Celkem výsledků pro výraz "rodicovska": 100
Dobrý den, nikde jsem nenašla, jak je to s mateřskou a rodičovský příspěvkem v případě, že bych byla zaměstnaná po celou dobu mateřství po porodu na hlavní pracovní poměr – pracovní smlouvu u zaměstnavatele. Pracuji totiž na homeoffice, kdy je mi to umožněno. Můj dotaz tedy zní.Je povinné čerpat mateřskou dovolenou a případně v jaké minimální době? Je nárok na rodičovský příspěvek 300 000,- podmíněn čerpání mateřské? Je možné o něj žádat i právě v případě, že budu zaměstnaná na hlavní pracovní poměr (například doložením hlídání babičky či chůvy, která by byla mnou placena).Moc Vám děkuji.
Dobrý den,
podle zákoníku práce nesmí být mateřská dovolená v souvislosti s porodem nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. Existují právníci, kteří z tohoto ustanovení vyvozují, že je mateřská dovolená povinná. Druhá skupina právníků se kloní k tomu, že mateřská dovolená je právo, nikoli povinnost a uvedené ustanovení se uplatní až v případě, že žena na mateřskou dovolenou skutečně nastoupí. Nejsem tedy schopná Vám jednoznačně odpovědět. Zákoník práce však nedává zaměstnavateli možnost Vám mateřskou dovolenou nařídit. Pokud budete vykonávat práci, ze které vzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství, nebudete mít nárok na výplatu této dávky. Čerpání rodičovského příspěvku není podmíněno vyčerpání peněžité pomoci v mateřství. Úřad práce od Vás může navíc požadovat potvrzení, že Vám OSSZ dávku nevyplácí. Výkon práce při čerpání rodičovského příspěvku není omezen, není omezen ani výdělek. Hlídání jinou fyzickou osobou také není omezeno a nedokládá se. Omezená je pouze docházka dítěte mladšího 2 let do jeslí, školky nebo obdobného zařízení na maximálně 92 hodin měsíčně. Docházku do zařízení by bylo potřeba úřadu oznámit do 8 dnů a následně dokládat rozsah docházky.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na možnosti čerpania materskej dovolenky a rodičovského príspevku. Už som prečítala niekoľko informácii na internete a stále mi nie je jasne, čo platí pre mňa ako Slovenku. Aktúalne pracujem na 0,5 úvazku ako školský psychológ a študujem doktorský študijny program na univerzite. Som v 4.mesiaci tehotenstva a pramýšľam ako to bude s materskou a rodičovským príspevkom. Problematickejšie ja aj to, že v srpnu mi končí pracovná zmluva na dobu určitú. Predpokladaný termín pôrodu je 21.7. Podľa všetkého mám nárok na poberanie materskej - tá za normálnych okolností trvvá 28 týžňov. Keďže sa ale na ňu nastupuje najskôr 8 týždňov pred pôrodom a mne končí pracovná zmluva asi mesiac po pôrode...znamená to, že vyčerpám iba cca. polovičku materskej? Chápem to správnem, že po ukončení pracovnej zmluvy mi skončí nárok na poberanie materskej? Po ukončení materskej by som mala za normálnych okolností nastúpiť na rodičovskú a získať rodičovský príspevok. Informácie ohľadom rodičovského príspevku pre Slovenky sa líšia, čo v mojom prípade bude ešte skomplikované tým, že už budem v tej dobe nezamestatná. Chcela by som sa preto opýtať, za akých podmienok budem môcť poberať v ČR rodičovský príspevok? Niektoré známe mi hovorili, že je nutné si zažiadať o trvalý pobyt, iné zase, že stačí len prechodný....Som z toho zmätená...mohli by ste mi napísať ako to teda je a čo všetko budem potrebovať vybaviť, aby mi bol rodičovský príspevok uznaný? Neviem, či to je dôležité, ale manžel je tiež Slovak s pracovnou zmluvou na dobu neurčitú a má v ČR prechodný pobyt. Ďakujem za informácie a prajem pekný deňS pozdravomViola H. Pirová
Dobrý den,
skončení pracovního poměru v průběhu čerpání peněžité pomoci v mateřství (PPM) nemá na její čerpání vliv. Můžete tedy čerpat PPM po celých 28 týdnů. Pokud manžel pracuje v České republice, měli byste čerpat rodičovský příspěvek v ČR. Nicméně vyřizování může být složitější, když v ČR nemáte trvalý pobyt. Budete k žádosti navíc potřebovat formulář Doplňující údaje o společně posuzovaných osobách pro účely vyplácení dávek v rámci EU. K tomuto formuláři doložíte doklady o zdravotním pojištění v ČR a trvání pracovního poměru manžela. Je možné, že úřad bude vyžadovat také potvrzení o přechodném pobytu, a to i přesto, že ke svému pobytu povolení nepotřebujete. Získání potvrzení o přechodném pobytu by nemělo být problematické, ale vyřízení může chvíli trvat. Informujte se proto, zda jej konkrétní úřad práce bude požadovat nebo ne. Také se může stát, že úřad bude vyžadovat formulář E411 o nároku na dávky na Slovensku potvrzený slovenskými úřady (odeslat na Slovensko by ho měl přímo úřad práce), i když by mělo stačit, že v žádosti o RP vyplníte, že jste dávky z jiného státu nepobírali. Doporučuji tedy obrátit se na konkrétní pobočku úřadu práce.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, 14. 1. 2021 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. Dnes 7. 6. 2021, jsem si byla vyřídit rodičovskou dovolenou. Myslela jsem si, že mi mateřská končí již v červnu ale doma jsem zjistila, že bude ještě nějaký den trvat v červenci. Do podaného formuláře jsem uvedla čerpání rodičovského příspěvku od 1.7.2021. Tak se chci zeptat, jestli je v tom problém, když se mi tyto dvě věci překryly. Děkuji Radka
Dobrý den,
úřad práce si od OSSZ zjišťuje dobu čerpání peněžité pomoci v mateřství (PPM). V případě souběhu PPM a rodičovského příspěvku v jednom měsíci Vám bude náležet rodičovský příspěvek, jen je-li vyšší než PPM za daný měsíc, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a PPM za daný měsíc. Pokud by byla PPM vyšší, rodičovský příspěvek budete mít až od dalšího měsíce.
Pro akci je nutné přihlášení