banner

Celkem výsledků pro výraz "tlak": 80

Dobrý den,mám dotaz ohledně možného těhotenství.Poslední pohlavní styk jsme měli 17.11. Menstruaci jsem nikdy neměla pravidelnou,většinou byla po 6 týdnech od té předchozí.Přibližně 2 týdny po pohlavním styku jsem měla drobné špinění, které trvalo zhruba týden až 10 dní,bylo různě barevné a slabé. Momentálně jsem bez špinění,ale cca. už týden cítím divný tlak v levé části břicha a občas mi pobolívá v pravém podbřišku. Je možné, že se u mě jedná o příznak těhotenství? Nebo se jen chystá opožděná menstruace? Po provedení těhotenského testu doma se těhotenství neprokázalo. Děkuji za odpovědi a rady.

Dobrý den, těhotenství vyloučit nelze, tato varianta je možná, udělejte si za týden znovu těhotenský test a pokud se menstruace nedostaví, objednejte se ke svému gynekologovi. Hezký den

Bisoprolol
avatar Libuša 22. 02. 2021

Dobrý deň, som týždeň po pôrode a celé tehotenstvo som užívala bisoprolol, pretože som nevedela, že sa nesmie užívať a predpisal mi ho internista v prvom trimestri, dovtedy som brala lokren. Lebo lokren je vraj nevhodný. Teraz keď som porodila som si prečítala pribalovy leták kvôli tomu či ho môžem keď kojim. Zažila som šok keď som sa dočítala, že nielenže sa nemôže pri kojeni, ale nemôže sa ani v tehotenstve. Okamžite som ho vysadila. Teraz mám depresiu s toho či to užívanie v tehotenske nebolo dcérku nejak poškodiť. Môže to mať nejaké trvalé následky? Ďalšia vec že mi teraz stúpol tlak.

Dobrý den, léčba Vašeho tlaku by měla odpovídajícím způsobem pokračovat, proto vyhledejte Vašeho ošetřujícího lékaře, který léčbu vede a domluvte se na dalším postupu. Náhlé vysazování zavedené léčby pacientkou není ku prospěchu. Užívání bisoprololu v těhotenství je možné v případě, pokud je to nutné - což zřejmě ve Vašem případě takto bylo. U kojících žen nejsou údaje o tom, zda se vylučuje do mateřského mléka - na základě toho výrobci užívání při kojení nedoporučují - ne však z důvodů, že by bylo prokázáno, že poškozuje dítě, ale je to pro ně jednodušší. V porodnictví se setkáváme mimo jiné s léky, které obecně nejsou doporučovány užívat (jak v průběhu těhotenství, tak při kojení), ale protože je pacientka pro svůj zdravotní stav potřebuje, tak jsou pro ni nezbytné. Hezký den

Dobrý den,obracím se na Vás s následujícím dotazem. Autistická dcera (má téměř 5 let), dosud byla na plenách, nyní jsme jí je (opět) vzali s tím, že je má jen na spaní a ve školce (po roce ve speciální školce pro autistické děti, kde wc vůbec neřešili přešla do běžné školky s asistentkou pedagoga). Zkoušeli jsme jí učit na nočník / wc průběžně od jejích cca 18ti měsíců. Vždy se to po nějaké době vzdalo (naposledy na popud školky) s tím, že CNS ještě není dostatečně vyzrálá. Tentokrát jsem se rozhodla, že už neustoupím. Dceři počurané kalhoty vadí a přesto si na wc nedojde. Má dětský nástavec se stupínkem. Vyjímečně potřebu do wc vykoná a vždy je pochválena, dostane čokoládu, kterou miluje a jinak k ní přístup nemá atd. Někdy na záchodě sedí pět minut a hned jak sleze a dostane kalhoty, tak to pustí. V předchozí školce nám tvrdili, že schválně každých pár minut učurává, aby došlo oblečení a dostala zase pleny. Její autismus ani intelektuální deficit není takový, aby nechápala, co se po ní chce (demonstrovali jsme i na čurací panence apod). Od cca jednoho roku mě viděla chodit na wc. Ráno je často suchá (tj po cca 11ti hodinách). Je dosud neverbální, komunikuje jen posunky. Je nějaký způsob, jak tu její manipulaci nebo snad lenost zlomit, aby tento proces učení na wc netrval další řadu měsíců nebo dokonce let? Už jsme opravdu psychicky vyčerpáni, nevidíme světlo na konci tunelu. Na dceru jsem často nepříjemná, což mě mrzí, ale když po sobě čurá a kálí v tomto věku a ještě se nám při tom směje do tváře, tak není jednoduché udržet nervy. Co bylo ve třech letech ještě v jakési "normě" tak nyní už je jasná patologie. Mám obavu, jestli se nám to vůbec podaří vyřešit. Také jsem už slyšela o dospělých autistech na plenách, ale s tím bych se asi nikdy nesmířila.Děkuji

