banner

Celkem výsledků pro výraz "rodicovska dovolena": 100

Dobrý den,Jsem vdaná za cizince a přemýšleli jsme,že bychom se za čas odstěhovali do Jordánska.Zajímalo by mne,jak je to s Rodičovskou dovolenou?Dávky mi budou stále vypláceny i když budu v zahraničí nebo mi bude příspěvek odebrán?

Dobrý den,

podmínkou nároku na rodičovský příspěvek je bydliště v České republice. Pokud se budete stěhovat na delší dobu, pravděpodobně podmínku bydliště splňovat nebudete, pokud by se jednalo o dočasné stěhování, mohl by úřad brát v úvahu i další okolnosti, například, zda máte v ČR trvající pracovní poměr apod. Konkrétně zákon rozumí bydlištěm, že se zde osoba dlouhodobě zdržuje, vykonává zde výdělečnou činnost, žije zde s rodinou, plní zde povinnou školní docházku nebo se zde soustavně připravuje na budoucí povolání, popřípadě existují jiné významné důvody, zájmy či aktivity, jejichž vzájemná souvislost dokládá sepětí této osoby s Českou republikou. Stěhování do jiné země byste úřadu práce měla oznámit a úřad následně vyhodnotí, jestli nadále splňujete nebo nesplňujete podmínku bydliště v ČR a případně rodičovský příspěvek odejme. Pokud by nárok na příspěvek zanikl a následně byste se do 4 let dítěte vrátili zpět do ČR a dítě by stále bylo nejmladší v rodině, mohla byste příspěvek opět čerpat. Můžete si také již nyní navýšit měsíční částku příspěvku na Vaše maximum a vyčerpat vyšší částku před stěhováním.

Dobrý den, dne 30.8.2018 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. 28 týdnu jejího čerpání mi vychází na 14.3. 2019. U zaměstnavatele mám smlouvu do konce roku 2018. Chtěla bych se tedy zeptat, zda mi bude mateřská dovolená vyplacena i v případě, ze jiz od ledna 2019 nebudu zaměstnana. A jak je to pak případně s rodičovský příspěvkem. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

termín mateřská dovolená označuje pouze volno v zaměstnání, ne finanční dávku. Dovolená Vám tedy skončí s koncem pracovního poměru. Peněžitou pomoc v mateřství (PPM) ale budete pobírat dál beze změny až do vyčerpání těch 28 týdnů. Po skončení PPM můžete začít čerpat rodičovský příspěvek, požádáte o něj na úřadu práce. V měsíci, kdy je souběh PPM a rodičovského příspěvku, náleží z rodičovského příspěvku jen rozdíl mezi měsíční zvolenou částkou rodičovského příspěvku a vyplacenou PPM v daném měsíci. Pokud by Vám tedy PPM za březen vycházela vyšší než rodičovský příspěvek, který si chcete zvolit, pak o rodičovský příspěvek požádejte až od dubna (za březen by nenáležel).

Po konci pracovního poměru byste měla oznámit své zdravotní pojišťovně do 8 dnů, že jste dále příjemcem peněžité pomoci v mateřství a stejně tak později oznámit i přechod na rodičovský příspěvek.

Dobry den, minuly mesic jste zodpovidala muj dotaz ohledne drivejsiho ukonceni materske dovolene a PPM. Chapu co udelat v ramci socialni spravy, ale narazila jsem na mensi zadrhel kdy mi na uradu prace tvrdi, ze nemuzu zadat o rodicovsky prispevek pokud "plne nevycerpam materskou". Asi jsem za exota, ze o tohle vubec zadam. Mohu Vas poprosit jeste o vysvetleni jake mam naroky? Porodila jsem 5.10. a chci se vratit do zamestantni 5.12. Budu tak ukoncovat PPM a materskou k tomuto datumu. Mohu nastoupit na rodicovskou dovolenou i presto, ze ukoncim materskou drive? Mam narok na rodicovsky prispevek? MOC dekuji!

Dobrý den,

pokud se chcete vrátit do zaměstnání, nebudete v práci žádat o rodičovskou dovolenou - volno z práce. Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou dvě různé věci. Pokud se vzdáte nároku na zbývající část PPM, doložte úřadu práce potvrzení z OSSZ, k jakému dni jste se vzdala nároku. S konkrétnějšími dotazy zkuste případně kontaktovat na ÚP metodika dávek státní sociální podpory.

