banner

Celkem výsledků pro výraz "syndrom": 51

Porucha ovulace
avatar kolark02 10. 03. 2017

Dobrý den,můj dotaz se především týká ovulace. Je mi 34 let, o dítě se s manželem snažíme zhruba 4 roky. Před dvěma lety jsem otěhotněla, ale již v 5. týdnu došlo k zamlklému potratu. Rok poté jsem musela na laparoskopii – odstranění cysty na pravém vaječníku, byla také provedena průchodnost vejcovodů (vejcovody jsou průchodné). Avšak byla mi zjištěna endometrióza (asi II. stupně). Mám kratší cyklus 24 dnů, menstruace trvá 6 dní. Někdy pár dní před menstruací špiním. Napadlo mě, jestli není problém v mojí ovulaci. Provádím ovulační test: (25. 2. začátek menstruace), 7. 3. pozitivní test (11DC) a 9.3. ultrazvuk u gynekologa. Ačkoliv jsem myslela, že už k ovulaci došlo, našel zralý folikul (asi 20 mm), což znamená, že ještě nepraskl. (Bazální teplota 8.3. 36,41/ 9.3. 36,74/ 10.3 36,79.) Došlo k ovulaci? K ovulaci by mělo dojít nejpozději do 36 hodin od pozitivního ovulačního testu. Znamená to, že i když byl folikul velký, nepraskl a nedošlo k ovulaci? Myslíte si, že by se mohlo jednat o syndrom neprasklého folikulu nebo jinou poruchu ovulace? Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den, k ovulaci opravdu dojít nemuselo. Někdy se z neprasklého folikulu stane cysta, která spontánně praskne až později. Ale mohla jste také ovulovat později. Nicméně pokud se snažíté o těhotenství bezúspěšně již 4 roky, pak bych i vzhledem k Vašemu věku navrhovala návštěvu centra IVF v blízkosti bydliště. Samozřejmě ale záleží, jaký k tomu zaujímáte postoj. Obecně ale 4 roky jsou již dlouhá doba a šance na spontánní těhotenství je nízká.

Dobrý den, náš syn, 3,5 roku, už jí přes rok stále jen předsmažené kuřecí safari a předsmažené kuřecí hranolky, občas rybí prsty a vařené brambory. Bohužel cokoliv jiného odmítá ochutnat. Jí toto jídlo celý den, ráno, dopoledne, odpoledne i večer. Dávám mu ještě trochu jogurtu, ale moc toho nesní. Nepomáhá ani to, že to vidí jíst nás a zatím ani, když to vidí u dětí. Do školky kvůli tomu nechodí. Zkoušela jsem mu celý den nedat nic, jen to, co odmítá, a radši celý den nejedl. Jeho pediatr nám jen řekl, že hubený není. Měří 105 cm a váží 17,4 kg a nemocný nebývá.Pak bych se ještě chtěla zeptat na jeho chování. Ještě nedávno byl hodně fixovaný na určité věci. Chodil na procházky na stejná místa, nechal si obléci jen jedno tričko, pije jen z jedné flašky(je to pití od Waterrr). Teď má ještě takové období (řekla bych, že od loňska), že se bojí, když jede kolem auto po silnici i přes to, že my jsme na chodníku, bojí se kuchyňských robotů, zkrátka všeho hlučného.Na ty procházky už jde i jinam a oblečení už také nosí jakékoliv. I to pitíčko už zkouší jiné, ale vždycky nakonec zůstane u toho, co zná. Nevím, jestli mu jiné příchutě prostě jen nechutnají, ale nevezme si to už jen proto, že to má jiný obal. Někteří moji známí, kterým jsem o malém říkala, tak mi doporučovali navštívit psychologa, že by to mohli být příznaky autismu nebo nějaká jiná porucha. Chtěla bych se Vás tedy zeptat, jestli máme k tomu psychologovi jít nebo jestli jsou některé děti prostě jen takové? Bojíme se, abychom něco nezanedbali. Jinak kolektiv dětí má hrozně rád, ačkoliv do školky nechodí, právě proto, že skoro nic nejí a nechce pít z hrnečku. A celkově to moc psychicky nezvládal. Moc Vám děkuji za Váš čas a odpověď.S pozdravemKopecká Kateřina

