Celkem výsledků pro výraz "priprava na porod": 100
Dobrý den, mám těhotenskou cukrovku (léčenou Glucophage 500mg-0-1000mg) a mám termín porodu dle UTZ 06.09.2018. Dnes ranní lačná gly 6,5. 3.9. jsem na UTZ měla hraniční množství plodové vody s odhadovanou váhou plodu 3350g. Na vlastní žádost mi byl proveden Hamiltonův hmat. Z posledního vyšetření: FX3, pphl, CS4, TK 120/80,otoky 0,Váha 105Kg, na začátku těh 98kg. Výsledky UTZ: pphl II, AS +prav. 140/min, oligohydramniom, placenta na ZS grade 2-typ 0. PI UA 0,99 PI MCA 1,40 CPR 1,577. Biometrie: hlav obtížně - PBD 94=39+0, HC 331=37+1, AC 343=38+4, FL 73=37+0, EFW 3350g04.09. mi začali poslíčci trvalo to 6 hodin. nejčastěji chodili po 8 minutách. Pak jako když utne. Odpoledne mi odešla hlenová zátka. Od té doby se nic neděje. Na další kontrolu jdu až 10.09.2018. Co si myslíte o přenášení s těh.cukrovkou popřípadě o vyvolávaném porodu a riziku pro miminko? Zatím to nikdo v porodnici neřeší, moje obvodní gyn. mi říkala, že bych přenášet neměla. Jaká je pravděpodobnost, že se porod rozeběhne sám? Děkuji za Váš názor. Kateřina
Dobrý den paní Kateřino,
Vaše informace jsou vyčerpávající – jen to shrnu: termín porodu dnes, dítě 3350g, gestační diabetes na Glucopage, glykemie v normě, méně plodové vody, ale to je v této fázi gravidity fyziologické.
Zda se Váš porod rozběhne sám je velmi pravděpodobné, otázkou je kdy. Máte pravdu, že obecně se u gestačního diabetu nedoporučuje přenášet. Váha plodu ale není vysoká i když UZ odhad může být nepřesný, obecně se počítá s +- 10% váhy plodu a čím je plod větší, tím může být odhad váhy víc nepřesný. Navíc dle UZ zápisu je už hlavička hodně nízko a její měření je také nepřesné. Možná bude spíš větší.
Asi bych se znovu obrátila na svého ošetřujícího gynekologa, který by Vás mohl odeslat do porodnice se zdůrazněním o plánovaní indukce porodu pro výše uvedené.
Zdravím Dr. S. Motlová
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, aktuálně jsem v 17.tt. Obecně jsem spíše drobné postavy, a tak rozměry mé pánve naměřené lékařem dosahují hodnot 18, 24, 28, 30. Neboť se tyto hodnoty poměrně značně liší od těch, které jsou považovány za "ideální". Chtěla bych se zeptat na Váš názor, zda je dle Vašich zkušeností u mne nějaká šance na porod s nějakým přirozenějším průběhem? Předem děkuji za Vaši odpověď.
Dobrý den, pokud není vaše výška extrémní, tzn. neměříte např. 152cm atd., pak se nestresujte pánevními rozměry. Dnes se na jejich hodnoty příliš nehledí. Pokud se zdá plod v době termínu porodu velký, pak se měří vnitřní pánevní rozměr na UZ a také biparietální rozměr hlavičky, ale obecně platí, že plod do porodních cest vstoupí nebo nevstoupí a záleží na mnoha okolnostech. takže na přirozený porod je ve vašem případě určitě velká šance.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní doktorko, spíš než odpověď na dotazy se potřebuji "vypovídat".Mám doma 3 týdenního chlapečka, s manželem jsme ho moc chtěli, ale od začátku je to semnou divné. Porod byl za trest, kontrakce 24h a nakonec pro nepostupující porod a špatné ozvy zakončen císařským řezem. Malého jsem dostala až 3 den, žloutenka, nešlo kojení, týden po propuštění jsme skončili na umělém mléce. Od začátku jsem si nepřipadala jako máma, malého jsem vnimala jen jako povinnost. Do teď necítím tu nekonečnou lásku co jsem myslela, že budu cítit až ho poprvé uvidím. První týden byl očistec, furt jsem brečela a říkala si jestli to celé nebyla chyba. Připadám si jako naprosto neschopná matka, když malý brečí a já ho neumím utěšit. Teď už je to trochu lepší, ale stejně když delší dobu brečí a nedaří se ho utišit, tak mi to leze na mozek. Pak už brečím taky, jsem zoufalá a říkám si co s ním mám dělat aby byl konečně klid,.co dělám špatně, že je tak nešťastný. Neublížila bych mu, to bych sama sobě nedovolila, ale je to pro mě opravdu psychicky vysilující. Manžel pomáhá, zapojuje se a chce pomoc. Na druhou stranu musí chodit do práce a trochu se vyspat takže noční péče nakonec stejně zůstane na mě, protože vím, že ho musím nechat spát. Přes den neusnu, takže noc moc nedospím. Všichni kolem malého milují, vidím manžela jak na něj kouká a i když je to už lepší, tak si furt vyčítám, že ho nemiluju tak, jak bych jako.matka měla a mám pocit, že jsem totálně selhala. Myslela jsem, že jsem na péči o dítě připravená, ale evidentně to byl omyl.
