banner

Celkem výsledků pro výraz "rodicovska": 100

Dobrý den,chtěla bych poprosit o radu.. K 1.4.2017 jsem nastoupila do firmy, bohužel však mám smlouvu na dobu určitou, tedy na jeden rok. Nyní jsem těhotná, na mateřskou bych měla nastoupit 2.2.2018 či 16.2.2018 podle porodu. Když jsem celou dobu vedená jako zaměstnanec, zaměstnavatel za mě vše odvádí, mám nárok na podporu v mateřství ? Či pouze na rodičovský příspěvek ?Mockrát děkuji za ochotu I čas.S přáním hezkého dneHrbková

Dobrý den, jestli jste zaměstnaná (plátce nemocenského pojištění) alespoň 270 dní k datu nástupu na mateřskou, pak máte na PPM nárok. Že vám smlouva skončí během PPM nevadí, dočerpáte celou PPM a pak půjdete na rodičovskou dovolenou.

Dobrý den, během prvního těhotenství mi skončila smlouva. Teď jsem zaměstnaná na půl úvazku se smlouvou na určito. Čekám druhé dítě. Na mateřskou nárok nemám, protože jsem nestihla odpracovat dané dny. Budu přechýzet plynule z rodičáku na rodičák. Ale vypada to na rizikové těhotenství, takže neschopenka. Údajně je pro mě navíc neschopenka výhodná. A na toto bych se potřebovala zeptat, v čem výhodná? Vím, že budu v ochranné lhůtě, ale co z toho v mém případě plyne? Děkuji

Dobrý den, dobré je to pro vás v tom, že budete až do nástupu na mateřskou (nebo i 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu, pokud se vejdete s nástupem na mateřskou do ochranné lhůty) čerpat při RP i nemocenskou.

Dobrý den, chtěla bych poprosit o vysvětlení, případně radu. V září 2017 jsem dokončila školu, od září do prosince jsem si platila zdravotní pojištění sama, v prosinci jsem nastoupila na ÚP, od 22.3.2018 mám smlouvu na DPČ a 23.7.2018 mám termín porodu. Chci se zeptat, zda mám nárok na mateřskou dovolenou, případně jak je to s rodičovským příspěvkem a kdy ho jít vyřídit, aby se mi nestalo, že v době co budu s miminkem doma, jsem prakticky neměla ani korunu? Případně na co vše mám nárok od státu za příspěvky? Bydlíme s přítelem ve firemním bytě, tak nevím, jak se to bere. Děkuji.

Dobrý den, na mateřskou bohužel nárok nemáte, protože nejste plátcem nemocenského pojištění/nebo jím nyní z DPČ jste jen krátce, které je pro nárok na PPM zásadní (nikoliv zdravotní pojištění). Ohledně dávek si musíte zjistit, zda za vás z DPČ zaměstnavatel platí nějaké nemocenské pojištění (měl by) a z toho vám vznikne nárok na nemocenskou v souvislosti s porodem, kterou můžete čerpat 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu. Pak můžete normálně žádat o rodičovský příspěvek. Od porodu můžete také žádat o Porodné a Přídavky na dítě.

Dobrý den, 3.7. čekáme příchod našeho chlapečka Sebastiána, a tudíž je asi nejvyšší čas zařídit si rodičovskou dovolenou. Tuším, že na mateřskou dovolenou nemám nárok, jelikož jsem nezaměstnaná a se studiem jsem ze zdravotních důvodů musela v říjnu 2016 skončit, a následně jsem začala pobírat invalidní důchod II. stupně, který stále pobírám. A proto se chci zeptat - jak to bude s rodičovskou dovolenou, když pobírám invalidní důchod? Vezmou mi invalidní důchod nebo můžu pobírat obojí? Můžu si rodičovskou nastavit tak jak chci nebo ji budu muset mít na 4 roky? A mám nárok i na jiné rodičovské příspěvky?Děkuji

Dobrý den, invalidní důchod se pobírá současně s rodičovskou. RP si můžete upravit, jen můžete čerpat maximálně 7600,- měsíčně. Můžete si ještě požádat o Přídavek na dítě a Porodné.

