banner

Celkem výsledků pro výraz "tehotenstvi prvni trimestr": 100

Dobrý den, měli bychom dotaz. Dnes jsme byli s naší holčičkou na prvním očkování. Doktor to nechal teď na leden kvůli svátkům, takže to bylo naše první očkování. Holčičce jsou 3. měsíce, doktor nám jen sdělil , že dostane první základní očkování, to bylo vše. Ale dcera doma měla záchvaty breku, skoro se až dávila, byla nevrlá a celkové se zdálo, že jí to dost trápí apod. Samozřejmě jsme se změnou chování počítali, ale zdálo se nám, že se až moc trápí. Nakoukli jsme do očkovacího průkazu a zjistili jsme, že místo klasické jedné povinné dávky Hexavakcíny do nožičky, dostala ještě druhou do druhé nožičky Synflorix. Chci se zeptat, co je povinné, a co je nepovinné? A jestli na to měl doktor vůbec právo. Jelikož jsme nebyli vůbec s ničím seznámeni. Po diskuzi s ostatními maminkami nám bylo řečeno, že tak malé děťátko by poprvé mělo dostat jen jednu vakcínu, a to povinnou Hexavakcínu do jedné nožičky. Druhá Synnforix je prý vakcína nepovinná, a na očkování této vakcíny je potřeba písemný souhlas obou rodičů. Chci se tedy zeptat, co je na tom pravdy, jestli opravdu je Synflorix nepovinná vakcína a je povinností lékaře o tom informovat rodiče a zeptat se, jestli s tím souhlasíme. Protože jestli náš lékař nám tuto informaci zatajil, protože jsme ani jeden z rodičů nic nepodepisovali, ani jsme se ústně nedomlouvali, jestli nějakou nepovinnou vakcínu chceme. Bylo nám řečeno, že dostane základní jedno očkování. A zároveň bych se rád zeptal, jestli jí to nijak neublíží, když dostala obě vakcíny v jeden den naráz, každou do jedné nožičky. Předem moc děkuji za objasnění situace.

Dobrý den,

obě vakcíny patří do kategorie tzv. pravidelného očkování, u kterého je snaha státu o co nejvyšší proočkovanost. I proto jej plně hradí zdravotní pojišťovny a pro dítě je tím pádem zdarma. Skutečně jsou obě považovány za základ. Pan doktor se snažil udělat a taky udělal pro Vaše dítě to nejlepší. Druhou věcí je to, že v našich centrech dbáme na to, aby byl pacient resp. rodiče dítěte o všem podrobně informovaný a všemu rozuměl.

Prosím berte v úvahu, že lékař mohl být časově přetížený, případně se mohl spolehnout, že bude tuto věc s rodiči komunikovat podrobněji sestřička. V této době jsou ordinace praktických lékařů pro děti a dorost přetížené nemocnými dětmi a tak v rámci hodin vymezených na prevenci už může být značná únava. To samozřejmě věc neomlouvá, vakcína Synflorix je nepovinná a měli jste být srozumitelně poučeni. Věřím však, že se to pokusíte řešit smířlivou formou a budete nadále v očkování oběma vakcínami pokračovat. Úplně stejné vakcíny a najednou při jedné návštěvě pediatra dostalo i moje teď už 6 leté dítě. Věděl jsem o tom všechny možné detaily a rozhodl jsem se jít touto cestou. Dítě může být po očkování mrzuté, místo vpichu ho může bolest, o to smysluplnější je ale redukce očkovacích dnů na minimum formou současné aplikace dvou doporučených vakcín. Hlavní je, že nejde o nic většího. Obě vakcíny chrání před zákeřnými nemocemi, které mohou způsobit trvalé následky nebo dokonce i úmrtí dítěte.

S pozdravem

Dobrý den,můj syn (věk 12 týdnů) je týden po první dávce hexavakcíny. Paní doktorka nám říkala, že do 14 dnů od tohoto očkování se v těle začínají tvořit protilátky. Nicméně na internetu čtu, že ochranu poskytuje až plné dokončené očkování. Jedná se mi především o riziko černého kašle. Hrozí nákaza se stejně těžkým průběhem po již prvním očkování stejně jako u ještě vůbec neočkovaného miminka? Mám z toho hrozný strach, na internetu se o černém kašli píše s téměř vždy fatálními následky. Myslíte, že i kdyby první dávka nezabránila nemoci, bude např. probíhat mírněji. Je to možné? Nebo je stále stejné riziko chytit černý kašel s průběhem, který jsem bohužel u miminka viděla?Ještě bych se ráda zeptala ohledně očkování Prevenar - jdeme 14 dní po hexavakcíně a jelikož mám zájem i o očkování vacínou Bexsero, naše lékařka nám chce Prevenar i Bexsero naočkovat najednou. Myslíte si, že to je vhodné? Po hexavakcíně jsme neměli žádné problémy. A doporučujete očkování vakcínou Bexsero? Četla jsem, že se jedná o novou vakcínu, není s ní ještě mnoho zkušeností a podle všeho rodiče často z finančních důvodů tuto vakcínu nechtějí očkovat, tudíž se nikde moc nedočtu, jaké s ní má kdo zkušenosti. Velmi děkuji za odpověď a přeji krásný den! S pozdravem Nela H.

Dobrý den. První dávka Hexavakcíny chrání proti černému kašli, onemocnění se není třeba obávat, plná a dlouhodobá ochrana je potom po všech 3 dávkách.

Očkvání Bexsero je velmi vhodné, lze naočkovat spolu s prevenarem, nebo v odstupu 14 dní. Očkovací látka je velmi kvalitní.

Příkrmy
avatar petra.rajmon 09. 01. 2019

Dobrý den,mám dotaz ohledně zavedení příkrmů, které nyní budu zavádět u svého 5.měsíčního syna. Na této stránce jsem se dočetla,že první ovoce např.jablko by se mělo zkusit zařadit až po maso-zeleninovém příkrmu, v jiné příručce zase radí zařadit první ovoce již po vyzkoušení první zeleniny a až pak začít s masem. Dále by mě zajímalo jestli na noc mohu zatím ponechat umělé mléko nebo už bych měla zkusit dát i kaši, případně odkdy ?Co byste doporučila vy?Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den. V příručkách najdete různá doporučení, osobně doporučuji napřed zeleninové příkrmy i s masem, a až potom ovocné příkrmy. Ovoce je sladké a chutná lépe a mnohé děti potom nechtejí jíst zeleninové příkrmy.

Kaši na noc můžete nasadit dle chuti dítěte, doporučuje se, pokud na noc nestačí mléko a dítě se často budí. Kaše je sytivější a děti po ni v noci lépe spí.

 

Dobrý den, ráda bych se zeptala na informace ohledně časových odstupů mezi očkováním. Zhruba na konci dubna bychom chtěli letět na Bali s naším momentálně 19 měsíčním synem a chtěli bychom ho nechat očkovat proti žloutence typu A a doplnit ještě očkování proti spalničkám, které jsme odložili. Ráda bych věděla, zda je lepší dát první žloutenku a pak spalničky nebo obráceně a jak dlouhý by měl být ideální časový odstup mezi očkováním. Syn je momentálně nachlazený, měl i teploty, tak je pro mne i důležité, za jak dlouho je bezpečné ho očkovat. Nebo jestli se na tu dovču máme radši vykašlat, aby nás netlačil čas a mohli jsme nechat mezi očkováním dostatečný prostor. Moc vám děkuji za odpověď

Dobrý den, 

u obou vakcín stačí do odjezdu jen jedna dávka, času je tedy ještě dost a dovolenou odkládat nemusíte. Pořadí stíháte ještě libovolné. Pokud se aplikuje jako první vakcína proti virové hepatitidě A, směrem ke spalničkové trojvakcíně MMR se musí dodržet minimální odstup 2 týdny. Pokud pořadí obrátíte, odstup musí být alespoň 1 měsíc po očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, než se podá vakcína proti hepatitidě A. Odborně je v pořadí v podstatě jedno, lehce bych se osobně přikláněl k variantě aplikovat nejdříve neživou vakcínu tedy proti virové hepatitidě jako první. 

S pozdravem 

Rastislav Maďar 

Dobrý den,obracím se na vás s dotazem.Včera 3.6., jsme měli s partnerkou pohlavní styk, ale praskla nám ochrana. Toto jsme bohužel zjistili až když už bylo pozdě.Neprodleně jsme vyhledali lékarnu, abychom zakoupili poskoitální antikoncepci. Lékárnice, ale neměla než tabletky Egianti. Řekla nám, že přítelkyně má užít jednu co nejdříve a druhou po 12 hodinách. Tak tak učinila a první tabletku si vzala méně než hodinu po styku. Když jsme si, ale cca po 30 min. přečetli příbalovou informaci, tak jsme zjistili, že výrobce uvádí užít obě tabletky naráz. Přítelkyně tedy nechtěla nic riskovat a užila druhou tabletku cca 30 min po užití první tabletky.Můj dotaz zní. Zda-li nemá přítelkyně užít ještě jednu tabletku cca po 12 hodinách po užití prvních dvou. A nebo jestli požití tabletek obou naráz je dostačující a další požití tabletky není třeba.Děkuji za odpověď

Dobrý den, níže posílám část kopie příbalového letáku tohoto přípravku, kde je jasně napsáno, že tablety se mají užít způsobem, jakym poradila lékárnice. Pokud tedy vaše partnerka užila obe naráz, pak at raději po 12 hodinách užije ještě jednu tabletu.

Užijte jednu tabletu přípravku Egianti 0,75 mg co nejdříve (ale ne později než do 72 hodin, tj. 3 dnů) po nechráněném pohlavním styku. Tabletu spolkněte celou a zapijte vodou. Užití první tablety neodkládejte. Tablety jsou tím účinnější, čím dříve po nechráněném pohlavním styku je užijete.

 

Dobrý den, je mi 14, za nedlouho 15 a pořád nemám první menstruaci, moje mamka ji sice dostal taky ve 14 ale já už ji nemám fakt dlouho. Gynekolog mi řekl že je to normální vzhledem k moji postavě (177cm) a že to do 16ti nemám řešit. Jenže dnes jsem byla u doktorky a ta mi řekla že budu mít tak 185cm protože jsem menstruaci ještě nedostala a růst se zastavuje 2 roky po první ms. Představa to je děsivá a proto chci jít na vyvolání menstruace a tím zastavit růst co nejvíc to půjde. Zajímal by mě váš názor na celou tuto situaci a taky jestli si myslíte že mi to gynekolog nechá píchnout. Myslím že mě pochopí protože chci s moji výškou dělat něco dokud to jde a navíc je to moje věc co do sebe dávám nebo ne ale chci něco slyšet i od vás.

Dobrý den, pokud vám ještě není 15 let, opravdu není indikace k umělému vyvolání menstruace. Navíc celá věc není tak jednoduchá. Nejde jen o aplikaci vyvolávací menstruace, protože pokud máte nízkou sliznici v děloze (čemuž tak pravděpodobně bude vzhledem k tomu, že vaše hormonální osa ještě nezačala fungovat), pak vyvolávací injekce nebude mít žádný efekt. Musely by vám být aplikovány estrogeny a následně gestageny perorálně. Vše je ale konec konců na domluvě a rozhodnutí gynekologa a popř. endokrinologa, který k takovému kroku musí mít pádný důvod. Určitě to není o tom, že na základě vašeho požadavku začně lékař aplikovat do těla bezdůvodně hormony. Vaše obavy  z nadměrné výšky chápu, nicméně musí se zvážit veškerá pro a proti.

Příkrmy
avatar veronika001 21. 01. 2019

Dobrý den paní doktorko, mám 5 měsíční miminko (převážně na umělém mléku) a od minulého týdne jsem začala s příkrmy. Mám na vás dotaz ohledně postupu a sestavení jídelníčku.Protože všude jsem se dočetla různé postupy a názory na to, jak začínat s příkrmy, tak se pokouším si jídelníček sestavit podle sebe,ale nevím,zda je můj postup správný. Moje lékařka mi doporučila,že mám na začátek zkusit 4-5 druhu zeleniny samostatně a až pak začít zeleninové směsi a pak přidat maso.Tady jsem se dočetla,že brokolice a květák není na začátek vhodné podávat také kvůli nadýmání,ale bohužel jinou zeleninu samostatně v příkrmech neprodávají (kromě dýně ) v první lžičce,nevím tedy zda mohu tento druh podat a nebo už mohu začít zeleninovou směsí,např.mrkev s bramborem,když už je mám vyzkoušené.Takže první den jsem začala dávat kupovanou mrkev ve skleničce,to snědl cca.2-3 lžičky,poté jsem dokrmila UM. Mrkev jsem mu dala ještě další 2 dny, to snědl o něco více,ale pořád ne celou skleničku,ani polovinu,tak jsem ho pak dokrmila mlékem.Na mrkev žádná reakce nebyla,tak jsem čtvrtý den zkusila uvařit bramboru s trochou UM a zase podávala asi dva dny. Nyní zkouším třetí druh zeleniny a to hrášek v první lžičce, i když vím,že je nadýmavý. Ráda bych vyzkoušela i tu brokolici,aby si na ni zvykl,když mu pak budu podávat zeleninové směsi. Množství zeleniny se mi moc nedaří navýšit, takže aby mi syn něco snědl tak mu vždy nabídnu příkrm a hned nechám zapít trochou mléka,tak nevím jestli to mohu takhle dělat,ale jedině tak mi něco sní. Po příkrmu mu dám napít ještě trochou kojenecké vody asi 50ml (jiné tekutiny ještě nedávám) a pak dokrmím mlékem,tak by mě zajímalo jestli mohu tento postup dodržovat,jestli to pro něj není zbytečně moc kombinací najednou. Nechávám mu pár minut odstup mezi příkrmem,vodou a mlékem, ale celé krmení tak trvá přes hodinu.Prosím o radu,zda je tento postup správný nebo si to mám rozvrhnout jinak a tu vodu nemusím nutně podávat po obědě,ale třeba dopoledne.Kaše zatím nedávám.Předem děkuji za Vaši odpověď

Dobrý den. Postup, jak píšete, může být. Každé dítě je individuální a jinak si zvyká na příkrmy. Všechna doporučení se uzpůsobují dítěti. Brokolici můžete zařadit. Pokud by mělo dítě problémy s určitou zeleninou, potom se doporučuje na 1 měsíc vysadit, poté opět zkusit.

Jsou děti, které příkrmy jí pěkně a bez problémů, jiné si zvykají pomalu, moc toho nesní, ale je třeba pomalu zvykat v malých množstvích, takže postupujte tak, jak jste zjistila, že je to pro vaše dítě nejlepší. Jen postupně nedávejte každé sousto zapíjet mlékem, po příkrmu můžete podat vodu, nebo mléko. Zeleninový příkrm podávejte místo polední dávky mléka, aby si dítě zvyklo na polední obědovou dávku a chuť.

Zeleninové příkrmy si postupně můžete vařit i sama, mají jinou chuť než skleničky a jsou pestřejší, možná to bude lépe chutnat.

Kupujte zeleninu v kamenném obchodě, nebo bio, dusičnanů se bát nemusíte.

Do 1 roku se nedoporučují papriky, kukuříce, houby, rajčata jen loupaná, cibule, česnek a porek postupně. 

hexa vakcína
avatar PetraBed 02. 03. 2020

Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat jaký muže být odstup mezi první a druhou dávkou hexa vakcíny, můj syn dostal první dávku před čtyřmi měsíci, poté byl nemocný a nyní mi p. doktorka řekla, že je to už moc dlouho od první dávky, že mu ji musí dát znovu, osobně mi to nepříjde vhodné zatěžovat dítě stejnou vakcínou ještě jednou, nejsem žádna odpurkyně očkovaní, ale nechápu tento postup. moc dekuji za odpoved.

Dobrý den,

SPC vakcíny Hexacima uvádí:

„Základní očkování sestává ze dvou dávek (s intervalem nejméně 8 týdnů) nebo tří dávek (s intervalem nejméně 4 týdny) v souladu s oficiálními doporučeními.“

Pravdou je, že 4 měsíce jsou intervalem poněkud dlouhým, já osobně bych ho ale akceptoval. Paní doktorka chce pro Vás nepochybně to nejlepší, aby měl syn co nejlepší post-vakcinační imunitu. Pokud by k delšímu intervalu měla paní doktorka ráda oficiální doporučení odborné společnosti, může si to potvrdit v poradně České vakcinologické společnosti na www-vakcinace.eu/poradna, vytisknout si to a založit v ordinaci.

S pozdravem

Rastislav Maďar

Dobry den,moje dcera (8let) ma byt ted ockovana druhou davkou Bexero. Prvni davku mela v listopadu 2019. Chtela bych se zeptat, zda neni ockovani ted v dobe pandemie riziko a take jaky je maximalni casovy odstup mezi prvni a druhou davkou, pokud bych se rozhodla ockovani odlozit ? Informaci o maximalni hranici mezi obema davkami jsem bohuzel nikde nenasla.Dekuji

Dobrý den,

očkování v období koronavirové pandemie možné je a druhou dávku Bexsera bych už kvůli navození dlouhodobé protekce dál neodkládal. Žádné oficiální doporučení ohledně přesahu intervalu není k dispozici, platí však, že se má dodržet co nejpřesněji. Přesah, který nastal ve Vašem případě u dcery v praxi našich center stále akceptujeme. Zatím není nutné začínat znovu první dávkou, ale lze doočkovat tu druhou. 

S pozdravem

Rastislav Maďar

Dobrý den paní doktorko, syn, 11 měsíců se nám budí každou noc co 2 hodiny. Někdy i dříve. Hladem to není, když mu prso nabídnu, je si poduda a hned usne. Snažím se ho ukonejšit hlazením, mazlením, povídám, zpívám atd. Každé probuzení je brek a volání mě k sobe. Jakmile jsem u nej, hned usne. Obejme mě, nebo se ke mně jen otočí na bok a je v klidu. Spí s námi v posteli. Poslední dobou se nám ale stává , že první 2-3 probuzení v první polovině noci (chodí spát kolem 19h) je pláč silný, syn kope nohama, má napjatě tělíčko, v naruci se převrací, nejde uklidnit. Trvá to zhruba 3 minuty, pak hned usne. Ocicka má celou dobu "záchvatu" zavřené, jako by spal. Děje se to každý den. Nevíme, zda se přiklánět k separační úzkosti, že nás chce mít vedle sebe, nebo noční besy. Těch se bojím o to víc, protože tyto probuzení jsou ob den-2dny, už zhruba 2 mesice. Bojím se epolepsie nebo jineho váženého onemocneni. Syn jinak prospívá krásne, vývojove taky v pořádku. S ničím se nelecime. Ani já ani manžel jsme na noční besy netrpěli. Moc vám děkuji za pomoc. Denisa R.

Dobrý den Deniso,

děkuji za Váš dotaz, který bych si dovolila rozdělit na dvě části. V té první zmiňujete poměrně časté buzení u Vašeho 11 měsíčního chlapečka, v té druhé zmiňujete jeho bouřlivé noční "záchvaty", které Vás poslední dobou znepokojují.