Dobrý den, se synkem bych vám určitě doporučila kontaktovat co nejdříve odborníky, může to být dětský klinický psycholog, ale lépe bych vám doporučila kontaktovat dětského psychiatra. Popisované projevy chování vašeho dítěte skutečně vykazují znaky možného rozvoje poruch z okruhu autistického spektra (Dětský autismus, Aspergerův syndrom). Více vám takto po mailu pomoci nemohu a také tuto diagnózu musí stanovit odborník. Doporučila bych vám návštěvu u odborníka neodkládat, v případě potvrzení diagnózy je potřeba s chlapcem začít odborně pracovat a pomoci mu bezproblémově se včlenit do společnosti. Informováni a  poučeni, jak s chlapcem pracovat, by také měli všichni vychovatelé, kteří s ním budou přicházet do kontaktu, aby nedocházelo k neurotizaci dítěte. Řešit situaci až po nástupu dítěte do kolektivního zařízení (od příštího školního roku se mj. zavádí povinný předškolní rok vzdělávání), až narazí na potíže s jídlem, v kolektivu, či jiné, by bylo velmi nezodpovědné především vzhledem k synkovi. Syn si zároveň potřebuje začít zvykat na pobyt v kolektivu ostatních dětí v prostředí mateřské školy, není dobré jej nechávat doma. Pro děti s diagnostikovanými poruchami autistického spektra existují také specializovaná centra a zařízení. kde se jim dostane odborné péče. Odborníci vám také poradí, jak k chlapci přistupovat doma, aby se správně rozvíjel. Zdravím

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #vývoj

Dobrý večer, paní doktorko. Jsem ve 22. týdnu těhotenství a u plodu byla diagnostikována regurgitace trojcípé chlopně. Co vím, je to jeden z indikátorů Downova syndromu. Všechny ostatní výsledky byly v pořádku - screening v 1. trimestru (vyšetření srdce neproběhlo) i tripple testy v 16. tt. Chci se zeptat, jestli i tato jedna vada může indikovat Downův syndrom a také, zda se ještě v této fázi těhotenství dá případně provést nějaký test k jeho potvrzení/vyloučení? Moc děkuji. Dana

Dobrý den, v mnoha případech tato vada nesouvisí s žádnou chromozomální vadou. Vyloučit to lze ale samozřejmě pouze genetickým vyšetřením plodu - odběr plodové vody (aminocentéza). Tento výkon má ale ve 22. týdnu vyšší riziko potratu či odtoku plodové vody než v 16. - 17. týdnu, kdy se standartně dělá. To je důležité si uvědomit při rozhodování.

Dobrý den,mám už přes osm měsíců zavedené nitroděložní tělísko Jaydess, před ním jsem užívala hormonální antikoncepci. Od té doby, co mám tělísko, se mi výrazně zhoršil premenstruační syndrom, a je to čím dál tím horší, tento měsíc jsem strávila tři dny v posteli a ani prášky na bolest mi nezabíraly - dříve jsem nikdy na nic podobného netrpěla. Bolesti se vyskytují i nepravidelně během celého cyklu, sice slabší, ale stále je to něco, co jednoznačně přišlo s tělískem. Krvácím stále stejně nebo jen o malinko méně než dřív, přestože bych podle lékařky krvácet už moc neměla. Byla jsem na kontrole, tělísko mám na svém místě a byl mi na měsíc předepsán Cyklo3fort, ale žádná změna se nedostavila. Vzhledem k tomu že se blíží léto a dovolené, tak se už trochu začínám bát, navíc jsem četla, že se s tělískem nedoporučuje používat tampony, což mi kromě krvácení a bolesti ještě přidává na nepohodlí, jelikož jsem na ně byla zvyklá. Čím by obtíže mohly být tedy způsobeny? A jaká jsou možná řešení?Děkuji mnohokrát za odpověď.

Dobrý den, pokud potíže jednoznačně přišly se zavedením nitroděložního tělíska a neodešly ani po osmi měsících, pak je bohužel velmi pravděpodobná varianta, že vám tělísko nesedí a tudíž možná nakonec nezbyde nic jiného, než jej extrahovat.

Tanga a plodnost
avatar Denisa17 16. 10. 2017

Dobrý den, asi před půl rokem jsem začala nosit tanga, klasické kalhotky nenosím už vůbec, dokonce i v době menstruace nosím tanga v kombinaci s tampony.. Mé mamce se to nelíbí, říká, že tanga můžou způsobit neplodnost a odrazuje mě od nich.. Zajímalo by mě, jestli je to pravda? A pak ještě ohledně těch tamponů.. také jsem slyšela o syndromu toxického šoku, ale myslím, že při dodržení hygienických zásad by to nemělo ničemu vadit.. nebo je tu nějaké riziko?Děkuji za odpověď.

