banner

Celkem výsledků pro výraz "telo": 100

Dobrý den,prodělala jsem samovolný potrat nebo zamlklé těhotenství a nejsem si jistá, zda mohu čekat až se tělo samo vyčistí.V týdnu 8+0 mi byl diagnostikován samovolný potrat z lékařské zprávy:děloha v RVF, gest.váček bez plodu, orient. GS 9+0, adnexa bilat. norm. CD bpn. Lékař mě hned objednal na kyretáž, tu jsem si následně rozmyslela a teď čekám zda tělo zvládne vyčistit samo.Momentálně již je to 10+5 a zatím se nic neděje. V jedné diskuzi jsem četla, že pokud je váček bez plodu je kyretáž nutná. Chtěla bych tedy vědět, zda má smysl čekat a zkusit nechat tělo, aby se vyčistilo samo nebo v tomto případě je nutné podstoupit chirurgické čištění.Děkuji za info a přeji pěkný den.

Dobrý den, v případě zamlklého těhotenství je indikováno vyčištění (revize) dělohy v celkové narkóze a to zejména z toho důvodu, že se může těhotná žena kdykoliv dříve nebo později náhle rozkrvácet (děloha se snaží sama vypudit pro ni již cizí materiál) a tímto plánovaným výkonem je snaha předejít akutnímu řešení krvácení (pokud je nutné dělat revizi akutně - pacientka není většinou lačná, což s sebou nese další potenciální komplikace při celkové narkóze) a jeho komplikací (pacientka se např. doma rozkrvácí, než se dopraví do nemocnice, ztratí se tím čas a může dojít až k život ohrožující krevní ztrátě, nebo může při neodloučeném zamlklém těhotenství dojít ke vzniku zánětu v děloze apod.). Z výše uvedených důvodů se obecně "čekání" nedoporučuje. Pokud si však pacientka vyčištění dělohy nepřeje, je její přístup akceptován, avšak by měla být poučena o event. rizicích a následcích. Hezký den.

Dobrý den paní doktorko, ráda bych znala Váš názor na mou situaci. V květnu 2016 jsem vysadila po 10ti letech antikoncepci. V pubertě jsem ji měla nepravidelnou, ale vždy se dostavila. S přítelem se nyní snažíme o miminko. Bohužel se mé tělo těžko vyrovnává s vysazením, menstruaci mám dost nepravidelnou, někdy 35, 30 i 50ti denni cyklus. Když už se menstruace dostaví, je docela silná a trvá 7dní. Poslední dva měsíce jsem začala špinit uprostřed cyklu. Proto mi doktorka předepsala Utrogestan. Dle jejich pokynů jsem jej začla zavádět 10.den cyklu. Menstruaci jsem měla 17.11., takže Utrogestan jsem začla brát 26.11. Od 3.12. jsem začala špinit a nyní mám slabé krvácení, i když Utrogestan stále beru. Snažím se zachovat chladnou hlavu, že tělo potřebuje čas, chtěla bych se ale zeptat, zdali to je ještě "normální" a nemám panikařit. Na úpravu cyklu se snažím brát taky kapky Gynex. Netuším, jestli v tomto případě vůbec ovuluji. Čím by špinění/krvácení mohlo být způsobeno? Pobolívání v podbřišku trochu cítím. Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Dobrý den, na potíže vašeho typu se velmi špatně píší rady po mailu. Pokud jste brala 10 let antikoncepci a začla ji brát v době, kdy jste měla ještě nepravidelný cyklus a v tom případě velmi pravděpodobně anovulační, pak vaše situace není neobvyklá. Pokud se antikoncepcí zasáhne do nevyzrálé hormonální osy, která se na 10 let v podstatě utlumí, po vysazení tabletek se navracíte tam, kde jste před 10 lety začala. Je tedy velmi pravděpodobné, že cykly nejsou ovulační, pokud je menstruace nepravidelná a špiníte mmimo cyklus. Utrogestan či jiná gestagenní podpora je správný postup, ale možná to bude chtít delší dobu, než se cyklus upraví. To, zda máte ovulační cyklus lze nejlépe poznat dle ultrazvuku, který se provede cca 12. den cyklu (na vaječníku by měl být vidět alespoň jeden dominantní folikul). Pokud se cyklus nepodaří pomocí gestagenu užívaných v druhé polovině cyklu upravit, pak je potřeba udělat další vyšetření, ale to už je na vašem gynykologovi.