Dobrý den,
pracovat s kterýmkoliv dítětem na rozvoji jeho samostatnosti je důležité, u dětí s určitou odlišností, jako je např. PAS, je pak tato práce ovšem mnohonásobně  náročnější. Potíže při nácviku, které pramení právě ze specifičnosti dětí s PAS neulehčuje ani skutečnost, že si rodiče  velmi dobře uvědomují naléhavost zvládnutí sebeobsluhy pro budoucí, nejlépe co nejsamostatnější život dítěte.
Tento dlouhodobý tlak a  pochopitelné obavy z toho, jak se bude situace u dcery vyvíjet nadále, vnímám i ve vašem dotazu.
Zásadní je, že jste se rozhodla tentokrát v nácviku nepovolit a trénovat hygienu dále. Je ovšem nutné raději počítat s delší dobou nácviku, protože zvládnutí čistoty patří v rámci sebeobsluhy k těm nejtěžším, stojí ale určitě za to vytrvat. Vzhledem k předchozím pokusům, které vždy skončily navracením plenek dítěti lze očekávat, že dítě opět bude čekat na to, že se k plenám opět vrátíte a vše bude tak, jak je zvyklá. S přihlédnutím k menší flexibilitě dětí s PAS je pravděpodobné, že přeučení návyku na pleny bude trvat déle, než si dítě uvědomí, že mu pleny vráceny nebudou.
Při nácviku by bylo vhodné, abyste postupovali jednotně společně s paní asistentkou v MŠ (např. stejné slovo, kterým budete nácvik vždy zahajovat, pravidelnost intervalů v posazování na WC, stejně postupovat při dávání odměny... výrazné chválení při každém úspěchu, používání stejného obrázkového schématu - při nácviku v rámci strukturovaného učení můžete využít např. i kartičky s vyobrazeným postupem https://www.ucimeseradi.cz/procesni-schemata/toaleta/)
Vzhledem k tomu, že se na problematiku dětí s PAS  nespecializuji, bych se ale nerada více pouštěla do konkrétních návodů a přimlouvala se za oslovení některého z odborníků, kteří pracují  přímo s dětmi s PAS (např. ze sdružení APLA,  ProCit apod.) a  s nácvikem sebeobslužných dovedností mají zkušenosti. Zde najdete také spoustu informací k tzv. strukturovanému učení, tedy metodě učení vhodné mj. i pro děti s PAS http://www.autismusprocit.cz/strukturovane_uceni.html, dále pak příslušnou literaturu k tématu.
Jako další tip pro inspiraci doporučuji vyhledat si na internetu velmi prakticky zaměřenou bakalářskou práci zabývající se podrobně přímo nácvikem sebeobslužných dovedností u dětí s autismem předškolního věku. Najdete v ní přímo postupy týkající se osvojení hygienických návyků.
Přeji vám i vaší dcerce hodně trpělivosti a radosti i z těch zdánlivě malých úspěchů, které vás budou na cestě za vámi vytyčeným cílem provázat.

