banner

Celkem výsledků pro výraz "telo": 100

Dobrý den, potřebovala bych radu. Mám 9,5 letou dceru trpící těžkou formou autismu a se středně těžkou mentální retardací. Dcerce výrazně narostla prsa a přibylo i ochlupení. Začala už mít i výtok. Chci se zeptat, jestli je vhodné menstruaci zastavit a jestli jsou i jiné možnosti než injekční. Co se týká veškeré hygieny, není se dcera schopna o sebe postarat. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, menstruaci nelze zcela zastavit. Tělo potřebuje hormony, takže např. navodit umělý přechod je zcela nevhodné. V těchto případech se buď volí tabletková hormonální terapie, která menstruaci zeslabí a přesně načasuje, nebo injekční preparáty, kterých je také více typů. Jakmile se menstruace dostaví, konzultujte poté s gynekologem, nejlépe dětským.

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, který se týká chování našeho 8,5 letého syna. Syn se nám svěřil, že si s kamarády osahávají přirození. Cítí se provinile, potřeboval nám to říct. Neví, proč to dělá. Přiznal se, že on je vždy iniciátorem. Stalo se to opakovaně, se třemi různými chlapci a s jednou dívkou. Vím, že u dětí je normální poznávat své tělo atd., ale nevím, zda v tomto věku a tímto způsobem. Nevím, jak to uchopit a budu ráda za každou radu. Děkuji.

Dobrý den, je dobře, že syn má potřebu se vám se svým chováním svěřit a je vidět, že vám důvěřuje. Jeho chování může opravdu patřit k fázi experimentů s vlastním tělem a poznávání ostatních a nemusí mít, ale může sexuální podtext. Takové chování se vyskytuje i u dětí již v předškolním věku, také masturbace se často už u předškolních dětí objevuje. Zkuste si  s ním promluvit, nebo zapátrejte, jestli se nestal svědkem nějakého sexuálního chování (v televizi, doma, ve filmu nebo jinde), které by v něm vzbudilo mírně předčasný zájem o sexualitu. Děti ve věku vašeho syna jsou velmi zvídavé, všímavé, experimentují, osahávání pohlavních orgánů v nich vzbuzuje libé pocity.  Na místě by pak byla sexuální osvěta, chlapce netrestat, nevyvolávat v něm pocity viny, ale vysvětlit mu, že doteky na intimních místech jiných dětí nejsou v jeho věku přípustné, jsou dokonce zákonem zakázané, a pokud se týká doteků vlastního těla, pak že se jedná o normální chování (je to důležité pro jeho další zdravý sexuální vývoj), ale že se jedná o intimní činnosti, které se nedělají na veřejnosti ani před jinými dětmi. Veďte ho k tomu, aby si uvědomil cenu svého těla a zároveň respektoval i intimitu ostatních dětí. Vhodné by bylo zakoupit literaturu o sexu, která je pro děti uzpůsobena, např. vyšla kniha s názvem "Moje první knížka o sexu" Ottovo nakl., která je běžně k mání a dá se objednat i přes internet. Postupujte citlivě s ohledem na věk chlapce, velmi oceňte, že se vám svěřil a nezklamte jeho důvěru, situaci řešte rychle, než se svěří rodičům některé jiné zúčastněné dítě a z původně nevinné dětské hry by se mohlo stát velké nedorozumění.

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #vzdělání

Dobry den mam skoro 4 mesicni holcicku a furt se neumi prekulovat ze zad na brisko ani z briska na zada kdyz je na brisku udrzi hlavicku klidne i minutu zveda telo do strany jako by se uz prekulit chtela ale furt to nedokaze prosim vas nazor dekuji

Ve 4 měsících jestě není nutné, aby se dítě překulovalo, nespěchejte, pokládejte dítě na bříšku, stimulujte rozloženými hračkami.

