Celkem výsledků pro výraz "termin porodu": 100
Dobrý den.Mám dotaz ohledně čerpání otcovské dovolené. Mám termín porodu 13.12. Přítel je zaměstnaný, ale smlouva mu končí 23.12. Chtěla bych vědět, zda když by se mi termín porodu posunul a já šla rodit až třeba 19.12. a on by nastoupil tu otcovskou dovolenou toho 19.12.ale zároveň by mu 23.12.končila ta pracovní smlouva, zda má i tak nárok na celou otcovskou dovolenou.Děkuji za odpověď. Vojtová
Dobrý den,
dávka otcovské poporodní péče bude náležet po dobu 1 týdne i v případě skončení pracovního poměru, pokud k nástupu na otcovskou dojde ještě v době trvání pracovního poměru. Otcovská se však nevyplácí za dny pracovního klidu, pokud nevznikl nárok na výplatu otcovské alespoň za 1 kalendářní den, který měl být pro zaměstnance pracovním dnem.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní inženýrko,chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na mateřskou dovolenou, když mi 30.9.2020 končí smlouva u stávajícího zaměstnavatele a termín porodu mám 30.12.2020? Momentálně jsem na nemocenské. Případně, kde v takovém případě mateřskou můžu vyřídit.Předem Vám moc děkuju za radu mějte hezký denMagdalena
Dobrý den,
termín mateřská dovolená označuje volno v zaměstnání, finanční dávka se jmenuje peněžitá pomoc v mateřství (PPM). Jako nezaměstnaná tedy nebudete čerpat dovolenou, ale dávku čerpat můžete při splnění podmínek. Pro nárok na PPM je potřeba splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Zároveň je potřeba se vejít do ochranné lhůty, která je maximálně 180 dní od skončení zaměstnání (pojištění). Na PPM se nastupuje od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. Do potřebných 270 dní se počítá i doba pracovní neschopnosti při trvání pracovního poměru. Pokud by byl pracovní poměr kratší, je možné započítat i předchozí zaměstnání (pojištění) v období daných 2 let. Pokud tedy splňujete podmínku 270 dní pojištění, budete mít na PPM nárok, do ochranné lhůty se vejdete. Žádost o PPM dostanete od gynekologa a předáte ji bývalému zaměstnavateli, který ji s přílohou odešle na OSSZ.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám dotaz jsem v 11+5 týdnu. S partnerem jsme se snažili o miminko... Já jsem udělala hroznou blbost a potřebuji poradit. Poslední menstruace 23.04.2023... cyklus z předešlých měsíců jednou 30 dní pak 26 dní... 28.04.2023 jsem přítele podvedla... 01.01.2023 byl sex s přítelem... Termín porodu dle PM 28. 01.2024... dle utz nejdřív 26.01.2024 a teď 24.01.2024...moc se bojím, že dítě není přítele... Co myslíte?
Dobrý den, pokud jste s partnerem měla pohlavní styk 1.1.2023 a termín porodu máte na konci ledna 2024, tak určitě oplodňující soulož nemohla být 1. ledna 2023. Dle datumu tedy přiřaďte pravděpodobného otce dítěte.

Pro akci je nutné přihlášení
Krasny den,Chtela bych se zeptat, zda je nejaky termin, kdy musim odevzdat do prace zadost o nastupu na materskou dovolenou, kterou mi lekar vystavi nebo to staci az v den nastupu?Dekuji moc,
Dobrý den,
datum nástupu na mateřskou dovolenou byste měla zaměstnavateli oznámit předem, termín ale stanoven není. Není stanoven ani termín pro předání žádosti o peněžitou pomoc v mateřství (PPM) vystavenou lékařem, nárok na dávku je možné uplatnit i zpětně, ale obvykle se formulář žádosti o PPM používá zároveň jako žádost o mateřskou dovolenou v zaměstnání a předává se tedy předem.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, paní doktorko, jsem v 35tt a chci se zeptat, zda je podle Vás nutné píchat si Fraxiparin na základě přiložených výsledků z krve. Byli mě z krve potvrzené 4 mutace. Paní doktorko mi řekla, že pravděpodobně mi budou píchat Fraxiparin při porodu. Do té doby mám pít hodně vody a cvičit na nohy. Budou mi moct potom píchnout epidurál při porodu? Děkuji.
