Celkem výsledků pro výraz "rodice": 100
Dobrý den, Jmenuji se Křiklavová Marie a chtěla bych se zeptat, zda si rodičovský příspěvek mohu rozdělit na 26 měsíců nebo je to dané pouze na 2,3 nebo 4 roky? Děkuji za odpověď. S pozdravem Křiklavová Marie
Dobrý den, paní Křiklavová,
rodičovský příspěvek se rozpočítává na měsíce podle zvolené částky, nevolí se pevně 2, 3 nebo 4 roky. Nejkratší doba pobírání vychází na 6 měsíců pro rodiče s vysokými příjmy. Každý rodič bez ohledu na předchozí příjmy může volit do částky 7600 Kč měsíčně (u vícerčat 1,5násobek). Vyšší částku můžete zvolit v případě, že jste měla vyšší vyměřovací základ pro peněžitou pomoc v mateřství (nebo nemocenskou v souvislosti s porodem) nebo doložíte vyměřovací základ otce dítěte. Stropem je pak 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,Chtěla jsem se zeptat momentálně žiji v UK a zde i pracuji po dobu 2 let. Teď jsem v 7 týdnu těhotenství a chci se vracet zpět do ČR. Jakmile se vrátím do ČR chci se nahlásit na UP jelikož mě asi nikdo již nezamestna. Tak se chci zeptat Mám nárok na mateřskou dovolenou v ČR popřípadě co musím doložit za dokumenty abych na ni nárok měla?Předem děkuji za odpověď Aneta. L.
Dobrý den,
pojem mateřská dovolená (příp. rodičovská dovolená) se vztahuje k volnu poskytovanému zaměstnavatelem. Vás pravděpodobně zajímají ale peněžité dávky, ty se označují jako peněžitá pomoc v mateřství (PPM) a rodičovský příspěvek. Nárok na PPM se váže v České republice na účast na nemocenském pojištění. Je nutné splnit alespoň 270 dnů nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM (nastupuje se v období 6-8 týdnů před porodem) a zároveň nastoupit na PPM ze zaměstnání (příp. jako OSVČ, ale tam jsou i další podmínky) nebo v ochranné lhůtě.
Jelikož jste pracovala v UK, je v první řadě důležité, zda jste tam byla účastna příslušeného pojištění pro případ mateřství (tedy obdoby českého nemocenského pojištění), které by zakládalo nárok na peněžitou dávku v mateřství v UK. Pokud nebyla, pak Vám ani v ČR nárok na PPM nevznikne. Pokud jste v UK účastna pojištění byla, měla byste v první řadě zjistit, zda máte možnost čerpat tuto dávku z UK (zákony v UK bohužel neznám). Pokud taková možnost čerpání z UK není, ale byla jste účastna příslušného pojištění, tak za určitých podmínek je možné čerpat PPM v ČR. Je to možné v případě, že byste v ČR nastoupila do zaměstnání, ze kterého by bylo odváděno nemocenské pojištění. Pak by se Vám do potřebných 270 dnů započítalo i pojištění z UK. Informace o konkrétním postupu a potřebných formulářích dostanete na ČSSZ. Pokud už do práce v ČR nenastoupíte, tak existuje taky možnost vzniku nároku na PPM v ČR, ale za velmi specifických podmínek. Podstatné je, zda jste si po dobu práce v zahraničí zachovala tzv. centrum zájmu v ČR. Dále je podstatné, zda v zahraničí bylo splněno 270 dnů pojištění, zda se vejdete do ochranné lhůty a zda by Vám byla přiznaná podpora v nezaměstnanosti. Je to ale specifická situace a proto doporučuji si tyto a případné další podmínky ověřit na ČSSZ. Ohledně nároku na podporu a posuzování centra zájmu se můžete obrátit na úřad práce (call centrum +420 844 844 803).
Rodičovský příspěvek se čerpá po vyčerpání PPM nebo od narození dítěte, pokud ani jeden rodič PPM nečerpá. V rámci rodičovského příspěvku se posuzují jako společně posuzované osoby standardně děti a oba rodiče. Neuvádíte informace o otci dítěte, proto není možné konkrétně posoudit Váš nárok na rodičovský příspěvek v ČR. Pokud byste všichni měli v době podání žádosti trvalý pobyt v ČR a měli tady i skutečné bydliště (žili zde, pracovali apod.), tak byste nárok v ČR měli. Pokud je ale například otec cizinec pracující v zahraničí, tak je posuzování složitější a v takovém případě doporučuji se obrátit s dotazem na úřad práce.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,měla bych dotaz-při nástupu na rodičovskou dovolenou už nebude přicházet výplata od zaměstnavatele, ale pouze rodičovský příspěvek? V případě, že bych chtěla být se svým dítětem doma celé 3 roky,jaký by byl můj měsíční příjem z tohoto navýšeného příspěvku?Děkuji za odpověď, Lavičková G.