Dobrý den, v sobotu 11.5. jsem s prvním dnem menstruace vzala první pilulku antikoncepce Asumate. Menstruace trvala týden, byla jako vždy slabá. Po sedmi dnech ale neskončila a trvá a je dost silná.Antikoncepci beru poprvé a nevím, zda je to normální a tělo si jen musí zvyknout. Nebo jí mám vysadit? Bojím se, aby se mi menstruace, která doposud byla pravidelná, nebyla narušená.děkuji

Dobrý den, někdy může být po začátku užívání antikoncepce krvácení prodlouženo. Určitě v užívání pokračujte. Pokud by krvácení trvalo ještě víc jak týden, obraťte se na svého gynekologa.

Dobrý den, mám opožděnou menstruaci již 14 dní. Normálně mívám menstruaci pravidelnou, téměř na den, antikoncepci neberu. Jsem nyní 2 měsíce v zahraničí a nedávno jsem zde změnila práci, takže vím, že opoždění může být způsobeno těmito změnami. Ale moje první menstruace zde v zahraničí byla v pořádku a načas. K opožděné menstruaci mi je po každém jídle celkem nevolno a mám nafouklé břicho, přijde mi, že přes břicho jsem za tyto poslední dva týdny docela přibrala a přitom jím stejně možná míň. Mám pořád slabé bolesti jako před menstruací, ale to trvá již 3 týdny. Jelikož jsem v zahraničí, je pro mne problém jít k doktorovi na prohlídku. Jsou tyto stavy normální? Těhotenský test jsem si dělala - negativní. Děkuji

Dobrý den, opoždění menstruace může být opravdu vyvoláno změnou prostředí a podvědomám stresem, i když první menstruace byla načas. Navíc pokud jste těhotenství vyloučila testem. Tělo někdy reaguje s opožděním. Příznaky, které pozorujete - nafouklé břicho, atd. je zřejmě dáno hormonálními hladinami, které jsou opožděnou menstruací nevyrovnané. Poté, co menses přijde, by se mělo vše upravit.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Je to již něco přes 7 měsíců, co užívám antikoncepci MYWY 0,02mg/3mg a už po druhé během jejího užívání se mi stalo, že jsem dostala menstruaci zhruba v druhém týdnu užívání platíčka (pokud je to nesrozumitelné, teoreticky... první týden menstruace během braní placeba, pak týden klid a poté opět menstruace). Bohužel se nejedná o žádné špinění či něco podobného. Zkoušela jsem se již dopátrat nějaké informace, ale bohužel jsem k tomuto nikde nic nedohledala. Je možné, jelikož jsem byla v minulém týdnu vystavena velkým stresem a užívala léky na bolest, že mé tělo na to takto negativně reaguje? Děkuji.

Dobrý den, ano, důvodem nepravidelného krvácení při antikoncepci může být stres, obzvlášt pokud toto krvácení není přítomno v každém cyklu. Pokud by se ale opakovalo další měsíce, pak je důvodem možná i to, že Vám daný preparát nevyhovuje a bude potřeba jej změnit.

Dobrý den,mám obavy. Užívám přes půl roku antikoncepci Dienille. Stávalo se mi, že když jsem zapomněla v jeden den prášek, za dva dny na to mě začalo pobolívat břicho a začala jsem špinit (takový hnědočervený hlen). A menstruace kolikrát taky tak vypadala. Teď před Vánocemi jsem brala prášky 24 dní místo 21. 24. 12. se mi dostavila menstruace v podobě toho hlenu. V lednu jsem jeden prášek zapomněla a zase začala špinit. Vysadila jsem antikoncepci dobráním balíčku a čekala až se dostaví menstruace a místo toho jsem pouze jeden den špinila, a to ne moc. Mám se bát, že bych mohla být těhotná? Děkuji.

