Celkem výsledků pro výraz "rodicovska": 100
Dobrý den, potřebovala bych poradit.Teď jsem na rodičovské dovolené do konce února 2019 a tedy 1.3. bych měla nastoupit do práce.Synovi v únoru bude 2,5roku. Jsem však těhotná a termín porodu je na červen.Chci se tedy zeptat co pro mě bude lepší (tedy i finančně) jestli si mám prodloužit rodičovskou dovolenou nebo jestli to vůbec jde tak jít na neschopenku? Děkuji moc za odpověď
Dobrý den,
finančně nejvýhodnější variantou by byl návrat do práce na ty cca 2 měsíce, než nastoupíte na další mateřskou. Na mateřskou dovolenou a peněžitou pomoc v mateřství se nastupuje v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. Další možností je pracovní neschopnost od března, ale pro tu by měl být zdravotní důvod a rozhoduje o ní lékař. Klasicky byste během ní pobírala náhradu mzdy od zaměstnavatele a poté nemocenskou od OSSZ. V obou případech je pak finančně výhodnější zvolit si nástup na MD/PPM až 6 týdnů před porodem a mít tak o 2 týdny déle mzdu nebo nemocenskou. Třetí možností je požádat zaměstnavatele o prodloužení rodičovské dovolené do nástupu na další MD/PPM. Zaměstnavatel takové žádosti musí vyhovět, protože na rodičovskou dovolenou máte nárok do 3 let dítěte. Na tu dobu si můžete rozložit zbytek rodičovského příspěvku, pokud nemáte už vyčerpáno, ale není to nutné (ani z hlediska zdravotního pojištění), klidně můžete dočerpat už dříve a zbytek rodičovské dovolené být doma bez rodičovského příspěvku. Finančně to vyjde stejně, jestli poslední rodičovský příspěvek přijde za únor nebo si dávku rozložíte na další 2 měsíce. Určitě ale nedoporučuji protahovat příspěvek i do měsíce, kdy budete nastupovat na další PPM, protože při souběhu už rodičovský příspěvek nenáleží celý, ale jen snížený o výši PPM v daném měsíci.
Doporučuji při rozhodování také zohlednit Vaše vztahy se zaměstnavatelem. Neschopenka je pro něj náklad navíc. Návrat na 2 měsíce může být komplikace ohledně zastupujícího zaměstnance.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, dne 30.8.2018 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. 28 týdnu jejího čerpání mi vychází na 14.3. 2019. U zaměstnavatele mám smlouvu do konce roku 2018. Chtěla bych se tedy zeptat, zda mi bude mateřská dovolená vyplacena i v případě, ze jiz od ledna 2019 nebudu zaměstnana. A jak je to pak případně s rodičovský příspěvkem. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
termín mateřská dovolená označuje pouze volno v zaměstnání, ne finanční dávku. Dovolená Vám tedy skončí s koncem pracovního poměru. Peněžitou pomoc v mateřství (PPM) ale budete pobírat dál beze změny až do vyčerpání těch 28 týdnů. Po skončení PPM můžete začít čerpat rodičovský příspěvek, požádáte o něj na úřadu práce. V měsíci, kdy je souběh PPM a rodičovského příspěvku, náleží z rodičovského příspěvku jen rozdíl mezi měsíční zvolenou částkou rodičovského příspěvku a vyplacenou PPM v daném měsíci. Pokud by Vám tedy PPM za březen vycházela vyšší než rodičovský příspěvek, který si chcete zvolit, pak o rodičovský příspěvek požádejte až od dubna (za březen by nenáležel).
Po konci pracovního poměru byste měla oznámit své zdravotní pojišťovně do 8 dnů, že jste dále příjemcem peněžité pomoci v mateřství a stejně tak později oznámit i přechod na rodičovský příspěvek.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,po mateřské dovolené se plánuji vrátit v březnu příštího roku na několik měsíců do práce a na rodičovskou dovolenou nastoupit až v červenci či srpnu. Tu pak čerpat nepřetržitě do 3 let věku dítěte. Budu mít nárok na celý příspěvek, nebo mi bude pokrácen? V článku zde na webu je uvedeno, že lze žádat pouze 3 měsíce zpětně. Kdy přesně mám tedy v této situaci zažádat?Také je zde uvedeno, že tento příspěvek je vázán na trvalý i skutečný pobyt v ČR a při dlouhodobém pobytu mimo ČR bude zastaven. Je někde přesně definovaná délka pobytu?Děkuji za odpověď.Lucie
Dobrý den,
čerpání rodičovského příspěvku nemusí navazovat na skončení peněžité pomoci v mateřství, požádat o příspěvek můžete kdykoliv později, celková výše rodičovského příspěvku není pozdějším nástupem nijak krácená. Čerpat příspěvek lze však maximálně do 4 let dítěte. Není možné žádat o přiznání příspěvku za více než 3 měsíce zpětně, tedy například v prosinci 2020 žádat o příspěvek od března 2020. Práce během čerpání rodičovského příspěvku není omezená, nemusíte být během čerpání na rodičovské dovolené. U dítěte mladšího 2 let je však omezená docházka do jeslí nebo obdobného zařízení na max. 46 hodin měsíčně. Bydlištěm se nerozumí jen to, kde se osoba dlouhodobě zdržuje, ale také kde pracuje, žije s rodinou, případně kde má jiné významné zájmy a aktivity, kde je například zdravotně pojištěná. Dlouhodobost zákon blíže nespecifikuje, doporučuji proto obrátit se přímo na úřad práce k posouzení Vaší konkrétní situace. Můžete využít call centrum ÚP 844 844 803.
Pro akci je nutné přihlášení