banner

Celkem výsledků pro výraz "termin porodu": 100

Dobry den,mám dotaz. Včera jsem byla na 3D ultrazvuku a byla jsem ve 25 tt+3 dny. Na obrazovce se ukázalo, že miminko váží něco přes 1kg a že jsem v 27tt+2dny a tím byl jiný i termín porodu. Mám tomu rozumět tak, že je miminko větší než by mělo nebo že jsem o 14dní déle těhotná? Doposud mi termín porodu dle poslední menstruace i dle ultrazvuku seděl prakticky na den, max. odchylka byla den. Slyšela jsem, že se to podle ultrazvuku počítá max. do 12tt, poté už každé miminko může růst jinak.Takže důležité je, že to do toho 12tt souhlasilo, je to tak? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, ano, termín porodu se již nemění. Ten, který byl stanoven dle velikosi plodu ve 12. týdnu zůstává stejný. Miminko je pravděpodobně větší a tudíž odpovídá 27+2, ale neznamená to, že jste o 14 dní déle těhotná. Ultrazvukový přístroj vždy dle aktuální váhy přepočítá i termín porodu, ale toho si nevšimejte, to pro Vás není směrodatné.

Dobrý den, můj dotaz se týká délky mateřské dovolené. Mám termín porodu 8.7.2020. Mám klidnou a dobrou práci a chtěla bych v ní zůstat déle, než je běžné a odejít na mateřskou až cca 3 týdny až měsíc před porodem, pokud bude vše v pořádku a během těhotenství nenastanou žádné komplikace. Po porodu plánuji zůstat s dítětem šestinedělí a 7. týden by nastoupil na MD otec dítěte. Můj dotaz se týká délky mateřské matky dítěte - někde jsem četla, že musí trvat minimálně 14 týdnů - což by v mém případě znamenalo nastoupit 2 měsíce před porodem + následně šestinedělí? Nebo lze pracovat před porodem déle a po šestinedělí, tedy sedmý týden je možné, aby nastoupil na MD otec dítěte? Děkuji Vám za upřesnění. Veronika

Dobrý den,

je potřeba rozlišovat mateřskou dovolenou ve smyslu volna v zaměstnání, které je určeno pouze ženám a peněžitou pomoc v mateřství (PPM) jako dávku nemocenského pojištění, kterou může čerpat i otec dítěte. Nástup na mateřskou dovolenou nastává dnem, který si zvolíte, nejdříve to může být počátek osmého týdne před termínem porodu. Mateřská dovolená nemůže být kratší než 14 týdnů a nemůže být přerušena ani skončit před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. Na mateřské dovolené můžete být i bez čerpání PPM. Na PPM se nastupuje v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. Pokud budete práci vykonávat déle než do počátku šestého týdne před termínem porodu, bude za nástup na PPM a začátek podpůrčí doby považován počátek šestého týdne před termínem porodu. V době výkonu práce však dávka nebude vyplácena. U ženy, která porodila, nesmí být podpůrčí doba u PPM kratší než 14 týdnů a nesmí skončit před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. S otcem dítěte je možné se vystřídat nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu, i když ještě neuplynulo 14 týdnů podpůrčí doby. V době čerpání PPM otec dítěte čerpá v zaměstnání rodičovskou dovolenou.

Dobrý večer ,obracím se na vás s prosbou.Jsem zaměstnaná od 01.09.2020 nikdy před tím jsem neměla podepsanou pracovní smlouvu, jen dohodu.Minulý týden jsem se dozvěděla že jsem těhotná.Termín porodu mám stanovený kolem 13.7.2021.Budu mít nárok na mateřskou?Jde čerpat mateřská dovolená jen 6-8týdnů před porodem nebo lze přejít na mateřskou dnem porodu?Mám vcelku namáhavou práci, kdybych šla marodit, mateřská se vypočítá z nemocenské nebo z vyměřeného základu co mám psané v pracovní smlouvě?Předem vám moc děkuji za odpověď

Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je potřeba k datu nástupu na PPM splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky. Zároveň je potřeba na PPM nastoupit v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání. Na PPM je možné nastoupit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Při nástupu na PPM 6 týdnů před termínem porodu by Vám nárok na PPM měl těsně vyjít, pokud Vám pracovní poměr neskončí dříve. Bude také záležet na datu očekávaného porodu, které lékař uvede v žádosti o PPM.  Započítává se i doba případné pracovní neschopnosti při trvání pracovního poměru. Do potřebných 270 dní by bylo možné započítat i práci na dohodu, pokud z ní bylo odváděno pojistné a spadá do období 2 let před nástupem na PPM.
Pokud byste chtěla pracovat déle (např. až do porodu), je to možné, ale začátek podpůrčí doby PPM by se počítal od počátku šestého týdne před termínem porodu a k tomu datu by se také posuzovalo splnění podmínek pro nárok na PPM. Pokud byste byla v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství a měla byste nárok na PPM, lékař by musel pracovní neschopnost ukončit nejpozději k počátku šestého týdne před termínem porodu. Pokud byste neměla nárok na PPM, je možné čerpat nemocenské do konce šestinedělí. Denní vyměřovací základ pro výpočet výše PPM se vypočítá z Vašeho skutečného výdělku od nástupu do zaměstnání, případné dny v pracovní neschopnosti se z výpočtu vyloučí.