Dobrý den, moc často poradny nevyhledávám, vetšinou jsme si poradili (sama pracuji s dětma), ale teď sem se začla trápit s dcerkou. Dcera (4,5 roku) má problém když by mela byt i trošku středem pozornosti. Nejčasteji je problem ve školce, maji-li hrat nejakou hru kdy jeden po druhým neco dělá (Když jsou všichni v kroužku a delaji stejnou vec, tak ji to nevadí), dnes meli karneval a sekla se když jí začali chválit kostým, vzala sem ji na dědině na ciklo závod, v momentě kdyz se odstartovalo ona se sekla atd...projevuje se to tak, ze skloni hlavu, zastavi se a prestane mluvit, nekdy se rozbrečí a uteče do kouta, ci koupelny. Nechci jí do nočeho tlačit, ale hledám cestu jak její obavy prolomit. Nedovedu si představit jak by fungivala treba ve škole, když jí vyvolají nebo i jindy v budoucnu...trápí me, že se trápí, nejde sni pak chodit i na bežné dětské akce, různé dětské dny, karnevaly, besídky...ted je sice vše zakázané, ale děla to už od 3 let a teď jí hodně řeší ve školce při programu. Nevím čeho se bojí, přitom je šikovná, hezky zpívá, fyzicky zdatná, navic je dost komunikativni, na ulici se da skazdym do rečí, rada i cizim zazpívá, proste v situacích, kdy je to jen na ní, tak funguje,velmi akční, nikdy jsem ji do ničeho nějak netlačila, samozřejme někdy jsou situace kdy ji rekneme že proste musí. Napríklad ale ten karneval, ona si kostým vybrala, tesila se vse super nez jí učitelka kostým pochvalila a rekla jí ze je krásna, v ten moment šprajc, stala jak solnej sloub, nemluvila, byla před rozbrečením. Netuším co to je, jestli si tim sama musí projít a pak se stím naučí žit nebo nevim. Připadám si jako tyran, ale zase kdybych ji sem tam takové situaci nevystavila, tak si nikdy nezvykne...nevim, zda ji třeba vic chvalit, aby se ji zvedlo sebevedomí, ale nemyslim si ze bych ji chvalila malo...opravdu jsem bezradna...maji byt tridni schuzky a ve skolce to semnou chteji resit...a ja nevim co mam rict, jak ji pomoct. Moc dekuji za radu

Dobrý den, každé dítě jinak zvládá pro něj zátěžové situace jako třeba být středem pozornosti. Záleží na povaze, osobnosti, kondici i rozpoložení dítěte. Jedno dítě si pozornost užívá a za každou cenu se snaží být jejím středem, jiné dítě zase veřejné vystupování nemá rádo a vyhýbá se mu. Záleží také na zralosti a věku dítěte, vliv má i sebedůvěra dítěte, která se ale také vyvíjí. Na chování vaší dcerky není nic patologického, prostě bude stydlivější povahy a ještě není zralá k tomu, aby zvládla veřejně vystupovat. Dejte jí pouze čas, do vystupování před kolektivem je potřeba ji nenutit. Pokud někomu neodpoví, tak prostě neodpoví, vždyť se nic neděje. Pokud se rozpláče, tak ji uklidněte, poskytněte podporu. Pokud ji do vystupování a kontaktů budete nutit, pak se bude cítit ještě méně jistá. Bude si myslet, že je u ní nějaká chyba, že s ní nejste spokojená a nepřijímáte ji takovou jaká je. Když jí poskytnete podporu a porozumění, pak si začne postupně více věřit a bude se postupně osmělovat. Dětským akcím jako karnevaly, dětské dny atd. se nevyhýbejte, nabízejte jí tyto činnosti a společenské kontakty,  ale nechte dceru klidně pouze přihlížet a zpovzdálí akci pozorovat. Buďte jí nablízku, kdyby potřebovala vaši podporu. Když na ni někdo promluví a vy budete vidět, že se obává, pak můžete klidně říct, že se dcerka stydí, že určitě odpoví příště. Nikdo se nebude pohoršovat, když se ho dítě stydí a jestli ano, pak je to problém toho dotyčného, ne dítěte. Také ve školce požádejte, aby dcerku do vystupování a kontaktů nenutili, ale podněty nabízeli a nechali na ní do čeho se chce zapojit. Vaše dcerka potřebuje vytvořit láskyplné a podpůrné prostředí, aby se cítila jistě a nebála se a ne tlak, který nyní může cítit ze všech stran a působí na ni právě opačně, než byste chtěli. Je také dobré ocenit ty situace, do kterých se dcera dovede zapojit (např. když ve školce dělají v kroužku to samé a ona to zvládá) a i každý další dílčí úspěch. Ohledně vašich obav ze vstupu do školy je dcera ještě malá, potřebuje celkově i sociálně dozrát. To že se nyní takto chová, nemusí do budoucna nic znamenat a v předškolním věku může být normálně na nástup školní docházky připravená. Pokud budou nějaké pochybnosti o školní zralosti v předškolním věku, pak je možné absolvovat vyšetření v Pedagogicko psychologické poradně. V případě, že by vás chování dcerky stále trápilo, pak můžete realizovat konzultaci u dětského klinického psychologa. Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #vývoj

