Celkem výsledků pro výraz "tehotenstvi prvni trimestr": 100
Dobrý den paní doktorko, syn, 11 měsíců se nám budí každou noc co 2 hodiny. Někdy i dříve. Hladem to není, když mu prso nabídnu, je si poduda a hned usne. Snažím se ho ukonejšit hlazením, mazlením, povídám, zpívám atd. Každé probuzení je brek a volání mě k sobe. Jakmile jsem u nej, hned usne. Obejme mě, nebo se ke mně jen otočí na bok a je v klidu. Spí s námi v posteli. Poslední dobou se nám ale stává , že první 2-3 probuzení v první polovině noci (chodí spát kolem 19h) je pláč silný, syn kope nohama, má napjatě tělíčko, v naruci se převrací, nejde uklidnit. Trvá to zhruba 3 minuty, pak hned usne. Ocicka má celou dobu "záchvatu" zavřené, jako by spal. Děje se to každý den. Nevíme, zda se přiklánět k separační úzkosti, že nás chce mít vedle sebe, nebo noční besy. Těch se bojím o to víc, protože tyto probuzení jsou ob den-2dny, už zhruba 2 mesice. Bojím se epolepsie nebo jineho váženého onemocneni. Syn jinak prospívá krásne, vývojove taky v pořádku. S ničím se nelecime. Ani já ani manžel jsme na noční besy netrpěli. Moc vám děkuji za pomoc. Denisa R.
Dobrý den Deniso,
děkuji za Váš dotaz, který bych si dovolila rozdělit na dvě části. V té první zmiňujete poměrně časté buzení u Vašeho 11 měsíčního chlapečka, v té druhé zmiňujete jeho bouřlivé noční "záchvaty", které Vás poslední dobou znepokojují.
Začnu tedy tím častým buzením. Nepíšete víc o synově spánkovém režimu přes den, o tom, zda máte nastaveny nějaké večerní uspávací rituály, zda usíná syn sám, jestli je uspáván kojením apod. Vyjdu tedy z informace, že s Vámi spává v posteli. Rozumím tomu, že ho chcete mít nablízku (přitulení dítěte je tak příjemné!) a určitě je i praktičtější, že při každém probuzení nemusíte vstávat a vytahovat syna z postýlky :-) Zkusme se na to ale podívat z jiného úhlu: není možné, že právě společné spaní může mít svůj podíl na častějším buzení syna? Blízká přítomnost maminky je určitě pro dítě potřebná a uklidňující, mám ale pocit, že toto v noci tak úplně neplatí a mnoho dětí se v těsné blízkosti maminky naopak budí daleko častěji, než když spí ve své postýlce (a mají správně nastavené spací "návyky"). Osobně jsem zastáncem toho, že v noci je lepší, když mají děti (a tím pádem i rodiče) svůj vlastní prostor sami pro sebe. Určitě je dobré mít postýlku blízko postele, ale přece jen-vlastní postel je vlastní postel :-)
Samozřejmě záleží na každých rodičích, jak si vše nastaví a zda to tak celé rodině vyhovuje, pokud ale uvažujeme nad tím, co udělat pro to, aby dítě spalo lépe, je dobré pouvažovat i nad dosavadním uspořádáním, zda je to jediné možné řešení a zda na to nejít trochu jinak.
Více než vřele doporučuji pročíst knihu „Každé dítě může dobře spát". Je k dispozici i volně ke stažení, takže můžete začít čerpat praktické návody a příběhy mnoha dětí (a jejich mnohdy znavených rodičů) třeba hned. Najdete v ní myslím vše, co k dobrému spánku dětí potřebujete vědět J.
Tímto se dostáváme k druhé části otázky, která se týká synových nočních stavů , ze kterých máte s manželem obavy. Vše najdete krásně vysvětlené ve výše zmíněné knize, ale než si ji přečtete, alespoň stručně se dotkneme toho, oč se jedná.
Rozumím tomu, že tyto stavy, kdy nevíte přesně, co se s chlapečkem děje, zda nemá z něčeho strach, případně, zda se nejedná o nějaký vážnější zdravotní problém, vypadají mnohdy až děsivě a naplňují Vás obavami. Jsem ráda, že Vás mohu v tomto směru uklidnit. Nejen, že se z největší pravděpodobností o žádný zdravotní problém nejedná, ale syn neprodělává v noci žádné hluboké úzkosti a strachy, dokonce nejde ani o žádné hrozivé sny.
