banner

Celkem výsledků pro výraz "rodicovska dovolena": 100

Dobrý den, prosím o radu. V současné době jsem do 30.9.2017 na rodičovské dovolené (v současné době jsem na neschopence), od 1.10.2017 bych měla nastoupit zpět do zaměstnání (ale z důvodu neschopenky fyzicky nenastoupím) a cca od 10.10.2017 budu nastupovat na mateřskou dovolenou. Termín porodu mám 6.12.2017. Budu mít nárok na mateřskou? Pokud ano, z čeho se vypočítává (z příjmu od zaměstnavatele nebo z RD)? A jak to pak budu mít s novou rodičovskou - budu mít nárok na volbu výše a částky nebo rovnou spadnu na minimum?

Dobrý den, jestli jsem to dobře pochopila, byla jste na rodičovské, teď jste na nemocenské a budete nastupovat další mateřskou. Vzhledem k tomu, že vám zjevně trvá nějaký pracovní poměr, vyjdu z toho, že je to ten, ze kterého jste nastupovala i první mateřskou a pak vám tedy vznikne nárok i na další PPM (vypočte se ze stejného základu jako nemocenská, popř. první mateřská), a tedy si budete moci volit výši RP.

Dobrý den, mám RD do 3 let věku dítěte a vím, že budu žádat zaměstnavatele o neplacené volno do 4 let věku dítěte. Je možné si snížit rodičovský příspěvek tak, abych dostávala nějakou částku i ten rok, co budu na neplacené dovolené? Nyní mi chybí cca 13 měsíců do konce rodičovského příspěvku a rodičovská dovolená mi končí 16.4.2019. Prostě jestli to lze natáhnout za ty 3 roky toho věku dítěte :-) Žádost o RD do 4 let věku se asi stále nedá viďte... Děkuji moc za odpověď . Pekařová

Dobrý den, RP musíte vyčerpat do 4 let věku dítěte, takže ano, můžete si zbytek rozložit na delší dobu.

Dobrý den, jsem Slovenka, v ČR bydlím a pracuji na HPP již 6 let (smlouva na dobu neurčiotu), trvalý pobyt mám zatím v SR (v lednu 2018 mi vznikl nárok zažádat o trvalý pobyt v ČR). Momentálně jsem na mateřské a zajímalo by mě, za jakých podmínek mohu v ČR čerpat rodičovský příspěvek. Jsou zde nějaké rozdíly oproti občanum ČR, např. podmínka trvalého pobytu? Dočetla jsem se, že pokud rodičovská dovolená trvá déle než čerpání RP, platí v tomto mezidobí zdravotní a sociální pojištění za matku stát. Platí to i pro Slováky (občany EU) v ČR?Děkuji za odpověď.

Dobrý den, abyste mohla v ČR čerpat rodičovský příspěvek, musíte tu mít trvalé nebo přechodné bydliště. Přesné doklady, které musíte doložit, vám sdělí na některém z úřadů práce v okolí vašeho bydliště – případně pokud by nevěděli, obraťte se na úřad v nejbližším velkém městě.

Konec RD
avatar zandul21 19. 09. 2018

Dobrý den,ráda bych Vás poprosila o radu, zítřejším dnem mi končí rodičovská dovolená s druhým synem, během té doby se změnilo celé vedení i majitel v firmě, ve které jsem zaměstnaná a až na zítřek se mi podařilo sjednat schůzku s manažerem, který má moji pozici na starosti, předpokládám, že mi bude nabídnuta výpověď dohodou. Jaké jsou potom moje možnosti? Chtěla jsem si prodloužit RD na 4 roky, ale příspěvek jsem již vyčerpala, lze tato varianta nějak vyřešit? Dalším zádrhelem je můj živnostenský list, jsem také plátcem DPH, pozastavení a registrace na Úřadě práce je pro mě tedy také komplikovaná. Ještě by mě zajímala možnost tzv.ženy v domácnosti, kontroluje někdo, kolik hodin denně je umístěno dítě ve školce? Moc děkuji za odpovědi a přeji hezký den, Jana

Dobrý den, RD si prodloužit můžete, ale nebudete dostávat žádné dávky, když už jste je vyčerpala, nicméně stát za vás bude platit povinné pojištění (musíte vyplnit příslušné formuláře na SSZ a zdrav. pojišťovně). Při RD můžete mít příjmy neomezené (jen pokud překročí hranici pro VPP, tak si budete muset doplatit pojištění), pobyt dítěte staršího 2 let ve školce se taktéž nezkoumá.

Nárok na PPM
avatar pitris23 24. 09. 2018

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na pobírání PPM, když pracuji pouze na dohodu o pracovní činnosti. Celé je to takto: ke konci srpna 2018 mi skončila rodičovská dovolená a zároveň i zaměstnání, ze kterého jsem pobírala předtím PPM, hned na začátku září jsem zjistila, že jsem těhotna, termín cca půlka května 2019, našla jsem si práci na pul úvazku, homeoffice, ale je to pouze na dohodu o pracovni cinnosti, měsíčně 80 hodin, takže se mi zdravotní i sociální bude odvádět. Mám pak nárok na PPM, když je to jen na dohodu? Pokud ano, bude se tam i částečně započítávat příjem z min.zaměstnání? Děkuji Vám za informace.Petra

Dobrý den, rozhodující je, zda vám z dohody platí nemocenské pojištění (u tohoto typu dohody to možné je) – zjistíte to na správě soc. zabezpečení. Výpočet PPM by ale každopádně byl jen z aktuálního prac. poměru.

Dobry den, rodicovsky prispevek mi konci 30.srpna 2019. Snazime se o druhe dite. Pokud to vyjde a otehotnim a termin porodu bude az po tom co bych se mela vratit do prace ( smlouvu mam na dobu neurcitou ) mohu jit na nemocenskou do doby nez porodim? Budu mit pak narok na PPM? A bude mi zamestnavatel drzet misto? Dekuji.

Dobrý den,

podstatné není kdy Vám končí rodičovský příspěvek, ale kdy Vám končí rodičovská dovolená, tedy volno, které jste nahlašovala zaměstnavateli. Rodičovskou dovolenou můžete čerpat maximálně do tří let dítěte. Pokud do té doby nenastoupíte na další mateřskou (což lze nejdříve počátkem osmého týdne před porodem), tak následující den byste měla nastoupit zpět do práce. Pokud bude důvod pro pracovní neschopnost (o tom rozhoduje lékař), tak můžete po konci rodičovské dovolené samozřejmě jít na neschopenku a být na ní do nástupu na mateřskou. Pokud by nebyl důvod k neschopence, můžete zaměstnavatele požádat o neplacené volno na potřebnou dobu. Zaměstnavatel ale není povinen Vám neplacené volno poskytnout. Pokud bude trvat Váš pracovní poměr, budete mít v každém případě nárok na další PPM. Pokud by pracovní poměr skončil, záleželo by, jestli byste se vešla do ochranné lhůty 180 dní. Co se týče poslední otázky, tak zaměstnavatel je povinen Vám po konci rodičovské dovolené přidělovat práci dle pracovní smlouvy. K výpovědi by musel mít zákonný důvod. A pokud budete těhotná, tak ty zákonné důvody k výpovědi jsou ještě omezenější (např. není možné dát výpověď pro nadbytečnost).