banner

Celkem výsledků pro výraz "syndrom": 51

LUF syndrom
avatar Dani.Ella 10. 11. 2016

Dobrý den, paní doktorko,s partnerem se snažíme otěhotnět a jelikož se delší dobu nedaří, absolvovala jsem nyní dva měsíce kontrolu ovulace ultrazvukem. Na jednom vaječníku dle doktora ovulace nejspíše proběhla, s tím, že ale vznikla následná 18 mm velká haemorrhagická cysta. V levém vaječníku mi byl 14. DC naměřen folikul 24 mm, nicméně, 17. DC bylo zjištěno, že neprasknul - měl 18 mm, deformovaný. Ráda bych se zeptala, čím se stane, že folikul nepraskne a zda existuje nějaký preparát či bylinky, kterými bych se mohla pokusit tento problém řešit? Podle všeho se jedná o LUF syndrom. Je možné, že budu mít i přesto nějaké cykly ovulační? Může mít na tento probém vliv štítná žláza (léčím se s lehce sníženou funkcí)? Trápí mě také nízká děložní sliznice (kolem 17 DC vždy cca. 7-9 mm).Předem děkuji za odpověď.Daniela N.

Dobrý den, dle popisu na UZ. To, že byl folikul menší a deformovaný 17. DC - to právě může svědčit o jeho prasknutí a ovulaci. Samozřejmě můžete mít některé cykly ovulační a některé anovulační, tak to normálně bývá. Pokud folikul nepraská může to být dáno nedostatkem gestagenu, které se dají v 2. fázi menstruačního cyklu do těla dodat. S bylinkami nemám zkušenost. Jinak sliznice kolem 9 mm po ovulaci je na oplození dostatečná. Pokud máte dobře nastavenou medikaci na hypofunkci štítné žlázy, pak by toto vliv na otěhotnění mít nemělo. Potíže působí především neléčená hypofunkce štítné žlázy.

Dobrý den, reaguji na tuto vaši odpověď:Dobrý den, nevím, jak dlouho se pokoušíte o těhotenství - to jste nezmínila. Pokud je to méně než rok (např. 6 měsíců) a jste mladá, pak nepropadejte panice - může to tak být a neznamená to žádný problém. Pokud se pokoušíte přes rok bez uspěchu, pak je dobré začít pátrat, proč se tak děje. Nicméně informace z vašeho UZ, že máte tlustou stěnu kolem vajíček (možná jste měla na mysli kolem vaječníků) - to vůbec nelze dle UZ hodnotit. Vajíčka nejsou vůbec na UZ vidět, maximálně folikuly, v kterých vajíčka plavou a co se týče vaječníků - opravdu nelze tlouštku obalu hodnotit a nemá to na nic vliv. Takže tím se vůbec nestresujte. Důvody, proč žena nemůže otěhotnět jsou většinou zcela jiné - špatný spermiogram partnera, anovulační cykly, atd atd.........................................Co se týče doby pokoušení o otěhotnění, odpovídalo by to přibližně jednomu roku. Z toho co jste napsala, jsem si hledala pár informací na internetu a mám takový pocit, že by to mohl být syndrom polycystických ovarií. Odpovídají příznaky a všechno to, co se v článcích o tomto syndromu píše. Bohužel nevím si rady s tím, jak mám redukovat svou váhu, což mi radil i můj gynekolog. Mám nadváhu a nedaří se mi hubnout. Sladké nejím, snažím se jíst pravidelně, cvičím každý den, tak nevím... Moc ráda bych přišla na osvědčený způsob, jak redukovat svoji váhu.. Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den, pokud se již snažíte více než rok, bylo by potřeba udělat podrobnější vyšetření. Syndrom polycystických ovarií, obzvlášť, pokud máte nadváhu, je samozřejmě možný, ale většinou jen na základě UZ jej nelze diagnostikovat. Co se týče vaší nadváhy - s redukcí vám bohužel neporadím. Toto je doména nutričního terapeuta, nikoliv gynekologa. Stran došetření sterility vám nejlépe poradí v některém centru IVF poblíž vašeho bydliště. 

Dobrý den. Ráda bych Vás požádala o radu ve vztahu k výsledkům screeningu a návrhu podstoupit amniocentézu. Screening v první trimestru mi vyšel s hodnotami – volný beta-hCG 49,98, PAPP-A 1,630. Riziko trizomie – 1:848. Na kontrole v 17. tt riziko Downova syndromu upraveno na 7223. Downův syndrom je v rodinné anamnéze u sestry manželova otce. Z amniocentézy máme strach z důvodu rizika potratu (v 1.trimestru jsem byla hospitalozovana s krvácením, klidem na lůžku a užíváním Gynprodylu) .

Dobrý den, pokud jste měla v rámci prvotrimestrálního screeningu výsledek 1:848, pak je hodnocen jako negativní (to je vždy, pokud je více než 1:100) a není tedy třeba žádného dalšího, natož invazivního vyšetření, tj. amniocentézy. Ani Downův syndrom v širší rodině není indikací. Není ani třeba přepočítávat riziko v 17. týdnu. Pokud je výsledek negativní v prvním trimestru, nemá to žádný smysl.