Začnu tedy tím častým buzením. Nepíšete víc o synově spánkovém režimu přes den, o tom, zda máte nastaveny nějaké večerní uspávací rituály, zda usíná syn sám, jestli je uspáván kojením apod. Vyjdu tedy z informace, že s Vámi spává v posteli. Rozumím tomu, že ho chcete mít nablízku (přitulení dítěte je tak příjemné!) a určitě je i praktičtější, že při každém probuzení nemusíte vstávat a vytahovat syna z postýlky :-) Zkusme se na to ale podívat z jiného úhlu: není možné, že právě společné spaní může mít svůj podíl na častějším buzení syna? Blízká přítomnost maminky je určitě pro dítě potřebná a uklidňující, mám ale pocit, že toto v noci tak úplně neplatí a mnoho dětí se v těsné blízkosti maminky naopak budí daleko častěji, než když spí ve své postýlce (a mají správně nastavené spací "návyky"). Osobně jsem zastáncem toho, že v noci je lepší, když mají děti (a tím pádem i rodiče) svůj vlastní prostor sami pro sebe. Určitě je dobré mít postýlku blízko postele, ale přece jen-vlastní postel je vlastní postel :-)

Samozřejmě záleží na každých rodičích, jak si vše nastaví a zda to tak celé rodině vyhovuje, pokud ale uvažujeme nad tím, co udělat pro to, aby dítě spalo lépe, je dobré pouvažovat i nad dosavadním uspořádáním, zda je to jediné možné řešení a zda na to nejít trochu jinak.

Více než vřele doporučuji pročíst knihu „Každé dítě může dobře spát". Je k dispozici i volně ke stažení, takže můžete začít čerpat praktické návody a příběhy mnoha dětí (a jejich mnohdy znavených rodičů) třeba hned. Najdete v ní myslím vše, co k dobrému spánku dětí potřebujete vědět J.

Tímto se dostáváme k druhé části otázky, která se týká synových nočních stavů , ze kterých máte s manželem obavy. Vše najdete krásně vysvětlené ve výše zmíněné knize, ale než si ji přečtete, alespoň stručně se dotkneme toho, oč se jedná.

Rozumím tomu, že tyto stavy, kdy nevíte přesně, co se s chlapečkem děje, zda nemá z něčeho strach, případně, zda se nejedná o nějaký vážnější zdravotní problém, vypadají mnohdy až děsivě a naplňují Vás obavami. Jsem ráda, že Vás mohu v tomto směru uklidnit. Nejen, že se z největší pravděpodobností o žádný zdravotní problém nejedná, ale syn neprodělává v noci žádné hluboké úzkosti a strachy, dokonce nejde ani o žádné hrozivé sny.

Oč se jedná: dítě přechází během noci z fáze hlubokého spánku do fáze neúplného probuzení (dítě polospí – polobdí) a zase zpět, do spánku hlubokého. Přechodová fáze je u většiny dětí plynulá, méně nápadná – dítě se pouze zavrtí, otočí, něco si zamumlají a opět upadnou do fáze spánku hlubokého. U části dětí, ke kterým zřejmě patří i Váš syn, jsou tyto přechody kostrbatější - déle zůstávají ve fázi polobdění a tam se právě odehrává ten noční pláč, křik, případně výrazné pohyby, kopání nohama apod. Nejde o sen, ale neúplné probuzení a déle trvá, než se pak dítě dostane zpět do fáze hlubokého spánku. Jedná se v podstatě o to, že není stále dokončen proces dozrávání mozku a proto tyto přechody nejsou tolik plynulé. Vše by se tedy mělo upravit samo, společně s dozráváním mozku. Protože děti v této polobdělé fázi příliš nereagují na jakékoliv uklidňující taktiky, naopak někdy se zdá, že uklidňování děti ještě více rozrušuje, nejlepší, co můžete udělat, je dítě v postýlce zkontrolovat, případně pohladit a počkat, až se samo zklidní tím, že se opět propadne do hlubokého spánku. Nejedná se o nic nebezpečného a pokud dítě jinak prospívá a je spokojené, jak píšete, není třeba se znepokojovat, jen to přijmout jako jednu z vývojových, tedy přechodných záležitostí, která sama odezní.

Držím Vám palce, ať se spaní daří!

Míša

Dobrý den. Užívám 4. Rokem hormonální antikoncepci. Prášky beru každý den, snažím se přibližně ve stejnou dobu, ale někdy se to samozřejmě nepodaří. O co jde. Ve středu a v sobotu jsem měla pohlavní styk. Včera mi přišla menstruace, příznaky klasické - bolest hlavy den předem, bolesti břicha. Ale oproti mému normalu, kdy první dva dny krvácím silně, je to teď celkem slabé. Krev je pořád světle a jasně červená, žádné kusy. Přirovnala bych to k talovému 3.- 4. Dnu. Myslím, že pro nekoho je tato intenzita krvácení normální, ale já jsem opravdu první dva dny zvyklá téměř na vykrvácení. Otázka: Nemůžu být těhotná? Myslím, že pravděpodobnost je opravdu velmi malá, ale chci se ujistit. Poslední měsíc jsem byla dost ve stresu, měla jsem zkoušky a ty jsem udělala právě minulý týden v úterý. Myslíte, že to může být tím? Občas se mi stane, že první den je menstruace trochu slabší, ale druhý se to většinou rozjede. No a dneska nic moc, pořád stejne. Tak mám trochu strach. Děkuji za odpověď, doufám, že mě uklidnite. Hezký den.

Dobrý den, ujištění přes korespondenci bohužel nabídnout nedokážu, avšak otěhotnění je v tomto případě spíše málo pravděpodobné. Menstruační cyklus je velmi ovlivnitelný mírou psychického vypětí, stresu či fyzickou zátěží. Pravděpodobně se na Vašem menstruačním cyklu mohl podepsat stres za poslední období (zkoušky, ...). Užívání antikoncepce každý den přesně ve stejnou dobu je základem její efektivnosti. Je možné také provést těhotenský test. Hezký den.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na výpočet mateřské. V současné době jsem zaměstnaná, mám smlouvu na neurčito. Moje první dítě má 3 roky. Zpět do zaměstnání jsem nenastoupila, se souhlasem zaměstnavatele mám neplacené volno do září 2023. Nyní jsem znovu těhotná. Termín porodu je v polovině září, tedy na mateřskou nastoupím před 4. rokem dítěte. Zaměstnavatel stojí o to, abych se do práce vrátila a nabízí vyšší plat, než jsem měla před první mateřskou. Před nástupem na další mateřskou bych odpracovala jen 2-3 měsíce. Z čeho se v tomto případě vypočítá výše mateřské? Z nového platu, který ale nebudu pobírat 12 měsíců? Nebo z platu před první mateřskou? Děkuji.

Dobrý den,

při trvání stále stejného zaměstnání a nástupu na další peněžitou pomoc v mateřství (PPM) do 4 let věku předchozího dítěte se zjistí Váš aktuální vyměřovací základ, který se porovná s vyměřovacím základem pro předchozí PPM a použije se vyšší z nich. 

Aktuální vyměřovací základ se Vám zjistí z 12 měsíců před měsícem nástupu na tuto další PPM, přičemž dny na neplaceném volnu i rodičovské dovolené jsou vyloučené. Pokud by v daném období nebylo alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dá dělit vyměřovací základ, zjišťoval by se z prvního předchozího kalendářního roku, ve kterém jste měla započitatelný příjem a bylo zde alespoň 30 kal. dnů, kterými se dá vyměřovací základ dělit. Za předpokladu, že tedy odpracujete ty cca 2-3 měsíce před nástupem na další mateřskou (tzn. bude tady alespoň 30 kal. dnů pro dělení vyměřovacího základu), aktuální vyměřovací základ bude z této odpracované doby, a pokud bude vyšší než u předchozí PPM, bude se Vám z něj počítat nová PPM.