Dobrý den, vzhledem tomu, že jsem dětský psycholog se specializací na dotazy ohledně vývoje a potíží dětí, nemohu na váš dotaz kvalifikovaně odpovědět. Vaše potíže by však mohly souviset s přehnaným a idealizovaným očekáváním spojeným s narozením dítěte. Ve vašich snech a představách jste nepočítala s možnými komplikacemi, které mohou nastat a které také nastaly a začalo to již porodem a pak následnou péčí o dítě včetně kojení, která je nejen psychicky, ale také fyzicky náročná a vysilující. Žena - matka má přitom po porodu sama co dělat se sebou a se svým vlastním tělem. Určité pocity zklamání, obavy ze svého selhání i depresívní stavy mohou být a jsou v tomto citlivém poporodním období normální a pociťuje je prakticky každá žena a nemusí vůbec znamenat, že na péči o dítě není ještě zralá a připravená. Ne nadarmo se hovoří o období šestinedělí, které je takovou ochrannou lhůtou pro dítě i jeho matku. Přesto bych vám raději doporučila konzultaci u odborného lékaře - psychiatra, se kterým budete moci své potíže probrat a vyloučit či předejít rozvoji nějakých závažnějších poporodních psychických potíží. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,blíží se mi porod dvojčat(muj první porod),a zajimalo by mě jestli mám nárok na porodné, pokud já jsem posledního půl roku na neschopence,a otec dětí je OSVČ, ale prozatím nema udělané daňové přiznání. Nevim z čeho počítat jeho příjem,za poslední čtvrtletí? a zda mně se bude počítat neschopenka jako příjem,nebo reálná mzda před nechopenkou?děkuji moc za odpověď
Dobrý den,
pokud jste ve čtvrtletí, které předchází čtvrtletí narození dítěte, byla v pracovní neschopnosti, bude se jako Váš příjem počítat nemocenské vyplacené v rozhodném čtvrtletí. U OSVČ je to složitější a záleží, jestli se jedná o činnost hlavní nebo vedlejší, jestli byla vykonávána i v předchozím roce. Pokud otec dítěte vykonával činnost i v předchozím kalendářním roce, zohledňují se příjmy v daňovém přiznání za předchozí rok a pokud se jedná o hlavní činnost, započítává se vždy nejméně 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství. Pokud v předchozím roce činnost nevykonával a jedná se o činnost hlavní, započítává se 25 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství. Podrobnější informace Vám poskytne úřad práce, odbor státní sociální podpory. Případně můžete využít call centrum ÚP 844 844 803.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,Rád bych Vás poprosil o radu s čerpáním PPM, když jsem zaměstnán a zároveň vedlejší OSVČ (minimální pojištění).Jde mi o situaci, kdy je manželka na RD (rodičovská dovolená) s 1 letým dítětem a čekáme druhé dítě.1. Je možné nějak odložit PPM, abychom stihli dočerpat celý RP? Tedy začít čerpat PPM až od porodu nebo případně až 2 týdny po porodu? 2. Je možné čerpat PPM bez MD (mateřské dovolené), když je manželka (případně manžel viz. dále) technicky vlastně na probíhající RD?3. Vzhledem k mému vyššímu DVZ bych chtěl pobírat PPM já jako manžel. Pokud porod nastane v očekávané době, tak je možné začít pobírat PPM manželkou až od porodu do konce 6. týdne (tedy 6 týdnů) a manželem pak od 7. týdne do 28. týdne (22 týdnů),nebo je nutné začít pobírat PPM manželkou už od 6-8. týdne před porodem až do konce 6. týdne po porodu (a tedy počítaného z jejího DVZ)? Popřípadě je možná situace, že manželka je na MD (jedno od kdy a jak dlouho - předpokládám, že PPM není vázána na MD ženy), ale PPM čerpá manžel celých 28 týdnů?4. Pokud je nutné čerpání PPM manželkou alespoň těch 6 týdnů po porodu, je možné čerpat PPM manželem v délce 22 týdnů, když porod neproběhne dříve? Tedy asi tak, že před porodem 8 týdnů manžel po porodu 6 týdnů žena a pak zase 14 týdnů manžel? 