Dobrý den,ráda bych se Vás zeptala, zda musí rodičovská dovolená přímo navazovat na mateřskou. Jsem v situaci, kdy se potřebuji co nejdříve po porodu, resp. po mateřské dovolené, vrátit cca na 6 měsíců do práce a dokončit rozpracovaný projekt. Pak bych však ráda začala čerpat rodičovskou dovolenou včetně příspěvku. Předem děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

rodičovská dovolená na mateřskou dovolenou navazovat nemusí, můžete na ni nastoupit i kdykoliv později. Je možné na ni nastoupit i opakovaně, i když se z ní už jednou vrátíte do zaměstnání. Maximálně se poskytuje do tří let věku dítěte. Rodičovský příspěvek není vázán na nastavení rodičovské dovolené. Výdělek během pobírání rodičovského příspěvku není omezen, omezená je pouze docházka dítěte mladšího 2 let do jeslí nebo podobného zařízení, a to na max. 46 hodin měsíčně. 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat co mám dělat. V březnu mi skončila rodičovská dovolená a 15.6. mám termín druhého porodu. Musím se někde hlásit? A budu pobírat mateřskou nebo nastoupím rovnou na rodičovskou dovolenou? Jinak do práce bych nastoupit nemohla skrz těžkou práci a byla bych na nemocenské. Děkuji

Dobrý den,
pokud jste zaměstnaná a skončila Vám v práci nahlášená rodičovská dovolená, byla jste povinna nastoupit zpět do práce, pokud nemáte od lékaře vystavenou pracovní neschopnost, nebo jste se nedomluvila se zaměstnavatelem na neplaceném volnu. Situaci tedy řešte se zaměstnavatelem co nejdříve. Pokud trvá pracovní poměr, máte nárok na další peněžitou pomoc v mateřství. Můžete na ni nastoupit nejdříve počátkem osmého týdne před termínem porodu, tedy nejdříve 20. dubna.

Dobrý den, prosím o radu, kde si mohu vyžádat doklad o tom, jak dlouho a v jaké výši jsem pobírala příspěvek v mateřství? Mockrát děkuji a přeji pěkný den. Milotová

Dobrý den, tento dokument vám vydá zaměstnavatel, popř. správa sociálního zabezpečení.

Dobrý den,jsem na rodičovské dovolené do konce června, kdy bude mít dcera 3 roky a jsem znovu těhotná, termín porodu mám 2.12.2017. Na mateřskou dovolenou tedy můžu nastoupit nejdříve 7.10. (+-pokud mi ještě bude stanoven jiný termín porodu). Mám pracovní pomér na dobu neurčitou, ale do práce se teď vracet nebudu, protože dcera nastoupí do školky od podzimu. Nechci si už prodlužovat rodičovský příspěvek, to už jsem dělala opakovaně a mám ho dost minimální, ani nastoupit do práce a být v pracovní neschopnosti kvůli režimu vycházek a kontrol. Přemýšlela jsem tedy, že bych dala výpověď a do nástupu na mateřskou dovolenou bych byla na úřadu práce a požádala si o podporu. Je to takto možné a nepředstavuje to pro mě nějaké riziko? Do ochranné doby pro nárok na mateřskou dovolenou bych se, pokud tomu správně rozumím vlézt měla a i kdybych dostala minimální podporu, je to pro mě lepší než rodičovský příspěvek, který teď mám. Pokud bych se do práce po rodičovské dovolené chtěla vrátit, nebyl by problém se se zaměstnavatelem domluvit a pravděpodobně si stejně budu chtít najít něco jiného. Uniká mi něco v takto naznačeném postupu? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, jak je to s podporou bohužel nevím. Zeptejte se na úřadu práce, abyste po rodičovské vůbec něco dostala. Pokud byste pracovní poměr neukončovala, můžete být dál na rodičovské dovolené, i po vyčerpání rodičovského příspěvku. Je ale pravda, že v takovém případě budete až do nástupu na mateřskou bez peněz. Každopádně si dobře spočtěte dny od podání výpovědi do data nástupu na mateřskou, abyste se vešla do 180 denní ochranné lhůty a nepřišla o PPM.

Dobrý den,v zákoně se uvádí, že pro vyplaceni rodičovského příspěvku je třeba mít trvalý pobyt na území ČR. Jak se postupuje v případě, že zaměstnanec pracuje v ČR, kde je za něho odváděno pojištění, ale trvale bydliště i aktuální trvalý pobyt má mimo ČR?Děkuj.,

Dobrý den, realita je taková, že úřad zkoumá, zda v ČR skutečně trvale žijete. Nevím přesně jak to zkoumají, ale setkala už jsem se i s případem, kdy mamince prostě ukončili RP s odůvodněním, že v ČR není (možná i na něčí udání). Bez trvalého nebo přechodného pobytu v ČR tedy moc šancí na RP nemáte. Zkuste se informovat na ÚP, kde byste případně o dávky žádala.