Dobrý den, to, že začnete špinit, pokud tabletku zapomenete užít nebo nevezmete včas, je zcela normální. Hladina hormonů se náhle sníží a tělo může reagovat špiněním či krvácením. Spousta žen při antikoncepci v době pauzy špiní či krvácí jen slabě - to také není nic neobvyklého. Takže nad vším, co popisujete, bych se nijak nepozastavovala. Pokud tabletku zapomenete vzít včas či nevezmete vůbec, pak samozřejmě otěhotnět můžete. Pokud tomu tak bylo, pak raději proveďte těhotenský test.

Dobrý den, 31.1.2017 mi dělali kyretáž, spontánní potrat v 5+3tt, těhotenství bylo potvrzené z krve, na ultrazvuku nic vidět nebylo. Mám Syndrom polycystických ovarií a toto těhotenství bylo po stimulaci clostilbegytom 2x2 + pregnyl. Chtěla bych se zeptat, zda bude nyní větší problém otěhotnět, anebo se Syndrom polycystických ovarií mohl trochu i zlepšit i po tak krátkém těhotenství. Lékař mi řekl, že se Syndrom polycystických ovarií po porodě někomu ztratí. Na jaké doporučení bychom měli se snažením počkat aspoň 3 měsíce, ale já bych to chtěla nechat na přírodě už po první normální menstruaci. Domnívám se, že tělo bude vědět, kdy chce být těhotné. Je nějaká hrozba, kdyby se mi podařilo po krátkém čase znovu otěhotnět, abych o miminko znovu přišla? Četla jsem, že po krátkém těhotenstvíí 4-5tt by to neměl být problém a dokonce někteří lékaři ani nedokáží čekat. Piji 3x denně alchemilku. Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den, myslím, že 3 měsíce čekat nemusíte a klidně se můžete začít snažit po jedné proběhlé menstruaci. Co se Syndromu polycystických ovarií (PCO) týče, to Vám nikdo neřekne, zda bude nějaký posun v možnosti spontánně otěhotnět. Ale každopádně zkuste.

Dobrý den,zajímalo by mě, a nemůžu se nikde dopátrat, z čeho je vyrobeno hormon. tělísko Mirena? Tělo je zřejmě z plastu, ale zajímají mě konkrétně koncová vlákna? Pokud z kovu, pak z jakého konkrétně? Děkuji

Dobrý den, tak to opravdu bohužel netuším, s takovou otázkou se, prosím, obraťte na výrobce.

Dobrý den, brala jsem teď po dobu 3 měsíců kontinuálně (bez pauz) antikoncepci Clormetin a momentálně přecházím zpět na Bonadeu, ale zrovna se mi nehodí mít menstruaci, mohu tedy navázat s braním Bonadey bez pauzy, když jsem ji nedávno brala a moje tělo je na kontinuální užívání zvyklé?

Dobrý den, můžete rovnou navázat novým platíčkem Bonadey a nedělat pauzu po původní antikoncepci. A dále můžete pokračovat v kontinuálním užívání, pokud vyhovuje. Hezký den.