Dobrý den, nejsem hematolog, ale dle zkušenosti s našimi pacientkami myslím, že není nutné aplikovat na základě těchto mutací Fraxiparine několik týdnů před porodem, jako je tomu např. u Leidenské mutace. U porodu Vám určitě Fraxiparine píchat nebudou, to jste asi špatně pochopila. Nemá to logiku, protože pak byste nemohla mít během porodu epidurál atd. Spíše asi Vaše lékařka měla na mysli aplikaci po porodu - většinou tomu tak bývá. Pacientky aplikují buď celé šestinedělí nebo kratší dobu - na základě rozhodnutí hematologa.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jsem 4 roky po porodu, porod byl vyvolaný. Cca 3 roky mívám bolesti tam dole, jako by mě tam někdo nakopal. Bolesti se vrací buď před menstruací nebo během menstruace nebo po ní. Někdy to bolí aji během ovulace, někdy to bojí víc, někdy méně. Nepříjemně se mi pak i sedí, pobolívá to při nebo po sexu. U lékaře jsem byla s tím a ten to jen prohmatal, že stydká kost je ok, že mě tam nemá co bolet. Mně to normální už nepřijde a hledám si nového gynekologa. Nevíte, v čem by mohl být problém? Fakt to bolí, občas je to nepříjemné. Těhotná nejsem, mohlo se tam něco porušit při porodu? Kluk byl velký a nastřihli mě. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,pokud Vás lékař pečlivě vyšetřil včetně ultrazvuku a nic na Vás neshledal, nic zásadního by to být nemělo. Samozřejmě tyto potíže mohou souviset s proběhlým porodem, během vaginálního porodu se mění poměry v malé pánvi, bývají někdy i porušeny nervy v oblasti malé pánve a může to být doprovázeno nepříjemnými pocity. Může se jednat i o pokles dělohy či pochvy, který někdy po porodu vznikne, ale to by Váš gynekolog při vyšetření viděl. Bohužel takto po mailu Vám těžko mohu poradit.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jsem ve 33tt a přemýšlím, že bych dítě dala po porodu k adopci, kdy a komu to mám popřípadě nahlásit? Děkuji, Candrova
Žena tuto skutečnost oznámí nejpozději v době, kdy nastupuje do porodnice. Informace se zapíše do dokumentace, aby se zdravotnický personál k ženě choval vhodným způsobem. To znamená, že po porodu se dítě matce nemusí ukazovat, nemusí se sdělovat jeho pohlaví ani zdravotní stav. Po porodu žena leží na gynekologickém oddělení.
Nejpozději do 6-ti týdnů po porodu žena navštíví sociální pracovnici na příslušném OSPODu - oddělení náhradní rodinné péče, která s ní adopci probere. Toto může učiniti už nyní, před porodem. Definitivní souhlas s adopcí je možné podepsat až šest týdnů po porodu u příslušného soudu dle místa trvalého bydliště. I když jde dítě k adopci, jeho matka zatím zůstává v rodném listě.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den. Jsem ve 27. tt - druhé těhotenství. První porod zkončil kleštěmi a dcerka se narodila s oboustranou luxací kyčlí. Moje gynekoložka se domnívá, že k luxacím mohlo dojít právě při porodu-ani ortopedi ani porodník ani ošetřující gynekoložka mi to ovšem ničím nedokázali potvrdit, že to tak je. Pánev nemám nikterak extrémně úzkou, malá měla 3,5 kg a porod se spustil spontánně v 40. tt, vše probíhalo dobře, ale když začly klesat ozvy, snažili se porod uspíšit oxitocinem a šlo se rychle rodit, abych pravdu řekla, neměla jsem asi pocit na tlačení ale tlačit mi nařídili, nakonec poslední zatlačení bylo s kleštěmi. S malou jsme si procházeli rok náročnou léčbou. Gynekoložka mě proto stále přesvědčuje, zda bych nechtěla radši císařský řez, ale já si nejsem jistá, jestli to nebyla pouze souhra náhod, která by se opakovat nemusela. Proto bych chtěla znát názor někoho dalšího. Moc děkuji předem za odpověď.
