 cm, potrhaná, tloušťky 1,8cm, úpon pupečníku 21 cm, v choriu volných plodových blan je zastiženo ložisko granulocytární infiltrace, pupečník bez zánětu. Placenta s četnými intervilózním fibrinovými tromby, v centrální části s vícečetnými infarkty o průměru 1cm - závěr infarkty na placeně a nemělo by se to opakovat... Mám strach z budoucího těhotenství, že by se toto mohlo opakovat a nikdo mi neuměl vysvětlit ty vysoké hodnoty AFP, z čeho to bylo a zda by se to mohlo opakovat. Nyní budu podstupovat vyšetření na hematologii. Na reprodukční imunologii mi dr. Ulčová Gállová doporučila příště užívat Medrol. Děkuji za Vaši odpověď Michaela V.

Dobrý den, v případě krvácení v těhotenství dochází často ke zvýšení hodnoty AFP (jako vedlejší efekt, bez klinického významu, což bylo navíc potvrzeno na pitvě plodu). Možnou příčinou srdeční zástavy u plodu mohly být vzniklé uzávěry cév (tromby, infarkty), čímž došlo k přerušení přítoku Vaší krve k plodu. Tento stav mohl být způsoben např. zvýšenou krevní srážlivostí ve Vašem organismu, danou vrozeným/získaným hematologickým onemocněním (které je provázeno zvýšenou krevní srážlivostí). Těhotenství samo o sobě je stav s fyziologicky vyšší krevní srážlivostí (= přirozený stav nijak neohrožující plod ani těhotnou), ale když se k tomu připočítá nějaký druh srážlivostního onemocnění, krevní srážlivost se mnohonásobně zvýší. Je proto vhodné provést došetření na hematologii, kam se chystáte a v případě potvrzení nějakého hematologického onemocnění s vyšší krevní srážlivostí, se preventivně nasazuje v příštím těhotenství tzv. protisrážlivá léčba (ve formě tablet a/nebo injekcí), aby se předešlo vzniku krevních sraženin v placentě, pupečníku, ... Neznám Vaši celou anamnézu, avšak čekají Vás další zpřesňující vyšetření (je možné např. genetické vyšetření obou partnerů, pokud již neproběhlo), která věřím, že pomohou odhalit více informací. 

Dobrý den, minuly týden jsem měla menstruaci. Tento týden jsem začala brát antikoncepci jako normlane. V pondělí jsem měla s přítelem pohlavní styk ten den jsem prášek normálně měla. Ale včera jsem na prášek už zapomněla. Nejsem si jistá jestli jsem přesáhla hranici 12 hodin ale jakmile jsme to dnes ráno zjistila tak jsem si prášek hned i s dnešním vzala. Je tu šance otěhotnění ?? HA beru necelé dva roky už. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, při vynechání antikoncepční pilulky záleží na tom, jaký je časový interval od poslední tablety. Pokud přesáhne 12 hodin, je ochrana proti otěhotnění snížena a doporučuje se pak týden používat jinou ochranu proti otěhotnění (ideálně prezervativ).
Hezký den

Odjezdy k otci
avatar Matylda12 15. 03. 2021

Dobrý den, nevím si rady . Doufám,že alespoň takto najdu útěchu a vysvětlení co se nám děje. Mame se s bývalí skoro 3lete dítě. Nikdy s nami nebydlel a že začátku první rok ho ani neviděl. Tak jsme se dohodli že bude jezdit k nám že začátku , aby si na něj malý zvyknul (jenže jeho peijedezsy jednou týdně ,ani to ne)Po půl roce , že by si ho začal brát k sobě 45km ode mě(zase jednou týdně) Jenže pak začal dělat problémy , že ho chce na noc a tak dále. Nevěděla jsem jak to bude snášet , tak jsme šli k soudu , který jsem si myslela , že když dítě ho za celé skoro 2roky viděl cca 50x že stanovy nějaké řešení aby to neuškodilo malému. Ale paní soudkyně stala na straně otce ,každý týden od pondělí do pátku na jeden den, jednou za 14dni na 1noc do konce roku,takže to cca mělo probíhat od června do prosince. Od roku 2021 to mělo být od pondělí do pátku vždy jeden den ,každých 14dni na dvě noci ,červenec týden srpen týden a vánoce je rozdělené. Abych řekla pravdu myslela jsem si , že se k tomu tedy postaví jako táta a bude to plnit. Ale bohužel v týdnu si ho nebere , a jednou za čas si ho vezme na tu jednu noc. Od ledna ho měl jen 4x vždy na jednu noc. Před 3tydny si pro něj přijel a malý brečel a křičel máma máma. On ho hodil do auta a odjel.A tento týden si ho vzal. Jeste jedná vec,malý neumí moc mluvit jen zaklady.A malý přijel ,úplně jiný.Ke mě šel pomazlil se , ale když jsme přišli za přítelem tak ho začala odstrkovat a říkat ne ne plakal strašně moc i malého brášku s kterým už je rok , tak ho odstrkoval. A jen říkal já já já a ne ne ne. A strašně plakal. A byl takový já jsem tu ale duchem úplně jinde.Jeste tedy podotknu, za malý říká mému příteli táta , a vždy jsme mu vysvětlovali, že má dva taťky,kteří ho mají rádi. Nevím co se mu tam stalo za ten den a půl , ale pro nás to bylo hrozně vidět toho našeho malého chlapečka , o kterého se tu poctivě staráme,snažíme aby byl dobrý člověk a najednou to takhle vše šlo mimo nás. Hlavně mě to mrzí vůdci přítelovi, který mu od 3mesicu dava vše jak po materiální tak citové stránce vše. Jen bych chtěla vědět proč cca rok s tím nebyl problém a najednou se toto děje ?Ještě řeknu že můj expritel je vypocitavy člověk , který by byl nejradši abych byla pod mostem a trpěla. A nejde mu ani o malého . Bohužel...

