Celkem výsledků pro výraz "rodice": 100

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaký je možný maximální interval mezi poslední dávkou hexavakcíny a vakcínou Boostrix. Syn narozený 4/2012 dostal poslední Infanrix 11/2013, přeočkování Boostrixem jsme odložili pro časté infekty a tikovou poruchu. Stav stále trvá, synovi je 6 let. Jak dlouho je možné podání Boostrixu ještě odložit? Nerada bych jej vystavila novému očkování tetanem a spol., zároveň chci ještě vyčkat, až se syn doléčí. Druhý dotaz mám na NMR, které měl syn podané 2/2015. Kdy je nejzazší termín k podání druhé dávky v případě kontraindikací k přeočkování v řádném termínu? Nejde mi v tuto chvíli o úhradu pojišťovnou, ale maximální dobu mezi jednotlivými dávkami. Děkuji za Váš čas.

Dobrý den,

maximální možné intervaly se ne u všeho testují, jelikož by to mohlo být vůči studovanému vzorku dětí neetické. Pokud byl Váš syn očkovaný hexavakcínou ve schématu 3+1 v řádných intervalech, další dávka dtap (Boostrix) by měla mít posilující booster efekt klidně i za 1-2 roky nad horní hranici doporučeného intervalu.

U spalničkové trojvakcíny MMR  existuje např. na Slovensku schéma s podáním druhé dávky až v 11. roce života – tedy po dovršení věku 10 let. Musíme si však uvědomit, že jedna dávka nedává tak spolehlivou ochranu jako dvě, takže odkladem té druhé nemůžete mít nejvyšší dosažitelnou míru protekce.

Pokud bude dočasně kontraindikovat očkování váš praktický lékař pro děti a dorost, zdravotní pojišťovna by to měla uhradit i při delším přesahu stanoveného intervalu. Osobně nejsem zastáncem toho, aby to uměle posunovali rodiče bez souhlasu svého lékaře, i když jsou ochotni si to uhradit. To ale samozřejmě nemusí být váš případ.

S pozdravem

Rastislav Maďar

Dobrý den,můj syn (věk 12 týdnů) je týden po první dávce hexavakcíny. Paní doktorka nám říkala, že do 14 dnů od tohoto očkování se v těle začínají tvořit protilátky. Nicméně na internetu čtu, že ochranu poskytuje až plné dokončené očkování. Jedná se mi především o riziko černého kašle. Hrozí nákaza se stejně těžkým průběhem po již prvním očkování stejně jako u ještě vůbec neočkovaného miminka? Mám z toho hrozný strach, na internetu se o černém kašli píše s téměř vždy fatálními následky. Myslíte, že i kdyby první dávka nezabránila nemoci, bude např. probíhat mírněji. Je to možné? Nebo je stále stejné riziko chytit černý kašel s průběhem, který jsem bohužel u miminka viděla?Ještě bych se ráda zeptala ohledně očkování Prevenar - jdeme 14 dní po hexavakcíně a jelikož mám zájem i o očkování vacínou Bexsero, naše lékařka nám chce Prevenar i Bexsero naočkovat najednou. Myslíte si, že to je vhodné? Po hexavakcíně jsme neměli žádné problémy. A doporučujete očkování vakcínou Bexsero? Četla jsem, že se jedná o novou vakcínu, není s ní ještě mnoho zkušeností a podle všeho rodiče často z finančních důvodů tuto vakcínu nechtějí očkovat, tudíž se nikde moc nedočtu, jaké s ní má kdo zkušenosti. Velmi děkuji za odpověď a přeji krásný den! S pozdravem Nela H.

Dobrý den. První dávka Hexavakcíny chrání proti černému kašli, onemocnění se není třeba obávat, plná a dlouhodobá ochrana je potom po všech 3 dávkách.

Očkvání Bexsero je velmi vhodné, lze naočkovat spolu s prevenarem, nebo v odstupu 14 dní. Očkovací látka je velmi kvalitní.

Dobrý den, chci si zažádat o rodičovský příspěvek, ale přítel je cizinec. (rumu) Tak by mě zajímalo jaké jsou podmínky o zažádání? Moc děkuji

Dobrý den, u rodičovského příspěvku se posuzují jako společně posuzované osoby děti a oba rodiče. Všechny osoby by měly mít trvalý pobyt v ČR a především skutečné bydliště v ČR. Bydlištěm se rozumí, že se tady osoba dlouhodobě zdržuje, pracuje, žije s rodinou apod. Pokud toto splňujete, tak máte nárok na rodičovský příspěvek v ČR. Pokud některá osoba toto nesplňuje, i tak může vzniknou nárok v ČR, ale posuzování je složitější a záleželo by jaká konkrétně ta Vaše situace je.

Dobrý den, Jmenuji se Křiklavová Marie a chtěla bych se zeptat, zda si rodičovský příspěvek mohu rozdělit na 26 měsíců nebo je to dané pouze na 2,3 nebo 4 roky? Děkuji za odpověď. S pozdravem Křiklavová Marie

Dobrý den, paní Křiklavová,

rodičovský příspěvek se rozpočítává na měsíce podle zvolené částky, nevolí se pevně 2, 3 nebo 4 roky. Nejkratší doba pobírání vychází na 6 měsíců pro rodiče s vysokými příjmy. Každý rodič bez ohledu na předchozí příjmy může volit do částky 7600 Kč měsíčně (u vícerčat 1,5násobek). Vyšší částku můžete zvolit v případě, že jste měla vyšší vyměřovací základ pro peněžitou pomoc v mateřství (nebo nemocenskou v souvislosti s porodem) nebo doložíte vyměřovací základ otce dítěte. Stropem je pak 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu.