Dobrý den, bez přerušení se soustavně připravují na zaměstnání formou studia na VŠ nyní v doktorském stupni, což znamená, že nejsem zaměstnaná, ale dostávám stipendium, které se ale nezapočítává tudíž nemám nárok na mateřskou. Ke studiu si privydelavam formou dohod o provedeni práce, výdělek většinou není vyšší než 10 tisíc. Od 26 let jsem si platila zdravotní, ale sociální ne, nyní zdravotní platí opět stát. Chci se tedy optat, jaké mám možnosti finanční podpory v těhotenství a mateřství, rodit budu v srpnu, studium musím přerušit, tudiz nebudu mít žádné finanční prostředky. Kdy mam zažádat o rodicovsky příspěvek a v jaké vyšší na něj budu mít nárok? Děkuji.

Dobrý den, máte nárok na dávky ze sociálního pojištění (že ho za vás platí stát nevadí). O RP si můžete požádat k datu narození dítěte a bude ve výši max. 7600,- měsíčně. Také si můžete požádat o Porodné a Přídavek na dítě, nicméně nárok na tyto dávky se posuzuje podle příjmů osob žijících s vámi ve společné domácnosti, a vznikne jen pokud budou nižší než 2,7násobek životního minima.

Dobrý den,po mateřské dovolené se plánuji vrátit v březnu příštího roku na několik měsíců do práce a na rodičovskou dovolenou nastoupit až v červenci či srpnu. Tu pak čerpat nepřetržitě do 3 let věku dítěte. Budu mít nárok na celý příspěvek, nebo mi bude pokrácen? V článku zde na webu je uvedeno, že lze žádat pouze 3 měsíce zpětně. Kdy přesně mám tedy v této situaci zažádat?Také je zde uvedeno, že tento příspěvek je vázán na trvalý i skutečný pobyt v ČR a při dlouhodobém pobytu mimo ČR bude zastaven. Je někde přesně definovaná délka pobytu?Děkuji za odpověď.Lucie

Dobrý den,

čerpání rodičovského příspěvku nemusí navazovat na skončení peněžité pomoci v mateřství, požádat o příspěvek můžete kdykoliv později, celková výše rodičovského příspěvku není pozdějším nástupem nijak krácená. Čerpat příspěvek lze však maximálně do 4 let dítěte. Není možné žádat o přiznání příspěvku za více než 3 měsíce zpětně, tedy například v prosinci 2020 žádat o příspěvek od března 2020. Práce během čerpání rodičovského příspěvku není omezená, nemusíte být během čerpání na rodičovské dovolené. U dítěte mladšího 2 let je však omezená docházka do jeslí nebo obdobného zařízení na max. 46 hodin měsíčně. Bydlištěm se nerozumí jen to, kde se osoba dlouhodobě zdržuje, ale také kde pracuje, žije s rodinou, případně kde má jiné významné zájmy a aktivity, kde je například zdravotně pojištěná. Dlouhodobost zákon blíže nespecifikuje, doporučuji proto obrátit se přímo na úřad práce k posouzení Vaší konkrétní situace. Můžete využít call centrum ÚP 844 844 803.

Vážená pani Ing. Kozlová,s koncom materskej dovolenky mi skončí aj zmluva na dobu určitú. Pracujem ako lekár, teda mám tabuľkový plat. Bude sa mi dĺžka rodičovskej dovolenky započítavať do dĺžky praxe a do výpočtu dochodku, ak budem na rodičovskej dovolenke bez zamestnávateľa, teda bez zmluvy na dobu neurčitú?S pozdravomKamila Kucerová

Dobrý den,

osobní péče o dítě do 4 let lze v ČR započítat jednomu z rodičů jako náhradní doba na důchod bez ohledu na to, zda trvalo v té době zaměstnání. Jak je to se započítáváním praxe u lékařů bohužel nevím, zkuste se obrátit na Vaše personální oddělení.