Dobrý den, nelze jednoduše odpovědět na váš dotaz. Ohledně soudem stanovených návštěv dítěte u otce, které otec nedodržuje, můžete požádat o úpravu styku s otcem. Soud však nebyl na žádné straně, ale vycházel z toho, že zachování styku s otcem je pro dítě a jeho budoucí další vývoj a život důležité. Ohledně chování chlapce po návštěvě u otce může hrát roli více faktorů. Jednak se váš syn vývojově nachází na počátku období vzdoru, kdy se i z hodného a poslušného dítka rázem jakoby přes noc stane trucovité a odbojné stvoření, které se vzteká, válí po zemi, neposlouchá. Projev tohoto období mohou zhoršit nebo urychlit další faktory, jako například výkyvy v režimu dítěte, emoční nejistota, osobnostní faktory. Návštěva u otce byla pravděpodobně pro vaše dítě emočně náročná, syn byl rozhozený a mohl se urychlit nástup období vzdoru, nebo jen změnou chování reaguje na novou pro něj náročnou situaci. V každém případě si vy ani váš přítel neberte jeho chování osobně, syn se jen potřebuje se situací vyrovnat. Je ještě malý a nedokáže odhadnout následky svého chování a ani mít nějaký špatný úmysl. Můžete zkusit kontaktovat Poradnu pro rodinu, nebo dětského klinického psychologa, kde by vám mohli poskytnout odbornou radu a metodické vedení, jak dále postupovat. Ohledně vývoje řeči bych u dítěte ve třech letech, které téměř nemluví, doporučila logopedickou konzultaci. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #vývoj

Dobrý den, měla bych takový dotaz. Dne 5. 4. 2021 jsem měla poslední menstruaci. Pohlavní styk proběhl 10.-11. dubna a další 17. dubna. Jeden den před očekávanou menstruací (2. 5. 2021) jsem si udělala těhotenský test, vyšel pozitivní. Minulý týden ve středu jsem byla u gynekologa, kde mi udělal vaginálním ultrazvukem vyšetření a zjistil, že jsem těhotná, neřekl mi týden, nic, jen že tam vidí gestační váček.Dnes jsem byla na kontrole, kde mi udělal znova vaginální ultrazvuk, kde bylo vidět gestační váček se žloutkovým a prý ještě neví, kolik jsem týdnu, nic jinak žádné vyšetření nebylo. Takže by mě zajímalo, kdy jsem mohla otěhotnět, když jsem měla pohlavní styk s dvěma muži. Děkuji za odpověď

Dobrý den, těhotenství je ještě v raném začátku, proto pan doktor ještě nedělal žádný závěr. Pokud mezi oběma pohlavními styky byl malý rozestup, je obtížnější určit, kdy skutečně došlo k oplodnění. Až budou dobře viditelné struktury plůdku, změří se tzv. temenokostrční délka, podle které se odhadne týden těhotenství.