Dobrý den paní doktorko,nově jsem začala užívat hormonální antikoncepci Lindynette 20 (jsem ročník 1984, 1 porod před 4 lety).Nasadila jsem první den menstruace a ta ještě večer přestala.Po 10ti dnech užívání pilulek se objevilo krvácení a trvá už 10 dní, silně, neslábne. Četla jsem, že je to v pořádku a tělo si takto může zvykat na hormony.Do kdy je to v pořádku a kdy mám kontaktovat gynekologa? Pokud krvácení nezmizí např. celý měsíc?A druhá otázka - nově mám začít užívat Acidum Folicum, kyselinu listovou, kterou mi předepsal doktor z gastra, kam chodím na pravidelné kontroly. V letáčku jsem našla, že se může vzájemně ovlivňovat s hormonální antikoncepcí. Vadí si navzájem?Poslední otázka se týká křečových žil, mám je, ale nijak je neléčím, ničím mi nevadí. Gynekolog mi řekl, že je to s užíváním antikoncepce Lindynette v pořádku, ale ani mé nohy neviděl. Myslíte, že je vhodné zajít k praktickému lékaři a zkonzultovat to s ním, případně aby mě odeslal na nějaké testy, určující, zda je pro mě antikoncepce v pořádku (krevní testy?)? Děkuji za zodpovězeníhezké dnyLucie

Dobrý den, lze předpokládat, že "zvykání" na novou perorální hormonální antikoncepci může trvat cca 3 měsíce, pokud by potíže přetrvávaly, kontaktujte Vašeho gynekologa. Kyselinu listovou při tom užívat můžete. Co se týká křečových žil, opravdu záleží, v jakém jsou stavu (+ na dalších informacích z anamnézy) a bylo by vhodné nechat si je zkontrolovat cestou praktického lékaře, případně pokud by bylo potřeba, odeslal by Vás do cévní ambulance. Při rozhodování o předepsání antikoncepce hraje roli také to, zda je pacientka kuřák, zda je obézní nebo se léčí na vysoký tlak atd. Hezký den

Bolest pochvy
avatar Marinka5 21. 05. 2021

Dobrý den, asi před dvěma týdny mě začalo píchat v pochvě. V té době jsem byla na gynekologii a dle lékařky je vše v pořádku. Nicméně asi před týdnem mě chytla velká bolest kostrče, nejspíše od špatného sezení a bolest vystřeluje až do konečníku a od té doby cítím i takový nepříjemný tlak uvnitř pochvy. Může ta bolest být též od kostrče? Nebo od vaginální suchosti, která mě též už delší dobu trápí? Děkuji za odpověď

Dobrý den, příčin může být hned několik - infekce, poranění v této oblasti, bolestivý styk, endometrióza či se může také jednat i o tzv. vulvodynii, kdy důvod těchto obtíží není známý a tyto problémy trvají déle jak 3 měsíce. Bolest také ale může vznikat od zad, kdy procházející nervy mohou bolest promítat do této oblasti. Pokud vše při prohlídce z gynekologické stránky bylo v pořádku a sama říkáte, že bolest vystřeluje od oblasti kostrče, problém by s velkou pravděpodobností mohl vznikat zde a zkusila bych zkonzultovat ortopeda/fyzioterapeuta. Držím palce, ať se vše brzy vyřeší.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jednu otázku. První den poslední menstruace byl 9.8. Nechráněny pohlavní styk byl 14. 8. A odva dny později tj 16.8.jsme pocitovala ovulaci jako jsem vždy zvyklá (poznám to podle hlenu) od ovulace do teď mě bololiva v podbřišku nebo popichuje nebo cítím takový tlak. Nikdy předtím jsem nic takového nemela. Je možná že se jedná o uhnízdění? Je možná že bych byla těhotná? Máme už jedno dítě a miminko si moc přejeme. Děkuji moc za vás názor a přeji hezký den Katka