Oč se jedná: dítě přechází během noci z fáze hlubokého spánku do fáze neúplného probuzení (dítě polospí – polobdí) a zase zpět, do spánku hlubokého. Přechodová fáze je u většiny dětí plynulá, méně nápadná – dítě se pouze zavrtí, otočí, něco si zamumlají a opět upadnou do fáze spánku hlubokého. U části dětí, ke kterým zřejmě patří i Váš syn, jsou tyto přechody kostrbatější - déle zůstávají ve fázi polobdění a tam se právě odehrává ten noční pláč, křik, případně výrazné pohyby, kopání nohama apod. Nejde o sen, ale neúplné probuzení a déle trvá, než se pak dítě dostane zpět do fáze hlubokého spánku. Jedná se v podstatě o to, že není stále dokončen proces dozrávání mozku a proto tyto přechody nejsou tolik plynulé. Vše by se tedy mělo upravit samo, společně s dozráváním mozku. Protože děti v této polobdělé fázi příliš nereagují na jakékoliv uklidňující taktiky, naopak někdy se zdá, že uklidňování děti ještě více rozrušuje, nejlepší, co můžete udělat, je dítě v postýlce zkontrolovat, případně pohladit a počkat, až se samo zklidní tím, že se opět propadne do hlubokého spánku. Nejedná se o nic nebezpečného a pokud dítě jinak prospívá a je spokojené, jak píšete, není třeba se znepokojovat, jen to přijmout jako jednu z vývojových, tedy přechodných záležitostí, která sama odezní.
Držím Vám palce, ať se spaní daří!
Míša

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den. Užívám 4. Rokem hormonální antikoncepci. Prášky beru každý den, snažím se přibližně ve stejnou dobu, ale někdy se to samozřejmě nepodaří. O co jde. Ve středu a v sobotu jsem měla pohlavní styk. Včera mi přišla menstruace, příznaky klasické - bolest hlavy den předem, bolesti břicha. Ale oproti mému normalu, kdy první dva dny krvácím silně, je to teď celkem slabé. Krev je pořád světle a jasně červená, žádné kusy. Přirovnala bych to k talovému 3.- 4. Dnu. Myslím, že pro nekoho je tato intenzita krvácení normální, ale já jsem opravdu první dva dny zvyklá téměř na vykrvácení. Otázka: Nemůžu být těhotná? Myslím, že pravděpodobnost je opravdu velmi malá, ale chci se ujistit. Poslední měsíc jsem byla dost ve stresu, měla jsem zkoušky a ty jsem udělala právě minulý týden v úterý. Myslíte, že to může být tím? Občas se mi stane, že první den je menstruace trochu slabší, ale druhý se to většinou rozjede. No a dneska nic moc, pořád stejne. Tak mám trochu strach. Děkuji za odpověď, doufám, že mě uklidnite. Hezký den.
Dobrý den, ujištění přes korespondenci bohužel nabídnout nedokážu, avšak otěhotnění je v tomto případě spíše málo pravděpodobné. Menstruační cyklus je velmi ovlivnitelný mírou psychického vypětí, stresu či fyzickou zátěží. Pravděpodobně se na Vašem menstruačním cyklu mohl podepsat stres za poslední období (zkoušky, ...). Užívání antikoncepce každý den přesně ve stejnou dobu je základem její efektivnosti. Je možné také provést těhotenský test. Hezký den.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na výpočet mateřské. V současné době jsem zaměstnaná, mám smlouvu na neurčito. Moje první dítě má 3 roky. Zpět do zaměstnání jsem nenastoupila, se souhlasem zaměstnavatele mám neplacené volno do září 2023. Nyní jsem znovu těhotná. Termín porodu je v polovině září, tedy na mateřskou nastoupím před 4. rokem dítěte. Zaměstnavatel stojí o to, abych se do práce vrátila a nabízí vyšší plat, než jsem měla před první mateřskou. Před nástupem na další mateřskou bych odpracovala jen 2-3 měsíce. Z čeho se v tomto případě vypočítá výše mateřské? Z nového platu, který ale nebudu pobírat 12 měsíců? Nebo z platu před první mateřskou? Děkuji.
Dobrý den,
při trvání stále stejného zaměstnání a nástupu na další peněžitou pomoc v mateřství (PPM) do 4 let věku předchozího dítěte se zjistí Váš aktuální vyměřovací základ, který se porovná s vyměřovacím základem pro předchozí PPM a použije se vyšší z nich.