Dobrý den, přesně tak. Syndrom toxického šoku je velmi vzácné onemocnění, které je dáváno do souvislosti s používáním tamponů. Je to ale tak raritní záležitost, že není třeba se toho obávat. Co se týče nošení kalhotek typu tanga - rozhodně nemají s neplodností nic společného.

Dobrý den paní doktorko, jsem ve 26 TT a čekám dvojčátka (po IVF, vloženy 2 embrya) jsou stejného pohlaví - holčičky a zřejmě jsou dvojvaječná. Do 22 TT se vyvíjely zcela symetricky, ale nyní je jedno o 2 týdny menší (640g) a druhé téměř o týden větší (860g) než by měly být. Vím, že teď se nejspíš musí jen čekat zda se mezi nimi nebude rozdíl prohlubovat, nicméně bych se ráda zeptala na Vaši zkušenost jaká je pravděpodobnost, zda se opět srovnají a jaká jsou případná rizika v případě, že by se rozdíl zvětšoval. Velice děkuji za odpověď.

Dobrý den, problematika těhotenství s dvojčaty je velmi rozsáhlá a je nad rámec naší online poradny zde vše vypisovat, odpovím tedy jen stručně. Pokud jsou dvojčata dvojvaječná (a tuto informaci byste měla dostat jasně již v prvním trimestru na základě UZ - lze to velmi dobře rozeznat již brzy), pak by v tomto případě neměl hrozit tzv. twin to twin syndrom, kdy mají dvojčata společnou placentu a mohou na sobě vzájemně parazitovat. Opravdu se nedá říci, zda se bude váhový rozdíl prohlubovat či nikoliv. Pokud máte tuto informaci na základě jednoho měření, které může být velmi nepřesní, na další kontrole rozdíl být nemusí už téměř žádný. Pokud by se váhový rozdíl prohluboval, je to opět velmi individuální, jak se dále postupuje. Záleží na stáří plodů, na jejich kondici (průtoky v pupečníku, množství plodové vody atd.), jak často se sledují a jak dlouho se v těhotenství pokračuje. 

Dobrý den,mám potíže se svým synem v podstatě od narození, nyní je mu 21 měsíců. Narodil se akutním císařským řezem, k přidušení údajně nedošlo, ale nejsem si jistá. Již v porodnici téměř vůbec nespal a nešlo nám ani kojení, které naprosto odmítal a tak jsme skončili na UM. Doma to bylo se spánkem ještě horší, byl nadměrně uplakaný spal v noci jen 5 hodin a celé dny proplakal. Byla jsem zoufalá a radila se s lékařkou , ale ta se mi spíš vysmála, že bude chyba asi ve mě. Našla jsem si tedy sama dětského neurologa. Napsal nám jen rehabilitace a jinak žádné speciální vyšetření mu nebylo uděláno. Diagnoza byla hypertonický syndrom. Situace se ale nezlepšila ani po rehabilitaci a mám pocit že se syn stále zhoršuje. Nyní v noci spí jen 7 hodin a přes den hodinu. Sice už tolik neplače, ale myslím, že něco není v pořádku.....bývá často protivný, hodně se vzteká a odmítá spolupracovat, nechce si vůbec prohlížet knížky a hrát si s hračkami, vše jen odhazuje. Také se chvíli nezastaví, nedokáže být chvíli v klidu a neustále otvírá a zavírá dveře. Vůbec nemluví, jen vydává takové divné houkání. Lékařku jsem mezitím změnila a ta nás chce ve dvou letech někam poslat pokud se syn nerozmluví. Mám o syna strach a napadají mě černé diagnozy. Prosím, co si o tom celém myslíte? Děkuji Vlasta

Požádejte o psychologické vyšetřdní a znovu o neurologické vyšetření.

