Celkem výsledků pro výraz "rodice": 100
Dobrý den, dostala jsem se do zvlaštní situace a nevím si sní rady.Začnu úplně od začátku Začala jsem pracovat v Německu od července 2018 přes agenturu, byla jseem u nich zaměstnaná do 21.12.2018 a pak jsem se přihlásila na úřad práce v Německu kde jsem byla registrovaná do 31.1.2019 v této době jsem se dověděla, že jsem těhotná.Rozhodla jsem se vrátit do Čech kde jsem si hned od 1.2.2019 sehnala práci na dobu neurčitou.Chci se zeptat jestli dostanu mateřskou i rodičovskou?
Dobrý den,
podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) v České republice je účast na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 dní v posledních 2 letech před nástupem na PPM. Zároveň je nutné na PPM nastoupit z pojištěné činnosti (zaměstnání) nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako trvalo dané pojištění (zaměstnání) v ČR, které zaniklo v době těhotenství, maximálně však 180 dnů. Jestliže jste do zaměstnání v ČR nastoupila už jako těhotná, nestihnete splnit podmínku 270 dní v tomto zaměstnání, je ale možné do této doby započítat i další doby účasti na nemocenském pojištění v období 2 let před nástupem na PPM. Záleží tedy, co jste dělala před odjezdem do Německa, zda jste pracovala nebo například studovala (i úspěšně ukončené studium se při splnění podmínek může započítat do potřebné doby pojištění). Pokud byste nesplnila podmínku 270 dní se započítáním dalších dob v ČR, je možné započítat i účast na obdobném pojištění pro případ mateřství v Německu, pokud jste byla účastníkem takového pojištění. V takovém případě by bylo potřeba mít potvrzení o účasti na pojištění v Německu od příslušného německého úřadu. Toto potvrzení by si měli být schopni vyžádat úředníci OSSZ i sami, doporučuji se na ně v takovém případě obrátit a informovat se o konkrétním postupu.
Pro nárok na rodičovský příspěvek se posuzuje především trvalý pobyt v ČR a také skutečné bydliště v ČR a to u všech společně posuzovaných osob. Skutečným bydlištěm se rozumí, zda se tady osoba dlouhodobě zdržuje, pracuje tady, žije s rodinou apod. Jako společně posuzované osoby se posuzují oba rodiče a dítě. Pokud by některá osoba měla trvalé nebo skutečné bydliště v Německu, posuzovalo by se, zda není za výplatu rodičovských dávek odpovědné Německo.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na porodné. Žiju sama v domácnosti a na konci února 2019 mám termín porodu (jedná se o první dítě), měsíční příjem mi nepřesáhl 13 tisíc. Ale chci se zeptat, jestli mám nárok na porodné, když žiju sama v domácnosti, ale otec dítěte bude zapsan v rodném liště. Nevím, jestli se v tomhle případě počitá do posuzoványch osob. Děkuju moc za odpověď Katka
Dobrý den,
u porodného se automaticky berou jako společně posuzované osoby dítě a oba rodiče, pokud je otec zapsán v rodném listě a tedy posuzují se i jeho příjmy. Existuje možnost podat žádost o vyloučení otce z okruhu společně posuzovaných osob, ale je potřeba doložit doklady, které prokazují, že s vámi nežije. Po podání žádosti o vyloučení záleží na úřadu práce, zda rozhodne, že osobu vyloučí nebo ne. Zákon přesně nespecifikuje jaké doklady je potřeba k žádosti o vyloučení doložit, proto bude nejlépe, když se informujete na pobočce úřadu práce podle Vašeho trvalého pobytu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, ráda bych si ujasnila otázku, kdo může pobírat rodičovský příspěvek: V pokynech o žádost o RP se píše, že se žádá příslušný UP a to podle vyššího příjmu jednoho z rodičů. Znamená to tedy, že o RP může žádat i otec s vyšším příjmem (zaměstnanec), i když s dítětem bude doma matka? A matka je pak na UP nebo si hradí zdr. a soc. pojištění? Děkuji ta vyjasnění situace, s pozdravem Zuzana V.
Dobrý den,
rodičovský příspěvek může pobírat jeden z rodičů podle vzájemné domluvy, v čerpání se mohou rodiče případně i střídat. K žádosti může matka doložit potvrzení o denním vyměřovacím základu otce dítěte, pokud měl vyšší vyměřovací základ (vyšší příjmy), příjemcem dávky může být ale stále matka (a opačně to platí také). Není tedy potřeba, aby žadatelem/příjemcem byl otec, pokud o dítě bude pečovat matka – v takovém případě by bylo nutné, aby si matka vyřešila zdravotní pojištění, např. si jej hradila sama.
Pro akci je nutné přihlášení