Aktuální vyměřovací základ se Vám zjistí z 12 měsíců před měsícem nástupu na tuto další PPM, přičemž dny na neplaceném volnu i rodičovské dovolené jsou vyloučené. Pokud by v daném období nebylo alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dá dělit vyměřovací základ, zjišťoval by se z prvního předchozího kalendářního roku, ve kterém jste měla započitatelný příjem a bylo zde alespoň 30 kal. dnů, kterými se dá vyměřovací základ dělit. Za předpokladu, že tedy odpracujete ty cca 2-3 měsíce před nástupem na další mateřskou (tzn. bude tady alespoň 30 kal. dnů pro dělení vyměřovacího základu), aktuální vyměřovací základ bude z této odpracované doby, a pokud bude vyšší než u předchozí PPM, bude se Vám z něj počítat nová PPM.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý večer, chci se zeptat ohledně antikoncepce Sirmya, kterou jsem začala nově užívat. Zaměnila jsem špinění se začátkem menstruace a vzala si 16.3. první prášek z plata, ve kterém jsem pokračovala až do 5.4. Špinění skončilo do 3 dnů od prvního prášku. Včera, tedy 5.4. Jsem dobrala poslední prášek, ale 31.3. Jsem dostala menstruaci a nevím si rady, zda nyní udělat 7 denní pauzu, když ještě menstruuji nebo navázat dalším platem? A jsem i přes to chráněná, pokud jsem dobrala první plato, ačkoliv jsem první prášek nevzala 1. Den menstruace? Děkuji
Dobrý den,
doporučila bych spíše v užívání již pokračovat a následující měsíc se chránit ještě bariérovými metodami - např. kondom.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, dnes se mi objevil nahnědlý výtok. Poslední menstruace mi skončila 13/1/2017. Poté jsem měla pohlavní styk. Zapomněla jsem užít první tabletku (nové platíčko) po menstruaci a vzala jsem ji až s tou druhou tabletkou. Tedy až 15/1. Chci se zeptat, zda-li je možné otěhotnění. Jelikož všude na internetu píší, že špinění může být příznak těhotenství. Jinak mě nic nebolí, nesvědí. Shodou okolností jsem v tomto období měla vysoké množství stresu, v noci jsem téměř nespala a několik dní jsem nejedla, pouze brečela. Zda s tím nemá to něco společného? Jinak antikoncepci beru již 10 let, po celou dobu je pravidelná, řekla bych téměř na hodinu, špinění nikdy nebylo. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, špinění může být někdy zmínkou těhotenství, nicméně ve Vašem případě se špinění objevilo zřejmě proto, že jste včas neužila první tabletku. Pokud ale chcete mít jistotu, proveďte cca 14 dní po pohlavním styku těhotenský test.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěl bych se zeptat.Moje přítelkyně dostala menstruaci a rovnou začala brát svojí první antikoncepci, na který je napsáno, že při pravidelném užívání začíná antikoncepce působit prvním dnem.No a při třetím dni menstruace jsme jaksi zapomněli, že vůbec nějaká menstruace je a provozovali jsme nechráněný sex a omylem jsem se do přiltelkyně udělal... A po sexu jsme zjistili, že já jsem vlastně celej od krve.Každopádně jsem se před sexem sprchoval horkou vodou a přítelknyně po sexu také.Takže se Teďkom uklidňujeme tím, že pravidelně brala antikoncepci a do toho jsme vlezli do horké sprchy.Ale jaksi nastal problém... přítelkyně už 18 dní špiní a stěžuje si na bolesti zad + se jí udělala menší vyrážka.Takže Teďkom nevíme, jestli jsou to vedlejší účinky antikoncepce a jenom jí třeba nesedla, nebo jestli tam je větší problém.Popřípadě bych se chtěl zeptat, jestli kdyby došlo pro nás k nejhoršímu, jestli se to dá řešit ještě nějakýma práškama..Předem děkuju za odpověď
Dobrý den, v případě začátku užívání antikoncepce první den menstruace, by měla opravdu fungovat od 1. dne. Každopádně těhotenství se dá vyloučit provedením těhotenského testu cca 14 dní po styku. V případě těhotenství stáří 7 týdnů a méně (měřeno ultrazvukem), lze těhotenství přerušit tzv. potratovou pilukou.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se rozhodnout správně, zda je bezpečné pro dítě v těhotenství pokračovat či je nutná interrupce. Prodělala jsem černý kašel; brala Zinat, poté 2x Klacid 500mg a byla jsem i na RTG. Teprve včera na gynekologii mi potvrdili čeho jsem se v tuto chvíli obávala, dle měření plodu jsem v sedmém týdnu, začátek byl stanoven na 8.-12.9. Tak to odpovídá i dle poslední menstruace. Černý kašel jsem mohla dostat kolem 18.7. kdy jsem začala pokuckavat, 30.7. jsem dostala antibiotika Zinat, to ještě nikdo netušil že se jedná o černý kašel. Když antibiotika nezabrala byla jsem poslána na plicní kvůli vyloučeni této nemoci; zde jsem dne 8.9. byla na RTG a dostala jsem první Klacid 500mg. Byly udělany první krevní testy, které se měli posoudit s druhou návštěvou dne 12.9. Zde mi potvrdili, že se skutečně jedna o černý kašel a dostala jsem druhý Klacid 500mg, který doberu dnes. Jsem zoufalá a nevím co mám dělat. Na gynekologii mě poslali ke genetikovi, tam jsem objednaná až v úterý 25.9. Zde bych se zřejmě měla dozvědět nakolik je těhotenství bezpečné vzhledem ke stavu plodu. Při četbě článků z tohoto webu jsem se dočetla, že by měl být plod s matkou spojen až od konce 3 týdne, znamená to, že by do té doby se mohl vyvíjet bezpečně odděleně? A mohlo by tou nemocí být poškozeno již samotné vajíčko před oplodněním? Prosím pomozte, pokud není jistota že dítě bude v pořádku, nerada bych mu přichystala takový život. Děkuji, budu vděčná za rady.
