banner

Celkem výsledků pro výraz "termin porodu": 100

Dobrý den,dohledala jsem informaci, že v 7. týdnu po porodu již může peněžitou pomoc v mateřství čerpat manžel. Chtěla jsem se tedy zeptat, jelikož PPM trvá 28 týdnů, do čehož se započítává 6 týdnu před porodem, na které mám nárok pouze já jako těhotná a 6 týdnu po porodu, které musím také čerpat já a až následně na zbývajících 16 týdnů z 28 může PPM čerpat manžel? Je to tak?Nárok na čerpání (potvrzení o termínu porodu) mi vystaví gynekolog a následně když budeme chtít čerpání převést na manžela, tak vystaví, kdo?A ještě prosím jeden dotaz, po šestinedělí, kdy by se PPM přepsala na manžela, mohu být dále zaměstnaná u stávajícího zaměstnavatele a po vyčerpání PPM manželem, zažádám o rodičovský příspěvek a nastoupím na rodičovskou dovolenou?Snad je můj dotaz pochopitelný :) Moc děkuji za Váš čas a raduS pozdravemMichaela

Dobrý den,

otec dítěte má nárok pobírat peněžitou pomoc v mateřství (při splnění podmínek pro PPM) nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu, pokud uzavře se ženou úředně ověřenou písemnou dohodu, že bude o dítě pečovat. Tu je možné uzavřít přímo na OSSZ a je potřeba ji doložit k žádosti. Pokud žena nepobírala PPM vůbec, pak otec může čerpat PPM po dobu 22 týdnů. Pokud žena pobírala PPM, pak se od 22 týdnů odečte doba, po kterou pobírala PPM žena, kromě doby šestinedělí. Vám vydá žádost o PPM gynekolog a předáte ji zaměstnavateli. Pokud následně půjde na PPM otec dítěte, potřebuje „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče“, kterou dostane na pobočce OSSZ, případně u zaměstnavatele, nebo si ji může stáhnout na webu ČSSZ. Ještě doplním, že při pobírání PPM není možné vykonávat činnost, ze které nárok vznikl. Jiná práce omezená není.

Po převedení PPM na manžela, je možné abyste se vrátila do zaměstnání nebo můžete dále zůstat na mateřské dovolené i bez peněžité pomoci v mateřství a následně přejít na rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek, případně před nástupem na rodičovskou dovolenou ještě vyčerpat řádnou dovolenou. Do zaměstnání ale není možné vrátit se dříve než po uplynutí 14 týdnů od nástupu na mateřskou dovolenou a zároveň dříve než po skončení šestinedělí, pokud už na mateřskou dovolenou nastoupíte. 

Dobry den paní doktorko, obracím se na Vas ohledně me menstruace. Mam uz 13 mesicu po porodu a poslední dva cykly jsem v den pocatku menstruace zažila opravdu šíleně bolesti v podbřišku, velky pocit na zvracení, jednou dokonce i zvracení, poleva mne horko a necítím se úplně dobře. Proto i kdyz nerada, dojde na to, ze si musim vzit panadol novum proti bolesti. Po nějaké done kdy prášek zapůsobí se mi uleví. Je tento stav pri menstruace po porodu normální nebo se mam znepokojovat a tento problem nejak resit se svou gynekolozkou? Dekuji za odpoved a Vas cas. Mejte se krasne Míša Myslivcová

Dobrý den, pokud jste od porodu již několik menstruací měla a až nyní nastala výrazná bolestivost při menstruaci, s porodem by to již nemělo souviset. Někdy se může jednat o přechodný stav,takže bych ještě počkala s návštěvou lékaře, navíc, pokud zaberou první den léky na bolest. Pokud by problémy byly dlouhodobé, obratte se na gynekologa. 

Dobrý den,nemám nárok na PPM předběžně plánuju pracovat až do porodu a pak nastoupit na 6 týdnů na nemocenskou. Je možné, aby na mateřskou po šestinedělí nastoupil manžel? Bude moci čerpat PPM? Kdy nejpozději (po porodu) by na mateřskou mohl nastoupit? Děkuju předem za radu.

Dobrý den,

pokud Váš manžel splňuje podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), může na ni nastoupit nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu a čerpat ji v rozsahu 22 týdnů (31 týdnů u vícerčat). Minimální doba čerpání je 7 dní. PPM lze čerpat maximálně do 1 roku věku dítěte. K formuláři "Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče" je potřeba doložit písemnou dohodu, ve které bude uveden den, od kterého bude manžel o dítě pečovat a den porodu a Váš podpis na dohodě musí být úředně ověřen (lze přímo na OSSZ). Podmínkou nároku na PPM je účast na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dní za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Zároveň musí být manžel v době nástupu na PPM účasten nemocenského pojištění (jako zaměstnanec nebo dobrovolně jako OSVČ) nebo být v ochranné lhůtě, která je max. 7 dní. OSVČ musí navíc splnit podmínku alespoň 180 dní nemocenského pojištění jako OSVČ za poslední rok. Zaměstnanec čerpá v době pobírání PPM v zaměstnání rodičovskou dovolenou. OSVČ nesmí po dobu čerpání PPM vykonávat činnost osobně.