Dobrý den, rodičovská dovolená je volno v zaměstnání bez náhrady mzdy, tedy od zaměstnavatele nepřicházejí žádné peníze. Během té doby je možné čerpat sociální dávku "rodičovský příspěvek" od úřadu práce. Nastavení rodičovského příspěvku je na nastavení rodičovské dovolené zcela nezávislé, lze ho tedy čerpat kratší nebo i delší dobu (max. do 4 let dítěte). Rodičovský příspěvek je celkem 220 tis. Kč při jednom dítěti (o navýšení na 300 tis. se teprve jedná, novela zákona není schválená). Těch 220 tis. si rozpočítáte na počet měsíců, které chcete příspěvek pobírat (např. do těch 3 let dítěte). Do částky 7600 Kč mohou volit všichni rodiče, nad tuto částku jen ti, kde alespoň jeden z rodičů má dostatečně vysoký vyměřovací základ zjišťovaný pro peněžitou pomoc v mateřství (nebo nemocenskou v souvislosti s porodem), pak je stropem 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den. Dnes jsem byla u lékaře a jsem ve 4.tydnu těhotenství. Nevím co mám dělat. Od přítele jsem odešla. Vybral si radši huleni marihuany než rodinu a začal po mě vykrikovat že doufa že potratim atd. Je mi 18 let. Dosud jsem dělala jen na dpp a včera jsem podepsala hpp. Nemám tudíž odpracovaný rok moje rodina je v tíživé situaci aby mi mohla pomoci. Nevím co mám delst. Na co mám nárok? Nechci o miminko přijít ale jak ho řádně zabezpečit? 10.12 mám říct doktorovi mě vyjádření. Děkuji za každou radu.
Dobrý den,
můžete požádat sociální odbor městského úřadu o poradenství ve Vaší složité situaci. Tam mohou s Vámi řešit situaci osobně a komplexně, co se týče bydlení, dávek, nároků od otce dítěte. Případně zkuste najít ve Vašem okolí neziskovou organizaci, která poskytuje sociální poradenství. Já nastíním takový základ, co se týče dávek pro rodiče.
Pokud z DPP nebylo odváděno nemocenské pojištění (měsíční výdělek byl max. 10 tis. Kč), tak podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství splnit nestihnete. Pokud byste ale v novém zaměstnání vydržela přes zkušební lhůtu a zaměstnání by trvalo alespoň do doby 6 týdnů před termínem porodu, tak počátkem toho šestého týdne před porodem můžete nastoupit na neschopenku v souvislosti s porodem a zůstat na ni do konce šestinedělí. Poté byste přešla na rodičovský příspěvek. Pokud byste měla v těhotenství zdravotní potíže dříve, tak na neschopenku je možné nastoupit kdykoliv během trvání pracovní poměru (nejpozději sedmý den po skončení pracovního poměru) a být na ni do konce šestinedělí. Pokud se nejedná o práci, která je těhotným zakázána, nemáte povinnost zaměstnavateli těhotenství oznamovat.
Na rodičovský příspěvek budete mít nárok v každém případě. Celková výše je 220 tis. Kč, pobírat ho lze maximálně do 4 let. Pokud byste neměla nárok na peněžitou pomoc v mateřství ani byste nepobírala nemocenskou v souvislosti s porodem, nešel by Vám zjistit vyměřovací základ a mohla byste provést volbu rodičovského příspěvku do výše max. 7600 Kč měsíčně. Pokud vyměřovací základ zjistit lze, pak se maximální výše odvíjí od něj.
Dále existuje přídavek na dítě, porodné, příspěvek na bydlení a dávky hmotné nouze, které závisí na příjmech a dalších okolnostech, vše se řeší na úřadu práce stejně jako rodičovský příspěvek. Kromě toho máte nárok také na výživné od otce dítěte, a to nejen na dítě, ale také pro sebe do dvou let dítěte plus příspěvek od otce na uhrazení nákladů souvisejících s těhotenstvím a porodem. Situace je nelehká, ale zcela bez finančních prostředků určitě nezůstanete.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, potřebuji poradit, narodilo se mi dítě, otec je cizinec, a když jsem šla vyřizovat mateřskou, tak mi řekli, že musím doložit od otce zdravotní kartičku, a kde se zdržuje, jestli pracuje. Otcovství je podepsané, ale otec dítěte je na Slovensku, nežijeme spolu a nic o něm nevím .. Můžete mi prosim poradit, co mám dělat? Děkuji, Dunková
Dobrý den,
z Vašeho dotazu není úplně jasné na co se ptáte. Mateřská, tedy peněžitá pomoc v mateřství, je vázána k účasti na nemocenském pojištění dané osoby a nedokládají se u ní údaje o dalších osobách. Z toho soudím, že se pravděpodobně ptáte na rodičovský příspěvek, který se vyřizuje na úřadu práce. U rodičovského příspěvku se automaticky berou jako společně posuzované osoby oba rodiče a dítě. Pokud s Vámi otec dítěte prokazatelně nežije, požádejte o jeho vyloučení z okruhu společně posuzovaných osob. Formulář a informace o dalších požadovaných dokladech k jeho vyloučení by Vám měli dát na úřadu práce. Případně se můžete obrátit na call centrum ÚP (tel: 844 844 803).
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,chci se zeptat, marně pátrám a mám pocit že na úřadech mi nikdo není schopný normálně odpovědět,e proto volím tuto cestu.Do 30.6.2018 jsem byla vedena jako OSVČ, nemocenskou jsem si neplatila, tudíž vím, že na PPM nárok nemám. Poté jsem živnost zrušila a byla samoplátce ZP. Ale jak s rodičovským příspěvkem? Nárok na něj mám, ale chtěla jsem se zeptat zda bych si mohla určit že chci pobírat RP třeba jen rok nebo rok a půl. Jsem vdaná a manžel je v současné době OSVČ, v posledních dvou letech byl zaměstnán po dobu 6 měsíců a cca 1 měsíc byl na ÚP, před tím byl OSVČ a ani tehdy si nemocenskou neplatil Jak to tedy teď budeme mít? Moc děkuji za radu.
Dobrý den,
každý rodič může volit do částky 7600 Kč měsíčně (rodiče vícerčat 1,5násobek této částky). Při částce 7600 Kč vychází doba pobírání rodičovského příspěvku na 28 měsíců. Pro volbu vyšší částky (a tím kratší doby pobírání) je nutný dostatečný vyměřovací základ jednoho z rodičů. Ten u Vás stanovit nelze a pokud si manžel ani nyní neplatí dobrovolné nemocenské pojištění, tak nelze stanovit ani jemu, a tedy nesplňujete podmínku pro volbu vyšší částky.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, dostala jsem se do zvlaštní situace a nevím si sní rady.Začnu úplně od začátku Začala jsem pracovat v Německu od července 2018 přes agenturu, byla jseem u nich zaměstnaná do 21.12.2018 a pak jsem se přihlásila na úřad práce v Německu kde jsem byla registrovaná do 31.1.2019 v této době jsem se dověděla, že jsem těhotná.Rozhodla jsem se vrátit do Čech kde jsem si hned od 1.2.2019 sehnala práci na dobu neurčitou.Chci se zeptat jestli dostanu mateřskou i rodičovskou?
Dobrý den,
podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) v České republice je účast na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 dní v posledních 2 letech před nástupem na PPM. Zároveň je nutné na PPM nastoupit z pojištěné činnosti (zaměstnání) nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako trvalo dané pojištění (zaměstnání) v ČR, které zaniklo v době těhotenství, maximálně však 180 dnů. Jestliže jste do zaměstnání v ČR nastoupila už jako těhotná, nestihnete splnit podmínku 270 dní v tomto zaměstnání, je ale možné do této doby započítat i další doby účasti na nemocenském pojištění v období 2 let před nástupem na PPM. Záleží tedy, co jste dělala před odjezdem do Německa, zda jste pracovala nebo například studovala (i úspěšně ukončené studium se při splnění podmínek může započítat do potřebné doby pojištění). Pokud byste nesplnila podmínku 270 dní se započítáním dalších dob v ČR, je možné započítat i účast na obdobném pojištění pro případ mateřství v Německu, pokud jste byla účastníkem takového pojištění. V takovém případě by bylo potřeba mít potvrzení o účasti na pojištění v Německu od příslušného německého úřadu. Toto potvrzení by si měli být schopni vyžádat úředníci OSSZ i sami, doporučuji se na ně v takovém případě obrátit a informovat se o konkrétním postupu.
Pro nárok na rodičovský příspěvek se posuzuje především trvalý pobyt v ČR a také skutečné bydliště v ČR a to u všech společně posuzovaných osob. Skutečným bydlištěm se rozumí, zda se tady osoba dlouhodobě zdržuje, pracuje tady, žije s rodinou apod. Jako společně posuzované osoby se posuzují oba rodiče a dítě. Pokud by některá osoba měla trvalé nebo skutečné bydliště v Německu, posuzovalo by se, zda není za výplatu rodičovských dávek odpovědné Německo.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na porodné. Žiju sama v domácnosti a na konci února 2019 mám termín porodu (jedná se o první dítě), měsíční příjem mi nepřesáhl 13 tisíc. Ale chci se zeptat, jestli mám nárok na porodné, když žiju sama v domácnosti, ale otec dítěte bude zapsan v rodném liště. Nevím, jestli se v tomhle případě počitá do posuzoványch osob. Děkuju moc za odpověď Katka
Dobrý den,
u porodného se automaticky berou jako společně posuzované osoby dítě a oba rodiče, pokud je otec zapsán v rodném listě a tedy posuzují se i jeho příjmy. Existuje možnost podat žádost o vyloučení otce z okruhu společně posuzovaných osob, ale je potřeba doložit doklady, které prokazují, že s vámi nežije. Po podání žádosti o vyloučení záleží na úřadu práce, zda rozhodne, že osobu vyloučí nebo ne. Zákon přesně nespecifikuje jaké doklady je potřeba k žádosti o vyloučení doložit, proto bude nejlépe, když se informujete na pobočce úřadu práce podle Vašeho trvalého pobytu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, ráda bych si ujasnila otázku, kdo může pobírat rodičovský příspěvek: V pokynech o žádost o RP se píše, že se žádá příslušný UP a to podle vyššího příjmu jednoho z rodičů. Znamená to tedy, že o RP může žádat i otec s vyšším příjmem (zaměstnanec), i když s dítětem bude doma matka? A matka je pak na UP nebo si hradí zdr. a soc. pojištění? Děkuji ta vyjasnění situace, s pozdravem Zuzana V.
Dobrý den,
rodičovský příspěvek může pobírat jeden z rodičů podle vzájemné domluvy, v čerpání se mohou rodiče případně i střídat. K žádosti může matka doložit potvrzení o denním vyměřovacím základu otce dítěte, pokud měl vyšší vyměřovací základ (vyšší příjmy), příjemcem dávky může být ale stále matka (a opačně to platí také). Není tedy potřeba, aby žadatelem/příjemcem byl otec, pokud o dítě bude pečovat matka – v takovém případě by bylo nutné, aby si matka vyřešila zdravotní pojištění, např. si jej hradila sama.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,dostala jsem se do nepříjemné životní situace,budu se Vam ji snažit jednoduše popsat a budu ráda,pokud mi poradíte.Od dubna 2016 mám hypotéku s partnerem,jsem tedy poloviční vlastník domu.Letos v dubnu čekám miminko,partner bude uveden v rodném listě jako otec.Od 5.2.2019 jsem na mateřské (příjem 10000Kč/měsíc). Jiný příjem nemám.Od listopadu žiji v domě sama,partner se odstěhoval.., trvalé bydliště mám v domě jenom já (jedná se o obec do 1000 obyvatel).S již bývalým partnerem jsme se zatím dohodli tak, že mi bude posílat polovinu splátky na hypotéku. Můj dotaz se týká toho, zda můžu v této situaci žádat o příspěvek na bydlení, příspěvek na dítě nebo zda mám v takovémto případě nárok na nějaké příspěvky? Budu mít nárok na porodné?Vzdát se domu nechci, je to můj domov, i když tuším, že to takhle dlouho nepůjde.Moc děkuji za Váš čas a odborné rady.