Dobrý den, prosím o radu, dne 8.4. 2018 mi skončila RD. Jelikož než mi skončila, tak jsem stihla otěhotnět, takže jsem svému zaměstnavateli/ce nesla neschopenku. Tam mi akorád řekli, že už jsem měla dávno podat výpověď, že mě nechtějí dále registrovat, že se jim to nevyplatí. Takže jsem předala jak neschopenku, tak jsem musela dát výpověď s dřívějším datem. Do teď jsem byla na neschopence. Ale teď jsem dostala papír na PPM od doktora, jak to mám vyplnit a jestli na PPM mám vůbec nárok a mám to předat rovnou na ossz? Děkuji.

Dobrý den, výpověď jste podávat neměla. Na další PPM byste měla nárok pouze tehdy, pokud se s nástupem na mateřskou vejdete do 180 dní od data ukončení pracovního poměru. Pokud se do toho vejdete, pak formulář odevzdejte bývalému zaměstnavateli, pokud ne, pak na OSSZ, ale čerpat budete až rodičovský příspěvek od data narození dítěte.

Dobrý den, mám takový problém. 8 let jsem pracovala v jedné firmě, po těchto letech jsem se rozhodla, že musím změnit zaměstnání a začal jsem pracovat u pošty, práce mě bavila,ale s mamželem jsme zjistili, že ček?me miminko, načež jsem omarodila a na OSSZ mi řekli, že za mě pošta neplatila zdr. a soc.pojistení. Musela jsem dát výpověď.zdravotní jsem doplatila,ale i přesto nemám nárok na mateřskou. Nyní jsem vedena na ÚP,po deseti letech v práci beru 3000,-příspěvek a 19.3.2019rodím. Je možné aby manžel po 6 nedělí nastoupil na mateřskou s tím, že já se budu starat o miminko a on bude chodit do práce,ale s jinou smlouvou? Budu moct být dál vedena na ÚP?nebo si budu muset pojištění platit sama? A můžu po uplynutí manželovi mateřské zažádat o rodičovský příspěvek já? Jde to po téměř půl roce? A budu na něj mít vůbec nárok když na rodičák nenastoupím hned po porodu? Předem Vám moc děkuji za pomoc a radu. S pozdravem a přáním pěkného dne venda

Dobrý den,

Váš manžel může nastoupit na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu a pobírat ji po dobu 22 týdnů (31 týdnů v případě dvojčat a vícerčat). Aby mohl PPM čerpat, musíte spolu uzavřít úředně ověřenou dohodu, ve které bude uvedeno, od kterého dne bude o dítě pečovat (je možno uzavřít přímo na OSSZ). Po dobu pobírání PPM nesmí Váš manžel vykonávat činnost, ze které mu nárok na PPM vznikl (v daném pracovním poměru bude čerpat rodičovskou dovolenou). Jiná práce omezená není. Může tedy pracovat i pro současného zaměstnavatele na jinou smlouvu či dohodu, ale musí se jednat o jiný druh práce.

Co se týče evidence na ÚP, jako uchazeč o zaměstnání prohlašujete, že se o práci ucházíte a chcete a můžete pracovat. Pokud po porodu už práci hledat nebude, měla byste se z evidence odhlásit. Rodičovský příspěvek nijak neovlivní, že PPM bude čerpat manžel. Můžete ho začít čerpat po skončení manželovy PPM, ale máte nárok jej čerpat i v době od narození dítěte do nástupu manžela na PPM a následně výplatu příspěvku přerušit. V době pobírání rodičovského příspěvku jste státním pojištěncem z hlediska zdravotního pojištění, ale je potřeba pobírání příspěvku pojišťovně oznámit. V době, kdy nebudete příjemcem rodičovského příspěvku a nebudete ani uchazečem o zaměstnání, byste si měla zdravotní pojištění hradit sama.