banner

Celkem výsledků pro výraz "termin porodu": 100

Dobrý den, chtěla bych si od Vás ověřit jednu informaci. Zde je můj přesný příklad. Termín porodu vypočítán na 9. 3. 2020 nástup na mateřskou dovolenou byl v rozmezí 13. 1. - 27. 1. Já nastupovala 27. 1. 2020. Vypočítala sem si tedy konec MD k 10.8.2020 (28. týdnů). Bylo mi ale sděleno, že pokud sem šla na MD 6. týdnů před porodem, budu ji mít o to kratší. Myslím tím kratší o 2 týdny co sem byla déle v zaměstnání. Prý je na mně, kdy si nastoupím na MD, ale 28. týdnů se počítá od prvního dne kdy na ní mohu nastoupit. Děkuji předem za Vaší odpověď.

Dobrý den,

mateřská dovolená je 28 týdnů od data nástupu, pokud nástup nastal kdykoliv v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Při termínu porodu 9. 3. 2020 a nástupu na MD 27. 1. 2020 vychází poslední den na 9. 8. 2020. Mateřská dovolená by byla kratší, pokud byste na ni nastoupila později než počátkem šestého týdne před termínem porodu, který stanovil lékař. Mateřskou dovolenou upravuje § 195 zákoníku práce. Stejně tak peněžitá pomoc v mateřství je vyplácena 28 týdnů od nástupu zvoleného kdykoliv v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu.

Dobrý den,prosím o radu na co a kdy budu mít nárok?V roce 2014-2020 jsem byla na MD. Od 1.1.2021 jsem v práci, od 19.1.2023 jsem v pracovní neschopnosti a výpověď jsem podala sama 22.2.2023 tudíž výpovědní lhůta by mi končila na konci dubna. Ale stále jsem v pracovní neschopnosti a nyní i těhotná. Termín porodu 29.3.2024. Když mi Mudr ukončí pracovní neschopnost v ten den tedy zanikne můj pracovní poměr cca listopad. Mám pak na úřadu práce nárok na podporu? A následně nárok na peněžitou pomoc v mateřství 6-8 týdnů před porodem? Na jaké dávky mám nárok, když jsem pracovní poměr ukončila já? Nebo jaký byste mi doporučili postup?Děkuji.

Dobrý den,

z uvedených informací mi není jasné, proč by měl Váš pracovní poměr stále trvat. Při výpovědi ze strany zaměstnance se na tuto situaci nevztahuje ochranná doba a výpovědní doba běží standardně. Bez vyjasnění data skončení Vašeho pracovního poměru, není možné posoudit nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Ochranná lhůta pro nárok na PPM po skončení zaměstnání je max. 180 dnů.

V případě, že nemáte nárok na PPM a pracovní neschopnost by pokračovala až do 6. týdne před termínem porodu, je možné čerpat tzv. nemocenskou v souvislosti s těhotenstvím a porodem v období od 6. týdne před termínem porodu až do uplynutí 6. týdne po porodu. Podpůrčí doba nemocenského trvá však nejdéle 380 dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Nemocenské může být vypláceno i po skončení podpůrčí doby, pouze pokud Vaši žádost schválí OSSZ. Pokud pracovní neschopnost skončí, je možné registrovat se na úřad práce a čerpat podporu v nezaměstnanosti, s tím souvisí plnění povinností uchazeče o zaměstnání. Po porodu pak můžete začít čerpat rodičovský příspěvek. V každém případě je potřeba všechny změny po skončení pracovního poměru oznámit zdravotní pojišťovně vždy nejpozději do 8 dnů.

Možnost početí
avatar Cheap 23. 03. 2019

Dobry den, mam dotaz. Nyni jsem v 19 tt, termin porodu dle.1. Utz 14.8. Posledni ms si bohuzel nepamatuji presne. Je mozne, ze jsem mohla otehotnet ze souloze 9.11? Nebo pozdeji? Dekuji.

Dobrý den. Dle mých propočtů s ohledem na termín porodu stanovený dle UZ vyš. v I. trimestru – 14.8.19,  lze předpokládat, že k početí mohlo dojít kdykoli po 6.11.18  (tj. mínus 280 dní od termínu porodu). Tak by se to eventuálně počítalo i v případě forenzního sporu.