banner

Celkem výsledků pro výraz "rodicovska dovolena": 100

Dobrý den, mám dotaz o tom, co a jak v mém konkrétním případě. Jsem OSVČ, do 21.10. jsem byla na vedlejší činnosti, toho data mi skončila se synem (dovršení 4 let) rodičovská dovolená a jsem tedy na hlavní činnosti. Mám termín porodu 18.1. a činnost si chci stopnout v prosinci tohoto roku. Chci se zeptat, co a jak platí pro můj konkrétní případ. Neplatila jsem si nemocenské pojištění, zároveň budu měsíc "plonková", když pozastavím činnosti. Mám i tak jít s žádostí o PPM, i když vím, že nárok na ní nemám, nebo až po narození dalšího dítka zajít požádat o RP? Nebudou potřebovat žádné potvrzení o nepobírání PPM? Děkuji předem za odpověď

Dobrý den,
po narození dítěte s jeho rodným listem můžete na úřadu práce požádat o rodičovský příspěvek. Do žádosti se vypisuje, zda máte nebo nemáte nárok na PPM, není potřeba to dokládat. Po pozastavení živnosti je potřeba vyřešit zdravotní pojištění. Státním pojištěncem můžete být jako osoba celodenně osobně pečující o dítě do 7 let nebo například jako uchazeč o zaměstnání, následně pak jako příjemce rodičovského příspěvku. Pokud byste po celý kalendářní měsíc nebyla OSVČ ani státním pojištěncem, musela byste hradit pojistné jako tzv. osoba bez zdanitelných příjmů. Všechny změny zdravotní pojišťovně je potřeba oznámit do 8 dnů.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, ještě 3 měsíce mám být na RD a už jsem začala pracovat na HPP. Pokud bych znovu otěhotněla mám nárok na MD s druhým dítětem a délku RD si mohu volit? Navíc zaměstnavatel mi oznámil, že pokud bych otěhotněla, tak musím jít na neschopenku (neumožnil by mi pracovat). Vznikal by i tak nárok na MD a RD? Děkuji za odpověď. ŘezáčováDobrý den, pokud jste měla a máte smlouvu na dobu neurčitou, pak nevadí, že jste začala pracovat dřív než vám skončila rodičovská a na další nemocenskou a následně PPM nárok máte.Mgr. Věra Tautová, DiS. | Babyonline | dnes, 18:44A pokud mi smlouva u bývalého zaměstnavatele skončila a nastoupila jsem u nového zaměstnavatele? Smlouvu na dobu neurčitou nemám.A ještě jeden dotaz: Pokud bych po skončení RD skončila na pracovním úřadě měla bych s druhým dítětem nárok na MD?

V tom případě je to problém - abyste měla nárok na mateřskou, musíte u nového zaměstnavatele odpracovat mninimálně 270 dní. Počítá se do toho ale i doba na nemocenské, dovolená apod. Nárok na další mateřskou pak závisí také na tom, zda vám bude v době nástupu na mateřskou ještě běžet pracovní poměr nebo stihnete-li mateřskou nastoupit v ochranné lhůtě. Pokud budete nastupovat mateřskou jako nezaměstnaná v evidenci ÚP, a nebude se na vás vztahovat ochranná lhůta (u těhotných 180 dní, ale současně max tak dlouho, jak trvalo zaměstnání), pak na PPM mít nárok nebudete. S pozdravem V. Tautová

Dobrý den,Chtěla jsem se zeptat momentálně žiji v UK a zde i pracuji po dobu 2 let. Teď jsem v 7 týdnu těhotenství a chci se vracet zpět do ČR. Jakmile se vrátím do ČR chci se nahlásit na UP jelikož mě asi nikdo již nezamestna. Tak se chci zeptat Mám nárok na mateřskou dovolenou v ČR popřípadě co musím doložit za dokumenty abych na ni nárok měla?Předem děkuji za odpověď Aneta. L.

Dobrý den,

pojem mateřská dovolená (příp. rodičovská dovolená) se vztahuje k volnu poskytovanému zaměstnavatelem. Vás pravděpodobně zajímají ale peněžité dávky, ty se označují jako peněžitá pomoc v mateřství (PPM) a rodičovský příspěvek. Nárok na PPM se váže v České republice na účast na nemocenském pojištění. Je nutné splnit alespoň 270 dnů nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM (nastupuje se v období 6-8 týdnů před porodem) a zároveň nastoupit na PPM ze zaměstnání (příp. jako OSVČ, ale tam jsou i další podmínky) nebo v ochranné lhůtě.

