banner

Celkem výsledků pro výraz "termin porodu": 100

Dobrý den, jsem na RD, zároveň podruhé těhotná a nemám jasno v nároku na PPM. 30.6.2014 mi v zaměstnání skončil poměr na dobu určitou (trvající cca 14 měsíců) a několik dní před jeho ukončením (asi 4) jsem nastoupila na rizikové těhotenství. 6 týdnů před termínem porodu jsem potom začala čerpat PPM, po uplynutí 22 týdnů po porodu nastoupila na RD. Čerpat tuto na první dítě budu do 10/2017. Termín druhého porodu mám 1/2 09/2017 a PPM bych teoreticky žádala od 4.8.2017. Konečně dotaz, mám na tuto PPM nárok, když jsem ze zaměstnání odešla na nemocenskou pred ukončením poměru nebo u druhého dítka už ne? Děkuji!

Dobrý den, protože nemáte trvající pracovní poměr, na druhou PPM již nárok nemáte. Budete čerpat až RP na druhé dítě od data jeho narození. Případně si ještě upravte výši současné RP, abyste ji vyčerpala celou. Nárok na RP na první dítě končí datem narození druhého dítěte.

Dobrý den, na první MD jsem nastupovala v roce 2011, do té doby jsem pracovala jako OSVČ a platila jsem si nemocenské, takže MD jsem pobírala. V roce 2014 jsem nastoupila po druhém porodu rovnou na RD, protože jsem byla bez nároku na MD, délku RD jsem čerpala přes otce dítěte. RD mi končí letos v září, termín třetího porodu mám 1.10.2017 a chci se zeptat, protože živnost mám pozastavenou a zálohy tedy neplatím, opět nemám nárok na MD a po porodu nastoupím opět rovnou na RD, musí mi gynekolog vypisovat žádost na MD, která by se měla někde odevzdat? Dále nevím, jak to bude v době, když porodím třeba až 10.10., když RD mi končí 30.9. Mám se na těch pár dní než mi půjde nová RD někde ohlásit? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, myslím si, že tu mateřskou řešit nemusíte, ale kvůli sociálnímu a zdravotnímu pojištění musíte na OSSZ a zdravotní pojišťovně ohlásit delší rodičovskou, aby vám nevznikla mezera v placení. To můžete udělat už teď, abyste neobíhala úřady až těsně před porodem. 

Dobrý den, chtěla bych poprosit o vysvětlení, případně radu. V září 2017 jsem dokončila školu, od září do prosince jsem si platila zdravotní pojištění sama, v prosinci jsem nastoupila na ÚP, od 22.3.2018 mám smlouvu na DPČ a 23.7.2018 mám termín porodu. Chci se zeptat, zda mám nárok na mateřskou dovolenou, případně jak je to s rodičovským příspěvkem a kdy ho jít vyřídit, aby se mi nestalo, že v době co budu s miminkem doma, jsem prakticky neměla ani korunu? Případně na co vše mám nárok od státu za příspěvky? Bydlíme s přítelem ve firemním bytě, tak nevím, jak se to bere. Děkuji.

Dobrý den, na mateřskou bohužel nárok nemáte, protože nejste plátcem nemocenského pojištění/nebo jím nyní z DPČ jste jen krátce, které je pro nárok na PPM zásadní (nikoliv zdravotní pojištění). Ohledně dávek si musíte zjistit, zda za vás z DPČ zaměstnavatel platí nějaké nemocenské pojištění (měl by) a z toho vám vznikne nárok na nemocenskou v souvislosti s porodem, kterou můžete čerpat 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu. Pak můžete normálně žádat o rodičovský příspěvek. Od porodu můžete také žádat o Porodné a Přídavky na dítě.

Dobrý den, jsem ve 39. týdnu těhotenství, za 10 dní mám termín porodu. Včera večer mi při čištění zubů vypadl kousíček staré amalgámové plomby (jakoby hrana plomby, na pohled i dotek prstem patrné, zub je jinak ale celý zaplombovaný). O amalgámu vím, co se píše souvislosti s těhotenstvím a uvolňováním rtuti, nicméně dokud jsem neřešila žádný problém se zuby, brala jsem tak, že s tím nic neudělám, mám amalgám téměř ve všech zubech. Teď mám ovšem obavy, zda vypadnutím kousíčku amalgámu a tím jakoby "rozbití" té celistvosti plomby se nemůže rtuti uvolňovat více a nemůže to miminku způsobit ještě nějaké problémy (předpokládám a doufám, že vývoj miminka je již dokončen a vývojové vady by tímto nehrozily)? Zub mě nebolí, ani mi ta ostrá hrana plomby, která vznikla, nevadí, jazykem ji necítím, ráda bych tedy vše řešila až po porodu. Myslíte, že to je v pořádku? Moc děkuji!

