banner

Celkem výsledků pro výraz "predporodni priprava": 12

Dobrý den,jsem studentka, 23 let a v srpnu končím studium na VŠ. Byla jsem zaměstnána 170 dnů (od srpna 2016-ledna 2017). Pracovni poměr byl na HPP na dobu určitou. Momentálně práci nemám a s přítelem uvažujeme o dítěti. Mám nějaký nárok na mateřskou nebo by bylo vhodné před otěhotněním nastoupit ještě někam do práce - na jak dlouho? Pokud na mateřskou nárok mám jak vypočítám její denní základ?Moc Vám děkuji za radu a vysvětlení.Havlová

Dobrý den, v tuto chvíli nárok na PPM nemáte. Abyste ho měla, musíte být před nástupem na mateřskou někde zaměstnaná. Na délce trvání pracovního poměru nezáleží - důležité je, aby trval v době nástupu na mateřskou, protože pokud ukončíte studium úspěšně, započítává se vám jako "příprava na zaměstnání" do doby platby nemocenského pojištění. PPM vám bude vypočtena z platů, které budou v době nástupu na mateřskou k dispozici.

Při předpokládaném termínu porodu 24.12. nastupuje žena na mateřskou dovolenou 6-8 týdnů před porodem tj. cca 24.10. při její hrubé měsíční mzdě 30 000,-Kč bude pobírat mateřskou v celkové výši za 196 dní 103 880,-. V případě ,že se jedná o studentku dálkového studia, které v červnu ukončí titulem Bc. a je od 1.6. zaměstnaná bude mít na tuto mateřskou nárok? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud ukončí studium úspěšně, je bráno jako "soustavná příprava na zaměstnání" a počítá se do doby placení nemocenského pojištění. Nárok na PPM tedy mít bude.

Dobrý den, jsem prvorodička a jsem 35+3 tt. Od včerejška mě bolí záda a celé břicho skoro při každém pohybu. Mohla by to být příprava na porod od mého těla? Také strašně málo malá kope, vždy kopala hlavně ráno a večer když jsem ležela na boku, ale ráno už vůbec nekope akorát odpoledne párkrát kopne nebo vidím boule na bříšku jak se hýbe. Po jak dlouhé době nečinnosti bych měla začít plašit a jet na pohotovost kdyby celý den nekopala?Děkuji za odpověď

Dobrý den, pobolívání v podbřišku je v 36. týdnu již normální a značí připravování se těla na budoucí porod. Pokud se nejedná o pravidelné stahy několikrát do hodiny, pak se o porodní stahy nejedná. Co se týče pohybu miminka, je těžké hodnotit a radit, kdy se znepokojovat či nechat se zkontrolovat lékařem. Obecně platí. že lékaře byste měla  navštívit pokud je výrazná změna v pohybech a aktivitě miminka, na které jste běžně zvyklá. Některé děti se v děloze hýbou hodně, nekteré méně, ale duležitá je změna charakteru pohybu.