Jelikož jste pracovala v UK, je v první řadě důležité, zda jste tam byla účastna příslušeného pojištění pro případ mateřství (tedy obdoby českého nemocenského pojištění), které by zakládalo nárok na peněžitou dávku v mateřství v UK. Pokud nebyla, pak Vám ani v ČR nárok na PPM nevznikne. Pokud jste v UK účastna pojištění byla, měla byste v první řadě zjistit, zda máte možnost čerpat tuto dávku z UK (zákony v UK bohužel neznám). Pokud taková možnost čerpání z UK není, ale byla jste účastna příslušného pojištění, tak za určitých podmínek je možné čerpat PPM v ČR. Je to možné v případě, že byste v ČR nastoupila do zaměstnání, ze kterého by bylo odváděno nemocenské pojištění. Pak by se Vám do potřebných 270 dnů započítalo i pojištění z UK. Informace o konkrétním postupu a potřebných formulářích dostanete na ČSSZ. Pokud už do práce v ČR nenastoupíte, tak existuje taky možnost vzniku nároku na PPM v ČR, ale za velmi specifických podmínek. Podstatné je, zda jste si po dobu práce v zahraničí zachovala tzv. centrum zájmu v ČR. Dále je podstatné, zda v zahraničí bylo splněno 270 dnů pojištění, zda se vejdete do ochranné lhůty a zda by Vám byla přiznaná podpora v nezaměstnanosti. Je to ale specifická situace a proto doporučuji si tyto a případné další podmínky ověřit na ČSSZ. Ohledně nároku na podporu a posuzování centra zájmu se můžete obrátit na úřad práce (call centrum +420 844 844 803).

Rodičovský příspěvek se čerpá po vyčerpání PPM nebo od narození dítěte, pokud ani jeden rodič PPM nečerpá. V rámci rodičovského příspěvku se posuzují jako společně posuzované osoby standardně děti a oba rodiče. Neuvádíte informace o otci dítěte, proto není možné konkrétně posoudit Váš nárok na rodičovský příspěvek v ČR. Pokud byste všichni měli v době podání žádosti trvalý pobyt v ČR a měli tady i skutečné bydliště (žili zde, pracovali apod.), tak byste nárok v ČR měli. Pokud je ale například otec cizinec pracující v zahraničí, tak je posuzování složitější a v takovém případě doporučuji se obrátit s dotazem na úřad práce.

Dobrý den, od 13.9.2019 do 26.3.2020 čerpám mateřskou dovolenou. Se zaměstnavatelem, kde mám smlouvu na neurčito, jsme se dohodli na čerpání rodičovské od 27.3.2020 do 31.12.2021. Na Úřadu práce mi paní ale škrtla nástup na rodičovskou od 1.4.2020 do 31.12.2021. Je to takto v pořádku? Myslela jsem, že lze čerpat rodičovskou i na dny a lépe bez přerušení. Děkuji za odpověď H. M.

Dobrý den,

rodičovská dovolená (volno v zaměstnání) a rodičovský příspěvek (finanční dávka od ÚP) se vzájemně nemusí překrývat. Pokud v březnu budete ještě čerpat peněžitou pomoc v mateřství (PPM) za 26 dní, náležel by Vám rodičovský příspěvek za březen jen v případě, že by zvolená částka příspěvku byla vyšší než PPM za těch 26 dní, pak by Vám Úřad práce doplatil rozdíl mezi dávkami do výše zvoleného rodičovského příspěvku. Pokud však máte PPM vyšší, rodičovský příspěvek by za březen nenáležel. Pravděpodobně z toho důvodu Vám úřednice přepsala začátek čerpání až na duben. Rodičovskou dovolenou máte v zaměstnání nahlášenou tak, aby navazovala na mateřskou dovolenou, což je v pořádku. Případně máte nárok mezi mateřskou dovolenou a rodičovskou dovolenou vyčerpat ještě řádnou dovolenou. Mateřská dovolená se pro účely dovolené považuje za výkon práce a vzniká při ní nárok na dovolenou. Případné čerpání řádné dovolené nemá vliv na výplatu rodičovského příspěvku.

