banner

Celkem výsledků pro výraz "trimestr": 16

Dobrý den, prosím dovolte mi se zeptat na jednu nepříjemnost. Byla mi zjištěna Leidenská mutace (když jsem chodila s migrénami a preventivně jsem musela podstoupit x vyšetření, aby potvrdili, že se jedná skutečně pouze o migrénu), takže mi bylo doporučeno začátkem třetího trimestru si píchat fraxiparine. Zatím mám všechny výsledky v pořádku, nicméně samozřejmě chápu, že se takto lékaři preventivně brání proti vzniku možných rizik. Jsem toho názoru, že kdyby mi náhodou tato mutace zjištěna nebyla, nikdo by mě ani nijak nevyšetřoval na možnou trombózu a já bych byla více klidnější a v této jisté nevědomosti bychom v klidu odrodili. Také mě zrovna nepřesvědčil fakt, že lékaři nechávají volbu na mě, nicméně doporučení mi řekli (začátek 3. trimestru), protože co kdyby bylo kdyby... V každé nemocnici se to prý navíc dělá jinak - někdo dává fraxiparin 14 dní před porodem, někdo ve 3. trimestru, někdo ani neví, že sklony k trombóze má a nedostane nic. Nedokáži si představit, že si budu 3 měsíce píchat do těla nějakou látku. Prosím o Váš názor. Děkuji a přeji pěkný den.

Dobrý den, v prvé řadě bych ráda podotkla, že toto je otázka spíše na hematologa, který o aplikaci nízkomolekulárního heparinu rozhoduje (zda a kdy k ní dojde). Alespoň v naší nemocnici to takto platí a myslím, že i obecně by to tak být mělo. Trombofilní stavy jsou hematologické onemocnění a také tedy o léčbě rozhoduje hematolog. Zkušenost je tedy ale taková, že pokud je zjištěna Leidenská mutace a trombózu jste v minulosti neprodělala, pak byste měla preventivně píchat poslední trimestr a event. celé šestinedělí. Argument, že pokud byste nevědela, že mutaci máte, pak byste si nic píchat nemusela, mi přijde trochu zvláštní. Měla byste být ráda, že se na mutaci přišlo, protože riziko trombozy v graviditě je vyšší i pro nerizikové pacientky, natož pro rizikové.

Dobrý den, léčím se se štítnou žlázou a beru denně Letox 75. Neplánovaně jsem otěhotněla a na kontrolu jsem se objednala hned, jak to bylo možné, nicméně jsem došla až v 10. týdnu těhotenství. Endokrinolog mi v době těhotenství kromě Letroxu předepsal také Jodid. Chci se zeptat, zda může mít vliv na vývoj miminka to, že jsem až do 11. týdne těhotenství Jodid nebrala a začínám s ním a teď. Na internetu jsem se dočetla, že nejdůležitější období z tohoto pohledu je 1. trimestr. Hrozí nějaké vývojové vady pro plod? Předem děkuji za odpověď. ANNA

Dobrý den, důležité je, že užíváte stále Letrox vzhledem k hypofunkci štítné žlázy. Neléčená hypothyreoza může napáchat větší škody, Jodid je spíše doplněk, tak buďte v klidu.

Dobrý den, moc Vás prosím o radu. Dnes jsem byla na první návštěvě u lékařky potom, co jsem zjistila, že jsem těhotná. Sestřička mě objednala na konec 8. týdne. Jsem z toho ale teď rozpačitá, paní doktorka mi udělala pouze ultrazvuk, srdíčko jsem ani neslyšela, pouze mi ho ukázala, žádné další vyšetření, ani odběry krve. Ani se zatím nijak nezajímala o naší rodinnou anamnézu, o moji práci, o vitamíny, o nic. Je takový postup běžný? Představovala jsem si první kontrolu úplně jinak, ale než jsem se vzpamatovala, už jsem stála za dveřmi ordinace.. mám strach, abych něco nezanedbala... Děkuji za odpověď :-)

Dobrý den, postup vašeho lékaře je zcela běžný. První trimestr těhotenství je nejrizikovější stran potratovosti atd., proto není potřeba se vším pospíchat ihned při první návštěvě. Pokud bude při další kontrole vše v pořádku, pak vám jistě gynekolog již udělá veškeré odběry a založí těhotenskou průkazku. Srdíčko v tak nízkém stupni těhotenství ani není slyšet - pouze vidět. Takže bystě ani nic neslyšela.