Dobrý den,
pro příspěvek na bydlení jsou společně posuzovanými osobami pouze osoby s trvalým pobytem v daném domě. Nárok tedy závisí především na Vašich příjmech a taky nákladech na bydlení, přičemž hypotéka se do uznatelných nákladů na bydlení nezapočítává. U porodného a přídavku na dítě se jako společně posuzované osoby primárně posuzují oba rodiče a dítě. Záleží tedy, jestli bude otec zapsán v rodném listě dítěte, případně jestli a jak budete mít soudně upravenou péči o dítě. Lze také žádat o vyloučení otce z okruhu společně posuzovaných osob, pokud prokážete, že s ním nejméně 3 měsíce nežijete. Vyloučení pak závisí na rozhodnutí úřadu práce. Doporučuji obrátit se s konkrétnějším popisem situace na úřad práce v místě Vašeho bydliště nebo na call centrum úřadu práce (tel: 844 844 803).
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den. Prosim o pomoc a tady ohledne naroku na pobirani materske dovolene. Jsem uz druhym rokem v USA a momentalne jsem otehotnela. Priblizny termin je v listopadu a s pritelem se v zari planujeme vratit zpatky do ceska. V případě ze budu mit z USA kopii pracovni smlouvy s trvanim od zari 2018 do zari 2019, doklad o radnem placeni dani pro toto obdobi a doklad o placeni radneho zdravotního pojisteni po dobu cele doby pobytu v USA. Je možné zadat o mateřskou dovolenou? Narok na rodicovsky prispevek bych mela mit bez problemu? Poprilade nenapada vas nejake dalsi reseni, co bych tu mohla vyridit, dokud jsem jeste v zahranici? Dekuji mockrat a preji hezky zbytek dne!
Dobrý den, zdravotní pojištění není pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) podstatné. Podmínkou nároku na PPM v ČR je účast na nemocenském pojištění alespoň 270 dní za poslední 2 roky před nástupem na PPM a zároveň je podmínkou nastoupit na PPM z pojištěné činnosti (zaměstnání) nebo v ochranné lhůtě. V ČR Vám tedy nárok nevznikne, protože nejste účastna nemocenského pojištění. Není možné započítat případně obdobné pojištění pro případ mateřství ze zahraničí, protože s USA nemá Česká republika mezinárodní smlouvu, která by to umožňovala.
Pokud se přestěhujete zpět do ČR, budete tady mít trvalý pobyt i skutečné bydliště (oba rodiče i dítě), můžete po porodu požádat o rodičovský příspěvek.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den.Mám 11,5 měsíční dceru. Její otec si našel jinou přítelkyni, když jsem byla ve 4. měsíci těhotenství. Od jejího narození jí vídá přibližně každý týden asi 2h. Nyní 2.4.2019 proběhne soud, ke kterému si podal žádost o úpravě styku, aby jí měl každý týden od pátku do neděle a od 2 let jejího věku střídavou péči. Dcera předávání velice špatně zvládá, když ho uvidí, ztuhne, když k ní natáhne ruce, tak se mě křečovitě drží kolem krku, že mi jí musí násilím vytrhnout z náručí, pak se od něho odtahuje a hystericky pláče dokud neodjedou, pak již nevím. I když kaká pouze dopoledne, tak v den předání má večer průjem, pak 2-3 noci se budí po 1-2 hodinách s pláčem a křikem a volá máma, 2 dny se ode mě nechce hnout na krok, nechce ani na ruku k mým rodičům u kterých nyní bydlíme z finančních důvodů, takže je na ně velice zvyklá a hůře jí. Když se po několika dnech srovná, tak je to za chvíli zpět. Je pravda, že většina předání neprobíhá v klidu, většinu času mě dcery otec a jeho matka urážejí, křičí na mě, šikanují mě,nadávají mi a podobně, to vše bez ohledu na dceru, kterou mám v náručí. Nikdy se nezeptali na cokoliv, co by se týkalo dcery, tudíž o ní ani nic nevědí, mimo výživného jí nikdy nic nedal, ani dárek k Vánocům a podobně. Absolutně všechno pro ní si musím zajišťovat sama resp. moji rodiče.Proto bych se Vás ráda zeptala, jaká je podle Vás ideální délka doby s otcem, s ohledem na situaci, jejich chování, dcery věku a vlivu na její zdravý psycho-sociální vývoj.Velice Vám děkuji a přeji krásný den.
Dobrý den, moc mě mrzí, že jste v takové nepříjemné situaci, ale já se ze své pozice necítím oprávněná situaci jakkoli posuzovat. Ani by vám můj názor nijak nepomohl. Situaci řeší právníci, OSPOD, dětský psycholog atd.
Pro akci je nutné přihlášení