5. A teď hlavní dotaz - jak jsem psal na začátku, jsem zaměstnán i OSVČ. PPM bych čerpal z pojištění a DVZ ze zaměstnání - tedy vůbec nijak z OSVČ. Musel bych v tomto případě přerušit činnost OSVČ po dobu pobírání PPM (není nikdo na zástup) nebo by stačilo mít jen RD v zaměstnání? O děti by se starala doma manželka. Přijde mi nelogické nemoci vykonávat i OSVČ, když PPM jde úplně z jiného pojištění - v zaměstnání. 6. Poslední dotaz jen čistě ze zvědavosti - mohou být oba rodiče na RD zároveň (a tedy státní pojištěnci)? Popřípadě jeden na RD a druhý jako pečující o dítě do 7 let? Moc díky. Je to asi dost specifická situace a asi dost složitá, protože jsem to nedokázal nikde najít, ale každopádně předem mockrát děkuji za odpovědi.S pozdravem Robo
Dobrý den,
začnu odpovídat od konce:
6) Ano, oba rodiče mohou čerpat rodičovskou dovolenou v zaměstnání současně a oba budou státními pojištěnci z hlediska zdravotního pojištění. Případně může být matka na mateřské dovolené a otec na rodičovské dovolené nebo například jeden rodič na rodičovské dovolené s mladším dítětem a druhý rodič jako osoba celodenně pečující o starší dítě (do 7 let).
5) Při čerpání PPM nesmíte vykonávat pouze tu činnost, ze které nárok na PPM vznikl. Pokud budete čerpat PPM ze zaměstnání, nemůžete dané zaměstnání po dobu čerpání vykonávat (budete v něm na rodičovské dovolené), ale samostatně výdělečnou činnost přerušovat nemusíte.
4) Manžel (otec dítěte) má nárok na PPM nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu, nemůže tedy PPM čerpat před porodem. Podpůrčí doba je u manžela maximálně 22 týdnů. Do této doby se započítává doba, po kterou byla PPM vyplácena matce dítěte, s výjimkou doby od porodu do konce šestého týdne po porodu.
3) Pokud si žena nezvolí nástup na PPM v rozmezí 6 až 8 týdnů před termínem porodu, bude za nástup na PPM a tedy začátek podpůrčí doby považován počátek šestého týdne před termínem porodu.
2) Zákon o nemocenském pojištění sice přímo nespojuje čerpání PPM s povinností čerpat mateřskou dovolenou v zaměstnání, ale z charakteru dávky vyplývá nutnost čerpat nějakou podobu "volna" v zaměstnání, jelikož není možné vykonávat činnost, ze které nárok na dávku vznikl. A tímto "volnem" je pro ženy mateřská dovolená, která je navíc na rozdíl od rodičovské dovolené považována za výkon práce pro účely řádné dovolené (u muže je za výkon práce považována rodičovská dovolená do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou).
1) Pokud žena bude čerpat PPM, podpůrčí doba poběží nejpozději od šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud by nečerpala PPM, bude Vám jako manželovi náležet PPM nejdříve od sedmého týdne po porodu, ale jen po dobu 22 týdnů. Nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě však zaniká nejpozději poslední den měsíce, který předchází měsíci narození mladšího dítěte.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, již jsem sem jednou psala ohledně porodu s uterus duplex. Nakonec se zjistilo, že celková diagnóza mě vady je Uterus duplex, cervix duplex (přepážka v pochvě odstraněna že 3/4). Rodila jsem 11/2020 císařským řezem. Dcera byla KP. Můj dotaz zní, když v dalším těhotenství bude mimi hlavičkou dolů šel by s mou vadou přirozený porod ? Alespoň jednou bych chtěla porodit normálně. Další těhotenství plánuji cca rok a půl po SC. Tak že bych ráda byla předem připravena na své možnosti. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, v tomto případě není kontraindikace k vaginálnímu porodu, lze tedy porodit vaginálně, záleží však na daném pracovišti, jak se k tomuto nálezu staví. Lze se setkat i s pracovištěm, které bude požadovat císařský řez. Hezký den
Pro akci je nutné přihlášení