banner

Celkem výsledků pro výraz "priprava na porod": 100

Dobrý den paní doktorko, mám 3 měsíční dceru (nar. 28. 6., 3250 g, 49 cm, těhotenství i porod bez komplikací - pouze epidural a oxitocin, apgar skore 10-10-10). Od narození je dcera velice spavá, na kojení jsem ji musela pravidelně budit, jinak by už od narození prospala prakticky celou noc. Od kojení jsme přešly v 6 týdnu k lahvi s odstříkaným MM (snížená tvorba mléka, líné sání). Teď aktuálně dcera probdí (když opravdu posčítám veškeré bdění cca 5 - 7 hodin - ale spíše těch 5 - 6), ale to na ní "číhám", kdy se probere a pak ji hodně aktivizuji. Přibývá dobře - ve 3 m 6000 g a 63 cm (roste hodně do délky). Problém ale je, že tím, jak hodně spí, tak nemá zpevněné svaly (axiální hypotonie, od min. týdne rehabilitace). Snažím se ji v době bdění věnovat, ale ona se vzbudí už celkem hladová, takže ji přebalím, ponosím v koníkovu, zkoušíme pást koníky (5 minut většinou, 5 - 10 minut velice zřídka), potom už musí jíst, pak tak 30 - 45 minut si hrajeme a když ji chci zase dát pást koníky, tak už je unavená a potřebuje spát. Někdy prospí přes den i 4 - 5 hodin, to ji pak budím, jinak je narušený celý den. Večer usne cca mezi 8 - 9, v noci 1x pije (když zakňourá, beru to jako náznak, že by se najedla - neznám u ni vůbec, že by kričela hlady) a vstáváme před 7 (to ona má lehlý spánek, sem tam otevře oči - tak ji lehce "dobudím"). Čím by prosím ta nadměrná spavost, zvýšena únavnost mohla být způsobena? Kdyby byla čilá v době bdění a neopožďovala se v PMV (při trakčním testu hlava přepadává dozadu, nešahá po hračkách, teď se ji ani nechce otáčet hlavu za hračkou, přitom to uměla dobře), tak mě to tak netrápí. Jinak si spojuje ruce na hrudníčku a pozoruje si je (+ strká do pusy), nohy zvedá vysoko a kolínka přitahuje k hrudi (rukami si ale ještě nesahá do třísel), při pasení ji musím dopomáhat, poslední dny má tendence zvedat zadek a dělat letadlo (taky to dříve nedělala). Byla teď nachlazená (tez beplot, suchý kašel, trošku rýma). Zdá se mi hodně unavená, málo živá (na to, že má už 3 měsíce) a velice mě trápí ta hypotonie a omezená doba pro hraní a "cvičení". Mé doktorce se zdá OK, štítnou žlázu měla OK (odběr z patičky), anemii by prý poznala poslechově, očkování hexavakcínou jsme odložili.Omlouvám se, za komplikovaný dotaz, chtěla jsem být podrobná, ať máte přehed.

Dobrý den. Požádejte pediatra o doporučení na neurologické vyšetření, může to být jen povahový rys dítěte, ale doporučuji vyloučit neurologický problém.

Dobrý den, paní inženýrko, ráda bych se zeptala na téma rodičovského příspěvku. Pracovala jsem od r. 2016 v Rakousku po ukončení studií, v ČR jsem doposud nepracovala. V lednu 2018 jsem nastoupila na mateřskou v Rakousku z důvodu rizikového těhotenství, porod se odehrál následně v červnu 2018, řešíme momentálně místní rodičovský příspěvek, přičemž již nemám pracovní smlouvu, nadále jsem zde ale i pojištěna. Zřejmě se ale budeme přesouvat zpátky do ČR, přičemž partner bude dojíždět za prací do Rakouska (taktéž dosud v ČR nepracoval). Měla bych prosím v případě přesunu bydliště zpět do ČR nárok na RP v ČR, když jsem v ČR dosud nepracovala a neplatila žádné pojištění? Děkuji předem za odpověďS přáním pěkného dneK.

Dobrý den, 

pro nárok na rodičovský příspěvek v ČR je důležitý trvalý pobyt v ČR a především skutečné bydliště, a to nejen Vás jako žadatele, ale všech společně posuzovaných osoby (tedy i dítěte a otce dítěte). Bydlištěm se rozumí zejména, kde se osoba dlouhodobě zdržuje, pracuje, žije s rodinou apod. Jestliže partner bude nadále pracovat v Rakousku, úřad práce od Vás bude navíc k žádosti vyžadovat formulář Doplňující údaje o společně posuzovaných osobách pro účely vyplácení dávek v rámci EU a k němu další dokumenty vyjmenované na konci tohoto formuláře. Na základě předložených dokumentů rozhodne, která země by měla být primárně odpovědná za výplatu dávek. ÚP může také od rakouských úřadů požadovat potvrzení, zda na dávky v Rakousku máte nebo nemáte nárok. Pokud byste rodičovský příspěvek v Rakousku pobírala, bude vyžadovat potvrzení v jaké výši byl čerpán. Pro více informací se můžete obrátit na call centrum úřadu práce.

Dobrý den, mám dotaz ohledně příloh k žádosti o rodičovský příspěvek.Žadatelem bude manželka. Těhotenství od 12.1.2018V zaměstnání ukončila pracovní poměr dohodou k 31.1.2018Od 1.2.2018 byla na rizikovém těhotenství. V prvních 15 dnech placeno zaměstnavatelem následně státem.Porod proběhl 3.10.2018Na mateřskou neměla nárok z důvodu překročení 180 dnů ochranné lhůty, proto je na nemocenské až do konce šestinedělí , konkrétně do 14.11.2018.Mohu poprosit o informaci jaké doklady máme k žádosti o rodičovský příspěvek doložit? Vedle , rodného listu dítětem, OP.Myslím především o Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku. U koho ho máme žádat, u SSZS nebo zaměstnavatele?Předpokládáme, že manželka zůstane s dítětem doma do 4 let věku dítěte, tj. částka příspěvku nepřekročí 7600 kč.PS: já, otec jsem OSVČ neplatící nemocenskou .Děkuji za odpověď

Dobrý den,

doklady, které je nutné doložit k žádosti o rodičovský příspěvek, jsou uvedeny na konci formuláře žádosti. Jde tedy především o rodný list dítěte, občanské průkazy a formulář Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku. Tento formulář dostanete na ÚP nebo stáhnete z webu MPSV, potvrdí ho příslušná OSSZ, která vyplácela manželce nemocenskou. Zaměstnavatel by formulář potvrzoval v případě, že by manželce byla vyplácena také náhrada mzdy z důvodu pracovní neschopnosti v souvislosti s porodem (tedy v době od šestého týdne před porodem). K volbě částky žádný další dokument dokládat ve Vašem případě nebudete. Případné další dokumenty k žádosti se dokládají, pokud se některé osoby týká některá ze specifických situací uvedených v žádosti (viz konec formuláře žádosti).