Dobrý den, jsem již po třech císařských řezech. Chlapečky mám všechny předčasně narozené (35tt, 31tt a 30tt) u prvního odtok plodové vody, u druhého mi hrozila ruptura dělohy, u třetího jsem měla vcestnou placentu s masivním krvácením. Nejstarší syn ma aspergerův syndrom, prostřední atypický autismus ZTP ll.stupen a třetí syn vypadá, že taky nebude úplně ok. Jsem nyni v 7+3 a mám strašný strach z dalšího průběhu a konce...chlapečka...transfúze....předčasně..atd. gyndar mi jen řekl, že s dalším těhu nemá problém, že budu jen častěji chodit na prohlídky. Řekla jsem, že uvažuji o interupci vzhledem k okolnostem a řekl, že si to ale zaplatím. Myslíte, že nemám dostatečně velká zdravotní rizika pro ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů. Dle vyhlášky jsou považovány jako zdravotní důvody již dva císařské řezy. Já mám tři a všechny za 5 min 12. Miminko bychom si klidně nechali, ale musím tu být pro tři děti a ne riskovat život. Děkuji za odpověď a chci se ještě zeptat, zda jde udělat při UPT sterilizace. Měli mi ji dělat při třetím CŘ, ale nestihli jsme podepsat papíry před operací.

Dobrý den, při interupci nelze provost sterilizaci - jedná se o zcela jiný výkon. Na interupci ze zdravotní indikace bezplatně máte však zcela jistě právo, již po 2 císařských řezech. Vyhláška toto říká jasně.

Dobrý den,Je mi dvacet tři let a přibližně od šestnácti let do devatenácti jsem měla menstruaci v normálu, ještě dodám, že jsem brala hormonální antikoncepci. Po rozchodu s tehdejším přítelem mi menstruace začala vynechávat až odezněla úplně, každopádně jsem si tehdy říkala, že je to nejspíš stresem, nebo tím, že jsem po rozchodu vysadila antikoncepci. Uplynuly asi tři roky a stále se nic nedělo, až se to začalo řešit a došlo se k závěru, že absence menstruace měla psychosomatický původ. Dostala jsem " vyvolávací injekci" a srovnalo se to. Samozřejmě, až třetí menstruace od injekce byla " v normálu" přičemž jsem mezi tím ale začala opět vynechávat. Asi dvě menstruace jsem měla opravdu jednou za měsíc, poté byla třeba pauza měsíc, kdy jsem nemenstruovala atd, nicméně nikdy to nebylo dýl jak tři měsíce a to se myslím stalo jen jednou - dvakrát. Poslední necelý půl rok mám opravdu menstruaci každý měsíc cca 4-7 dní max. Každopádně abych se dostala k problému co mě trápí momentálně - Asi tři měsíce zpátky jsem z ničeho nic začala mít krvácení nepodobné menstruaci. Neměla jsem žádné bolesti, nebylo to v datu kdy jsem menstruaci opravdu měla mít a nedá se ani říct, že bych krvácela hodně, spíše jako " červené obarvení" Původně jsem si myslela, že je zde možnost těhotenství, ale test vyšel negativně. Další měsíc jsem zase menstruovala bez problému. Měsíc poté jsme měli s přítelem pohlavní styk v den co jsem měla menstruovat, takže když pode mnou byla krev, přičetla jsem to tomu s tím, že se mi ale opět menstruace neohlásila např bolestí atd a říkala jsem si, že budu mít asi den, dva zpoždění. Nicméně jsem začala krvácet celý měsíc po sexu. Celkem mě to rozhodilo, protože si vážně nemyslím, že by mohlo dojít k trhlince atd a neměla jsem během sexu bolesti, které by naznačovaly, že něco není v pořádku. Po měsíci to opět ustalo a nyní jsem měla menstruaci čtrnáct dní, což se mi asi nikdy nestalo. Je možné, že mám pořád problémy s hormony a z toho důvodu se potýkám s takovými peripetiemi? :) Jen ještě poznamenám, že se snažím otěhotnět, takže nyní nepoužívám žádnou ochranu a antikoncepci neužívám několik let. A má praktická lékařka má podezření, že mám poruchu štítné žlázy, že je prý na pohmat trochu zvětšená. Moc děkuju za odpověď:)Hezký zbytek dneBett.

Dobrý den, budu se snažit jednoduše odpovědět na vaši obsáhlou otázku. Nepravidelnost menstruace může být způsobena mnoha důvody a jedím z nich může být porucha funkce štítné žlázy. Bylo by tedy dobré štítnici vyšetřit -  ultrazvukem i krevními testy. Pokud by se poruchy funkce vyloučila, pak je na místě pátrat dál. Nejčastějším důvodem nepravidelné menstruace je porucha ovulace či aonovulační cykly, jejiž důvodem opět může být spousta onemocnění - syndrom polycystických ovarií, atd atd. Nejjednoduší cestou je tedy podrobné gynekologické vyšteření vč. hormonálního profilu a ultrazvuku, který poskytne obrázek o tom, zda se tvoří ovulační folikuly či nikoliv.