Dobrý den, myslím, že situaci vnímáte naprosto správně. Luxace kyčlí je záležitost, která určitě nesouvisí s kleštovým porodem. Kleštěmi se pomůže porodu hlavičky, ale po porodu hlavičky je mechanismus již zcela stejný, jako u spontánního porodu. Určitě není tedy proto na místě indikovat císařský řez. S velkou pravděpodobností porodíte vaginálně zcela bez komplikací.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den, je mi 33 let a jiz nekolik let navstevuji psychiatra a lecim se pro uzkostnou poruchu. Nyni se mi podarilo otehotnet (za pomoci metod asistovane reprodukce) dite si moc preji a bylo planovane, bohuzel me uzkosti se vyrazne zhorsily v souvislosti s porodem. Mam zachvaty uzkosti, pri kterych mam pocit, ze nedycham, predstava normalniho porodu je pro me tak stresujici, ze zvazuji preruseni tehotenstvi (zatim to lze), i kdyz si dite velmi preji. Chtela bych se zeptat, zda tento stav je indikaci k porodu sekci, ktera ve me takto uzkostne stavy nevyvolava. Slysela jsem, ze porodnice i v takovych pripadech casto donuti rodicku k normalnimu porodu, coz je pro me nepredstavitelne. Predem dekuji za odpoved. Jana
Dobrý den, pokud byste chtěla císařský řez z psychiatrické indikace, pak by vám ji musel napsat psychiatr.. Jinak nelze vyhovět. Císařský řez se řadí mezi velké operační výkony, které sebou nesou operační i pooperační rizika a navíc ani pro dítě není tento způsob porodu benefitem.... Proto jej děláme z mateřské indikace jen pokud je opravdu závažný důvod, který je doložený odborníkem - ve vašem případě psychiatrem.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,mám dotaz, na který se snažím získat odpověď už snad 2 měsíce a stále nevím, jak mám postupovat. Jsem OSVČ, momentálně ve 33. týdnu těhotenství. Bohužel jsem si začala platit zálohy na nemocenském pojištění až 7.1.2019 a nevznikne mi nárok na PPM. Našla jsem ale, že v tomto případě mám nárok na Nemocenskou v souvislosti s porodem. Konkrétně dle Zákona o nemocenském pojištění:§ 57 Vznik dočasné pracovní neschopnosti (1) Ošetřující lékař rozhodne o vzniku dočasné pracovní neschopnosti ... f) pojištěnky, která doložila potvrzením orgánu nemocenského pojištění, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu,§ 59 Ukončování dočasné pracovní neschopnosti (1) Ošetřující lékař rozhodne o ukončení dočasné pracovní neschopnosti ... h) pojištěnky, která byla v dočasné pracovní neschopnosti v souvislosti s těhotenstvím a porodem podle § 57 odst. 1 písm. f), uplynutím šestého týdne po porodu, pokud není nadále dočasně práce neschopna z jiných důvodů,§ 56 Režim dočasně práce neschopného pojištěnce a místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti (1) Režim dočasně práce neschopného pojištěnce stanoví ošetřující lékař při rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Režim dočasně práce neschopného pojištěnce může být ošetřujícím lékařem změněn v souladu se změnou zdravotního stavu. Režim dočasně práce neschopného pojištěnce se nestanoví v případě dočasné pracovní neschopnosti podle § 57 odst. 1 písm. c) a f). Jenže narážím na praktické uplatnění. Byla jsem na OSSZ, že chci potvrzení, že nemám nárok na PPM, abych mohla dostat Nemocenskou v souvislosti s porodem. Koukali na mě, jakože chci něco, co neexistuje. Nakonec paní uznala, že mám nárok na nemocenskou od 6 týdnů před termínem až do skončení šestinedělí, ale že potvrzení mi žádné nedá, že to nedělají. Chtěla jsem alespoň potvrzení, které budu potřebovat k žádosti o rodičovský příspěvek, bylo mi řečeno, že mi ho dá až po porodu. U lékaře mi řekli, že nemocenskou mi vystaví, ale že neví jak by měli vystavit "neomezený režim". Že odjakživa píšou a hlásí místo pobytu a k tomu se dohodneme, jak bych ráda vycházky standardně, jako pro každou jinou neschopenku (tedy na max. 6 hodin v rozmezí od 7 do 19). Už si připadám jako blázen. Když jsem se ptala na OSSZ, jak má lékař napsat, že nestanovuje řežim, paní po mě div nezačala křičet, že nic takového není, že mám být ráda vůbec za vycházky, na které si mylně lidi myslí, že mají právo, ale je to pouze dobrá vůle lékaře. A že na mě pošle kontrolu a seberou mi peníze. A jestli teda nutně chci, tak mi může lékař vystavit žádost o individuální režim k posudkovému lékaři. To je opravdu nezbytně nutné? Mně z výše citovaného zákona vyplývá, že bych měla mít možnost neomezeného režimu, jen lékař neví, jak to má sepsat. Snažila jsem se na internetu dohledat radu, ale moje zkušenost je evidentně podobná u všech, které se snažily o stejné - lékař napsal vycházky a nevěděl, jak by měl postupovat jinak. Já bych jen ráda měla možnost třeba odjet z rozpáleného města na návštěvu k rodičům na vesnici do hor a nelítat kvůli tomu pokaždé k lékaři, ať mi změní místo pobytu tam a pak zpět.Omlouvám se, že je dotaz tak obsáhlý, ale jak jsem psala na začátku, snažím se zjistit, jak správně postupovat už delší dobu. Od právníků se dozvím jen, že na to nárok mám. Od lékaře, že neví, jak má postupovat. Na sociálce buď neví, nebo byli nepříjemní, že mám v plánu podvádět. Děkuji za jakoukoliv radu.