Dobrý den, jsem teprve v raném stádiu těhotenství (4. týden) a na gynekologii jsem objednaná až za týden. V druhé polovině minulého roku jsem prodělala chirurgickou operaci dělohy (myom). Jedná se o mé první těhotenství a lékařka mě už tehdy upozorňovala, že v případě gravidity budu brána jako riziková. Zajímal by mě názor jiného lékaře, zda je nutné jít na rizikové těhotenství hned od začátku, nebo v případě že bude plod v pořádku a zdravý ještě pár měsíců chodit do práce? Vzhledem k mému povolání si nejsem jistá, jestli práce sama o sobě není riziková (jsem zubní technik).Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, v případě operace myomu na děloze záleží, kde se myom přesně nacházel a tudíž jakým způsobem byl odstraněn. Pokud je myom na povrchu dělohy a tím pádem při jeho odstranění nedojde k narušení děložní stěny, pak z tohoto pohledu není těhotenství nutno považovat rizikové, narozdíl od situace, kdy myom je uložen vevnitř a k tomu, aby byl vyoperován, je nutné stěnu děložní "rozříznout" (a pak samozřejmě opětovně zašít). V tomto případě by měl být porod veden císařským řezem. Ale toto nejsou důvody, abyste musela být nyní v pracovní neschopnosti. Uvidíte, jak budete práci zvládat, tělo si samo řekne, bude záležet zejména i na samotném průběhu Vašeho těhotenství. Hezký den.

Dobrý den, paní doktorko,mám za sebou těhotenství po IVF a nyní jsem sledována jako rizikovější, jelikož mi tvrdně často břicho i po podávání magnézia, mívám ho ztuhlé i několik hodin.Za své dosavadní těhotenství jsem podstoupila už celkem cca 15 ultrazvukových vyšetření (včetně dvou velkých UTZ). Jsem v 25. týdnu těhotenství a nyní bych měla chodit na UTZ každý týden, jelikož hrozí zkracování čípku. Minulý týden jsem byla na pohotovosti večer a pozvali si mě znovu i ráno, jelikož potíže přes noc vůbec neustávaly, takže dva další UTZ přes břicho i vaginálně během 12 hodin. Nechodím na žádné UTZ "pro zábavu", jen asi musím být častěji sledovaná. Nicméně miminko je teď již delší dobu hlavičkou dolů a vím, že se vyvíjí mozek a mám obavy, aby na něj častý vaginální ultrazvuk na přeměření čípku neměl vliv, když se svítí hned v její blízkosti.Dále se chci zeptat, vzhledem k mému týdnu, ještě určitě minimálně na několik ultrazvuků půjdu, takže celkový počet na konci těhotenství bude opravdu vysoký. Nemůže se toto nějak podepsat na zdraví miminka? Ano, četla jsem, že vliv to nemá, ale toto mi přijde už opravdu hodně. Jaké jsou vaše zkušenosti z praxe prosím? Jsou i nějaké další takovéto maminky?Velice Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den, metoda ultrazvuku se řadí mezi ty neinvazivní, především z důvodu, že nezatěžuje maminku i dítě zářením, u kterého jsou prokázána rizika z hlediska vývoje. Je to základní kámen diagnostiky v gynekologii a porodnictví, především proto, že u něj nebyly prokázány vedlejší škodlivé účinky. Přínos ve vašem případě jistě převyšuje rizika. Vzhledem k tomu, že máte rizikové těhotenství, je důležité pečlivě sledovat průběh. Věřím, že pokud by to nebylo dle názoru vašeho ošetřujícího lékaře nutné, zbytečně by vám ho nedělal. Držím palce, hezký den

Dobrý den, tíží mě situace, kdy jsem si před 3 týdny dělala 2tt. Oba ihned krásně pozitivní. Těhu příznaky vše Ok. Doktorka mě objednala na 1. UTZ v 8tt. Což by bylo teď další týden. Včera jsem začala špinit, tak jsem ihned jela k doktorce a tam bylo překvapení v podobě, že děloha byla prázdná? Nebyl tam váček nic. Prostě bez těhotenství. Na vaječníkách také nic. Poslala mně do nemocnice, aby vyloučili mimoděložní těhotenství. Tam mi vzali krev - hcg vyšší hodnota - těhotenství potvrzené. Hleděli na to 3 lékařky. Při zatlačení na UTZ byla v děloze vidět dutinka, ale prý nevykazuje těhotenství. To samé malá dutinka na právem vaječníku. Také bez vykazování těhotenství. Ze špinění se přes noc stala klasická m/s krev ale v menším množství. Nic nebolí. Nerozumím tomu. V pátek zítra znova krev a znova vyšetření případně laparoskopie.

Dobrý den, vzhledem k tomu, že jsem neviděla UZ obraz, pak se nemohu vyjádřit k diagnóze. Pokud je v děloze velký prázdný gestační váček bez plodu, pak se může jednat o tzv. anembryomolu (to je jedna varianta, nebo v případě malého pseudogestačního váčku v děloze (který má ale většinou jen několik milimetrů), se může jednat o mimoděložní těhotenství. Druhá hodnota hCG, která bude odebrána v pátek napoví, zda se jedná o potrat těhotenství v děloze (popř. anembryomolu) či mimoděložní těhotenství.