Problém s kojením
avatar Kent 06. 08. 2017

Dobrý den. Mám holčičku za 13 dní 4 měsíce. Už měsíc máme problém s kojením. Odmítání, kroucení, bojkot přisání a odtahování, vztekání. To vše u kojení nebo se u toho směje. Malá má 64 cm a váží 6310. Porodní váha byla 3550. Udělala jsem pro to vše a nic nepomohlo. Klidné prostředí, změna polohy, mazlení, tělo na tělo. A nic. Vše k horšímu. Krmení stříkačkou, lžičkou po prstu a pak už i láhvi, ale tu nechtěla jen někdy. U lékaře jsme byli a je zdravá, akorát přibírá 7 g za den. Chce jíst až po 4 až 5 hodinách. V noci ji budím jednou. A to se přisaje. Prosím, je ještě nějaký trik, aby hezky papala jako dřív? Děkuji mockrát za odpověď. :-)

Dobrý den. Trikem by bylo zřejmě zvýšení množství mléka v prsu. Děti reagují na tok mléka a problém začíná už tím, že se tok sníží. Bylo by také dobré vědět, jestli jste již nedostala menstruaci, to je spojeno s poklesem tvorby mléka.

V noci a k ránu bývá v prsou více mléka než přes den a děti v polospánku se dokáží bez problémů a dostatečně kojit. To u vás funguje. Pro zvýšení laktace je vhodné kojit v noci, přes den trpělivě nabízejte prso. Velmi doporučuji osobní kontakt s laktačním poradcem. Probrali byste buzení dítěte na kojení, denní vážení a dokrmování lahví, to vše jsem z vašeho dotazu vyčetla a toto je pro kojení kontraproduktivní. Domluvili byste možnosti zvýšení tvorby mléka (homeopatika, morm milk, pískavice řecká a benedikt lékařský atd.).

Sterilizace
avatar girona 06. 09. 2017

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat. Jsem podruhé těhotná, první porod císařským řezem, druhý porod mi můj gynekolog doporučuje také provést císařským řezem. Dále mi navrhl zvážit možnost sterilizace (podvázání vaječníků) přímo při císařském řezu. Je mi 37 roků, další dítě už nechceme a sterilizace by řešila užívání antikoncepce po porodu. Ujišťoval mě také, že sterilizace nemá žádný vliv na tělo, hormonální změny, dřívější přechod atd. a že to na sobě vůbec nepoznám. Já si tím ale nejsem úplně jistá a navíc je to zákrok, který ze zdravotního hlediska není nutný. Prosím o Váš názor, zda-li sterilizace má nějaké vedlejší účinky na tělo. Děkuji.

Dobrý den, sterilizace jako taková žádný vliv na organismus nemá. Jedná se o prosté podvázání vejcovodů, takže na činnost vaječníků nemá žádný vliv. Spíše mě udivuje, proč vám váš lékař odporučuje provést na základě jednoho císařského řezu automaticky druhý. Standartně mohou ženy po císařském řezu / pokud splňují podmínky - nejedná se o konec pánevní či velký plod nad 4000g) rodit vaginálně a je to dokonce i žádoucí. Druhý císařský řez je opět velká zátěž pro organismus, bývá mnohem obtížnější než první operace atd.. a představuje tak daleko větší riziko než sterilizace.

Dobrý den, je mi 21 let, před 10 dny jsem zjistila, že jsem těhotná a nemohu se rozhodnout, zda podstoupit interupci nebo ne. Pořád studuji, teprve tento rok mám maturovat, zatím jsem v životě nepracovala a živí mě přítel a rodina. Všichni mi říkají, že to zvládnu, že jsem silná, ale já nevím, jestli se cítím na to být matkou a bojím se, že třeba z toho těhotenství nebudu mít radost ani po čase, nebo že to miminko nebudu mít ráda, na druhou stranu mě děsí interupce, kvůli rizikům a jestli toho pak nebudu litovat. Ale zas bych později aspoň věděla, že to miminko chci a měla bych z toho radost, přijde mi, že teď necítím nic, jsem furt jen smutná a naštvaná na všechny okolo a na sebe, že se necítím, tak jak bych měla, přítel z toho má radost, dokonce to řekl celý jeho rodině a proto se bojím, že bych všechny zklamala, kdybych podstoupila potrat. Pořád všichni opakují, ale že to je moje tělo a moje rozhodnutí, ale mě se ty rozhodnutí každým dnem mění a bojím se, že pak budu litovat toho, že jsem si miminko nechala. Nevím, co mám teď dělat a jak se rozhodnout.