Dobrý den,
doložte OSSZ žádost o PPM, ve které bude uvedeno předpokládané datum porodu. Na základě toho OSSZ může posoudit nárok na PPM k počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu a vydat rozhodnutí o zamítnutí, které předložíte gynekologovi. U pracovní neschopnosti v souvislosti s těhotenstvím a porodem se nestanovuje režim dočasně práce neschopného pojištěnce, není tedy povinnost zdržovat se na uvedeném místě pobytu, nestanovují se vycházky. Pokud lékař neví, jak postupovat při vyplňování tiskopisů, měl by se obrátit na OSSZ. Podle mých informací "nestanovený režim" vyplývá z diagnózy, kterou lékař vyplní pro OSSZ (diagnóza pro pracovní neschopnost v souvislosti s těhotenstvím a porodem) a na základě toho by OSSZ měla vědět, že se nestanovuje režim a neměla by provádět kontrolu dodržování režimu. Lékař by tedy neměl vyplňovat šestihodinové vycházky, ani žádost o individuální režim. Individuální režim a nestanovení režimu jsou rozdílné věci.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,prosím Vás o radu ohledně nástupu na MD. Moje gynekoložka mi včera oznámila, že na MD musím nastoupit 8 týdnů před termínem porodu (TP dle UZ 19.6.2020) Údajně proto, že jsem od začátku těhotenství v PN (od 3.12.2019).Trvala jsem si na svém, že chci na MD nastoupit, co nejpozději, tedy 6 týdnů před porodem (8.5.2020).Mohu se tedy prosím zeptat, jak se v tomto případě ohradit/bránit nebo kde bych mohla najít validní informace, které dokazují, že rozhodnutí o nástupu na MD je na mě jako na pojištěnce, pokud dodržím období 6-8 týdnů před termínem porodu?Velice Vám děkuji za radu.
Dobrý den,
nástup na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) určuje podle § 34 odst. 1 písm. a) zákona o nemocenském pojištění pojištěnka od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Formulář žádosti o PPM je takto také uzpůsoben, lékař vyplňuje očekávaný den porodu, datum nástupu se vyplňuje v části, kterou vyplňuje těhotná žena. Dále zákon v § 59 odst. 1 písm. f) uvádí, že lékař ukončí dočasnou pracovní neschopnost pojištěnky, která má nárok na PPM z jakékoliv pojištěné činnosti, k počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, pokud pojištěnka nezačala pobírat PPM dříve. Pokud budete potřebovat další informace k postupu, můžete se obrátit na ČSSZ, call centrum 800 050 248.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat , jsem už 3 měsíce po porodu, když jsem navštívila mého gynekologa po šestinedělí udělal mi ultrazvuk a řekl ať eště přijdu po první MS, ta trvala 5 dní a následně jsem šla na další prohlídku a pan doktor mi řekl že tam něco je že s MS neodeslo to co mělo, následně mi dali injekci do boku aby sem začala znovu krvácet vůbec tomu nerozumím mám hrozný strach abych nemusela na nějaký zákrok po injekci jsem už 3 den a stále nic , co to může být eště nejaky zbytek po porodu?? Mohl by mi pomoct i bylinný čaj Kontryhel? Prý je výborný i na do čištění dělohy, jinak nemám bolesti, teploty, není 3 měsíce už dlouhá doba aby mi něco mohlo zůstat v děloze eště? Je to běžné? Opravdu se chci vyhnout nějakým zákrokům, kdyz se do 10 dnů nedostaví krvácení jaký je další postup popřípadě??? Děkuji moc nemám žádné zkušenosti pekny den
Dobrý den, může se se stát, že po porodu zůstanou v děloze ještě nějaké krevní sraženiny, popřípadě zbytky plodových obalů nebo placenty (možno i několik měsíců po porodu). Nelze posoudit, co Váš gynekolog na ultrazvuku přesněji viděl. Jednou z možností, jak děloze pomoci vyprázdnit obsah, který do ni "nepatří", je aplikace injekce do svalu, obsahující látku, která má za úkol dělohu ještě více zavinout, aby tímto vytlačila svůj obsah ven. Někdy se může stát, že přebytečný obsah v děloze se zanítí, jsou teploty, horečky, únava, zánět se může z dělohy šířit dále, v tom případě je vhodnější dělohu vyčistit (v celkové narkóze). Tento zákrok se dále také dělá preventivně, aby právě k těmto komplikacím nedošlo. Rozhodnutí, zda zákrok provést, je vždy velice individuální a vždy záleží na konkrétním případu. Často si také příroda poradí sama a děloha se vyčistí i bez pomoci. Jsou i případy, kdy v děloze zbyl po porodu např. menší kousek placenty a maminka nemá žádné potíže, zákrok se neprovede. Postupem času se tento obsah v děloze vstřebá. Bylinné čaje určitě popíjet můžete. Uvidíte na příští kontrole, je potřeba vždy sečíst více faktorů dohromady, aby bylo možné provést co nejvhodnější řešení. Hezký den.
Pro akci je nutné přihlášení