Dobrý den,

odlomení části staré amalgámové výplně miminku rozhodně neuškodí. Pokud Vás okraje výplně či zubu nedřou do jazyka či tváří, určitě počkejte s řešením až po porodu (ideálně po šestinedělí, pokud se jedná opravdu o malinký kousek a nehrozí rozlomení zubu). Po dobu kojení ovšem nedoporučuji nechat si zhotovit novou výplň z amalgámu. Broušení starého amalgámu a čerstvý amalgám jsou mnohem vyšší zátěží než pravděpodobně všechny letité výplně, které člověk v ústech již má.

Srdečně zdravím a přeji Vám i miminku všechno dobré.

MUDr. I. Červená

Dobrý den, prosím o radu ke své situaci. 25.8.2018 mi skončí DPČ a 26.8.2018 nastupuji na mateřskou tj. 6 týdnů před porodem. Termín porodu je 7.10.2018. Nárok na mateřskou mám, ale ráda bych, aby co nejvíce týdnů z mateřské mohl čerpat manžel (je zaměstnanec, ale u mateřské by pracoval jako OSVČ). Proto se chci zeptat: 1. zda je možné abych se od 26.8. do termínu porodu evidovala na úřadu práce (který za mě bude platit pojištění a případně vyplatí podporu v nezaměstnanosti) nebo platila sama za sebe ZP a SP a peníze z mateřské nečerpala, následně v šestinedělí se vyplácela PPM z mého platu, a poté 22 týdnů mateřská z manželova platu (v této době bych si já opět platila buď sama SP a ZP nebo se evidovala na úřadu práce a po uplynutí mateřské šla já zpět na rodičovskou). Na které úřady se v jednotlivých fázích evidovat? 2. Pokud výše uvedené nelze, abych před porodem PPM nepobírala, v šestinedělí ano, a poté manžel, tak je varianta, že od 26.8., tedy nástupu na mateřskou bude mateřská vyplácena z mého platu, během šestinedělí taktéž a poté zbylých 16 týdnů manželovi a já bych si platila opět pojištění sama nebo se evidovala na ÚP? 3. Co konkrétně v mém případě znamená, že musí mateřská trvat minimálně 14 týdnů?Děkuji za odpověď

Dobrý den, vůbec nechápu, proč nechcete čerpat mateřskou od 26.8. a evidovat se na ÚP. Pokud nebudete PPM čerpat minimálně 6 týdnů před TP, tak ni ztratíte nárok. Jestliže chce čerpat PPM otec, probíhá to tak, že matka ji čerpá 6 týdnů před a 6 po porodu a pak na základě toho, že se ona PPM vzdá, může PPM čerpat otec. Nemůže čerpat současně otcovskou a mateřskou, takže otcovskou si musí vybrat, dokud vy budete na mateřské.

Dobrý den, z úřadu práce jsem se dozvěděla, že jako studentka (která nemá nárok na mateřskou dovolenou) mám po porodu nastoupit na rodičovskou dovolenou. S tím, že je možné po šestinedělí rodičovský příspěvek přerušit, aby nastoupil na mateřskou dovolenou otec dítěte a po jeho dočerpání bych pokračovala v čerpání rodičovského příspěvku. Pochopila jsem to správně, že je možné započít RP, následně ho přerušit, předat dítě do péče otce s tím, že bude čerpat mateřskou (na kterou on nárok má) a po vyčerpání si převzít zpět dítě do péče a pokračovat v čerpání rodičovského příspěvku? Mohu jít tedy nejdřív požádat o rodičovský příspěvek na ÚP nebo by měl jít nejdřív přítel (nejsme sezdaní) na OSSZ podat žádost o PPM?Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

je to možné. Po porodu s rodným listem dítěte můžete požádat o rodičovský příspěvek (nebudete však nastupovat na rodičovskou dovolenou, to je termín pro volno v zaměstnání). S otcem dítěte sepíšete dohodu, od kterého dne bude pečovat o dítě on, lze to nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu. Dohoda musí mít úředně ověřený podpis, je možné ji sepsat rovnou na OSSZ. Na OSSZ dostane otec dítěte formulář Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče (případně si ho může stáhnout z webu ČSSZ), žádost odevzdá zaměstnavateli, který ji s přílohou odešle na OSSZ. V zaměstnání otec požádá na dobu pobírání PPM o rodičovskou dovolenou (mateřská dovolená náleží jen matkám). Zároveň je potřeba úřadu práce oznámit datum nástupu otce na PPM a následně doložit z OSSZ potvrzení o pobírání PPM (Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku). Po skončení PPM můžete pokračovat v čerpání rodičovského příspěvku. Ještě upozorním, že v době čerpání PPM nemůže otec dítěte vykonávat práci, ze které mu nárok na PPM vznikl. Pokud by chtěl zároveň pracovat, je to možné, ale pokud to bude u stejného zaměstnavatele, muselo by se jednat o jiný druh práce.