Dobrý den,Chtěla jsem se zeptat momentálně žiji v UK a zde i pracuji po dobu 2 let. Teď jsem v 7 týdnu těhotenství a chci se vracet zpět do ČR. Jakmile se vrátím do ČR chci se nahlásit na UP jelikož mě asi nikdo již nezamestna. Tak se chci zeptat Mám nárok na mateřskou dovolenou v ČR popřípadě co musím doložit za dokumenty abych na ni nárok měla?Předem děkuji za odpověď Aneta. L.

Dobrý den,

pojem mateřská dovolená (příp. rodičovská dovolená) se vztahuje k volnu poskytovanému zaměstnavatelem. Vás pravděpodobně zajímají ale peněžité dávky, ty se označují jako peněžitá pomoc v mateřství (PPM) a rodičovský příspěvek. Nárok na PPM se váže v České republice na účast na nemocenském pojištění. Je nutné splnit alespoň 270 dnů nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM (nastupuje se v období 6-8 týdnů před porodem) a zároveň nastoupit na PPM ze zaměstnání (příp. jako OSVČ, ale tam jsou i další podmínky) nebo v ochranné lhůtě.

Jelikož jste pracovala v UK, je v první řadě důležité, zda jste tam byla účastna příslušeného pojištění pro případ mateřství (tedy obdoby českého nemocenského pojištění), které by zakládalo nárok na peněžitou dávku v mateřství v UK. Pokud nebyla, pak Vám ani v ČR nárok na PPM nevznikne. Pokud jste v UK účastna pojištění byla, měla byste v první řadě zjistit, zda máte možnost čerpat tuto dávku z UK (zákony v UK bohužel neznám). Pokud taková možnost čerpání z UK není, ale byla jste účastna příslušného pojištění, tak za určitých podmínek je možné čerpat PPM v ČR. Je to možné v případě, že byste v ČR nastoupila do zaměstnání, ze kterého by bylo odváděno nemocenské pojištění. Pak by se Vám do potřebných 270 dnů započítalo i pojištění z UK. Informace o konkrétním postupu a potřebných formulářích dostanete na ČSSZ. Pokud už do práce v ČR nenastoupíte, tak existuje taky možnost vzniku nároku na PPM v ČR, ale za velmi specifických podmínek. Podstatné je, zda jste si po dobu práce v zahraničí zachovala tzv. centrum zájmu v ČR. Dále je podstatné, zda v zahraničí bylo splněno 270 dnů pojištění, zda se vejdete do ochranné lhůty a zda by Vám byla přiznaná podpora v nezaměstnanosti. Je to ale specifická situace a proto doporučuji si tyto a případné další podmínky ověřit na ČSSZ. Ohledně nároku na podporu a posuzování centra zájmu se můžete obrátit na úřad práce (call centrum +420 844 844 803).

Rodičovský příspěvek se čerpá po vyčerpání PPM nebo od narození dítěte, pokud ani jeden rodič PPM nečerpá. V rámci rodičovského příspěvku se posuzují jako společně posuzované osoby standardně děti a oba rodiče. Neuvádíte informace o otci dítěte, proto není možné konkrétně posoudit Váš nárok na rodičovský příspěvek v ČR. Pokud byste všichni měli v době podání žádosti trvalý pobyt v ČR a měli tady i skutečné bydliště (žili zde, pracovali apod.), tak byste nárok v ČR měli. Pokud je ale například otec cizinec pracující v zahraničí, tak je posuzování složitější a v takovém případě doporučuji se obrátit s dotazem na úřad práce.

Dobrý den,měla bych dotaz-při nástupu na rodičovskou dovolenou už nebude přicházet výplata od zaměstnavatele, ale pouze rodičovský příspěvek? V případě, že bych chtěla být se svým dítětem doma celé 3 roky,jaký by byl můj měsíční příjem z tohoto navýšeného příspěvku?Děkuji za odpověď, Lavičková G.

Dobrý den, rodičovská dovolená je volno v zaměstnání bez náhrady mzdy, tedy od zaměstnavatele nepřicházejí žádné peníze. Během té doby je možné čerpat sociální dávku "rodičovský příspěvek" od úřadu práce. Nastavení rodičovského příspěvku je na nastavení rodičovské dovolené zcela nezávislé, lze ho tedy čerpat kratší nebo i delší dobu (max. do 4 let dítěte). Rodičovský příspěvek je celkem 220 tis. Kč při jednom dítěti (o navýšení na 300 tis. se teprve jedná, novela zákona není schválená). Těch 220 tis. si rozpočítáte na počet měsíců, které chcete příspěvek pobírat (např. do těch 3 let dítěte). Do částky 7600 Kč mohou volit všichni rodiče, nad tuto částku jen ti, kde alespoň jeden z rodičů má dostatečně vysoký vyměřovací základ zjišťovaný pro peněžitou pomoc v mateřství (nebo nemocenskou v souvislosti s porodem), pak je stropem 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu.