banner

Celkem výsledků pro výraz "rodicovska dovolena": 100

Dobrý den, paní inženýrko.Jsem více jak 15 let zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele, pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou. V květnu 2016 jsem nastoupila na PPM, poté na RD, kterou ještě do konce letošního května čerpám, v práci, mám po nástupu zpět domluvený zkrácený 6 ti hodinový úvazek. Na úctě RP mi zbývá k vyplacení 10 000 Kč, momentálně uvažuji o prodloužení RD až do čtyř let syna, tj květen 2020. Od září 2019 je syn přijat do MŠ a já bych se chtěla vrátit zpět do zaměstnání. S tím souvisí můj dotaz. Můžu od září nastoupit na HPP, když budu dál čerpat RP byť jen symbolický ( 1/12 z 10000)? Jelikož má práce je fyzicky náročná a především v zimním období, jsou velké teplotní rozdíly a můj organizmus si za čas strávený doma odvykl, obávám se nemoci. A s tím souvisí můj druhý dotaz, můžu v tom případě čerpat nemocenské davky? A můj poslední dotaz, musím změnu prodloužení RD do čtyř let hlásit v práci, když bych nastoupila na HPP?Předem Vám moc děkuji za odpověd.

Dobrý den,

rodičovská dovolená jako volno v zaměstnání je pouze do 3 let věku dítěte. Pokud chcete být doma déle, je potřeba požádat zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna a zaměstnavatel není povinen Vám vyhovět. Pokud byste čerpala neplacené volno, je vhodné prodloužit rodičovský příspěvek kvůli zdravotnímu pojištění a zaměstnavateli to oznámit. Pokud byste při čerpání rodičovského příspěvku chtěla nastoupit do práce, je to možné bez omezení. Pobírání příspěvku i v takové situaci zaměstnavateli oznamte. Nárok na nemocenské dávky budete mít. Jen upozorním, že při případné nemoci dítěte budete mít nárok na dávku ošetřovné pouze Vy, pokud budete stále příjemcem rodičovského příspěvku. Například otec dítěte by měl nárok na uvolnění ze zaměstnání, ale ošetřovné by nedostal (dostal by jej ve výjimečných situacích, např. pokud byste o dítě nemohla pečovat Vy z důvodu nemoci). 

Dobrý den,rodičovská dovolená jako volno v zaměstnání je pouze do 3 let věku dítěte. Pokud chcete být doma déle, je potřeba požádat zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna a zaměstnavatel není povinen Vám vyhovět. Pokud byste čerpala neplacené volno, je vhodné prodloužit rodičovský příspěvek kvůli zdravotnímu pojištění a zaměstnavateli to oznámit. Pokud byste při čerpání rodičovského příspěvku chtěla nastoupit do práce, je to možné bez omezení. Pobírání příspěvku i v takové situaci zaměstnavateli oznamte. Nárok na nemocenské dávky budete mít. Jen upozorním, že při případné nemoci dítěte budete mít nárok na dávku ošetřovné pouze Vy, pokud budete stále příjemcem rodičovského příspěvku. Například otec dítěte by měl nárok na uvolnění ze zaměstnání, ale ošetřovné by nedostal (dostal by jej ve výjimečných situacích, např. pokud byste o dítě nemohla pečovat Vy z důvodu nemoci). Prosím Vás o objasnění Vaší odpovědi, viz text nahoře...Jestli tomu správně rozumim, v mé situaci, při prodloužení RD do čtyř let syna a zároveň při nástupu zpět na HPP, stačí když zaměstnavateli tuto skutečnost o prodloužení RD pouze oznamim a zároveň k němunastoupim na HPP a v případě nemoci dítěte, můžu paragraf čerpat pouza já?Předem Vám moc děkuji za odpověď..

Dobrý den, nejedná se o prodloužení RD (rodičovské dovolené), to je volno v zaměstnání poskytované max. do 3 let dítěte. Pokud se budete po třetích narozeninách (reps. po konci nahlášené RD) vracet do zaměstnání, prodloužíte si pouze čerpání rodičovského příspěvku na úřadu práce a zaměstnavateli pobírání příspěvku pouze oznámíte, aby věděl, že jste zároveň státním pojištěncem z hlediska zdravotního pojištění. V případě nemoci dítěte budete mít nárok na proplacení ošetřovného pouze Vy. Otec dítěte (příp. jiná osoba) může být s dítětem doma na "paragrafu", ale nedostane to proplaceno, bude mít pouze omluvenou nepřítomnost v práci. Pokud byste se chtěla vrátit do zaměstnání až později než den po třetích narozeninách dítěte, musíte zaměstnavatele požádat o neplacené volno. 

Dobrý den,slyšela jsem,že abych měla nárok na mateřskou musím mít odpracováno 270dní.Počítá se do toho ikdybych náhodou onemocněla a byla na nemocenské?Můj případ:Končí mi rodičovská dovolená u prvního dítěte v říjnu chci nastoupit do nové práce a od nového roku se snažit o druhé mimčo(u prvního těhotenství jsem měla komplikace kdy jsem zvracela ve dne i v noci několikrát jsem i byla hospitalizovaná v nemocnici,protože jsem v sobě nic neudržela a nakonec jsem celé těhotenství byla na neschopence nakonec se malej narodil o měsíc dříve)-nevím jestli druhé těhotenství nebude bráno jako rizikové nebo jestli u mě budou probíhat stejné obtíže.Mám strach abych opět nemusela být na neschopence a jestli se vlastně ta nemocenská počítá do těch odpracovaných dní abych měla nárok na tu mateřskou děkuji

Dobrý den,

pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) musíte splnit alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Do těchto 270 dní se započítávají také případné další doby pojištění v období daných 2 let. Zároveň je potřeba nastoupit na PPM v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě. Doba v pracovní neschopnosti při trvání pracovního poměru se Vám bude započítávat do potřebných 270 dní.

Dobrý den, mám dceru v únoru ji budou 3 roky, a tím mi končí rodičovská, jsem těhotná a termín mám v květnu, tudíž jsem nestihla napojit rodičák. Do toho termínu porodu bych šla zatím na neschopenku, zajímalo by mě zda mám nárok na mateřskou jako jsem brala u prvního dítěte ve stejné výši. Jsem zaměstnana na dobu neurčitou. Předem děkuji za odpověď

Dobrý den,

nárok na další peněžitou pomoc v mateřství (PPM) mít budete. Pokud trvá stejné zaměstnání a nastoupíte na další PPM do 4 let věku předchozího dítěte, porovná se současný vyměřovací základ s vyměřovacím základem pro předchozí PPM a pro výpočet výše PPM se použije ten vyšší.

Dobry den, chtěli bychom si s přítelem pořídit mimčo. Jelikož bych byla prvorodička a kolem sebe nemám nikoho kdo v posledním roce zařízoval tyhle věci , tak můj dotaz zní.: Jaké by byli me měsíční příjmy při miminku. Pokud jsem dohledala správně při mateřské cca 15000,- a pri rodicovske cca 8tis.,- plus časem z brigády. Oba s přítelem máme momentálně okolo 22-23tis. Hrubého. Oba na neurčito už přes dva roky. Žádá se ještě o něco jiného? Napadlo me, zebychom mozna dosahli i na prispevek na bydleni. Nyni nas najem cini 11tis. Se vším. Ptam se z důvodu , že mám ráda jasno a pořádek ve financích. Takže bych za takový menší přehled byla ráda. Já vám předem děkují za váš Čas a odpověď.

Dobrý den,

vyměřovací základ pro výpočet výše peněžité pomoci v mateřství (PPM) se počítá z 12 měsíců před měsícem, ve kterém na PPM nastoupíte. Orientační výpočet můžete najít na našem webu v článku Mateřská dovolená 2019. Rodičovský příspěvek je poskytován v celkové výši 220 tis. Kč (novela zákona navyšující příspěvek na 300 tis. Kč dosud není schválená). Měsíční částku příspěvku můžete volit do výše 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu, který Vám bude spočítán pro PPM nebo podle vyměřovacího základu otce dítěte. Hranice příjmu pro nárok na porodné a přídavek na dítě je u dvou dospělých a jednoho dítěte do 6 let 20 817 Kč, tedy na tyto dávky s uvedenými příjmy nedosáhnete. U příspěvku na bydlení se posuzují příjmy všech osob s trvalým pobytem v daném bytě, dále záleží na uznatelných nákladech na bydlení a velikosti obce, ve které bydlíte. Více informací k příspěvku na bydlení můžete získat na webu MPSV, případně se můžete obrátit na úřad práce v místě Vašeho bydliště nebo využít call centrum ÚP 844 844 803.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pobírám rodičovský příspěvek do 2,5 let dítěte, u zaměstnavatele mám nahlášenou do 3 let věku dítěte. Zajímá mě, když ve 2,5 letech dítěte nastoupím do práce k jinému zaměstnavateli, syn bude v jeslích, jak to funguje v tu chvíli s OČR nebo s pracovní neschopností, když v tu dobu budu u původního zaměstnavatele na rodičovské dovolené, ale už bez příspěvků. děkuji za odpověď

Dobrý den,

v pracovním poměru u jiného zaměstnavatele můžete čerpat ošetřovné i nemocenské, rodičovská dovolená u prvního zaměstnavatele na to nemá vliv.