Dobrý den, vše je možné, ale bez vyšetření se skutečně nemohu adekvátně vyjádřit. Pokud jste měla styk okolo ovulace, klidně se může jednat o počátek těhotenství. Doporučuji zakoupit těhotenský test, který si udělejte výhradně z ranní moči, která je nejvíce koncentrovaná a lépe tak zachytí hladinu těhotenského hormonu. Pokud by vyšel pozitivní, Váš/e gynekolog/gynekoložka Vám poté s odstupem mohou udělat ultrazvukové vyšetření, popřípadě provést odběr hCG z krve, které je přesnější. Pokud by byla bolest silnější či jste krvácela, zajděte na kontrolu dříve. Držím palce, ať vše vyjde, hezký den i Vám.

Těhotná?
avatar TerezaJ75 29. 09. 2021

Dobry den. Omlouvam se za delsi dotaz. V Srpnu jsem cca 14 dni brala Norethisteron na oddaleni menstruace. Nechraneny styk (bez ejakulace) probehl 29.8. to uz jsem prasky vysadila. Den na to jsem presne 3 dny od vysazeni dostala menstruaci ta byla velmi silna a trvala 9 dni (to ale u me neni nic neobvykleho). Pro jistotu jsem si 14.9. delala test jen ne z ranni moci a byl z drogerie ten vysel jasne negativni. Priblizne 4 dny pred ocekavanou ms me zacala priserne bolet prsa a citim ze jsou jakoby napnuta nebo "nalita" a take citim tlak v podbrisku. Ms ale zatim nikde zpozdeni zatim snad nemam. Jen bych se chtela pro uklidneni zeptat zda je vubec mozne abych za techto podminek byla tehotna. Dekuji za odpoved

Dobrý den,
vzhledem k již proběhlé menstruaci po pohlavním styku, negativitě testu, je pravděpodobnost těhotenství opravdu mizivá. Problémy, které před očekávanou menstruací popisujete, odpovídají premenstruačnímu syndromu, který je těmito příznaky charakteristický a může být vyjádřený v různé intenzitě, ženy ho vnímají velmi individuálně a někdy potíže bývají mylně připisovány raným počátkům těhotenství. Hezký den!

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. V 30. týdnu těhotenství jsem se rozčílila a skončila jsem 4 dny v nemocnici a dále doma na rizikovém těhotenství z důvodu zkracování čípku. V ten moment, kdy k rozčílení došlo, jsem měla tlak 150/80, běžně mám 110/70, navíc mi v té chvíli ztvrdlo břicho do špičky a hned celé z ničeho nic kleslo (nikdy předtím mi břicho neztvrdlo, natož pocitově vědomě kleslo - měla jsem pocit jako bych chvíli své dítě vůbec necítila, poté cca 3 min později jsem zase cítila pohyby i celou dobu pobytu v nemocnici nebyl žádný problém s pohyby. Může mít tato událost vliv na dítě? Po této události se miminko v břiše občas zatřáslo, tak mi to dělá obavy. Nyní jsem 35. tt a vše se zdá v pořádku. Moc děkuji za odpověď

Dobrý den,

hodnocení Vaše zdravotního stavu či prosperity plodu in utero je nad rámec internetové poradny, nicméně z Vašeho popisu se situace nejeví jako ohrožující. Pokud Vaši ošetřující lékaři neshledali nic patologického, tak můžete být klidná.

Vámi popisované tvrdnutí břicha můžou být tzv. poslíčci, břicho může tvrdnout, můžete pociťovat lehké pobolívání v podbřišku, jsou v tomto týdnu nálezem zcela fyziologickým a každá žena to může vnímat různě. Hezký den