Dobrý den,Tímto prosím o radu. Dcera, dva a půl roku, uviděla v televizi něco, co jí trochu polekalo. Jednalo se o nějaké mimozemšťany v Mužích v černém. Nic hrozného, jen vypadali prostě celkově divně. Dcera to okomentovala, že jsou divný, trochu poodešla od televize, protože se jí nelíbili a dál si hrála. Nějak jsem to ani nezaregistrovala.Je zvyklá spát sama už ve velké posteli ve svém pokoji. Po pohádce a zazpívání už přes rok prostě v pohodě usne. Občas máme nějaké probuzení - zakřičení a pláč, když má zlý sen, ale téměř vždy stačí pomazlit, přikrýt a spí dál. Obvykle ani neví, co jí probudilo a sny si nepamatuje.Nicméně v noci po shlédnutí mimozemšťanů se kolem půlnoci probudila s pláčem a už téměř celou noc neusnula. Odmítala spát, nechtěla být v posteli a v pokoji. Vždy, když jsem jí zase uložila, chvilku byla zticha a pak začal zase křik. Brala jsem to spíš tak, že se jí tělo a hlava trochu zmátli a ona se cítí prostě vyspaná. Různě jsme to v noci zkoušeli, po dobrém i po zlém, nakonec usnula ve své posteli asi v 5 ráno. Poté po obědě ve své posteli taky usnula, i když s trochou fňukání, ale to bylo spíše přetažením.Během dne jsme si v pokoji normálně hráli, hrála si tam i sama. K večeru jsem jí v pokoji řekla, že dnes v noci žádný takový řvaní nechci, že jsme všichni unavení. A ona jakoby se najednou vzpomněla, co se jí zdálo a co jí vystrašilo. Oknem za ní přišel nějaký mimozemšťan.Od té doby, co si na to vzpomněla, se v pokoji bojí. Sama tam téměř nevleze. Když chce z pokoje hračku, musím chodit s ní. Stále kouká na okno. Odmítá sama usínat, noční světlo nebo otevřené dveře nechce. Prostě tam musím být s ní. Zatím to řeším tak, že čekám s ní, než usne a pak odcházím. To samé, když se probudí v noci. Nicméně je to pro mě trochu neudržitelné, protože máme ještě tříměsíční miminko, které i několikrát za noc kojím. Křikem se i navzájem budí. Je pak velmi těžké takhle přebíhat, kombinovat, oba uspávat, jsem pak samozřejmě úplně vyčerpaná.K celkové situaci - dcera je velmi chytrá, výborně mluví a spoustu věcí chápe. Myslím, že nějak chápe i ten sen. Ale prostě večer, když kouká po pokoji, jde pochopení stranou a nastoupí strach. Celkově je velmi ustrašená, introvertní, nerada zkouší nové věci, je bojácná a řekněme hodně ufňukaná. Když se bojí, je naštvaná, něco se jí nelíbí, místo rychlého výbuchu poměrně dlouho a intenzivně řve. Nepláče, prostě řve a dlouho, ať se jedná o cokoliv. Stačí, abychom nepochopili, jak přesně chce, abychom při hře stáli a křičí. Musí být vše po jejím, na svém místě a podle jejího řádu. Celkově mi přijde hodně přecitlivělá, na vše reaguje hrozně intenzivně a dotknou se jí věci, které jsem u jiných dětí neviděla a ani by mě to nenapadlo. I když je to lepší, než když byla menší, snaží se ovládat. Zároveň ale když je ve svém a se svými, tak je poměrně dominantní, ráda si s kamarády hraje, když má radost, něco se jí líbí, je ohromně veselá, vysmátá, má velkou představivost. Narození miminka ji zasáhlo v tom, že jsem najednou byla 4 dny pryč (v porodnici), takže je na mě od té doby nalepená a poměrně závislá, i když předtím byla samostatná, často s tatínkem nebo u babiček, vždy byla nekontaktní a extra mě nepotřebovala. Na bratra ale vůbec nežárlí, naopak ho upřednostňuje i sama před sebou, velmi pečuje. Prosím tedy o radu. Jak vysvětlit dceři, co je vlastně sen? Pořád si myslí, že sen je ten mimozemšťan, co přišel oknem, nechápe, co znamená představa. Snažím se jí vysvětlit, že sen je něco, co neexistuje, jako pohádka nebo film v hlavě, který zmizí, když se vzbudí a že sny jsou i hezké. Jak postupovat se spaním i pobytem v pokoji? Přísně, vysvětlováním, pohádkou, nějakým talismanem? Trochu jsme to zkoušeli, ale nevím, jestli neustálým mluvením o tom snu ho spíše nepřiživujeme. Jestli neprežít pár dní a čekat, až sen vybledne. Zatím to trvá asi tři dny (večery). Posunuli jsme se aspoň k tomu, že se mnou je v pokoji v poho, sama ale ne.A jak celkově jednat s dítětem, které je na vše tak moc citlivé? Nemůžu svět vyčistit, aby jí něco nerozrušilo. A už je mi i proti srsti ji stále utěšovat, když začne křičet jen proto, že někde blíž k ní nastartuje auto nebo ve větru na ni letí igelitový pytlík a ona se lekne a křičí 5 minut. Přijde mi, že když ji utěšuju, akorát se v tom ještě vyžívá. Když jsem přísnější, řeknu jí, co to bylo za zvuk a že se nic neděje, má to lepší odezvu. Omlouvám se za román, ale celkově už si s její náturou moc nevím rady. Děkuji za případnou odpověď.

Dobrý den,

popisujete změnu v chování, kterou poslední dobou u dcerky pozorujete. Uvádíte její obavy ze samostatného spaní a zároveň i zvýšenou potřebu být ve vaší přítomnosti, poté, co se narodil sourozenec. Dceru  také vnímáte jako více citlivou.

Nejprve by bylo dobré uvědomit si, o jak starém dítěti mluvíme a jaké požadavky můžeme na něj v tomto věku klást. 

Dcera má 2,5 roku, je to tedy dle vývojové psychologie batole. I když je dcera podle vašeho popisu dítě moc šikovné a vzhledem ke svému věku samostatné, pořád je to batole, což je jen o stupínek výše za kojencem. Může se taky stát, že při narození dalšího dítěte rodiče mají, aniž by si to uvědomovali, sklon chovat se ke staršímu dítěti jako by bylo starší, než ve skutečnosti je.  Obzvlášť na děti, které byly do té doby samostatné a šikovné, jsou kladeny zvýšené nároky a očekávání, které dítě není schopno naplnit.

Vaše dcera prožívá období, které je velmi křehké a pro další emoční vývoj velmi důležité.

Dcerka už dokáže prožívat spoustu emocí, ale nemá zároveň schopnost racionálního úsudku a nedokáže si fakta a prožitky správně uspořádat. To je samozřejmě naprosto odpovídající jejímu věku. Kdo má dítěti pomáhat orientovat se v jeho vlastních citech, je jeho nejbližší pečující osoba.  Pokud dítě prožívá nějaké pocity, pomáhá mu, když na ně rodič reaguje a  pojmenuje je. Když se dítě raduje, má matka tuto radost spolu-cítit. Když se dítě zlobí, případně bojí, může reagovat slovy porozumění, může kriticky okomentovat jeho projevy. Důležité je, emoci dítěti potvrdit, nesnažit se ji popřít. To ovšem neznamená hluboce zabředávat do hovorů o tom, zda a proč se dítě opět bojí, argumentovat, dlouze vysvětlovat a na strach upozorňovat. Rodič ale musí být ten, u koho dítě nachází bezpečnou oporu a průvodce v leckdy chaotických emočních prožitcích.

Ve vašem případě řešíte obavy ze spaní v pokoji a strach ze strašidelných postav, který se zřejmě odrazil i ve zlých snech, popisujete také zvýšenou vázanost na vás, která se objevila po narození bratra.

Co se snů týká, myslím, že je dcera na nějaké racionální objasňování příliš malá, zaměřila bych se tedy na to, jak jí pomoci strach překonat.

Zkuste si nejprve představit, co dcera mohla cítit, když jí bylo řečeno, že si takové řvaní nepřejete, protože jste unavená. Že cítíte únavu, je naprosto legitimní pocit, na který máte nárok - kojení, nevyspání a do toho starší dítě, které začalo "dělat potíže" s něčím, co mu dříve potíže nedělalo.

Mohla tato informace nebo požadavek na dceřino chování nějak změnit její pocity (strach ze samoty, případně z opuštění, ze zlých snů...)? Po dceři bylo vyžadováno něco, co nebylo v jejích možnostech splnit, protože tímto se její strach neodboural a nedokázala tedy "poslechnout" nebo pochopit, proč nemá křičet.

Protože jste zmiňovala její předchozí samostatnost a schopnost spát bez potíží sama v pokojíčku, je pravděpodobné, že citlivé období, ve kterém se nachází a zároveň změna v rodině přinesly  do jejího chování regresi, tedy návrat k chování typického pro mladší věk. S tím souvisí zvýšená potřeba závislosti na svém okolí a odmítání samostatnosti. K tomu přičtěme její senzitivní povahu, "strašidelné postavy z TV" a máme hned několik důvodů, proč ke změně u dcerky došlo. Co dítě v takové situaci potřebuje, je zvýšená podpora a přítomnost (nejen ta fyzická) rodičů. S malým miminkem je zřejmě obtížně realizovatelné, abyste s dcerou spávala v pokojíčku vy. Nepíšete, jak se staví k dcerčiným obavám ze samoty tatínek - není možné aby spal u dcerky on? Pokud ne, nebylo by řešením,  že byste spali v 1 pokoji všichni společně?  Domnívám se, že by to dcerku hodně zklidnilo.

I když to můžete vnímat jako krok zpátky, věřte, že opak je pravdou. Někdy je potřeba o krůček couvnout, aby se mohlo dítě se znovunabytou jistotou vrhnout zase dopředu. Další věcí je, že nic netrvá věčně a dcerka vaši přítomnost nebude vyžadovat navždy.

Co se týká Vámi zmíněných talismanů, u některých dětí mohou  taky zafungovat. Můžete zkusit pořídit lapač snů, který všechno škaredé pochytá a nepustí...

Rivalitu u dcerky nepozorujete, což je ta jednodušší situace, dál ji tedy podporujte v ochotě pomáhání s mladším bratříčkem (podávání plen atd.) a veďte ji k tomu, aby nezapomínala na své potřeby a ukažte jí i nějaké "výsady" pro staršího sourozence, zdůrazněte, co vše už zvládá, na rozdíl od malého bratra, který se všemu ještě musí naučit.

S tím také souvisí práce na rozvoji sebevědomí dítěte. Zkuste se podívat po literatuře na toto téma.

Pokud jsem dobře porozuměla, trochu tápete v celkovém přístupu k dceři, kterou označujete jako přecitlivělou a zvýšeně reagující na různé podněty. Teoreticky víme, že je důležité  dítě přijímat takové, jaké je a zkoušet porozumět jeho vnímání světa,  méně se už zajímáme o to, jaké pocity v nás konkrétní chování dítěte vyvolává a proč cítíme to, co cítíme.

Výchova citlivějších dětí má svá specifika a domnívám se, že by pro Vás mohla být  přínosná konzultace s dětským psychologem, kde byste toto téma mohli probrat podrobněji. Zkuste také pohledat nějaké informace o Nevýchově, kde můžete najít tipy na nenásilnou komunikaci s dětmi.

Vápník
avatar Halin 08. 04. 2022

Dobry den pani doktorko, syn ma alergii na bilkovinu kravského mleka. Je plne kojeny, ted zacal dostavat prikrmy. Ja dodržují bezmlecnou dietu uz asi 5 mesicu. Ze zacatku diety jsem nebrala zadne doplnky stravy s vápníkem. Doplňovala jsem makovým mlekem. Pediatricka mi rekl, ze to staci doplnit stravou. Pak jsem nekde vycetla, ze vapnik z máku telo dostatečně nevstreba, takze jsem posledni mesic zacala pouzivat doplněk stravy s vápníkem. Zajima me, jestli nedostatek vápníku mohl nejak ohrozit vyvoj ditete. Nebo jestli jak tvrdi pediatricka si dite vezme z tela matky co potrebuje. Dekuji moc za odpoved

Dobrý den, zatím není třeba doplňovat vápník u dítěte.