Dobrý den, černý kašel určitě vaše vajíčka před otěhotněním neovlivnil. Co se týče poškození plodu užíváním antibiotik, pak je toto nepravděpodobné. Spíše by došlo k potratu. Pokud se ale plod vyvíjí zatím dle UZ normálně, pak si myslím, že není důvod k interupci. Ve 12. týdnu vám bude proveden podrobný UZ screening vrozených vývojových vad a pokud by byl plod závažně poškozen, na UZ by se toto s vysokou pravděpodobností projevilo.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat: mám po zamlklém těhotenství, kdy plod se přestal dle lék. zprávy vyvíjet 5+5, revize provedena 9+4. Bylo to mé první těhotenství, první potrat. Vím, že příčiny se zkoumají až po opakovaných potratech, ale chtěla bych se zeptat, zda si mohu nechat udělat nějaká vyšetření jako samoplátce, popřípadě která? Vzhledem k tomu, že mám endometriózu (před otěhotněním jsem se léčila - Aridya 2mg, otěhotněla jsem po vysazení po 1.cyklu), léčím se s non-radiologickou spondylartritidou (žádné léky neberu), dříve jsem měla opakovaně ureaplazmu (teď nevím) a vzhledem k věku (34), bych chtěla snížit alespoň trošku riziko, že by se to mohlo opakovat, pokud to mělo nějakou zdravotní příčinu. Děkuji.
Dobrý den,
Vaše ztráta mě mrzí, nicméně máte pravdu, vyšetření se běžně provádějí až v případě opakovaných těhotenských ztrátách. Mezi rizikové faktory patří jistě fakt, že se léčíte s endometriózou. Z těch běžných "krevních" vyšetření můžete ve spolupráci např. s Vaším obvodním lékařem nebo přímo s laboratoří podstoupit vyšetření štítné žlázy TSH a anti-TPO, screening antifosfolipidových protilátek (APA – antiphospholipid antibodies; průkaz LA – lupus antikoagulans), antikardiolipinových protilátek (ACA – anticardiolipin antibodies), protilátek proti β2 glykoproteinu I a antinukleárních protilátek (ANA – antinuclear antibodies). Nicméně vyhodnocení testů patří do rukou lékaře, tudíž i indikace by měla být z jeho strany, což po prvním nezdaru běžné nebývá.
Přeji hodně štěstí.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,byla jsem tento týden u svého lékaře a ten mi potvrdil těhotenství, bohužel mi sdělil, že to není dobré, že miminku srdíčko nebije. Ptala jsem se, a jedná se "prý" o 8 týden, vyšetřena jsem byla pouze ultrazvukem. Je to mé první těhotenství a vzhledem k věku asi i poslední, je mi 42 let a jsem z toho dost smutná. Já se domnívám, že to je tak 6-7 týden. Menzes jsem naposledy měla 3. 9. 2016 ca 4 dny, podle mě jsem otěhotněla cca okolo 23. - 25. 9. Navíc otěhotněla jsem po dlouhodobé antikoncepci a vysazena byla cca před 1,5 rokem. Mám se dostavit za 6 dnů na kontrolu, tedy pokud nedojde k samovolnému potratu. Můžete mi prosím sdělit, zda je ještě nějaká šance, že to bude v pořádku? Mám stále bolesti prsou, je mi těžko od žaludku a nezvracím, děkuji moc za Vaši odpověď.
Dobrý den, co se týče UZ vyšetření plodu - srdeční akce by měla být u plodu patrná té chvíle, kdy velikosti odpovídá 6. týdne těhotenství. Jsou 2 varianty. Těhotenství by dle data poslední menstruace odpovídalo 8. týdnu, ale na UZ by plod odpovídal např. 5. týdnu. V tomto případě to muže být ten případ, že jste otěhotněla později a proto je plod menší a srdeční akce vidět není. Pokud ale i dle UZ plod odpovídá 8. týdnu a srdeční akce není vidět, pak se bohužel jedná pravděpodobně o zamlklé těhotenství.
Pro akci je nutné přihlášení