Dobrý den,byla jsem zaměstnaná od 13.04.2015 do 28.02.2018. Nakonec mi nevyšla domluvená práce a od 11.04.2018 jsem se nechala evidovat na úřadu práce. Tenhle týden sem zjistila, že jsem těhotná (3-4tydny) a proto si hned hledám práci, abych měla nárok na mateřskou. Moje otázka zní. Budu mit nárok na mateřskou, i když jsem zatim dva měsíce nezaměstnaná (do konce května bych už chtěla mít novou práci)? Je nutnost se na pohovoru zmiňovat o těhotenství? Jelikož ukončím první trimestr ve zkušební době, což by mohlo být následkem případného propuštění. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, povinnost zmínit těhotenství rozhodně nemáte a bylo by asi dobré se o něm nezmiňovat ani do konce zkušební doby. Pokud by vás totiž propustili ve zkušební době, nevejdete se do ochranné lhůty s nástupem na mateřskou a nevznikne vám pak na ni nárok. Mezera pár měsíců v evidenci ÚP nevadí, pokud splníte podmínku platby na nemocenské pojištění 270 dnů v posledních 2 letech.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na váš názor. Chystáme se na dovolenou, samozřejmě 5* hotel s dobrým hodnocením v Egyptě. V době dovolené bych měla končit první trimestr a začínat druhý. Jaký je váš názor na takovou dovolenou? Případně doporučujete něco klidnější jako Kypr nebo Turecko, nebo nejezdit vůbec? Děkuji.

Dobrý den, v tomto týdnu těhotenství, je výběr destinace zcela na vás. Co se nedá příliš doporučit, je obecně cestování po 24. týdnu těhotenství, kdy již případný předčasný porod by mohl vše zkomplikovat, ale nyní je rozhodnutí na vás. Péče o těhotnou v 2. trimestru by neměla být problémem. 

Dobrý den, paní doktorko.Povedlo se mi otěhotnět pomocí IVF a byla mi hned před celým procesem nasazena kyselina listová - acidum folicum, ve které je obsaženo 10 mg listovky. Vzhledem k tomu, ze mi bylo již od počátku hodně zle, příjem ovoce a zeleniny téměř na nule, nechtěla jsem ponechat nic náhodě a v lékárně jsem pořídila ještě tehotenske vitaminy, konkrétně GS Mamavot s DHA a EPA. Pan magistr v lékárně mě uklidnil, ze případný přebytek se vyloučí močí, nevadí tedy, když oba přípravky budu kombinovat, proto jsem je brala celý první trimestr. Nyní jsem ale vlastně náhodou narazila na článek, který před přebytkem listovky varuje-dokonce udává za hraniční množství i jen to, které bylo obsaženo pouze v samotném GS Mamavit. A já brala každý den 800 µg z multivitaminu a 10 mg z Acidum Folicum. Nyní mě přepadl strach, jestli jsem touto koňskou dávkou nemohla ublížit miminku a proto bych Vás moc ráda poprosila o názor. Děkuji moc!

Dobrý den, užívání kyseliny listové (ideálně před otěhotněním a poté především v 1. trimestru) je prokázanou prevencí rozštěpových vad u plodu. Podle posledních, nejnovějších výzkumů je doporučovaná dávka kyseliny listové 400 - 800 mikrogramů na den (může se lišit napříč zeměmi). Stran užívání vyšších dávek v těhotenství nejsou dostupné dostatečné, spolehlivé a přesné informace ohledně možného negativního vlivu na plod, nelze proto jednoznačně odpovědět, eventuální rizika by byla spíše nízká. Hezký den.