Dobrý den,mám dotaz ohledně začátku čerpání rodičovského příspěvku. 24.12.2020 mi skončila mateřská dovolená, do 12.2.2021 čerpám řádnou dovolenou od svého zaměstnavatele. Když jsem byla na úřadě práce žádat o čerpání rodičovského příspěvku, pracovnicí mi bylo sděleno, že RD musím čerpat od 1.1.2021. Když jsem se ptala na vysvětlení, bylo mi řečeno, že čerpání dovolené a RD spolu nesouvisejí. Přijde mi to ale divné, protože do 12.2. budu v podstatě zaměstnanec, budu ze svojí výplaty odvádět zdravotní a sociální pojištění a současně budu na RD a pojištění za mě bude platit stát? Takhle se přeci pojištění bude odvádět dvakrát. Chtěla jsem si nastavit čerpání RD po skončení dovolené, tj. od 13.2.2021. Bylo mi řečeno, že to takhle nejde. Můžete mi prosím poradit případně mě odkázat na konkrétní paragraf v zákoně?Děkuji mnohokrát, s pozdravem MS

Dobrý den,
rodičovská dovolená (RD) a rodičovský příspěvek (RP) jsou dvě rozdílné věci, nemusejí se překrývat, nesouvisí spolu. Rodičovskou dovolenou, tedy pracovní volno, řešíte se zaměstnavatelem a řídí se zákoníkem práce. Nastoupit na RD můžete až po vyčerpání dovolené (nemůžete čerpat dvě dovolené souběžně). Rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory, vyřizuje se na úřadě práce a řídí se zákonem o státní sociální podpoře. RP je možné čerpat od narození dítěte, ale platí omezení při souběhu s peněžitou pomocí v mateřství (PPM) v jednom měsíci (§ 30b odst. 3)). Pokud máte PPM za období 1. - 24. 12. vyšší než částku RP, kterou chcete volit, je možné čerpat RP nejdříve od ledna. Neznamená to však, že musíte začít čerpat od ledna. Čerpání rodičovského příspěvku je dobrovolné a záleží tedy na Vás od jakého měsíce o RP požádáte, žádat lze maximálně 3 měsíce zpětně. Můžete tedy požádat až od února, v takovém případě se standardně do žádosti píše první den v měsíci, jelikož se jedná o měsíční dávku. Souběh RP s (řádnou) dovolenou v zaměstnání ničemu nevadí. Pokud má státní pojištěnec příjmy ze zaměstnání, je plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát i zaměstnanec (prostřednictvím zaměstnavatele), nemusí však dodržet minimální vyměřovací základ.

Dobrý den,mám v tom trochu zmatek. V květnu (přesné datum ještě nevím) by mi měla končit mateřská dovolená. Jestli jsem správně pochopila, měla bych si zažádat u zaměstnavatele o čerpání dovolené (která mi zbyla před mateřskou) a následně nástup na rodičovskou dovolenou. A na ÚP vyplnit formulář na žádost o rodičovský příspěvek. Mám dotaz, co se týče nástupu na rodičovskou. V tom formuláři pro ÚP mám dát datum nástupu takový, kdy mi skončí čerpání dovolené u zaměstnavatele nebo den, kdy mi končí mateřská? Na mateřskou jsem nastupovala 3.11.2020, snad mi někdo poradí datum konce mateřské, abych ho špatně nevypočítala.Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,
pokud se Vám narodilo jedno dítě a nenastupovala jste na mateřskou dovolenou později než počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu, máte nárok na mateřskou dovolenou v délce 28 týdnů, tedy končí Vám 17. května. Zaměstnavatele můžete požádat o čerpání dovolené od 18. května a po skončení dovolené o čerpání rodičovské dovolené. Nárok na dovolenou Vám vzniká i za dobu mateřské dovolené a maximálně do výše dvacetinásobku stanovené týdenní pracovní doby se jako výkon práce pro účely dovolené započítává také rodičovská dovolená.
Rodičovský příspěvek můžete začít čerpat ihned po skončení peněžité pomoci v mateřství (PPM) nebo později, například od června, záleží na Vašem uvážení a není podstatné nastavení rodičovské dovolené v zaměstnání. Pokud je však souběh PPM a rodičovského příspěvku v jednom měsíci, náleží rodičovský příspěvek, jen je-li vyšší než PPM, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a PPM v daném měsíci.