banner

Celkem výsledků pro výraz "tehotenstvi druhy trimestr": 100

Dobrý den, měla bych dotaz. Jsem na začátku těhotenství cca 3. týden. Mám mít víkendový kurz, který je z velké části v teplé vodě ( cca 34°). Vím, že se v prvním trimestru nedoporučuje vířivka atd. Mohu se prosím zeptat na váš názor, jestli je to bezpečné, nebo raději vynechat? Děkuji moc za odpověď. Hezký den Horáková

Dobrý den, 

pokud se cítíte dobře, nejsou nutná žádná omezení.

Dobrý den, v 30tt jsem byla na krev a obdržela jsem výsledky. Mám hbg/htk 100/0,297. Paní doktorka mi jen sdělila, že jsem chudokrevná a že musím začít brát železo. Recept mi nedala, jelikož kvůli aktuální situaci neordinuje. Tak jsem naběhla do lékárny a koupila 3 různé přípravky s různým obsahem železa. Můj dotaz zní kolik maximálně mg železa denně můžu přijmout vzhledem k mým hodnotám, nerada bych se předávkovala. Na všech krabičkách je psána 1 tableta denně, ale předpokládám, že to platí pro normálního jedince a ne pro těhotnou a chudokrevnou ženu.Děkuji za odpověď.

Dobrý den, lehká chudokrevnost v těhotenství, a to zejména ve 3. trimestru, je naprosto běžná, nemusíte se proto obávat. Při hodnotách, které popisujete, je vhodné doplnit železo, jednak ve stravě a jednak v preparátech dostupných v lékárně. Dávka 1 tableta denně platí i pro těhotné a měla by Vám stačit. Můžete jej brát i 2x denně, nijak Vám to neuškodí, avšak u většiny těhotných to způsobuje zácpu (malé množství těhotných může mít naopak průjem), můžete sama vyzkoušet a uvidíte. Hezký den.

Dobrý den, paní doktorko.Povedlo se mi otěhotnět pomocí IVF a byla mi hned před celým procesem nasazena kyselina listová - acidum folicum, ve které je obsaženo 10 mg listovky. Vzhledem k tomu, ze mi bylo již od počátku hodně zle, příjem ovoce a zeleniny téměř na nule, nechtěla jsem ponechat nic náhodě a v lékárně jsem pořídila ještě tehotenske vitaminy, konkrétně GS Mamavot s DHA a EPA. Pan magistr v lékárně mě uklidnil, ze případný přebytek se vyloučí močí, nevadí tedy, když oba přípravky budu kombinovat, proto jsem je brala celý první trimestr. Nyní jsem ale vlastně náhodou narazila na článek, který před přebytkem listovky varuje-dokonce udává za hraniční množství i jen to, které bylo obsaženo pouze v samotném GS Mamavit. A já brala každý den 800 µg z multivitaminu a 10 mg z Acidum Folicum. Nyní mě přepadl strach, jestli jsem touto koňskou dávkou nemohla ublížit miminku a proto bych Vás moc ráda poprosila o názor. Děkuji moc!

Dobrý den, užívání kyseliny listové (ideálně před otěhotněním a poté především v 1. trimestru) je prokázanou prevencí rozštěpových vad u plodu. Podle posledních, nejnovějších výzkumů je doporučovaná dávka kyseliny listové 400 - 800 mikrogramů na den (může se lišit napříč zeměmi). Stran užívání vyšších dávek v těhotenství nejsou dostupné dostatečné, spolehlivé a přesné informace ohledně možného negativního vlivu na plod, nelze proto jednoznačně odpovědět, eventuální rizika by byla spíše nízká. Hezký den.

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, po jak dlouhé době po druhé dávce po očkování proti COVID-19 (vakcína Pfizer) je vhodné se začít pokoušet o miminko. Je nějaká lhůta od očkování, kdy nedoporučujete otěhotnět?Děkuji.Lada

Dobrý den, zatím není dostatek dat k tomuto tématu, nicméně vakcíny proti COVID 19 neobsahují složky, které by byly škodlivé pro těhotné či vyvíjející se miminko. Pouze pokud žena otěhotní po první dávce, doporučuje se vyčkat s podáním druhé dávky po 12. týdnu, tedy mimo takzvaně rizikový první trimestr, což není Váš případ. Je dobře, že jste dokončila vakcinaci ještě před a tímto Vám tyto problémy odpadly. U žen po očkování není nutné odkládat plánované těhotenství. Hezký den

Dobrý den, paní doktorko Zahrádková, rada bych se zeptala zda- li v prvním trimestru, mohu odjet do lázni na jeden den, s tím ze je tam víc termálních bazénku a slyšela jsem ze pokud je to do 38°C, ze by to neměl byt problém, nebo pokud se jedna o parní saunu cca na 5 minut až 8minut. 9.11.2023 mám ultrazvuk s tím, ze mám mít 7+1tt, tak bych rada hnala Vaši zkušenost a radu, abych to případně mohla zrušit jelikož je to již zaplacené. Děkuji za Váš čas a vaši odpověď S pozdravem a přáním hezkého dne Csonkova

Dobrý den,

pokud jste na saunování nebyla zvyklá pravidelně před těhotenstvím, tak bych s tím v těhotenství nezačínala. Teplá koupel by měla bez obtíží.

Dobrý den, prosím dovolte mi se zeptat na jednu nepříjemnost. Byla mi zjištěna Leidenská mutace (když jsem chodila s migrénami a preventivně jsem musela podstoupit x vyšetření, aby potvrdili, že se jedná skutečně pouze o migrénu), takže mi bylo doporučeno začátkem třetího trimestru si píchat fraxiparine. Zatím mám všechny výsledky v pořádku, nicméně samozřejmě chápu, že se takto lékaři preventivně brání proti vzniku možných rizik. Jsem toho názoru, že kdyby mi náhodou tato mutace zjištěna nebyla, nikdo by mě ani nijak nevyšetřoval na možnou trombózu a já bych byla více klidnější a v této jisté nevědomosti bychom v klidu odrodili. Také mě zrovna nepřesvědčil fakt, že lékaři nechávají volbu na mě, nicméně doporučení mi řekli (začátek 3. trimestru), protože co kdyby bylo kdyby... V každé nemocnici se to prý navíc dělá jinak - někdo dává fraxiparin 14 dní před porodem, někdo ve 3. trimestru, někdo ani neví, že sklony k trombóze má a nedostane nic. Nedokáži si představit, že si budu 3 měsíce píchat do těla nějakou látku. Prosím o Váš názor. Děkuji a přeji pěkný den.

Dobrý den, v prvé řadě bych ráda podotkla, že toto je otázka spíše na hematologa, který o aplikaci nízkomolekulárního heparinu rozhoduje (zda a kdy k ní dojde). Alespoň v naší nemocnici to takto platí a myslím, že i obecně by to tak být mělo. Trombofilní stavy jsou hematologické onemocnění a také tedy o léčbě rozhoduje hematolog. Zkušenost je tedy ale taková, že pokud je zjištěna Leidenská mutace a trombózu jste v minulosti neprodělala, pak byste měla preventivně píchat poslední trimestr a event. celé šestinedělí. Argument, že pokud byste nevědela, že mutaci máte, pak byste si nic píchat nemusela, mi přijde trochu zvláštní. Měla byste být ráda, že se na mutaci přišlo, protože riziko trombozy v graviditě je vyšší i pro nerizikové pacientky, natož pro rizikové.

Dobrý den, paní doktorko, nevím, kam se z dotazem obrátit, tak zkouším i Vaši poradnu. Bohužel jsem zjistila, že jsem v prvním trimestru špatně zvolila vitaminy a brala navíc omega 3 (konkrétně Dr. Max Omega 3 Premium), které jsou jinak doporučovány až od 2. trimestru. Navíc je tam dost vysoká dávka (EPA 225 mg, DHA 170 mg). Až nyní jsem zjistila, že se nedoporučují dřív, nejspíšprotože obsahují hodně vitamínu A a D, které v přebytečném množství škodí plodu. Od té doby mám obrovské obavy, protože jsem tyto vitamíny společně s Femibionem 1 brala skoro celý 1. trimestr. Mohla jsem nějak miminku uškodit? Měla bych si zaplatit nějaké nadstandardní podrobné vyšetření (a které)? Moc děkuji

Dobrý den, pravděpodobnost, že byste nějak výrazně uškodila plodu, je minimální. Nadstandartní vyšetření plodu není potřeba. Pokud budete absolvovat či jste absolvovala kombinovaný prvotrimestrální screening a ten byl negativní, pak toto vyšetření má největší senzitivitu a budte bez obav.

Dobrý den, měli jsme s přítelem sex druhý den cyklu (tedy druhý den mé menstruace). Nepoužili jsme antikoncepci a on má strach, že mohu být těhotná. Mně se to zdá nemožné, protože cyklus mívám obvykle celkem dlouhý (klidně 31 nebo 32 dní), a že bych dostala ovulaci hned po menstruaci mi tím pádem připadá nepravděpodobné. Může vůbec taková situace nastat? Nebo je zkrátka z biologického hlediska vůbec možné, aby došlo k oplodnění u ženy s dlouhým cyklem v druhý den cyklu? Případně pokud ano, po jaké době by se mohly objevit první těhotenské příznaky a jaký by byl vhodný čas k provedení těhotenského testu? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, je to sice velmi nepravděpodobné, ale zase nemožné to taky úplně není. Některé ženy mají svůj cyklus nastaven tak, že se menstruace překrývá se začátkem ovulace – tudíž mohou být tzv. „plodné“ i při menstruaci. Navíc spermie přežívají až 3 dny. Bývá to věc zejména ke konci menstruace a ne na jejím počátku. Zahrát roli může i nepravidelný cyklus.
Jak jsem již tady v poradně psala, těhotenské testy zachycují hladinu těhotenského hormonu až od určité hladiny (obvykle min. cca 2 týdny od oplodnění). Čím později, tím více hladina nastoupá a tím pravděpodobněji test případné těhotenství prokáže. Test si udělejte z ranní moči, která je nejvíce koncentrovaná. Pokud později budete chtít jistotu, zajděte ke svému gynekologovi, který může odebrat hCG z krve, popřípadě Vám udělat ultrazvukové vyšetření, které má ale smysl až za 5-6 týdnů.

Sterilizace
avatar girona 06. 09. 2017

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat. Jsem podruhé těhotná, první porod císařským řezem, druhý porod mi můj gynekolog doporučuje také provést císařským řezem. Dále mi navrhl zvážit možnost sterilizace (podvázání vaječníků) přímo při císařském řezu. Je mi 37 roků, další dítě už nechceme a sterilizace by řešila užívání antikoncepce po porodu. Ujišťoval mě také, že sterilizace nemá žádný vliv na tělo, hormonální změny, dřívější přechod atd. a že to na sobě vůbec nepoznám. Já si tím ale nejsem úplně jistá a navíc je to zákrok, který ze zdravotního hlediska není nutný. Prosím o Váš názor, zda-li sterilizace má nějaké vedlejší účinky na tělo. Děkuji.

Dobrý den, sterilizace jako taková žádný vliv na organismus nemá. Jedná se o prosté podvázání vejcovodů, takže na činnost vaječníků nemá žádný vliv. Spíše mě udivuje, proč vám váš lékař odporučuje provést na základě jednoho císařského řezu automaticky druhý. Standartně mohou ženy po císařském řezu / pokud splňují podmínky - nejedná se o konec pánevní či velký plod nad 4000g) rodit vaginálně a je to dokonce i žádoucí. Druhý císařský řez je opět velká zátěž pro organismus, bývá mnohem obtížnější než první operace atd.. a představuje tak daleko větší riziko než sterilizace.