Celkem výsledků pro výraz "termin porodu": 100
Dobrý den, jsem na konci 1. trimestru, termín porodu mám 20.září. Nyní jsem vedena na Úřadu práce, 1.3. bych měla nastoupit do nového zaměstnání. Jen nevím, když nový zaměstnavatel zjistí, že jsem těhotná a ve zkušební době skončím, zda budu mít nárok na mateřskou. Popřípadě, jak dlouho bych musela v novém zaměstnání vydržet, aby mi vznikl nárok na mateřskou. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) můžete nastoupit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, který uvede lékař do žádosti o PPM (nemusí se shodovat s termínem, který máte vypočítán na začátku těhotenství podle poslední menstruace). Abyste na PPM měla nárok, musíte splňovat alespoň 270 dní účasti na nemocenském pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Pokud toto splňujete, potřebujete v novém zaměstnání být zaměstnaná (pojištěná) alespoň tak dlouho, abyste se s nástupem na PPM vešla do ochranné lhůty. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako zaměstnání (pojištění), které skončilo v době těhotenství, max. 180 dnů. Pokud budu počítat podle termínu porodu stanoveného na 20. září, mohla byste nastoupit na PPM nejdříve 26. července a tento den musí spadat ještě do ochranné lhůty. Potřebovala byste být tedy zaměstnaná alespoň od 1. března do 13. května (včetně). Vycházím z předpokladu, že jste otěhotněla v době bez zaměstnání (pojištění).
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, od 29.5. 20 jsem na nemocenské, termín porodu mám 31.8.a v současném zaměstnání jsem od 6.1.20 takže nemám odpracovaný ani půlrok predtim jsem byla na úřadu práce necelých 6 měsíců a před úřadem práce jsem pracovala od 1.6.18-30.6.19. Chci se zeptat mám nárok na mateřskou a jestli ano kolik budu pobírat, když jsem nepracovala cely rok před porodem. Je lepší zustat na nemocenské nebo jít na mateřskou? Děkuji Kempna
Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) musíte splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Do doby pojištění se počítá i doba pracovní neschopnosti při trvání pracovního poměru a počítají se i předchozí doby pojištění v období daných 2 let. Předpokládám tedy, že u obou zaměstnání se jedná o pracovní poměr, tedy byla jste účastna nemocenského pojištění a nyní účast trvá a podmínky pro nárok na PPM tak splňujete. Na PPM je možné nastoupit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. Nejpozději k šestému týdnu před termínem porodu je lékař povinen ukončit pracovní neschopnost, jestliže máte nárok na PPM. Při výpočtu výše PPM nevadí, že jste nepracovala celý rok, výše se vypočte z odpracované doby v současném zaměstnání. Výše denní dávky je 70 % denního vyměřovacího základu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,mám HPP smlouvu na dobu určitou (do 28.2.2021), termín porodu cca 20.11. Mezi termínem porodu a ukončením pracovního poměru je více než 28 týdnů (délka čerpání PPM). Budu mít stále nárok?Bude se mě týkat klasický scénář - žádost od gynekologa o PPM kterou odevzdám zaměstnavateli, pak nástup na MD, následně před koncem lhůty zažádat na ÚP o rodičovský příspěvek?Děkuji mnohokrát a přeji hezký den :)
Dobrý den,
podmínky nároku na PPM se posuzují ke dni nástupu na PPM. Na PPM se nastupuje v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. Skončení pracovního poměru v průběhu čerpání PPM nemá na čerpání dávky žádný vliv, výplata PPM pokračuje do uplynutí 28 týdnů podpůrčí doby. Bude se Vás týkat klasický scénář - žádost od gynekologa předáte zaměstnavateli a nejlépe před skončením PPM podáte na ÚP žádost o rodičovský příspěvek, aby Vám výplata dávek navazovala. Nicméně žádost o rodičovský příspěvek je možné podat i 3 měsíce zpětně. Po skončení pracovního poměru je také potřeba zdravotní pojišťovně do 8 dnů oznámit, že dále čerpáte PPM a následně i přechod na rodičovský příspěvek.
Pro akci je nutné přihlášení