Dobrý večer.Jsem ve 25. týdnu těhotenství, zaměstnaná od 1.10.2020 (před tím jsem byla na rodičovské dovolené, poslední pracovní poměr jsem měla v roce 2016 v zahraničí).Vím tedy, že vzhledem k neodpracovaným 270 dnům, nemám nárok na mateřskou dovolenou, nastoupím tedy rovnou na rodičovskou dovolenou. A tady přichází na řadu má otázka: Kdy se vlastně na rodičovskou dovolenou nastupuje? Je nutné jít před porodem na neschopenku, abych alespoň do porodu nebyla doma "zadarmo"?Děkuji moc za odpověď.S pozdravem Petra Di Maira

Dobrý den,

rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené, na mateřskou dovolenou (volno v zaměstnání) máte nárok i v případě, že nečerpáte dávku peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Pokud trvá Váš pracovní poměr, ale nesplňujete 270 dnů nemocenského pojištění pro nárok na PPM, můžete od počátku šestého týdne před termínem porodu nastoupit do pracovní neschopnosti tzv. v souvislosti s porodem. Nemocenské můžete čerpat do konce šestinedělí. Je potřeba doložit lékaři potvrzení z OSSZ, že nemáte na PPM nárok. Pro tuto pracovní neschopnost se nestanovuje žádný léčebný režim, nebudete tedy omezená vycházkami. Po dočerpání nemocenského můžete čerpat rodičovský příspěvek.

Dobrý den,zajímalo by mě jestli si můžu určit délku rodičovské dovolené třeba na dva roky nebo tři roky a nebo musím být doma čtyři roky, když nemám nárok na mateřskou dovolenou.Děkuji za odpověď

Dobrý den,

termín rodičovská dovolená označuje volno v zaměstnání a je možné si ji zvolit v libovolném rozsahu, maximálně ale do 3 let věku dítěte. U rodičovského příspěvku (celkově 220 tis. Kč) se nevolí délka, ale měsíční částka příspěvku. Pokud jste neměla nárok na peněžitou pomoc v mateřství ani nemocenské v souvislosti s porodem, můžete rodičovský příspěvek volit do částky 7 600 Kč měsíčně, tuto částku může volit každý rodič. Při částce 7 600 Kč měsíčně vychází příspěvek na 28 měsíců. Vyšší částku můžete volit, pokud lze otci dítěte stanovit dostatečný vyměřovací základ (pro peněžitou pomoc v mateřství). Maximální měsíční částka rodičovského příspěvku je pak 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu. Rodiče vícerčat mohou čerpat 1,5násobek uvedených částek. Částku je možné měnit každé 3 měsíce.

Dobrý den, měl bych na vás dotaz. Plánujeme s přítelkyní mimčo, ale s tím vznikají otázky. PPM i Rodičovský příspěvěk budu pobírat já, jakožto otec. Stejně tak rodičovskou dovolenou (z osobních a pracovních důvodů). Když si zažádám o PPM (od 7. týdne po narození tuším), tak jak moje žena bude mít nárok na pracovní volno, kdy bude v porodnici? Tuším správně, že PPM a mateřská dovolená je odlišná věc? Že ona bude čerpat mateřskou dovolenou, ale PPM bude "chodit" mě? S tím, že já nebudu pracovat (pouze jako OSVČ, či brigádně), bude mít ona nárok na nějaký příjem v době porodní péče (Protože v období do pobírání PPM nebudeme mít příjem)? A také, kdy smí otec nastoupit na rodičovskou dovolenou a kdy si může zažádat o rodičovský příspěvěk? Smí se pobírat PPM i rodičovský příspěvěk současně? Omlouvám se za četnost dotazů, ale v případě otec na rodičovské není moc informací na dohledání.Děkuji za odpovědi a hezký den,Martin Madej.

Dobrý den, mateřská a PPM je v zásadě totéž. Matka čerpá mateřskou minimálně 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu. Proto ji otec může nastoupit až od 7. týdne po porodu. Vy můžete mateřskou čerpat pouze na základě toho, že se matka nároku na ni písemně vzdá, tudíž to nelze mít tak, že ona je doma a peníze chodí vám. Jakmile tedy začnete čerpat mateřskou vy, musí si matka platit povinné pojištění nebo se vrátit do zaměstnání (z vašeho dotazu mi tyto věci nebyly jasné). Jakmile dočerpáte PPM, můžete si požádat o rodičovský příspěvek. Pobírat současně PPM a RP nelze.

Pokud byste chtěl další informace, potřebuji vědět, zda jste vy a matka zaměstnanci (+jak dlouho) a kdy se chcete do zaměstnání případně vrátit.

Dobrý den,Potřebovala bych poradit.Chtěla bych cca za rok dítě a dávno mi už skončila pracovní smlouva, takže bych neměla nárok na mateřskou dovolenou ale pouze na rodičovskou dovolenou. Dočetla jsem se že může na mateřskou můj přítel a zajímalo by mě jestli může pobírat mateřskou dovolenou a zároveň chodit do práce a mít plný úvazek a já bych byla doma s dítětem a nebo je to nějak omezené?Vím že musí mít jiné zaměstnání takže by musel dělat v jiné práci a nebo ve stejné práci ale jinej druh práce. A taky mě zajímá jak bych na tom byla s rodičovskou dovolenou mohla bych si určit délku rodičovské třeba kratší nebo to že by byl přítel na mateřské nemá vliv?Nyní jsem na rodičovské a za cca rok mi končí. Děkuji za odpověď s pozdravem Zuzana

Dobrý den,

otec dítěte může pobírat peněžitou pomoc v mateřství (PPM) nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu a je potřeba, abyste sepsali dohodu, že dítě od daného dne přebírá do péče. Dohoda musí mít úředně ověřený podpis, je možné ji sepsat přímo na OSSZ. Na dobu čerpání PPM požádá otec dítěte v zaměstnání o rodičovskou dovolenou (mateřská dovolená ve smyslu volna v zaměstnání náleží pouze ženám). Pro jiného zaměstnavatele v té době může pracovat a může vykonávat i jiný druh práce na jinou smlouvu/dohodu pro stejného zaměstnavatele. Vy v té době musíte vyřešit zdravotní pojištění, například si ho platit sama nebo se nahlásit na pojišťovně jako osoba celodenně pečující o dítě do 7 let (v tomto případě o starší dítě). U rodičovského příspěvku můžete volit vyšší měsíční částku než 7 600 Kč, pokud doložíte vyměřovací základ otce dítěte (to můžete i v případě, že PPM čerpat nebude, pokud podmínky nároku na PPM splňuje). Maximální částka rodičovského příspěvku je 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu. 

Dobrý den,mám dotaz. Nyní jsem na rodičovské dovolené se synem. Poslední navýšený poplatek bych měla obdržet tento měsíc, tj. listopad 2021. Na druhou mateřskou dovolenou bych měla nastoupit 13.12.2021.Na ÚP mám nárok na rodičovský příspěvek ukončený k 30.11.2021.Dotaz zní: Když nastupuji na druhou mateřskou cca v polovině následujícího měsíce, tj. 13.prosinec 2021, navazuje mi vše správně a nebude mi někde vykukovat nějaký nedoplatek soc.pojištění, apod.? Dle ÚP bych měla mít vše v pořádku. Ještě se ale dotazuji, protože má gynekoložka mne odkázala znovu se ujistit, abych někde nedoplácela. Děkuji za odpověď.Hezký večer.

Dobrý den,
pokud dítě ještě nemá 3 roky a Vy máte v zaměstnání nahlášenou rodičovskou dovolenou až do nástupu na další mateřskou dovolenou, nemusíte nic v souvislosti se skončením rodičovského příspěvku řešit v zaměstnání, ani s úřady. Žádný nedoplatek na pojistném nevznikne a zaměstnavateli stačí oznámit jen nástup na další peněžitou pomoc v mateřství a mateřskou dovolenou.

Dobrý den, ráda bych si ještě upřesnila informaci ohledně RP - když píšete, že si mohu zvolit délku/výši RP, ale výše je omezena výší mého měsíčního vyměřovacího základu - resp. výše RP nemůže být vyšší než 70 % tohoto základu - od kdy do kdy se vyměřovací základ počítá? Když v době pobírání rodičovského příspěvku jako OSVČ bohužel nemohu pracovat (což je 6 měsíců), protože o RP budu cca měsíc před ukončením PPM (mateřské). Děkuji

Dobrý den, rozhodný je denní vyměřovací základ před nástupem na mateřskou.

Dobrý den, Do práce jsem nastoupila 1.6 a měla jsem standardně zkušební dobu 3 měsíce. Avšak do práce jsem chodila 2 měsíce protože pak jsem skončila v pracovní neschopnosti. Ale pracovní poměr byl rozvázán až v půlce října. Zajímalo by mě zda se mi počítá i pracovní neschopnosti do placení nemocenského pojištění? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, do doby účasti na nemocenském pojištění se počítá celá doba trvání pracovního poměru, tedy včetně pracovní neschopnosti.