Dobrý den, z vašeho dotazu rozumím, že se nacházíte v komplikované situaci. Jste ještě hodně mladá a na dítě se možná ještě necítíte dostatečně zralá a připravená. Na druhou stranu máte dobré zázemí a partner i rodina příchod dítěte vítá, což nebývá samozřejmostí. To že necítíte co byste asi očekávala, může být ovlivněno romantickými představami žen o těhotenství a dítěti a také hormonálními změnami, které teď ve vašem těle probíhají. Ne nadarmo trvá těhotenství 9 měsíců, kdy si žena na očekávané dítě teprve zvyká. Samozřejmě asi jinak vnímá těhotenství žena, která po dítěti touží a jinak žena, která jej nečekala. To že jste zaskočená, smutná a cítíte se naštvaně a nevíte, jak se k situaci postavit je legitimní a normální pocit. Nemusíte se za svoje pocity cítit provinile ani si je vyčítat. Je však potřeba učinit rozhodnutí, protože možnost přerušení těhotenství je časově omezená. Možná jste se mohli s partnerem lépe domluvit, než jste informací o vašem těhotenství řekli celé rodině. Takto jste teď navíc pod velkým společenským tlakem. Přece jen jde o vaše a partnerovo dítě a proto byste o něm měli rozhodovat jen vy dva. Je to sice vaše tělo, ale dítě, které čekáte je také otce, nejen vaše, to byste při rozhodování měla brát v úvahu. Ano rizika a komplikace spojené s přerušením těhotenství a s možnými potížemi při dalším otěhotnění objektivně existují a je proto s nimi potřeba také počítat. Na druhou stranu byste možná později byla psychicky lépe na péči o dítě připravena. Studium školy souběžně s péčí o dítě je náročné, ale ne nemožné. Obzvlášť když má matka zázemí v partnerovi a rodině, kteří s péčí vypomůžou. Rozhodnutí je ale na vás, je potřeba vzít v úvahu všechny okolnosti. Pokud se rozhodnete jakkoliv, je dobré informovat i rodinu o svém rozhodnutí, když už je do situace zapojena a vysvětlit jim svoje důvody. Pro další dobré rodinné vztahy je to důležité. Dále bych vám doporučila kontaktovat psychologa, který by vás mohl složitým obdobím rozhodování doprovodit a pomocí vám dojít k nějakému závěru. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Dobrý den,obracím se na vás s dotazem ohledně hormonální antikoncepce. Je mi 29 let a přibližně od 17 let jsem s několika přestávkami užívala hormonální pilulky. Poté jsem si nechala zavést hormonální tělísko na tři roky. Nyní je čas tělísko vyjmout. Má aktuální gynekoložka mi řekla, že po vyjmutí bych měla nejlépe co nejdříve otěhotnět a pokud nechci (ráda bych tomu dala třeba ještě rok), tak mi radí opět nasadit antikoncepci. Chtěla jsem však své tělo po tolika nechat fungovat přirozeně bez hormonů. Doktorka mi tvrdí, že braním prášků předejdu tvorbě cyst a Endometrióze apod. Zároveň mi „vyhrožuje“ neplodností. Celá situace je mi velmi nepříjemná a nevím, co si o tom mám myslet. Zda to je opravdu tak, jak mi gynekoložka předkládá anebo je to jen snaha prodat? Poradíte mi, prosím, co by bylo nejvhodnější udělat? Nechci své tělo přetěžovat hormony, zároveň chci, aby správně fungovalo a abych se vyhnula nemocem. Předem mockrát děkuji.

Dobrý den,

neznám Vaši kompletní gynekologickou anamnézu, zda jste v minulosti např. na endometriozu trpěla apod., nicméně pokud zatím nechcete otěhotnět a nejsou pro vás žádné kontraindikace užívání hormonální antikoncepce a chcete nějakou formu antikoncepce s větší jistotou ochrany, než jakou nabízí např. bariérová metoda jako je kondom, tak se pilulky nabízí jako vhodné řešení. Při užívání HAK je skutečně nižší riziko tvorby cyst apod. obtíží, nicméně pokud se rozhodnete antikoncepci nebrat, tak obecně rozhodně neplatí, že si tím ublížíte.

Hezký den.

Dobrý den, paní doktorko, jsem ve 13. týdnu těhotenství. Dnes, když jsem šla na wc na malou, utřela jsem něco žluté jako hlen nebo výtok. Co to muže být, není to něco vážného?

Dobrý den, pokud nekrvácíte a jedná se pouze o výtok a nejsou jiné potíže, pak se jistě o nic vážného nejedná. V těhotenství tělo prochází mnoha změnami a i sekrece z pochvy může být zmnožená.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, beru už 4 roky antikoncepci a je mi 20 let. S přítelem jsme se rozhodli, že chceme založit rodinu, ale nevím jestli mám dobrat poslední platíčko antikoncepce, nebo jestli to mám vysadit hned. Nevím, co pro mě bude lepší, aby se tělo zvyklo, abych si to nerozhodila pak a neměla problémy, chybí mi poslední dva týdny do dobraní antikoncepce. Děkuji za radu.

Dobrý den, balení raději doberte, i když podstatný vliv to na nic asi nemá.

Dobrý den, včera jsem byla na vyšetření ve 38+2 týdnu. Po návratu domu jsem zjistila, že mám červenohnědé výtoky. Začalo mi tvrdnout břicho. Ve zprávě mám napsáno: fundusx/3, php, postaveni l, kr4/s.H lavička pevně naléhá na vchod pánevní, hrdlo děložní v ose těsně pro 2 prsty prostupné. Děkuji za radu.

Dobrý den, tvrdnutí břicha a špinění ve 39. týdnu těhotenství je naprosto normální. Tělo se připravuje na porod. Navíc pokud vás na vyšetření lékař vyšetřoval vaginálně, pak špinění může být i tím.