banner

Celkem výsledků pro výraz "rodicovska": 100

Dobrý den,v zákoně se uvádí, že pro vyplaceni rodičovského příspěvku je třeba mít trvalý pobyt na území ČR. Jak se postupuje v případě, že zaměstnanec pracuje v ČR, kde je za něho odváděno pojištění, ale trvale bydliště i aktuální trvalý pobyt má mimo ČR?Děkuj.,

Dobrý den, realita je taková, že úřad zkoumá, zda v ČR skutečně trvale žijete. Nevím přesně jak to zkoumají, ale setkala už jsem se i s případem, kdy mamince prostě ukončili RP s odůvodněním, že v ČR není (možná i na něčí udání). Bez trvalého nebo přechodného pobytu v ČR tedy moc šancí na RP nemáte. Zkuste se informovat na ÚP, kde byste případně o dávky žádala.

Dobrý den, prosím o radu. V současné době jsem do 30.9.2017 na rodičovské dovolené (v současné době jsem na neschopence), od 1.10.2017 bych měla nastoupit zpět do zaměstnání (ale z důvodu neschopenky fyzicky nenastoupím) a cca od 10.10.2017 budu nastupovat na mateřskou dovolenou. Termín porodu mám 6.12.2017. Budu mít nárok na mateřskou? Pokud ano, z čeho se vypočítává (z příjmu od zaměstnavatele nebo z RD)? A jak to pak budu mít s novou rodičovskou - budu mít nárok na volbu výše a částky nebo rovnou spadnu na minimum?

Dobrý den, jestli jsem to dobře pochopila, byla jste na rodičovské, teď jste na nemocenské a budete nastupovat další mateřskou. Vzhledem k tomu, že vám zjevně trvá nějaký pracovní poměr, vyjdu z toho, že je to ten, ze kterého jste nastupovala i první mateřskou a pak vám tedy vznikne nárok i na další PPM (vypočte se ze stejného základu jako nemocenská, popř. první mateřská), a tedy si budete moci volit výši RP.

Dobrý den, měl bych otázku ohledně pobírání rodičovského příspěvku. Má manželka pracuje již třetí rok v Německu, kde momentálně i žije. Já mám trvalé bydliště v ČR a pracuji v České Republice. V červnu se nám narodí dítě, se kterým chceme oba žít v Čechách. Manželce bylo na německých úřadech řečeno, že o rodičovský příspěvek musí zažádat v Čechách, ačkoliv bude nadále zaměstnaná v Německu. Volali jsme už na několik Úřadů práce, ale nikdo nám nebyl schopen poradit. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, se zaměstnáním souvisí jen mateřská. Nevím, jak tomu říkají v Německu, ale tady je to tzv. peněžitá pomoc v mateřství. Tu by měla manželka vyčerpat podle německých pravidel. Poté si může zažádat v ČR o rodičovský příspěvek – pokud zde bude mít trvalé bydliště a bude tu pobývat.

Dobrý den, bez přerušení se soustavně připravují na zaměstnání formou studia na VŠ nyní v doktorském stupni, což znamená, že nejsem zaměstnaná, ale dostávám stipendium, které se ale nezapočítává tudíž nemám nárok na mateřskou. Ke studiu si privydelavam formou dohod o provedeni práce, výdělek většinou není vyšší než 10 tisíc. Od 26 let jsem si platila zdravotní, ale sociální ne, nyní zdravotní platí opět stát. Chci se tedy optat, jaké mám možnosti finanční podpory v těhotenství a mateřství, rodit budu v srpnu, studium musím přerušit, tudiz nebudu mít žádné finanční prostředky. Kdy mam zažádat o rodicovsky příspěvek a v jaké vyšší na něj budu mít nárok? Děkuji.

Dobrý den, máte nárok na dávky ze sociálního pojištění (že ho za vás platí stát nevadí). O RP si můžete požádat k datu narození dítěte a bude ve výši max. 7600,- měsíčně. Také si můžete požádat o Porodné a Přídavek na dítě, nicméně nárok na tyto dávky se posuzuje podle příjmů osob žijících s vámi ve společné domácnosti, a vznikne jen pokud budou nižší než 2,7násobek životního minima.

Dobrý den od roku 2016 jsem na rodičovské dovolené ( syn se narodil 5.10.2016). Před nástupem na RD jsem byla registrovaná na UP. V květnu 2018 bylo ukončeno vyplácení rodičovského příspěvku jelikož jsem ho vyčerpala/ vyšší měsíční splátky. Zůstávám však nadále s dítětem doma a zároveň z domu pracuji na DPČ. Zaměstnavatel po mně požaduje doložení potvrzení o tom, je jsem stále na RD kvůli mzdě. UP mně sdělil , že mi toto potvrzení nemůže poskytnout , pouze rozhodnutí o ukončení vyplácení rodičovského příspěvku. Jelikož UP poskytuje pouze vyplácení příspěvku jako sociální dávky a s " rodičovskou dovolenou nemá UP nic společné". Můžete mi prosím poradit kam se mám se žádostí o potvrzení obrátit? Děkuji,

Dobrý den, potvrzení vám vydají na Správě sociálního zabezpečení, pokud jste tam tedy pokračující rodičovskou hlásila. Pokud jste ji tam nehlásila, stejně si tam zajděte a domluvte se, jak postupovat (mohla vám také vzniknout mezera v placení povinného pojištění).

Dobrý den, paní inženýrko, ráda bych se zeptala na téma rodičovského příspěvku. Pracovala jsem od r. 2016 v Rakousku po ukončení studií, v ČR jsem doposud nepracovala. V lednu 2018 jsem nastoupila na mateřskou v Rakousku z důvodu rizikového těhotenství, porod se odehrál následně v červnu 2018, řešíme momentálně místní rodičovský příspěvek, přičemž již nemám pracovní smlouvu, nadále jsem zde ale i pojištěna. Zřejmě se ale budeme přesouvat zpátky do ČR, přičemž partner bude dojíždět za prací do Rakouska (taktéž dosud v ČR nepracoval). Měla bych prosím v případě přesunu bydliště zpět do ČR nárok na RP v ČR, když jsem v ČR dosud nepracovala a neplatila žádné pojištění? Děkuji předem za odpověďS přáním pěkného dneK.

Dobrý den, 

pro nárok na rodičovský příspěvek v ČR je důležitý trvalý pobyt v ČR a především skutečné bydliště, a to nejen Vás jako žadatele, ale všech společně posuzovaných osoby (tedy i dítěte a otce dítěte). Bydlištěm se rozumí zejména, kde se osoba dlouhodobě zdržuje, pracuje, žije s rodinou apod. Jestliže partner bude nadále pracovat v Rakousku, úřad práce od Vás bude navíc k žádosti vyžadovat formulář Doplňující údaje o společně posuzovaných osobách pro účely vyplácení dávek v rámci EU a k němu další dokumenty vyjmenované na konci tohoto formuláře. Na základě předložených dokumentů rozhodne, která země by měla být primárně odpovědná za výplatu dávek. ÚP může také od rakouských úřadů požadovat potvrzení, zda na dávky v Rakousku máte nebo nemáte nárok. Pokud byste rodičovský příspěvek v Rakousku pobírala, bude vyžadovat potvrzení v jaké výši byl čerpán. Pro více informací se můžete obrátit na call centrum úřadu práce.